IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Марихуана, да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Марихуана, да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Марихуана, да или не?
    Испратена: 27.Април.2009 во 22:16
ZOSTO BI TREBALO DA SE ZABRANI MARIHUANATA KOGA SE KORISTI KAKO LEGALNA LESNA DROGA VO ODREDENI EVROPSKI DRZAVI?DALI PUSENJE TREVA GI PRAVI POAGRESIVNI MLADITE ILI GI SMIRUVA?
SE POKAZA DEKA TREVATA E LESNA DROGA KOJA VO ODREDENI NERVNI ZABOLUVANJA SE POKAZA KAKO KORISNA,VLIAJE SIMULATIVNO NA NERVI. DALI STE ZA TREVA VO MALI KOLICI DA BIDE LEGALNA?
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 22:42
koj e lud da pusi treva...marihuana aku...narodski lekголема%20насмевка
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 23:45
А како тоа трева во мали количини да биде легална?????
Што подразбираш под мали количини и мислиш дека тоа некој може да го контролира??? Не би рекла. Или е легална или не е, не гледам јас трета опција.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 01:18
темава не ми е најјасна...........

Дали сме за легализација на марихуаната (не е тема за во здравје)
Дали сме ЗА или ПРОТИВ користење на марихуаната и како тоа би влијаело врз здравјето (е друга тема и е за во здравје )
МИР со сите
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 01:37
Originally posted by zambija zambija напиша:

ZOSTO BI TREBALO DA SE ZABRANI MARIHUANATA KOGA SE KORISTI KAKO LEGALNA LESNA DROGA VO ODREDENI EVROPSKI DRZAVI?


Се користи како легална лесна дрога во Холандија
колку што знам

Originally posted by zambija zambija напиша:

DALI PUSENJE TREVA GI PRAVI POAGRESIVNI MLADITE ILI GI SMIRUVA?   


Мислам дека сите знаат каква и да е дрога
земена во колкави било количини т.е дози
не може да ги смири младите.
Да ги направи поагресивни?
Да, да им го измени животот од корен
Да создаде промени во организмот и нарушувања
на неговото нормално функционирање

Originally posted by zambija zambija напиша:

SE POKAZA DEKA TREVATA E LESNA DROGA KOJA VO ODREDENI NERVNI ZABOLUVANJA SE POKAZA KAKO KORISNA,VLIAJE SIMULATIVNO NA NERVI.


Не си во право, грешка си
Јас бев на дебата за дрога каде зборуваше
психолог, вработена во центар за нарко зависници.
Нема ниту една позитивна страна и корист од земањето на
марихуана, без разлика во колкави количини

Originally posted by zambija zambija напиша:

DALI STE ZA TREVA VO MALI KOLICI DA BIDE LEGALNA?


Не знам како би можело да се спроведе ова
Да те фати некој со 5грама марихуана и да ти рече:
- Еј нема врска што имаш марихуана, не си ја поминал границата од дозволеното
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 01:44
Originally posted by Lithium Lithium напиша:Не си во право, грешка си
Јас бев на дебата за дрога каде зборуваше
психолог, вработена во центар за нарко зависници.
Нема ниту една позитивна страна и корист од земањето на
марихуана, без разлика во колкави количиниOvde ne si vo pravo Lithium. Za marihuanata ima razlicni mislenja kako deluva, vo zavisnost od toa kolkavi kolicini se primaat. Moze mnogu kreativno da deluva za covekot......za ova povejke nareden pat, ke moram da pobaram edna kniga sto momentalno ne e vo mene.

A za taa sto kaza psihologot, dali vi kaza dali ima puseno marihuana??? Zosto site donesuvaat zaklucoci vrz osnova na razni kazuvanja od tie sto probale, a vsusnost nemaat probano i ne znaat kako deluva. Za ova gledav emisija na tema samo za marihuana i bea izneseni pozitivnite i negativnite strani.

Ako nema nitu edna pozitivna strana i korist mislam deka vo Holandija nemase odamna da bide legalizirana. Tie sepak se ponapred od nas vo mnogu raboti, i kako sto gledam na mladata populacija ne i fali nisto.намигнување


Изменето од bounty_hunter - 28.Април.2009 во 01:44
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 02:00
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ovde ne si vo pravo Lithium. Za marihuanata ima razlicni mislenja kako deluva, vo zavisnost od toa kolkavi kolicini se primaat.


И секогаш ќе има различни мислења
не сметаат сите дека марихуаната земена и во мали количини не е штетна
нели сепак предизвикува психичка зависност?
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Moze mnogu kreativno da deluva za covekot......


Ќе мораш за ова да ми поообјасниш подобро кога ќе ја
најдеш книгата бидејќи навистина не знам на што мислиш
КРЕАТИВНО.....
тоа е истото она творечко мислење нели

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


za ova povejke nareden pat, ke moram da pobaram edna kniga sto momentalno ne e vo mene.A za taa sto kaza psihologot, dali vi kaza dali ima puseno marihuana???
Zosto site donesuvaat zaklucoci vrz osnova na razni kazuvanja od tie sto probale, a vsusnost nemaat probano i ne znaat kako deluva.


Треба ти да пробаш хероин па да видиш како ќе делува на тебе па тогаш да донесеш заклучок?
или да испиеш 20 чаши вотка па да донесеш заклучок дали ќе се опијаниш или не?
Доволно е само да ги видиш другите што го сториле тоа
и ќе ти стане јасно.
Плус тоа таа е психолог
работи со такви луѓе што земале марихуана и знае СИГУРНО
какви се луѓето што ја земаат. Нема потреба и таа да проба.

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Za ova gledav emisija na tema samo za marihuana i bea izneseni pozitivnite i negativnite strani.Ako nema nitu edna pozitivna strana i korist mislam deka vo Holandija nemase odamna da bide legalizirana. Tie sepak se ponapred od nas vo mnogu raboti, i kako sto gledam na mladata populacija ne i fali nisto.намигнување


пак ќе кажам имало и ќе има поделени мислења дали марихуаната е штетна или не
јас сум сепак дека е штетна колку и да велат дека не е
не може еден што пробал марихуана да остане само на тоа
сигурно води кон потешките дроги.
Нека се легализира и тука
нека им даваат на наркоманите бесплатни шприцеви и игли
бесплатни прегледи па ќе видат тогаш колку само
болести нема да се шират

( ама ова е веќе за оние што се со игли )

Изменето од Lithium - 28.Април.2009 во 02:06
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 02:45
Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 02:48
A za temate dali da se legalizira vo mali kolicini........normalno deka sum ZA голема%20насмевка
Ama samo za mali kolicini среќа
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 11:59
не ствара зависност: делумно точно
не ствара физичка туку само психичка зависност
( е ова сигурно го знаеш )
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 12:08
da potenciram, NE POSTOI DRZAVA na svet kade e LEGALIZIRANA trefkata!!
i jas (iako nikot me izdava) sum protiuv legalizacija, no 1000000000000% ja poddrzuvam DISKRIMINALIZACIJATA!

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување


ne se sl*gam 100%!

fizicka zavisnost stvaras avtomatski so drobenje tutun vo marata, a vo make ne sum videl ni 5% sto duvat cistoИзменето од mamamd - 28.Април.2009 во 12:43
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 13:11
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување


Знаеш што
Доколку ти се наоѓа фармакологија при рака
можеш да прочиташ и да се потсетиш
Класификација на зависност од лекови
нели има од морфински тип, халуциногени, кокаински итн итн
има и зависност од МАРИХУАНСКИ ТИП
Е, фино лепо ( колку што се сеќавам )
кај марихуанскиот тип постои УМЕРЕНА ПСИХИЧКА ЗАВИСНОСТ
НЕМА ФИЗИЧКА ЗАВИСНОСТ, слаба тенденција
кон развивање на толеранција
а толеранцијата не беше ништо друго туку
тоа е кога по одреден период на примање на лекот
на пациентот му е потребно поголемо количество од истиот лек
за да го постигне ефектот кој претходно го постигнувал
со помала доза од лекот
Што значи дека и тоа што ја употребуваат марихуаната
како лек може да доведе до зависност
ама сепак има различни мислења....Изменето од Lithium - 28.Април.2009 во 13:12
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 13:50
Канабис (латински: Cannabis) е род од скриеносемени кои има три божемски види, Канабис сатива Л., Канабис индика Лам., и Канабис рудералис Џаниш. Овије три таксономи се вроден на централна Азија. Канабис се употреба за хемп, за медицина, и за сајкоактив.

Марихуана е име за дрога која ги вклучува лисјата и цветните делови на Индискиот Коноп, уште наречен Cannabis sativa. Марихуаната се пуши или џвака заради причинување на халуциогени ефекти или ефекти на возбудување. Активната состојка на марихуаната, позната како тетрахидроканабинол е концентрирана на горните цветни делови на Индискиот Коноп. За марихуаната има многу жаргонски имиња како на пример трева, вутра, ганџа, грање итн.

Повеќето земји ја сметаат марихуаната како илегална супстанција, но одделни земји варираат со тоа како го казнуваат користењето и принадлежноста на дрогата. Некои земји налагаат благи казни, додека други налагаат сурови казни вклучувајќи го и лежењето во затвор. Иако за марихуаната не е докажано дека може да предизвика телесна зависност па и ако се прекине нејзиното користење, не се јавуваат никакви симптоми на телесна посвета, таа може да предизвика психолошка зависност со постојано и долго користење.

Позната е во централна Азија и Кина околу 3000 п.н.е и е главно користена како медикамент. Марихуаната почна широко да се користи во Америка во 60-тите и 70-те години и во тоа време станува втора најпопуларна дрога после алкохолот.

Многу корисници велат дека постојат две фази во дејството на марихуаната: почетна возбуда – која го вклучува замајувањето и еуфоријата – проследена со спокојство и пријатно чувство. Промените во однесувањето се често придружувани во сменети разбирања на времето и местото. Процесот на мислење е често нарушен од неполни идеи и мемории. Кај некои од корисниците се јавува зголемен апетит, потреба за благо, засилување на сетилното чувство и чувство на задоволство.

Негативните ефекти на марихуаната можат да вклучат збрканост, акутни реакции, напади на беспокојство, страв, чувство на беспомошност и губење на самоконтрола. Хроничните корисници на марихуаната можат да развијат т.н. амотивационен синдром кој се карактеризира со пасивност, намалена мотивација и преокупација кон земање на дроги. Како што е случај со дејствието на алкохолот, дејствието на марихуаната може да го растрои размислувањето, разбирањето, меморијата, говорот, способноста за решавање на проблеми и времето на реакција. Последиците од долго користење на марихуаната се уште не се одредени, а не постојат докази дека марихуаната може да ги уништи мозочни клетки.

Марихуаната може да биде корисна во борбата против непријатните и болни симптоми кај некои медицински состојби. Некои луѓе мислат дека марихуаната може да го подобри апетитот и да го спречи намалувањето на телесната тежина кај луѓето болни од СИДА. Други размислуваат дека марихуаната го намалува очниот притисок кај луѓето со глауком. Исто така може да го намали гадењето причинете од раковата хемотерапија и третманите со радијација. Луѓето кои страдаат од овие и од други хронични заболувања тврдат дека марихуаната ги намалува болките додека другите медикаменти не.


Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 19:21
Vo edno afrikasnko pleme se vrsese ispituvanje od strana na doktorski tim,koj zabeleza deka lugeto zaboleni od sida vo toa pleme,a konzumatori na marihuana mnogu polesno ja snosat psihickata posledica od bolesta i podolgo vreme ziveat so taa bolest,za razlika od lugeto vo istoto pleme koi ne konzumirale marihuana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,157 секунди.