IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Давање органи за трансплантација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Давање органи за трансплантација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 00:29
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, прво да ти кажам дека понекогаш и мускул од заклано животно може да мрда, тоа не е ништо друго-но мускулен рефлекс. Значи тоа што го велиш за каишите не значи дека се прави за да не стане т.е. мрда потенцијалниот донатор, туку за да се спречи мускулна контракција со што ќе се овозможи мирна работа. Овде не станува збор за никаква можна болка.Дури и на мртов човек му расте брада па и 2 дена по смртта ако сакаш, но дали тоа значи дека е жив? Никако. 


Taka e Marija Magdalena . Se soglasuvam potpolno so tvojot post.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 00:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, прво да ти кажам дека понекогаш и мускул од заклано животно може да мрда, тоа не е ништо друго-но мускулен рефлекс. Значи тоа што го велиш за каишите не значи дека се прави за да не стане т.е. мрда потенцијалниот донатор, туку за да се спречи мускулна контракција со што ќе се овозможи мирна работа. Овде не станува збор за никаква можна болка.Дури и на мртов човек му расте брада па и 2 дена по смртта ако сакаш, но дали тоа значи дека е жив? Никако. 
Се извинувам, но како да не ја сфаќате поентата?! Никој не го негира мускулниот рефлекс(иако понекогаш донаторите прилично млатат со рацете) Но симптомите на болка се понекогаш јасно присутни. Зошто тогаш им даваат анестезија? Од каде тогаш симптомите на болка?

Дури и во отсуство на истите, никој не знае што навистина чувствуваат донаторите на органи за време на операцијата, тие не се трупови кои почнале да се распаѓаат.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:00
Zoshto koga vrshat autopsija na mrtvi trupovi nema davanje anestezija i ne gi vrzuvaat za da ne "mlataraat" so ekstremitetite?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:01

Majkl, Maria Magdalena ubavo ti odgovori so svojot post.
Ne bi imal na toa nisto ni da dodadam ni da odzemam.

P.S. Dali ti mislis se deka dodeka trupot ne se raspadne, mrtviot covek cuvstvuva nesto?

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:12
Пациентите од кои се вадат органите за трансплантација неопходно е претходно да биде констатирана „смрт на мозокот„ од страна на стручни лекари. Но дали сте имале информација дека:

■ Целосниот престанок на мозочната функција - мозочната смрт - не може да биде дијагностицирана!

■ Мозочната смрт е вид правна дефиниција која дозволува од пациент кој умира отстранување на органите легално.

■ Пациентите со мозочна смрт мораат да бидат хранети, згрижени, проверувани, тестирани и третирани со лекови.

■ Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

■ Тие се топли, и нивниот метаболизам работи.

■ Жена со мозочна смрт, може да се породи, а маж со мозочна смрт може да има ерекција.

■ Пациентите со мозочна смрт можат да реагираат на стимулација. Движењата на рацете и нозете се возможни.


Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 01:42
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Majkl, Maria Magdalena ubavo ti odgovori so svojot post.
Ne bi imal na toa nisto ni da dodadam ni da odzemam.
Ништо не одговори! Раскажа само за мускулните рефлекси. Тоа и јас го имам видено на село како мал - на кокошката и ја отсекоа главата ама не ја држеа добро, и таа си сврте едно хорористично крукче дур не искрвари.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. Dali ti mislis se deka dodeka trupot ne se raspadne, mrtviot covek cuvstvuva nesto?
Не е работата што јас мислам, туку што вели современата медицина. Дали ти сфаќаш дека тој НЕ Е МРТОВ билошки???


Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 01:17
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:20
Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

Kako e mozno da se ozivee mrtov covek Majkl???

Me zbuni epten sega.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:40
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

Немам информации во кои случаји се прави тоа и која е постапката.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kako e mozno da se ozivee mrtov covek Majkl???

Me zbuni epten sega
Да повторам: Тоа НЕ Е МРТОВ човек, туку човек со констатирана СМРТ НА МОЗОКОТ - има огромна разлика.

Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 01:41
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 01:55

Dobro Majkl, spored veruvanjata na vasata zaednica ne treba da se vrsat transplantacija na organi, sfakjam deka ti vo toa veruvas iskreno deka ke mu nasteti na donatorot vo pogled na idniot zivot. Te razbiram deka si zagrizen za lugeto sto doniraat organi ....Spored mislenjeto na prorocicata Gabriele tie ne mozat da odat na nebo .

No , imame li dokaz za toa tvrdenje deka ne mozat da odat na nebo(osven tvrdenjeto na prorocicata Gabriele)?

Ako toa ne e tocno, togas sto da pravime so onie luge na koi ocajno im trebaat organi i koskena srz za presaduvanje?

Dali toa ne e vina za krv sto ti ovde go iznesuvas kako fakt i gi razubeduvas lugeto sto citaat ovde da ne daruvaat organi i da ne primaat organi ?

Ti mozes da kazes kako sto velese i dosega "spored ubeduvanjata na Univerzalen zivot i videnijata na prorocicata Gabriele ne smee da se daruva organ za transplantacija zaradi toa sto...itn.".

No ti ovde go iznesuvas kako dokazan fakt , i medicinski i duhoven? Za toa sakam malku da ti ukazam deka go promenuvas stilot. Ne sfakaj me pogresno...

P.S. I jas koga gi kazuvam moite verski ubeduvanja se povikuvam na Biblijata i kazuvam stihovi kade toa go pisuva, no ne baram site toa da go prifatat kako dogma i bepsrekorna vistina, bidejki sekoj covek ima sloboda na mislenje i na izbor. Bidi pozdraven
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 02:02
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dobro Majkl, spored veruvanjata na vasata zaednica ne treba da se vrsat transplantacija na organi, sfakjam deka ti vo toa veruvas iskreno deka ke mu nasteti na donatorot vo pogled na idniot zivot. Te razbiram deka si zagrizen za lugeto sto doniraat organi ....Spored mislenjeto na prorocicata Gabriele tie ne mozat da odat na nebo .

No , imame li dokaz za toa tvrdenje deka ne mozat da odat na nebo(osven tvrdenjeto na prorocicata Gabriele)?

Ako toa ne e tocno, togas sto da pravime so onie luge na koi ocajno im trebaat organi i koskena srz za presaduvanje?

Dali toa ne e vina za krv sto ti ovde go iznesuvas kako fakt i gi razubeduvas lugeto sto citaat ovde da ne daruvaat organi i da ne primaat organi ?

Ti mozes da kazes kako sto velese i dosega "spored ubeduvanjata na Univerzalen zivot i videnijata na prorocicata Gabriele ne smee da se daruva organ za transplantacija zaradi toa sto...itn.".

No ti ovde go iznesuvas kako dokazan fakt , i medicinski i duhoven? Za toa sakam malku da ti ukazam deka go promenuvas stilot. Ne sfakaj me pogresno...

P.S. I jas koga gi kazuvam moite verski ubeduvanja se povikuvam na Biblijata i kazuvam stihovi kade toa go pisuva, no ne baram site toa da go prifatat kako dogma i bepsrekorna vistina, bidejki sekoj covek ima sloboda na mislenje i na izbor. Bidi pozdraven

Дали ти разбираш дека јас НЕ ги изнесувам тука моите верски убедувања???????????????????

Ова се медицински факти - заборави ги моите верски убедувања и литературата на Универзален Живот - јас воопшто не ги спомнувам тука(освен во првиот мој пост од темава и во првиот одговор на Марија Магдалена).

Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 02:02
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 02:08
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.Mislev na ova Majkl. Kade ima tuka nauka?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 02:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не%20знам treba da preprocitam nekoj stvari izglea


I na reakcijata na bluprayer posle tvojot odgovor...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 02:09
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.

Mislev na ova Majkl. Kade ima tuka nauka?
Науката ја имаш во натамошните постови, а ќе има уште.

Блу паметно си одговори дека треба да си се информира додатно(како и за сите серозни работи), а нејзино право е како ќе размислува и постапи.

Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 02:50
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 02:11
Еве како изгледаат спонтаните движења кај жена со констатирана мозочна смрт:Сликата е од: http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf


Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 02:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.