IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Помош - ми опаѓа косата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош - ми опаѓа косата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
ludegodine Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ludegodine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 22:26
Kosata mnogu pi pagja...osobeno na temeto...preporacajte neshto ako znaete...mnogu mi pagjaaaaa...i ve molam nikakko ampuli zatoa sto mnogu sum vlaknesta...uste toa mi faLLLii
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 22:46
Еве јас што пробав,и што ми помогна
Во тегло ставаш 2 главици кромид,излупени и само расечени не целосно,15гр. трендафилче(суво е за варено вино претежно се користи)и теглото го дополнуваш со ракија.
Стои тоа така 14дена,прецедуваш и го ставаш на корен на чиста коса 7 ден по ред само навечер.Во текот на наа недела нема миење коса.До сабајлето тоа испарува и воопшто и не мириса.После тие 7 дена правиш пауза од 7-10 дена и пак повторуваш.


Или ако сакаш нешто за побрзо
Едно паковање чичково масло,една супена лажица ракија,една жолчка и неколку АД капки,мачкаш на корен стоиш саат два и миеш
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 00:16
premnogu................тагалутина
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 06:03
nema pomos za ova..eden drugar sto ne stavi na glavata i sekoj sampon go zema so e protiv paganje navodno zatoa na site so vi paga kosata olabavetese i bez napinjanje zaso dzabe e so i da napravite taa ke si padne...nick name челави  голема%20насмевка
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2011 во 18:18

Доколку дневно губите по сто влакна од косата, тогаш немате проблем со опаѓање. Барем така велат истражувањата. Некои може да губат и повеќе од тоа, се зависи од хормонската состојба на женското тело, стресот, возраста...

Нека не ве плаши четката со куп влакна, или кадата која буквално се затнува од вашата коса. Обновувањето  е нормална фаза од животот на сечија коса. Но, ако се уште сте во дилема и ако опаѓањето не ви делува како нормално, тогаш побарајте дополнителни симптоми.

Карактеристики за женското опаѓање на косата.

Карактеристично за женското опаѓање на косата е тоа што предниот и задниот дел од главата остануваат недопрени. Додека кај мажите се разликуваат неколку карактеристични ќелави точки, кај жените опаѓањето се манифестира со ретчење на косата.

Косата станува се поретка во делот кај шишките па се до темето. Всушност тоа е централниот дел на главата или уште го нарекуваме круна на главата. Најочигледен доказ дека косата страда од опаѓање е опавчето. Тоа станува се поретко и тенко. Влакната стануваат нерамни, некои се подолги некои пократки, а се менува и нивниот дијаметар.

Што значи девојки, косата на четката, во лабавото или на перницата не се доволен доказ за да заклучите дека имате проблем. Доколку фазата на опаѓање трае предолго, тогаш најдобро е да се консултирате со дерматолог. Можеби се работи за иритација на кожата на главата што го предизвикува опаѓањето на влакното.

Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 18:55
Originally posted by FeaR FeaR напиша:

nema pomos za ova..eden drugar sto ne stavi na glavata i sekoj sampon go zema so e protiv paganje navodno zatoa na site so vi paga kosata olabavetese i bez napinjanje zaso dzabe e so i da napravite taa ke si padne...nick name челави  голема%20насмевка
jas samo da se demantiram jbg i najdobrite gresatголема%20насмевка... na site sto vi paga kosata kupete si VITOFAL sampon okolu 270 den e vo aptekive go ima...edna zena nez od sto se razbolela zaboraviv i i padnala kosata i ovoj sampon i go preporacale i povtorno i izrasnala znaci provereno e ova a u najmala raka nema da vi paga kosata samo nemojte da korisite i drugi samponi istovremeno i sekako necekajte rezultati use prviot mesec da kazam.
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:27
fear,,,ti paga kosata auuuu   
vivi
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:38
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

fear,,,ti paga kosata auuuu   
fala mu na boga mene neголема%20насмевка
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:39
...xixxiix...pa takov te znam
vivi
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:40
kako kakov?
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:41
pa so kosa....dobar si bre..100 godini ej
vivi
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:43
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

pa so kosa....dobar si bre..100 godini ej
aj pisi mi lp kazi se koj siсреќа
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 14:44
cccc si ja zaboravi zenata xaxaxaxa
vivi
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92292
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2011 во 16:57

Диетите водат до опаѓање на косата кај жените

ќелава%20жена

Стресот од денешниот начин на живот влијае врз нашето физичко и психичко здравје.

Изненадувачки е податокот дека една од три жени, на возраст над 25 години, страда во поголема или помала мера од опаѓање на косата. Точно 37% од жените се исправени пред овој голем проблем, кој ја убива нивната самодоверба. Тоа го покажаа резултатите од истражување во Велика Британија.

Една третина од испитаните жени признале дека проблемот со опаѓањето на косата предизвикал кај нив депресија, а една четвртина изјавиле дека тоа влијаело врз нивниот приватен живот.

Експертите веруваат дека главна причина за овие застрашувачки податоци е опсесијата на жените да бидат слаби.

Притисокот кој се создава врз жените за нивниот изглед, ги принудува да јадат помалку и да внесуваат многу малку хранливи материи. Косата е едно од најневажните ткива во нашето тело и поради тоа таа добива хранливи материи само ако претходно се задоволени потребите на виталните органи. Жените внесуваат малку хранливи материи и тие ретко достигнуваат до косата, објаснуваат експертите.

Навистина, телевизијата и списанијата постојано прикажуваат идеални жени со идеални лица и тела и тоа ја принудува реалната жена да презема што подрастични мерки за да го достигне тој идеал.Изменето од Valerija - 01.Ноември.2011 во 16:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.