IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 23:59
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Сега разговарав со другар ( марксист, не е партиски обоен ) кој не излегол на тој протест токму поради тоа што на тој протест скоро сите се луѓе кои се дел од геј-лобито, а се затсркиени зад разни друштва, идеологии и слично. Вистинските марксисти и луѓе кои за да ја скријат својата сексуална определба отидоа да протестираат против тоа движење. Срамота!



изненадување изненадување изненадување
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Upravda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Upravda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:01
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Сега разговарав со другар ( марксист, не е партиски обоен ) кој не излегол на тој протест токму поради тоа што на тој протест скоро сите се луѓе кои се дел од геј-лобито, а се затсркиени зад разни друштва, идеологии и слично, кои за да ја скријат својата сексуална определба отидоа да протестираат , маскирани во поборници за некоја идеја. Срамота!
Golema sramota!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:01
Фотина и Тетратка - не се согласувам со ставот дека треба да се правдаат оние кои кренале рака врз други! Напротив - треба сите верници да се оградат од таквите постапки и да не им даваат легитимитет!
Do what is right, come what may...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:08
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад, радосно и со љубов си пеевме и единствено што гледавме пред нас е Црквата која татковците и дедовците ваши ја рушија...
Сега проблем е тепачката??? Ајде бе ве молам...демек овие архитектите мирно в кош си седеа...не се тепале, ама тие ја испровоцираа целата тепачка. Ова не е ништо повеке од наместена партиска работа и не дека некој таму беше против Црквата, многу знаат тие како е в Црква, не отишле некогаш... Тие сакаат да отскокнат од околината, се собрале наркомани и секакви деликвенти... добро ми е познат тој филм...многу знаат тие шо сакаат...
Деца!!! Отворете си ги очите, ЦРКВА КЕ ИМА!


Dali nekogas imalo protesti protiv gradenje na crkvi na drugi mesta? Eve, preku Vardar imame taze crkva. Dali nekoj se protivese na nejzinata izgradba? Vo aerodrom ima taze crkva, vo saraj se gradi crkva, plaoshnik od pred nekoja godina, vo radovis isto... nikoj ne se bunese.
Protestite ne bea nasoceni protiv crkvata/vernicite/makedoncite. Samo koj da go sfati toa..? Onie abdaline partiski sto tepaa sigurno ne.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:19
А дали имало некогаш протести против грозотиите кои се градат низ градот во последниве 50 години? Како поинаку тогаш да се сфати ова...?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:26
Нека одговорат архитектите - тие се стручни за тоа...

Вака ке го смириме тонот, а и мене ме интересира таа работа

ДајБоже да најдеме сериозен соговорник....трепкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 00:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bezbroj pati istorijata ni pokazhala deka koga verata kje se razvencha od racionalnosta stanuvaat vakvi i ushte poloshi raboti.

Ne zhiveam vo Makedonija i ne znam tochno sto se sluchilo, no sekoe razgnevuvanje na verska osnova, napraveno od od bilo kogo, me ostava rezigniran i razocharan od onie koi vo imeto na nivniot Bog i nivnata vera pravat bezbozhni dela.

Ako taa crkva bide izgradena protiv zhelbata na narodot (vernici i nevernici) i nejzinite temeli se polozhat so nasilie, togash nitu taa, a nitu pak onie koi kje ja krenat, nema da bidat blagosloveni od Boga.


Го поддржувам твоето мислење, лудаци има насекаде, светот е полн со фанатици од секаков тип.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
aaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 01:10
javnoto mislenje go kreiraat nekolku iljadi a nie da se pokrieme so pepel i da mu se pomolime na Boga
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 03:47
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ненормално е МАКЕДОНЦИ ДА ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА
 
Koj протестирал против Македонија? збунетост
 
Originally posted by aaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa напиша:

javnoto mislenje go kreiraat nekolku iljadi a nie da se pokrieme so pepel i da mu se pomolime na Boga
 
Немаме доволно пепел. Затоа да почекаме прво МПЦ да ги запали на клада еретиците што протестираа во нашава демократска земја, па потоа со нивната пепел ќе се покриеме и ќе читаме молитви. Ок?


Изменето од EvAngelos - 29.Март.2009 во 03:56
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 06:44

   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 11:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!
Иако часовникот се промени а мене многу ми се спие - мислам дека ти и твојот пријател МОНАХ да започните да идете у џамија и таму ќе најдете доста народ - притоа не е лошо да си ги измиете нозете - онака  за вас во недела нема народ во храмовите. идете у џамија - ГИ ИМАМ МНОГУ ДИВОГРАДБИ НИЗ СКОПЈЕ!!!
 
Видете тука како вашите пријатели “студенти“ ПРОТЕСТИРААТ, И како тој дечко со зелен блузон провоцира...   http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo    видетеги ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ - СЕ ПОЗНАВААТ ОД КИЛОМЕТАР (комуњар до комуњар)
 
На што личи ова - на распуштена банда без команда - уствари има команда - бандата комунистичка. Па нормално е да си го добие секој шо провоцира. Крајна сметка тие протестираат против Македонија организирани од екипата и кујната на СДСМ - ТОА И СЛЕП ЧОВЕК МОЖЕ ДА ГО ВИДИ. http://www.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related
Се разбира најголема медиумска подршка имат од антихристијанската телевизија на В.Рамковски - на кого му напишав: Ако него многу го боли за Македонија и ако тој е МАКЕДОНЕЦ - нека си ја врати старата дедовска вера, нека ја врати верата на неговиот дедо во неговото семејство - па ТОГАШ НЕКА ГО “БОЛИ“ ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
 
 
 
 
Тука има еден клип од “СТАРО СКОПЈЕ“ - многу добро се гледа кај бил црквата - крајна сметка ние треба да се запрашаме КОЈ ЈА УНИШТИ АРХИТЕКТУРАТА НА СКОПЈЕ? Кој сака Скопје да е ШКУПИ - како што во моментот е извесно кај нашите соседи и луѓето од светот... Дали СКОПЈЕ Е МУСЛИМАНСКИ ГРАД?
Дали некој се од СТУДЕНТИТЕ АРХИТЕКТИ се побуни против АЛБАНСКАТА КУЌА СРЕДЕ СКОПЈЕ - (мајка тереза) - е драги браќа ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ТАА ЌУЌА ВО СВЕТОТ Е ПОЗНАТА КАКО СТАРА АЛБАНСКА КУЌА - а дали е така? - АРХИТЕКТИ ОДГОВОРЕТЕ!!!
 
Нешто што тука било пред 50 години СЕГА СО ПОМОШ ОД БОГА - ПАК ЌЕ БИДЕ!!!
 
Со нас е Бог - разберете народи и покорете се - зашто со нас е БОГ!
И ке ве молам - досадни се коментарите од типот: - како христијни шират агресија, како верниците да тепаат “невини студенти“; тоа не е христијански ... и слични работи...
 
Значи за тоа се разбравме дека НИКОЈ НЕ ЈА ОПРАВДУВА АГРЕСИЈАТА- најмалку црквата.
 
Крајна сметка - тоа е протест за МАКЕДОНИЈА - и никој ме му пишува на ЧЕЛОТО ДАЛИ Е ВЕРНИК ИЛИ НЕ!!!
 
Поголем дел од народот кај контрапротестантите тука беа дојдени за МАКЕДОНИЈА. Кажав еднаш и ќе повторам - не можи во Македонија, македонци да протестираат против Македонија - тоа другите нама да го дозволат
 
ЦРКВАТА Е СИМБОЛ НА МАКЕДОНИЈА И НАРОДОТ - Секој родољубец ја брани својата татковина - ТУКА НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА ВЕРНИЦИ - НЕВЕРНИЦИ!
 
Ова не е демократија - АРХИТЕТИ - ТРЕБАШЕ ЗА МНОГУ ДРУГИ РАБОТИ МНОГУ ОДАМНА ДА СЕ СЕТИТЕ И ДА ИЗЛЕЗИТЕ НА УЛИЦА - А НЕ СЕГА - ЗА ПАРТИСКИ ЦЕЛИ!!!!
 
НЕКА ВИ СЛУЖИ НА ЧЕСТ!!!!


Изменето од Tetratka - 29.Март.2009 во 12:00
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 13:26
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=246DECCCB1C1F243BC8B0F15748F4B75
 
Тука може да го погледнете дневникот на Сител со видеоматеријал од терен и коментари - па нека секој сам процени колку птотестот на “архитектите“ е независен - погледнете го видеото...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 14:14
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!


Ме радува што има верници како авторот на овој цитиран пост, како Мајкл, Месинџер ... Сите други кои ги оправдуваат овие насилства, па макар и во името на некој си нивен бог, треба да се засрамат и да се покајат. Доколку се навистина верници а не декларативно. Верувам дека тие насилници (кои себе си се претставуваат како верници) кои спречија одредена група луѓе (без оглед дали се студенти, архитекти, па нека се и припадници на некои политички партии, ...) ја немаат прочитано ниту библијата, а не пак да се свесни што претставува верата. Едноставно тие се квази „СА“ одреди на МПЦ и некои други структури.
Овие постапки само ќе предизвикаат од атеисти да станеме антитеисти.
Дали во иднина сите македонци мора да веруваат во нивниот бог и тоа само затоа што (можеби) се побројни? Дали ако и понатаму си останеме на своето неверување во бог (што од страна на некои полуписмени и заведени умови кои не се способни сами да размислуваат, сосема погрешно се поистоветува со некакво комуњарство), ќе ни’ суди судот на инквизицијата? Тоа беше главното прашање на оваа тема и затоа оваа се постави токму овде во вероисповед.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 15:00
И јас се сложувам со KINGDAVID и со неговиот пријател монах дека во Македонија има премногу цркви и манастири (самите православни се фалат дека имаат околу 2000!!!), а јас искрено верувам дека бројот на православните верници што ги знаат основните начела на верувања на православната вера не достигнува ни половина од таа бројка (ниту 1000!) Тоа значи дека имаме по 2 храма на 1 вистински православен верник, додека другите се само палачи на свеќи, националисти, етнофилетисти, декларативни верници кои сметаат дека ако си македонец си по дифолт и православен (затоа што инаку би бил албанец-муслиман голема%20насмевка) и како што видовме вчера - рекетарска крстоносна служба за сузбивање протести.
 
Факт е дека, освен за големите православни празници, православните храмови се речиси ПРАЗНИ и во нив може само да се забележи движењето на ѓаконите, клисарите и сл.
Факт е дека центарот на Скопје нема потреба од уште еден храм, бидејќи Соборниот храм е на 5-10мин одење од плоштадот, и тој е доволно празен за да ги прими сите оние православни верници кои имаат потреба од храм.
 
Оттука јас не гледам причина зошто би се трошеле овие ненаменски пари од буџетот на македонците (буџет кој исто така се полни и од џебовите на атеистите, муслиманите и верниците на другите неправославни верски заедници).
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Се разбира најголема медиумска подршка имат од антихристијанската телевизија на В.Рамковски - на кого му напишав: Ако него многу го боли за Македонија и ако тој е МАКЕДОНЕЦ - нека си ја врати старата дедовска вера, нека ја врати верата на неговиот дедо во неговото семејство - па ТОГАШ НЕКА ГО “БОЛИ“ ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
 
 
Koja e таа "стара дедовска вера" ?
Дали тука станува збор за паганската вера на античките македонци? збунетост
 
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

не можи во Македонија, македонци да протестираат против Македонија
 
ЦРКВАТА Е СИМБОЛ НА МАКЕДОНИЈА И НАРОДОТ
 
Македонија во уставот е дефинирана како СЕКУЛАРНА земја, а тоа значи дека државата е комплетно одвоена од сите верски заедници (и од католичката црква, и од православната црква, и од исламската заедница, и од еврејската итн итн од СИТЕ верски заедници)
Значи Македонија не е православна земја, туку СЕКУЛАРНА! Нека ви влезе ова во вашите уши веќе еднаш!


Изменето од EvAngelos - 29.Март.2009 во 15:05
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.