IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Сексуално преносливи болести!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сексуално преносливи болести!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 01:16
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

СЕКС ????

Сексуален однос ( коитус ) - телесно соединување на сексуалните партнери заради задоволување на сексуалната желба.
Видови: вагинален ( вагина-пенис ), анален ( пенис-анален отвор,чмар) и орален ( уста-пенис, уста -вагина)

А
ш
то нè прави сексуално активни?
Желбата за секс - либидо - резултат на лачење на полови хормони во период на пубертет
Пубертет- период на психичко и полово созревање на личноста; кај девојчиња од 10-15год., кај момчиња од 12-17год.
Полови хормони - супстанци кои се лачат од ма
шки и женски полови жлезди ( тестиси т.е јајници ) заради Што се разликуваат маш
ки и женски полови карактеристики.
Полови ( сексуални ) карактеристики - телесни промени по кои се разликуваат ма
шки и женски особи, а се резултет на половите хормони (женски: дојки, менструација, влакнатост под пазуви и на гениталии, женска конституција на тело; маш
ки: задебелување на глас, влакна на гениталии, под пазуви, брада, мустаЌи, пораст на пенис и тестиси, атлетска градба на тело и сл. )
Полови органи - делови на телото; генетски предодредени ма
шки или женски; внатрешни и надвореш
ни.

СЕКС . . . а зо
ш
то ???
" Репродукција на видот - имање потомство ( деца )
" Добро здравје
" Хормонска рамнотежа
" Психичка смиреност
" Задоволство
" Израз на чувства ме
ѓ
у партнерите
" Заради. . .
Да сексот ни е потребен!!!.
Но помислува
ш
ли дека и сексот може да има нескани последици???? губитник
Сепак. ....
што, какo...
ППИ- полово преносливи инфекции - заразни заболувања кои се пренесуваат по сексуален пат. ( у
ш
те познати како сексуално преносливи инфекции т.е венерични болести )
Зо
ш
то...
Статистиките покажуваат дека младите кои се сексуално активни се најповеке изложени на ризик да добијат ППИ од било која друга возрасна група.
Како се пренесуваат полово преносливи инфекции?
- Неза
ш
титен сексуален однос со инфициран партнер;
- Директен контакт со инфицираното место;
- Од заразена бремена жена на плодот ( во тек на бременост, породувањеили доење);
- Крвен контакт: употреба на веке користени игли,
шприцеви при инртавенско користење дрога, тетовирање, пирсинг и
сл.
Може ли да се препознаат ?
Симптоми како:
" Необичен исцедок од пенис/вагина со непријатен мирис, густина, боја;
" Печење, болка, често мокрење;
" Болка при сексуален однос;
" Црвенило, исип, че
ш
ање околу гениталии;
" Нару
ш
ено менструално крварење
Треба да бидат причина за консултација со лекар ( матичен лекар, гинеколог, дерматовенеролог или уролог)
Многу ППИ честопати не даваат никакви симптоми - може да си инфициран и да ја пренесува
ш инфекцијата на секс.партнер и без да знаеш
!
Кои се последиците ако не се лекуваат?
- Намалена плодност до стерилитет ( неможност за создавање потомство )
- Отежната бременост , спонтани абортуси, мртвородено;
- Пренесување на инфекцијата на новороденото;
- Зголемен ризик за појава на рак на гло на матка;
- Смртен исход ( ХИВ/АИДС или некои сериозни ППИ )

НАЈЧЕСТИ ПОЛОВО ПРЕНОСЛИВИ ИНФЕКЦИИ
ППИ предизвикани од бактерии:

ГОНОРЕА
Позната во народот и како ТРИПЕР, предизикана од бактерија - гонокок
Како се пренесува?
" Незаштитен секс.однос ( вагинален, анален, орален ) со инфициран партнер
" Може и преку даски на
вц
шолји, заеднички пешкири, долна облека и сл.
" Инфицирана мајка може да ја пренесе инфекцијата очите на новороденото ( обавезна заштита со капки по раѓање )
Кои се симптоми?
Кај мажи:
" Силна болка и печење при мокрење
" Матна мокрача
" Густ, жолто-зелен исцедок од пенис ( таканаречена утринска капка)
Кај жени:
" Слаба болка и пецкање при мокрење
" Жолтеникав исцедок
" Тапи болки во долен дел на стомак
Како се открива?
" При редовен гениколошки преглед
" При појава на симптоми
" Анализа на исцедок,брис од пенис/вагина, крвни анализи
Како се лекува?
" Антибиотици за обата партнера
" Апстиненција во тек на терапија
" Ако не се лекува навремено и соодветно може да остави трајни последици до неплодност
Како се спречува?
" Кондом при секој секс.однос
" Редовна посета на гинеколог

СИФИЛИС
Бактериска инфекција позаната у
ш
те како ЛУЕС. Предизвикувач е бактерија наречена бледа спирохета.
Како се пренесува?
" НезеШтитен секс.однос со инфициран партнер
" Контакт со раничката на сифилис во генитална регија кој а најчесто е незабележана
" Вертикален пренос - од бремена жена на плодот во тек на бременост
Кои се симптоми?
Сифилис се развива во три стадиуми (фази):
Фаза 1 ( примарен стадиум):безболна раничка во предел на половите органи која често е незабележана. По 4-6 недели спонтано се повлекува
Фаза 2 ( секундарен стадиум): црвен дамчест исип по цело тело,зголемени жлезди и покачена температура.Трае од неколку недели до година,премиувајЌи во латентна фаза (без симптоми).
Фаза 3 (терциерен сифилис): трајни оШтетувања на повеЌе органи: мозок, нерви,срце и крвни садови,коски црн дроб и кожа.
Како се открива?
" Лекарски преглед и откривање на примарната раничка
" Земање примерок ( брис ) од раничката
" Специфични крвни тестови
Како се лекува и компликации?
" Третман со антибиотици доволно долго
" Компликации: сите трајни о
ш
тетувања од терциарниот стадиум, вроден сифилис ( со последици во текот на животот на детето)
За
ш
тита?!
" Кондом при секс.контакт
" Практикување секс.однод со познат партнер
" Редовна посета на гинеколог

КЛАМИДИЈАЗА
Една од најчестите и најупорните ППИ која лесно се
ш
ири, а долго се лекува.Предизвикувач бактерија Chlamidia trachomatis
Како се пренесува?
" Неза
ш
титен секс.однос ( вагинален,анален,орален )
" Автоинфекција- контакт со раце на гениталии - очи
" Од мајка на новородено во тек на породувањето
Кои се симптоми?
" Најчесто без никакви тегоби
" Кај мал број жени може да се јават необичен исцедок,болка при мокрење,болка во долен дел на стомак,крварење поме
ѓ
у две менструации или по секс.однос
" Кај мажи поретко може да се јави воденаст исцедок со светла боја, пецкање при мокрење или болка и оток на тестисите
Како се открива?
" При гениколо
ш
ки преглед со земање брис за Кламидија
" Крвни тестови-докажување на антитела против Кламидија
" Најчесто се открива случајно ако се направат анализи за Кламидија или кога
ќе одлучат партнерите да имаат дете, а при тоа имаат потеш
котии
Лекување и последици
" Антибиотици - третман на обата партнера истовремено
" Упорност во лекувањето!
" Последици на нелекувана инфекција: постојана болка во долниот дел на стомакот;
ширење на инфекцијата на внатреш
ните репродуктивни органи; намалена плодност до стерилитет или компликации во тек на бременост
Спречување?!
" Практикување сигурен секс- кондом при секој секс.однос
" Редовни гениколо
ш
ки контроли

ВИРУСНИ ППИ

ГЕНИТАЛЕН ХЕРПЕС
Вирусна инфекција при која се јавуваат болни пликови во генитална регија ( слични со познатиот херпес на уста ). Предизвикувач: Херпес симлеџ вирус: тип 1 предизвикува херпес на уста, а тип 2 генитален херпес.
Како се пренесува?
" Незаштитен сексуален однос (орален,анален,вагинален)-може да се пренесе и ако во генитална регија нема пликови видливи со око
" Контакт со инфицираното место ( херпетичната раничка )
" Од инфцирана мајка на плод во тек на бременост или породување
Како се манифестира?
" Може да помине без симптоми
" Карактеристично: меурчиња исплонети со бистра течност,пратени со пецкање и чешање во генитална регија
" По прскање на меурчињата остануваат болни ранички кои сами по себе зараснуваат без лузна
-
Вирусот на Херпес и по повлекување на видливите промени останува во организмот и има склоност повторно да се појави спонтано или при намалување на имунитетот на организмот.
-
Долготрајни или чести инфекции со генитален Херпес ја зголемува можноста за пренесување на ХИВ!
Како се открива?
" Лекарски преглед на кој се гледа типична промена
" Брис од местото на инфекција
" Крвни анализи за докажување антитела кон Херпес вирусот
Лекување
" Не постои лек кој може да го отстрани вирусот од организмот
" Терапија локално (со масти) или со таблети помага побргу да се повлечат промените и болката како и да се продолжи времето на повторна епизода
" Хигиена на инфицираното место
Спречување
" Немајте секс.однос со партнер кој има видливи ранички или кој се лекува од генитален херпес
" Ако партнерот има ранички избегнувајте и орален секс
" ВАЖНО: Употреба на кондом не секогаш ја спречува инфекцијата, ако промените се на делови од генитална регија кои не ги покрива кондомот

КОНДИЛОМИ
Уште познати како генитални брадавички т.е ХПВ инфекција. Предизвикувач е ХПВ вирус ( хуман папиллома вирус ), тесно поврзан со појава на рак на грло на матка.
Како се пренесува?
" Незаштитен секс.контакт - многу честа ППИ: 50-75% сексуално активни лица
" Допир на инфицирано место
" Бремена жена на новородено во тек на породување
Како се манифестира?
" Најчесто без никакви знаци - лицето може да е инфицирано и да ја пренесува инфекцијата без да е свесно за тоа
" Мали, безболни, меки израстоци (брадавички) во вагина, пенис или анус, а ако се во голем број личат на карфиол
" Може да се пратени со чешање,крварење или болка
Откривање
" Најчесто случајно на редовен гениколошки преглед
" Папаниколау тест ( рутински се зема од гениколог )
" При сомневање за ХПВ се зема посебен брис за откривање директно на вирусот
Лекување
" Може промените да се повлечат сами по себе
" Локално со вагиналети или креми
" Хируршки
Не постои лек за трајно уништување на вирусот кој останува во организмот и честопати промените повторно се јавуваат!
Заштита
" Немај секс со лице кое има видливи генитални брадавички
" Кондом - иако не може да ја спречи инфекцијата ако промените се на генитална регија која не се покрива со кондом
" Редовни гениколошки контроли за рано откривање и третман

ТРИХОМОНИЈАЗА
Многу распространета ППИ и тоа многу почесто кај жени. Иако непријатна сепак не е сериозана болест. Предизвикувач: микроскопски паразит Трицхомонас вагиналис.
Како се пренесува?
" Неза
ш
титен секс.однос ( најчесто кај млади од 16-35 год.)
" Преку влажни пе
шкири, ракавици за капење, долна облека, вц ш
олја и сл.
Симптоми?!
Жени:
" болка во генитална регија или болка при секс
" пенушав, обилен, жолтеникав исцедок со ло
ш
мирис
" Чешање
и
пецкање во вагина
Мажи:
" болка при мокрење
" исцедок со светла боја, често неприметлив
Како се открива и лекува?
" Гениколо
ш
ки преглед со брис од вагина
" Лекување на обата партнера истовремено, за девојките и вагиналети ( таблети за во вагина)
Спречување
" Кондом при секс.однос
" Редовни гениколо
ш
ки прегледи

СРАМНИ ВО
Ш
КИ
Во народот у
ште познати како пицајзли, ППИ предизвикана од паразит (инсект)- вош
ка која се прицврстува за влакното се храни со крв ,брзо се размножува и живее 3-4 недели.
Како се пренесува?
" Сексуален однос
" Близок физички контакт
" Заразени пе
ш
кири, облека, постелина и сл.
Симптоми
" Јако че
ш
ање околу генитална регија
" Видливи сиви инсекти и белузлави гниди на влакната на полови органи
Лекување
" Локално-лосиони,
ш
ампони или креми
" Дезинфекција на облеката и постелината
" Известување на партнерот
За
ш
тита
" Водете љубов со личност која ја познавате!

ППИ предизвикани од габи

КАНДИДИЈАЗА
Многу честа и непријатна ППИ. Предизвикувач; квасна габа Candida albicans  во организмот и во вагината на жената, а прави проблем кога
ќ
е се намножи.
Како настанува инфекција?
" Во 70 % од случаите причината е внатре
шна т.е настанува заради нарушување на нормалната вагинална флора, ш
то може да се случи пр. При долга употреба на антибиотици,контрацептиви, бременост, шекерна болест и други состојби на намален имунитет.
" Во третина случаеви,инфекцијата е од надвор преку неза
ш
титен секс.однос или допир со инфициран предмет
Симптоми?
Кај жени:
" упорен јадеж во предел на гениталии,
" Густо бело прање како засирено млеко со мирис на квасец
" Пецкање во вагина при мокрење
" Болка при секс.однос
" Црвенило и беличасти наслаги на срамни усни и вагина
Кај маж: че
ш
ање на пенисот на чија глава може да има ситни црвени брунчиња
Како се открива?
" Гениколо
ш
ки преглед- типичен наод
" Брис од вагина
Лекување
" Локално- со вагинални таблети и креми,лосиони
" Орално- со таблети кои се земаат преку уста
" Апстиненција додека трае лекувањето
" По потреба се лекува и партнерот
Дополнителни фактори на ризик:
" Недоволна хигиена или претерано испирање на вагина
" Чести полови односи
" Претерана употреба на кисели сапуни и сл.

ХИВ/СИДА
Сида ( АИДС ) или Синдром на стекната имунодефициенција предизвикан од ХИВ вирус. Тоа значи дека инфекцијата со ХИВ вирус се стекнува во животот ( не е наследна ), при Што во организмат постепено се слабее имуниот систем и тој ја губи способноста да се брани од многу заболувања од кои би се одбранил доколку не е инфициран со ХИВ.
ХИВ – human immunodeficiency вирус.
Како се пренесува?
" Секс без кондом со инфициран партнер ( анален,вагинален,орален заради контакт со инфицирана сперма, вегинален секрет или крв )
" Крвен пат- размена на употребени игли И шприцеви, нестерилни инструменти за тетовирање,пирсинг, и сл.
" Од инфицирана мајка на дете ( бременост, породување, доење )
Како не се пренесува?
" Ракување,гуШкање, бакнување,кивање,ка
ш
лање
" Допир на предмети за јавна употреба
" Тоелети,базени, јавен превоз,спортување
" Садови за јадење,пеШкири,постелина
" Инсекти, домаШни животни
Како се манифестира?
Поминува долг временски период ( средно 10-15 години ) без да се манифестираат симптоми на инфекција.Во тој пероид лицето е носител на ХИВ, може да го пренесува на други без да е свесен за тоа, а единствен начин да дознае е ХИВ тест.
СИДА е крајниот стадиум на ХИВ инфекција и се карактеризира со низа болести (состојби):
" Долготрајно покачена температура,губење на тежина, јак умор
" Долготрајни проливи ( цревни инфекции )
" Постојано зголемени жлезди на телото
" Инфекции на бели дробови, мозок, кожа, кандида во органите за варење и гениталии, херпес и сл.
" Тумори поврзани со ХИВ инфекција
Како се открива?
Единствен начин да се дознае ХИВ статусот е со ХИВ тест-посебен тест на крвта кој открива атитела т.е реакција на организмот ако е вирусот присутен.
Треба да се направи по 3 месеци од ризичното однесување и да се повтори по 6 месеци
Лекување
" Не постојат лекови кои Ќе го униШтат вирусот, само го успоруваат неговото делување
" Се лекуваат пропратните инфекции и нару
ш
увања
" Целта на третманот е Што е можно подолго да се одржува лицето во добра состојба и да има квалитетен живот
" И покрај настојувањата на современата медицина, се у
ш
те краен исход од ХИВ инфекција е смрт.
ЗаШтита
" Кондом при секој секс.однос
" Секс со познат партнер, не често менување на партнерите
" Користење игли и
ш
прицеви за една употреба
" Стерилни инструменти при секоја интервенција

ВАГИНИТИС
Воспаление на вагината кое не спа
ѓ
а во групата ППИ, но е непријатна состојба за жената.
Како настанува?
" Може да е предизвикано од паразити,бактерии или габички кои растат во вагината и предизвикуваат дразби.
" Исто може да настане како реакција на некои сапуни, хемикалии, средства за интимна хигиена и сл.
Симптоми
" Необичен исцедок од вагина со специфичен,непријатен мирис
" Чешање или болка во вагина или надвор од неа
" болка при секс.однос или при мокрење
Лекување
" Со вагиналети или орални таблети
" Не треба да се лекува партнерот
" За да се намали ризикот треба да се носи облека од природни материјали,да се носат тесни панталони, туѓ
и алишта и
туѓ прибор за хигиена

ЗАТОА:  губитник  губитник  губитник
Ако планираш да започнеш сексуален живот или веќе си сексуално активен:
" Информирај се
" Запознај го сопственото тело
и
желби
" Запознај го партнерот
" Донеси САМ одлука дали да имаш секс и дали со тој партнер
" СЕКОГАШ користи кондом
" Научи правилно да користиш кондом
" Одржувај редовно хигиена на телото
" Редовно посетувај гениколог ( барем еднаш годишно )

А ако одговориш ДА на едно од следниве прашања:

1. Си имал ли секс без кондом ( или тој пукнал )?
2. Си имал ли повеќе сексуални партнери?
3. Често менуваш секс.партнери?
4. Си употребил ли веќе користена опрема за спремање и вбризгување дрога?
5. Си бил ли во контакт со туѓи секрети (крв, сперма, вагинален секрет)?

СОВЕТ: Оди на лекар и провери евентуална ППИ !!!  на%20телефон

ух  dosta e za denes ............големо%20гушкањеPishuvaj knig ova kje im treba na vozrasnite poradi mladite...........големо%20гушкањеA, taka. Ashkolsum.задоволство
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.