IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Помош - ми опаѓа косата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош - ми опаѓа косата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
ludegodine Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ludegodine Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Помош - ми опаѓа косата!
    Испратена: 14.Април.2009 во 23:19
Mi pagja kosata mnoguuuu pa dajte nekoj sovet sto da napravam, ve molam ne mi poracuvajte nekakvi tableti ili dr. slicni hormonski raboti zatoa sto sum mnogu vlaknesta uste toa mi fali.
Кон врв
traktorce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Brm Brmm

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај traktorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 23:20
normalno e pri promena na vreme, sobeno kon prolet i esen da pagja poveke kosata... ne ti treba nisto ne se sekiraj, periodot e takov намигнувањеголемо%20гушкање
Подобро еден ден Волк, него цел живот Овца !!!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 18:51
А да си провериш хормонски статус?
А да не си се нервирала повеќе од обично?
МИР со сите
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 13:07
Во Теа модерна се рекламира една ординација мислам дека се вика Др. Ваис кои третираат проблеми со опаѓање на коса може да се јавиш таму да се информираш.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 17:40
Originally posted by ludegodine ludegodine напиша:

Mi pagja kosata mnoguuuu pa dajte nekoj sovet sto da napravam, ve molam ne mi poracuvajte nekakvi tableti ili dr. slicni hormonski raboti zatoa sto sum mnogu vlaknesta uste toa mi fali.
jas znam eden psiholoski metod za namaluvajne na pajdzajneto na kosata.mnogu lujdze spiejci so glavata ja miluvaat pernicata pa taka od triejneto dojdza do ostetuvajne na korenot na vlaknoto toa psiholoski fenomen najcesto dobien od nezadovolena zelba za miluvajne koga si bila mala pa ako   sega prevzemis nesto okolu taa rabota po koja si kopneela a koja ti bila restriktirana bi se pokazale mnogu dobri psiholoski rezultati a i namaluvajne na pajdzajneto na kosata.pa ili skros podsvesno odkazise od milovajneto ili   baraj miluvajne od lice   slicno na ona koe ne ti go pruzilo toa.teorijava e isprobana i dava rezultati kaj pomalku kompleksni licnosti.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 17:42
zemi ricinusovo maslo i trij go korenot od kosata... sekoj den... za nekoe vreme ke zabelezis deka taa povtorno pocnala da rasti...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 18:03
Или триење на коренот со лукголема%20насмевка
Малку е смрдливо, ама трај бабо за убавина, ако премногу ти опаѓа...
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 18:04
Originally posted by anastea anastea напиша:

Или триење на коренот со лукголема%20насмевкаМалку е смрдливо, ама трај бабо за убавина, ако премногу ти опаѓа...


Daa i taa metoda ja imam slusnato velat pomaga....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 18:08
Да, на колешка од работа и испадна цело топче коса позади, кај тилот.
И препорачаа еден специјален крем на база на лук (мислам дека од Бугарија го земаше) и масирање на коренот со лук.
И по некое време косата и порасна... значи делува.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 18:15
testosteron sestro..... тага i jas go imam 97% голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 18:43
Originally posted by ludegodine ludegodine напиша:

Mi pagja kosata mnoguuuu pa dajte nekoj sovet sto da napravam, ve molam ne mi poracuvajte nekakvi tableti ili dr. slicni hormonski raboti zatoa sto sum mnogu vlaknesta uste toa mi fali.

Zavisi sto podrazbiras pod mnoguuuuu ???
Velime po 100 vlakna dnevno ...togas da!! mnogu e.......
isto ne kaza dali ide celosno ili samo na nekoi delovi od glavata kako krugovi....
i na kraj barem priblizno da kazese godinite...

Ke probam .......

Mozno e proletno "menuvanje" na kosata..........vo tekot na godinata se slucuva eden mesec da kosata pojacano pagja... (sporeduvajki go so perutanje na pticite...ili opagjanjeto na nivnite perija )...togas zboruvame za normalna pojava........
znaci , ne nasoci kolku vreme ti pagja kosata......

Ako si okolu 18 god.......... pretpostavka od tvojot nik ludegodine...................najverovatno imas neredoven menstrualen ciklus..............koj dogja od hormonskiot disbalans sto go imas i toa najverovatno od imanje na policisticni jajnici..........
kon ova me nasocuva tvojta izjava deka si vlaknesta sto e pojava "hirsutizam" bas kako posledica od predhodnoto sto go kazav.......
tuka igra uloga i testosteronot sto i zenata go ima vo mali koicini no moze da zbuvne........kako posledica na ovie raboti e i pojacano opagjanje na kosata i toa celosno opagjanje...ili lokalno alopecija ili kelavost...

Lukot , ricinusot ....DA !!
pomaga pri zacvrstuvanje na kosata i pri rast ama od drugi pricini....poradi slabata cirkulacija i hranje na vlaknoto...........duri se stava i ljuta piperka t.e. se koristi ljutinata na "capsaicinot" vo neja koja vrsi jaka cirkulacija i doagja do hranenje na vlaknoto....
no tebe ne ti e od taa pricina.......

Mislam deka treba da si go sredis menstrualniot ciklus, da si go proveris hormonskiot status....testosteronot.. pa duri i kortizolot.....dokolku ne sakas takva rabota..
togas moras da pies barem "vitamin E (tocopherol)" dva pati na den ili ako si mnogu pomlada ednas na den.......

dokolku imas neredoven ciklus.............policisticnite jajnici malku ke gi podobris so fizicki stomacni vezbi sekojdnevno.....
i pienje na specijalen caj od Alkaloid narecen "caj protiv vospalenije na jajnici i jajovodi" toa e najmalku sto mozes da napravis , oti napomena deka ne sakas hormonski lekarstva sto vo ovoj slucaj e neophooden tretman...........

Sekogas koga baras pomos , lek....za nesto treba tocno da se znae od sto ,zosto?.........da se vospostavi tocna dijagnoza i posle ide lekuvanjeto , zatoa sto ima iljada nacini na lecenje so lekovi ili so prirodni proizvodi..
i ako ne e soodvetno poveke ke napravis loso otkolku dobro......



Изменето од bijonse1 - 16.Април.2009 во 18:48
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:01
Originally posted by defma defma напиша:

Во Теа модерна се рекламира една ординација мислам дека се вика Др. Ваис кои третираат проблеми со опаѓање на коса може да се јавиш таму да се информираш.


Da Dr. Vais se vika ama ako odis tamu ke te ODERAT ZIVA oti na eden moj rodnina mu ja preporacaa taa "ordinacija" i mu lapnaa 7000 den a mu dadoa nekoi samponi i trebase uste 2000 den za nekoi "vitamini" koj za srekja ne gi plati "vitaminite" a ima 30 god a mozebi e nasledno a moze ke imase rezultati posle mnogu tretmani i mnogu pari potroseno pa sea ti vidi...

Jas imam slusnato deka luk,ricinusovo maslo kako i koprivi(koprivite moze i da gi pies kako caj i da go tries toa mesto so tecnosta)    

Изменето од Iron Man - 16.Април.2009 во 21:03
Кон врв
Цанка Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цанка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 21:57
Најдобар лек е да исецкаш лук и да го ставиш во маслиново масло да отстои неколку дена на темно. Со тоа да ја намачкаш главата и да отстои едно 20-30 минути, и убаво да ја измиеш. (Нормално ова се прави ако тој ден не планираш да излегуваш). Знам дека не е по вкус, ама лековито е.
Кој ќе преживее, ќе раскажува!!!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 22:25
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by defma defma напиша:

Во Теа модерна се рекламира една ординација мислам дека се вика Др. Ваис кои третираат проблеми со опаѓање на коса може да се јавиш таму да се информираш.


Da Dr. Vais se vika ama ako odis tamu ke te ODERAT ZIVA oti na eden moj rodnina mu ja preporacaa taa "ordinacija" i mu lapnaa 7000 den a mu dadoa nekoi samponi i trebase uste 2000 den za nekoi "vitamini" koj za srekja ne gi plati "vitaminite" a ima 30 god a mozebi e nasledno a moze ke imase rezultati posle mnogu tretmani i mnogu pari potroseno pa sea ti vidi...

Jas imam slusnato deka luk,ricinusovo maslo kako i koprivi(koprivite moze i da gi pies kako caj i da go tries toa mesto so tecnosta)    


Бев јас кај оваа dr.Vais
ми препиша лекови за три месеци
и сето тоа за околу 1000евра
така да после тоа си ги пиев апчињата Мерц и супер ми беше од нив.......ми се обнови косата
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.