IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Марихуана, да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Марихуана, да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Марихуана, да или не?
    Испратена: 30.Јануари.2017 во 22:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2017 во 09:31

Марихуаната влијае врз појавата на шизофренија и психоза?


Едно големо американско истражување на Националната академија за науки, инженерство и медицина, по прв пат откри врз што сè марихуаната докажано влијае, а многу од тие ефекти се негативни.Марихуаната докажано ја ублажува вртоглавицата предизвикана од хемотерапија, а ја ублажува и хроничната болка и им помага на луѓето да заспијат. Во одреден процент имала влијание кај лечењето на грчеви при мултиплекс склероза и кај лекување на мускулна вкочанетост.

Сепак, нема доволно истражувања и докази кои би потврдиле дека ја лечи епилепсијата. Исто така нема докази и дека канабисот го лекува ракот, синдромот на нервозно дебело црево, одредени симптоми на Паркинсова болест ниту пак дека им помага на луѓето да го решат проблемот со зависноста.

Стручњаците од Националната академија ги повикуваат луѓето многу подобро да се информираат за марихуаната и канабисот, пред да посегнат по нив, бидејќи може да претставуваат ризик за јавното здравје ако се користат неодговорно.Нивните главни заклучоци се:

 • Постојат силни докази дека марихуаната го зголемува ризикот од развој на шизофренија и други видови на психоза, а тоа најмногу се забележува кај оние кои редовно ја користат марихуаната.
 • Докажано го зголемува ризикот од сообраќајни несреќи, но нема јасни индикации кои ја поврзуваат марихуаната со несреќи или повреди на работа.
 • Постојат јасни докази дека марихуаната е поврзана со тешки респираторни симптоми и чести епизоди на хроничен бронхитис.
 • Се поврзува со зависноста од други супстанци како што се алкохолот, цигарите или други наркотици.
 • Постои мал ризик од развој на депресивни нарушувања.
 • Многу малку докази покажуваат дека марихуаната влијае на школскиот резултат или дека ја зголемува стапката на невработеност.
 • Кај бремените жени, пушењето марихуана е поврзано со помала тежина на плодот при пораѓање, но слаби се доказите поврзани со компликации во бременоста.
 • Нема никаква поврзаност на марихуаната и рак на белите дробови, а и нема докази дека е поврзана со развој на рак на простатата, грлото на матката или јајниците.
 • Постојат многу слаби докази дека марихуаната може да биде клучна за инфаркт, особено кај луѓе со висок ризик од срцеви болести.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2016 во 19:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2016 во 18:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44445
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2016 во 18:04
Шо знам ја праам ајвар пред зграда и кои филмови ми се
вртат чоечееееее.Ова со марихуанава детска работа ми изгледа.
Глеам осмоделенцине низ маало се филмаат од два дима.
Абре цел ден над ќумбе,чури пампурот па се филмаш нешто
марици,казни...Лоша роба изглеа,ќе видам неделава шо пипер
ќе ми се погоди.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2016 во 06:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2016 во 03:34

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 21:23
,,,,ccccc marihuana,,,luk i voda,,,

,,,kokainheroin,,,predozirovka i reshen pdoblem ke nema
potreba posle toa ni od marihuanata,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 15:51

МАРИХУАНАТА ГИ НАМАЛУВА БОЛКИТЕ И ГО ПОПРАВА РАСПОЛОЖЕНИЕТО

13

Ако имате хронични болки, слободно пушете марихуана и ќе ви биде многу полесно – порачуваат канадските научници.

Канадскиот тим ги објави резултатите од истражувањето за влијанието на медицинската марихуана врз личностите со сериозни хронични болки. Студијата открива дека пациентите кои секојдневно користеле канабис во периодот од година дена немале сериозни нус појави во однос на контролната група која не користела марихуана.

Истражувањето ќе послужи како прв сериозен научен извештај за предностите на долготрајното користење на медицинската марихуана.

“Ова е првата и најголема студија за долготрајноста на користењето на медицинскиот канабис кај пациентите кои патат од хронични болки”, истакнува главниот автор на истражувањето, Марк Варе.

Научниците открија дека медицинската марихуана која ја користеле пациентите кои се искусни има “разумен безбедносен компромис”, односно дека не влијае на општото здравје. Пациентите во просек користеле по 2,5 грама канабис дневно, било по пат на пушење, испарување или орално.

Научниците не пронашле докази за штетни влијанија на марихуаната на когнитивните способности ниту било какви проблеми во тестовите на крвта. Забележано е значајно намалување на нивото на болка како и поправање на расположението и подобар квалитет на живот кај оние кои користеле медицинска марихуана во однос на остатокот од контролната група. Истражувачите истакнуваат дека пациентите доброволно се согласиле и дека кај поголемиот дел за искусни корисници.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2015 во 16:06

ЕВЕ ЗОШТО КАНАБИСОТ ЛЕЧИ РАК

8

Професор д-р Лумир Ондреј од Чешка и канадскиот истражувач Пол Хорнби зборуваат за пациентите болни од канцер и епилепсија кои биле излечени со помош на канабис и објаснуваат зошто откритието на лековитите својства на канабисот треба да биде третото најголемо чудо по откривањето на инсулинот и ДНК.

Иако светската фармацевтска индустрија упорно пробува да го спаси својот пазар тежок стотина милијарди долари забранувајќи ја легализацијата на канабис за медицински цели, тука се овие експерти пред кои вистината едноставно не може да се скрие. Тие велат дека канабисот лечи 34 болести помеѓу кои најтешкиот обик на канцер и мултиплекс склероза.

Доктор Хануш веќе 43 години се занимава со истражувањето и примената на канабисот во медицински цели, додека Хорнби е 15 години во истава проблематика.

Низ ординацијата на д-р Хорнби се свртеле повеќе од 4000 пациенти, но една од посветлите точки за него е работата со едно 14 годишно девојче кое пред да дојде кај него, секој ден имала епилептични напади.

„Кога сфатила дека никакви лекови не помагаат, мајката ја донесе својата ќерка кај мене. Јас препишав орална употреба на канабис. Првите ефекти се појавија точно две недели по првата сесија. Лекарите не веруваа дека девојчето ќе наполни 15 години, а јас пред неколку години ја однесов на матура. Од нашата прва средба поминаа 8 години. Денес, таа има максимум два епилептични напади месечно“.

„За разлика од „регуларните“ лекови, канабисот нема несакани ефекти. Во Чешка стотина деца болни од рак се лекуваат со канабис и ефикасноста е 90%. Кажете ми колку лекови имаат ваков ефект? Пари не ми се потребни. Јас барам секаде во светот, како во Чешка, да се легализира канабисот за медицински потреби. Никој на светот не умрел од предозираност од канабис, додека за „регуларните“ лекови не можеме да го кажеме истото“.

Всушност, попластично објаснето. Замислете дека канабиодниот невротрансмитер во мозокот претставува брава, а одредени состојки во канабисот – клуч, кој при рекација со бравата постигнува одлични ефекти.

„Мислам дека д-р Хануш треба да биде номиниран за Нобелова награда за истражувањата кои ги има направено. Имено, резултатите до кои дошол, заедно со своите колеги, би требало да бидат трето најголемо откритие на сите времиња, веднаш по откривањето на инсулинот и ДНК“, додава Хорнби.

За тоа како започнал да истражува на оваа тема, д-р Лумир вели дека уште во студентските денови професорот на универзитетот барал доброволец кој би ги истражувал лековитите својства на канабисот неколку дена во неделата. На проектот се пријавил само д-р Лумир, а истиот се пролонгирал на дваесет години. За сето тоа време докторот припремал масло од канабис за продажба низ аптеките, и го користел за лекување пациенти со најтешка дијагноза.

„Во 70-тите одгледував полиња канабис за истражувачки цели и верувајте дека никогаш не ми фалело ниту еден лист. Рачунајте што би се случило денеска доколку го правам истото. Преку ноќ би го снемало полето од мапа“.
„Канабисот е најефикасниот лек кој ни го дала природата, токму заради и е незаконски. Фармацевтската мафија, со децении го крие овој факт, со цел да не изгуби повеќе од стотици милијарди долари кои ги заработува труејќи ги луѓето со разни лекови“.

Видео, као маслото од канабисот ги уништува канцерозните клетки.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2015 во 04:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2015 во 13:51

How taking cannabis harms fertility


 • Men who smoke pot more than once a week had a 29% lower sperm count
 • Those who took it with other recreational drugs saw sperm count fall 55%
 • Experts are unsure why marijuana may damage a man's sperm count
 • But they believe THC - the drug's psychoactive ingredient - may interfere with certain receptors in the testes  • Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE

  Кон врв
  Messenger Кликни и види ги опциите
  Администратор
  Администратор

  Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

  Регистриран: 21.Април.2006
  Статус: Офлајн
  Поени: 18201
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 19:13
  Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
  Кон врв
  Messenger Кликни и види ги опциите
  Администратор
  Администратор

  Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

  Регистриран: 21.Април.2006
  Статус: Офлајн
  Поени: 18201
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2015 во 06:32
  Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
  Кон врв
   Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
    Сподели тема   

  Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

  Страницата е генерирана за 0,172 секунди.