IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ИВЗ: Филхармонијата се гради врз наше земјиште
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИВЗ: Филхармонијата се гради врз наше земјиште

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ИВЗ: Филхармонијата се гради врз наше земјиште
    Испратена: 29.Март.2009 во 12:11
ИВЗ: Филхармонијата се гради врз наше земјиште
27/03/2009 19:02:00
    

Од Владата велат дека имотот бил денационализиран, но имотот нема да и се врати на ИВЗ туку ќе се исплати отштета. Притоа не се зема предвид фактот што се уште се води спор пред Управниот суд.


Камен темелникот за новата зграда на филхармонијата кој деновиве го постави премиерот Груевски е врз имот на ИВЗ, велат од оваа институција.Иако судската процедура се уште не завршила што се однесува до денационализација на земјиштето кое порано и припаѓало на ИВЗ, Владата одлучи да ги започне работите за изградба на овој објект. Ријасетот на итна седница побара да се прекинат работите на ова локација бидејќи токму на истото место некогаш постоела познатата џамија Ибни Пајко. ИВЗ е зачудена и вознемирена од дејствувањето на македонската Влада која поставува камен темелник на туѓ имот или поточно на местото на џамијата Ибни Пајко чие име го носи и познатото скопско маало.

„Со оваа постапка, Владата сериозно ги загрозува и расипува меѓуверските односи, а притоа високи свештеници на една друга верска институција ги благословуваат темелите на еден објект кој неправедно се гради врз темелите на Џамија, “ се вели во реакцијата на Ријасетот на ИВЗ.

„Пред да се гради кој било објект Министерството за финансии издава потврда дека земјиштето е слободно и оти за него не се води процес за денационализација или пак дека имало, но била платена на тие кои требало, односно дека на каков било начин процесот е завршен. Колку што знам, ниту еден објект во Македонија државата не го гради без да добие писмена потврда од Министерството за финансии дека земјиштето е правно чисто од аспект на денационализација“ изјави премиерот Никола Груевски.

Извор:http://alsat-m.tv/mk/index.php/vesti/zemja/11763.htmlПроблеми и со Филхармонијата....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 13:18
греота е од сите глупости што треба да се изградат во центар овој да биде оспоруван
а тоа што сеуште се води имотен криминал, докажува колку уназадена држава сме
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 13:30
smesno e toa sto 24 / 7 go pravi ..... po kojznae koj pat se stava vo situacija da deluva kontradiktorno ............ ta , neli toj licno bese najgolemiot pobornik za denacionalizacija ? .......... tokmu toa mu bea prvite fotografii vo negovata  politicko - manekenska - akterska kariera ? .......... predavanje na dokumenti za izvrsena denacionalizacija .......... i sega ? ....... sega gradi filharmonii i sto uste ne na imot za koj se vodi ako ne se lazam i sudska postapka za denacionalizacija .............. kade ima covekov napraveno greska  vo moreto greski ? ......... ocigledno e deka vekje ni samiot ne znae vo sto da veruva ............ izmesani mu se realnosta i lagata ............

Изменето од miroslav_g8 - 29.Март.2009 во 13:42
Кон врв
cro Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2008
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 18:14
mi se cini deka gvujo namerno izaziva problemi, kade sto gi nema?
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 18:22
зошто имам чувство дека со овие скандали ни се одвлекува вниманието од некоја поголема катастрофа која се плете во моментов додека ние се чудиме што се случува со напливов на нови градби?

Изменето од Andjelina - 29.Март.2009 во 18:22
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 18:25
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зошто имам чувство дека со овие скандали ни се одвлекува вниманието од некоја поголема катастрофа која се плете во моментов додека ние се чудиме што се случува со напливов на нови градби?
zenska intuicija ... no ne e bez osnova ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 19:14
toa se vika verizna reakcija....ako nemaat um...a nemaat ....neka prodolzat.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 19:28
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зошто имам чувство дека со овие скандали ни се одвлекува вниманието од некоја поголема катастрофа која се плете во моментов додека ние се чудиме што се случува со напливов на нови градби?
тоа е целта на политичарите, што, да не мисли некој дека го прават ова од инает
инаку од сите објекти баш овој сакам да го изградат и баш овој наиде на вакви глупости
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.