IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Велигден - Фарбање на јајца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Велигден - Фарбање на јајца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 14:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2015 во 13:21
Јас не ги шарам премногу јајцата. 
Најчесто ги правам црвени (95%), не сум голем љубител на јајца во све ми боје лепо стоје.
Црвеното си има симболика..
А тогаш кога ќе решам да ги прошарам не користам стикери, лепенки и 300 чуда.  
Користам тревки, кромид, ливчиња и што ќе ми се најде при рака.
Можеби изгледаат поубави кога се пошарени, ама за мене е непотребно.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2015 во 22:52

Две години вака ги вапцувам,и годинава исто
Освен првите три црвени пред изгрејсонце

Изменето од mrzla - 20.Март.2015 во 22:53
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2015 во 09:54

13 Нови начини и техники за креативно украсување на велигденските јајца (фото)


Боењето и украсувањето на велигденските јајца е вистинскиот момент за да ја стимулирате вашата креативност.

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-001.jpg

Нема потреба да ги повторувате истите постапки, бои и лепенки, ќе се изненадите од уникатноста која можете да ја постигнете во само неколку чекори.

Ако немате трпение или веќе ви досади стандардното боење на јајцата, овие неколку велигденски предлози ќе ве воодушеват.

Погодни се за секоја возраст, за сечиј вкус и не бараат многу одвоено време или посебни вештини.

Верувајте, нема да знаете која идеја попрво да ја пробате.

1. Делумно обоени јајца, за оние мрзливите

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-01.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-02.jpg


2. 
Јајца обложени со златна фолија (корисен трик за да ги прекриете бледите бои кои нема да ви излезат како што очекувавте)

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-04.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-03.jpg


3. 
Бели јајца валкани во шарени трошки за колачиња и торти

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-05.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-06.jpg


4. 
Јајца намачкани со течен лепак и обложени со вуница

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-07.jpg


5. 
Јајца обоени со свилен материјал (замотајте ги во парче свила, заврзете и варете ги неколку минути)

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-09.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-10.jpg


6. 
Излепени со тенки линии селотејп

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-11.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-12.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2015 во 09:55

7. Чипкани јајца

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-13.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-14.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-15.jpg


8.
 Пастелни јајца со точки

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-16.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-17.jpg


9.
 Боење со стопени мрсни боички

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-18.jpg


10. 
Боите за јајца заменете ги со лакови за нокти

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-19.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-20.jpg


11. 
Вапцање со ориз во боја

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-21.jpg


12. 
Јајца обложени со украсни салфети (намачкајте ги со белка од јајце и залепете ја салфетата внимателно)

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-22.jpg

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-23.jpg


13. 
Светкави јајца

13-novi-nacini-i-tehniki-za-kreativno-ukrasuvanje-na-veligdenskite-jajca-foto-24.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 08:46
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2015 во 08:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 08:41
polesno-e-otkolku-sto-izgleda-cela-galaksija-na-samo-1-veligdensko-jajce-01.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 22:40
За жал текстот не можам да го копирам, имаат ставено забранапа еве еден линк: http://www.youtube.com/watch?v=46L-Ukw8Lqg
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 09:00

 Неколку капки масло во бојата за јајца и  ќе добиете нешто прекрасно 

Сите сме во големи велигденски подготовки, па секоја идеја за необично боење на јајцата е добредојдена.

dodade-nekolku-kapki-zejtin-vo-bojata-za-jajca-i-dobi-nesto-prekrasno-video-01.jpg

Откако ќе ги обоите традиционалните црвени јајца, разбудете ја својата креативна страна и пробајте го овој експеримент - додајте неколку капки сончогледово масло во бојата за јајца.

Потребни ви се само неколку стаклени садови, вода, боја и масло.

Постапката е повеќе од лесна, треба само да ви текне.Изменето од Valerija - 09.Април.2015 во 09:01
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 10:20

Интересен трик за најубави велигденски јајца


Најголемиот христијански празник Велигден се наближува, а со тоа и радоста во домот околу вапсувањето на јајцата. Најлесно е да ги ставите да се бојадисаат во сад со боја, но можете да бидете малку покреативни и со малку труд да ги имате најубавите велигденски јајца.


Овој пат ви претставуваме трик за бојадисување со помош на свилен материјал со интересен дезен, со помош на кој истата шара ќе ја пресликате и на јајцата. Се изведува мошне едноставно – само следете ги наведените чекори:

1. Исечете шарени парчиња свила и исто толку парчиња бело платно. 

2. Завиткајте го јајцето во свилата, а потоа во белата ткаенина и заврзете го или закачете го со шнола за коса.

3. Повторете ја постапката со останатите јајца.

4. Ставете ги јајцата во тенџере и дополнете го со вода.

5. Во водата додадете 3 супени лажици алкохолен оцет, ставете го тенџерето на среден оган да зоврие и оставете го да врие уште 15 минути. 

6. Извадете ги јајцата, оставете ги да се изладат, а потоа отвиткајте ги од материјалот. 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 10:22
[&amp;#8203;IMG]
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 10:24
[&amp;#8203;IMG]
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 10:26

Велигденското јајце – симбол за среќа и бериќет во семејството
Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично. Генерално, јајцето се поврзува со Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Традиционалното фарбање јајца во повеќе бои е старо верување, кое во секој дом носи радост. Некои сметаат дека црвената е вистинската Велигденска боја,но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно, е извор на среќа.

Ви го претставуваме значењето на боите на Велигденските јајца, кои овие денови ќе бидат најдраг гостин во Вашите семејства:

Жолта боја – светлина, радост

Портокалова – трпение, моќ

Зелена – храброст, големина

Виолетова – надеж, спокојство

Сина – здравје, ведрина

Се претпоставува дури и дека симболите кои се појавуваат при фарбањето јајца имаат значење. Кога ќе здогледате круг, направен од малку потемна нијанса од бојата со која сте го фарбале јајцето, тоа означува огромна среќа оваа година.

Имајте среќни Велигденски празници. Ви посакуваме секоја боја на Велигденските јајца да влијае соодветно на полето чие значење го има… Бидете со Вашите најблиски, верувајте во големината на Бог…

Нека овој Велигден биде најубавиот украс на Вашиот дом. Амајлија на Вашето семејство…

Причина повеќе да се уверите дека нема ништо повистинско и поголемо од хармонијата на едно семејство.Изменето од Valerija - 28.Март.2018 во 20:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,157 секунди.