IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - PARADISE MACEDONIA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PARADISE MACEDONIA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:29
.....................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:28
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:37
..................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:29
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:39
.......................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:29
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 12:55
.......................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:28
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 13:14
да...Македонија многу привлечно изгледа на фотографиите...ама...што би рекол Балашевиќ“МАЛЧИЦЕ ЈЕ ДРУКЧИЈЕ У ПРАКСИ“воздивнување

Изменето од Andjelina - 29.Април.2009 во 13:44
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 19:39
i kontejner so gjubre e ubav na slika! 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 09:59
.........................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:30
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 11:43
.........................

Изменето од Popi - 15.Ноември.2009 во 06:38
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 12:34
Абе секаде е интересно кога ќе отидеш на 10 дена дури и Казахстан изгледа топ на фотографии, само да не мешам сега баби и жаби Македонија е убава но недостасува хигиена, организација...И добро си е името Република Македонија звучи најнормално, јас не би го менувала, ако се прашувам
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 12:44
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Од прекуокеанска перспектива, македонците се типичен медитерански народ - нареди ги сите од Шпанија, преку Франција, Италија, Турција, до Израел и Палестина. Крајност на емоции - волем или кољем. Импулсивност таму каде што треба разум. Патетика колку сакаш.

Исто така,  од прекуокенаска перспектива, германците ни се како први братучеди. Имаат многу јак темперамент (ех, знам дека од МК изгледаат многу различни, но не е така). Не дека не се смеат, туку се смеат на различни работи.

 

Нејсе, муабетот ми беше дека на МК и треба проветрување - не се само пари во прашање, многу е изолирана.

 Се слагам со муабетов зошто кај Македонците владее мислење дека овие на север или преку океан се тапа, дека не знаат да се забављаат, дека немаат смисла за хумор.
Точно рече Поларната Мечка се смеат и тие само на различни работи и ако им го пробиеш кодот и почнеш да им го разбираш менталниот склоп ќе сфатиш дека имаат многу јаки вицови и дека и те како знаат да се зафркаваат и да пијат и мезат на маса. Сеа мезето не исто, ама се има на маса нешто да се гризе. Смешно е да се мисли дека другите се тапа а ние сме супер од таа гледна точка.
Само е поразлично а не значи дека недостасува дух.
Тоа ако си потемпераментен по природа не те прави поголем оптимист или ти ствара привилегија да го живееш животот поквалитетно.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 14:11

Се слагам со муабетов зошто кај Македонците владее мислење дека овие на север или преку океан се тапа, дека не знаат да се забављаат, дека немаат смисла за хумор.
Точно рече Поларната Мечка се смеат и тие само на различни работи и ако им го пробиеш кодот и почнеш да им го разбираш менталниот склоп ќе сфатиш дека имаат многу јаки вицови и дека и те како знаат да се зафркаваат и да пијат и мезат на маса. Сеа мезето не исто, ама се има на маса нешто да се гризе. Смешно е да се мисли дека другите се тапа а ние сме супер од таа гледна точка.
Само е поразлично а не значи дека недостасува дух.
Тоа ако си потемпераментен по природа не те прави поголем оптимист или ти ствара привилегија да го живееш животот поквалитетно.
 
 
Со првата и последната констатација (реченица) се сложувам. Но со делот во кој го цитираш Полар Беар не би се сложила. Јас во мојот пост претходно (на кој П.Беар се надоврза) зборував за Германците со и кај кои живеам и со кои соработувам и делам секојдневие. Германците имаат очаен смисол за хумор и по тоа се познати во светот. Дури и самите си го знаат тоа. Имаше еднаш една реклама за мерцедес или слично, чијашто порака беше: не не бива за хумор или забава (и правеа многу дебилни смешки), ама можеме да ви овозможиме  да се чувствувате сигурно и фантастично додека возите автомобил . И германците во однос на французите имаат многу помалку кафеани, многу помалку кафанличиња во кои се СЕДИ - да, има многу за стоење - да не им седиш многу - а за англискиот хумор знаеме дека е прв (кој во Германија не е многу популарен)... Од друга страна, можеби не се вицкасти, но се во глобала мнгоу чесни, професионални, можеш да се потпреш, да рачунаш на нив. И живеат многу квалитетен живот, факт. Ама јадат на брзинка, по можност стоечки, или се препиваат за викенди (ја немаат традицијата на бавно пијуцкање со мезе - прашај кој сакаш Германец, акко тој живее во неговата земја) пошто не знаат бавно да пијат, се смеат - нормално, да, ама најчесто (не секогаш) на банални финти и гегови и на нив тоа им е ок. 
(Можеби треба да отворам тема за тоа каков е менталитетот на луѓето во земјите во кои секој од нас живее па да споредуваме).
Да се вратам на темава: во Македонија народот нема баш лесен живот со сите проблеми од економски и политички аспект. Сепак, имаат во себе сила, како сите јужни народи, да се соберат, да се дружат со топлина и некоја мекост, да се забавуваат и смеат, да се веселат и да го свртат на хумор и она што знае да биде многу тешко (таа особина ја имаат и англичаните). И тоа многу поопуштено и релаксирано од било кој северњачки народ.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 17:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:да...Македонија многу привлечно изгледа на фотографиите...ама...што би рекол Балашевиќ“МАЛЧИЦЕ ЈЕ ДРУКЧИЈЕ У ПРАКСИ“воздивнувањеУ „ПРАКСИ„ НЕ СИ ЈА ПОЗНАВАМЕ ДРЖАВАТА затоа мислиш така...

Точно е дека не знаеме да ги цениме убавините што ни се пред носот...Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 09:16
dobro , ajde UBAVA E ! намигнувањеtuku, da prasam , a  koja zemja ne e ubava?!збунетост
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 19:37
 
За оние што мислат дека другите (европски) народи немаат смисла за хумор: хуморот е многу суптилна работа - треба да се има ширина, интелигенција, воља и искуство за да се сфати менталниот склоп на народите/луѓето што имаат различно колективно искуство. Сигурен сум дека и кинезите се смеат на нешто - ај оди разбери ги! Немаме ништо заедничко. Не сме ниту подобри ниту подуховити од другите народи.


Изменето од Polar Bear - 30.Април.2009 во 19:37
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.