IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Творба што ве опишува
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творба што ве опишува

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 22:42
СОСЕМА СВЕСНО

Се што најдов во твоите очи
беше старо – нова приказна,
одамна запишана под врбите
крај речното корито
од првите чергари што разгореле искри
во летна ноќ со мечти место желби
- мит што станал препознатлива судбина...

Под кој камен на страданието
го сокрив клучот, сам ти открив
за да ги отклучиш предкоморите на моето срце
оти само од таму можев да влезам во тебе
и да ги украдам сите тајни
од малечкото ковчеже на твојата осаменост


Некои ме судат за убиство со умисла
а јас само глумев сликар
на платното на твоите нестивнати страсти...

Го продаваш ли сеуште мојот автопортрет
осамен во празната галерија на твоите очи...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 22:44
ВО ИСЧЕКУВАЊЕ

Секој ден нов циркус
а стариот уште не ја одржал
последната претстава
во шаторот на чудниот принц
на совршената глупост...

Публиката заморена аплаудира
на самата себе
или дланките на илузионистот
вешто диктираат ритам на заблуда

Взаемно деформирање
ги изедначува ноќта и денот
во исчекување на нова претстава...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 12:01
najnovata pesna od MADONNA ,, Give*t 2 me ,,    
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 02:28
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14400
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 22:42
.................
 

Додека „смирено“ седам на каменот на животот и се обидувам да го вперам погледот кон некаде, солени води потекуваат од аглите на тој мој ист, поглед. Пределот добива брановидна, фатаморганична форма. Контурите на хоризонтот, исткајани низ тоа ново ниво на себепостоење пред очите ми го доведоа бараниот субјект. А мораа да го направат тоа, на овој, оној, или на кој и да е друг начин, зашто поинаку не бидуваше. Тој секогаш, ама баш секогаш беше тука, пред мене. Во животот ништо не е случајност. Сега ги сфаќам некогаш слушнатите зборови, дека „ништо не е случајно“. Не беше случајна ниту нашата средба низ лавиринтите на новиот свет. Планетите на сончевината создадена од типките, секојдневно, неуморно ги цртаа нашите ликови. Дел по дел, тие се исполнуваа како ботокс вбризган во брчките на „измореното“ лице. Толку си беа потребни за да преку нив се продолжи животот, му се вдахне нова енерги, нов здив... Талкач сум станала јас. Секојдневневен питач кој упорно питачи пред бреговите на сопственото битие задомено во новите мисли, оние што побарале да се промени старото со новото. Мојата рака се вдала напред, тргнала кон полнежот на празниот простор, џбара низ него со надеж да го дофати времето. Дали може да го дофати него, времето? Дали некој е посилен од Хронос, тој што секојдневно се слади со сопствените чеда, за да не ги даде на други, на некој случаен како мене, тебе. Да не ни го даде времето што го браме за да ги соголиме спомените, за да ги споиме чекорите...

Сè уште сум таму, на брегот од карпата со поглед свртен кон тишината на бучниот свет. Брановите побегнаа од хоризонтот, се свиткаа пред силата на едрата од бродот на радоста. Чекорите се ослободија, потрчаа кон фигурата што стоеше напред, на палубата. Со секој нов чекор, со секое ново нишкање на колковите нештата добиваа нов облик, нова можност да ги обвиткаат контурите на твоето битие... а тие му бе потребни, толку потребни. Непознатиот а препознатлив бол тогаш се избриша од челото на денот, останаа крилјата да ги понесат кокпнежите кон сончевината, па макар тоа било кобно за нив, па макар тие биле стопени од топлината... Те копнеам мое најмило, те копнеам до сопственото исчезнување, шепотам... Твојата рака нежно се сви околу моите линии, за да ја создадат најубавата уметничка претстава што некогаш ја создал некој уметник. Ја создаде фантазијата, без да знаеш дека толку многу поседуваш, без да знаеш дека ти си тој вистинскиот...

Тогаш, одблесокот на зраците на заминување нè оставија во пределот на нашиот свет да се сладиме со вкусовите наши... бришејќи ги солените води од аглите на моите очи.............ух.........

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 12:40
-

Изменето од lotus flower - 20.Август.2017 во 02:31
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2010 во 12:34
 
Hero - Mariah Carey
 
There's a hero if you look inside your heart
You don't have to be afraid of what you are.
There's an answer if you reach into your soul
and the sorrow that you know will melt away

And then a hero comes along
with the strength to carry on
and you cast your fears aside
and you know you can survive.

So, when you feel like hope is gone
look inside you and be strong
and you'll finally see the truth
that a hero lies in you.

It's a long road when you face the world alone,
No one reaches out a hand for you to hold.
You can find love if you search within yourself
and the emptiness you felt will disappear.

And then a hero comes along
with the strength to carry on
and you cast your fears aside
and you know you can survive.

So, when you feel like hope is gone
look inside you and be strong
and you'll finally see the truth
that a hero lies in you.

oh, ohhh,Lord knows dreams are hard to follow,
But don't let anyone tear them away.
Hold on, there will be tomorrow,
In time you'll find the way

And then a hero comes along
with the strength to carry on
and you cast your fears aside
and you know you can survive.

So, when you feel like hope is gone
look inside you and be strong
and you'll finally see the truth
that a hero lies in you
that a hero lies in ... you
mmmm that a hero lies in.....you.

 
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 12:18
Васер вага каже да си самном на шегу,
да бог те бие у бу-бубрегу!
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 18:21
Постојат луѓе,
кои ме доведуваат до состојба на рамнодушност,
а мене од тоа чувство ми се повраќа.
Парови кои одамна не се држат за рака,
се бакнуваат само на железничка и се дупат од обврска,
диктираат морални закони.
Потсеќаат на бесвкусност
како несолено јадење,
на шлагер од два акорди,
на фризури што не мрдаат,
на вести на МТВ
Ми ги силуваат ушите со својата глувост,
јас мислам ми мафтаат, тие го бркале лошото од себе.
Зрачи од перверзност непроменливоста на нивните навики

Далеку сме едни од други илјада емотивни години.

Знаеш ли зошто цело мое детство ги искршив колената трчајќи ти во прегратка?
зошто знаев - нас овој свет не може да не' сака.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 12:22
Малиот Принц голема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 13:01
Паметам

Го паметам погледот
преполн со прашања
и одговори истовремено,
со реални илузии и копнежи,
со заразна страст која извира
од длабочината на зениците.
Ги паметам усните
кои вешто лажат
со своите допири,
а мамат насмевка на моите
и немо признание
за сласта од тој допир.
Го паметам копнежот
на мојава дланка
по мекоста на твојот образ,
остро прекинат од разумот
и претворен во бесмислено
движење низ празниот простор.
Го паметам и развигорецот
на твојата топла душа,
развигорец кој носи нежност
и мирис на емоции
расцутени во пролетните цветови.
Ма, паметам се.
Само....
Не чувствувам повеќе ништо.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:02
http://www.youtube.com/watch?v=iqxE2I5QfJw

Ќе ви кажам два три збора
така беше ко што мора
една зима, ѕивра ладна
тој ко птица дојде гладна
немав ништо да му дадам
жолта дуња, бело грозје
немав зборој да го лажам
морав само да му кажам

Бегај од мене, птицо малечка
Бегај навреме не сум за тебе
како река сум, река без вода
како мајка сум, мајка без рода
како песна сум
песна без зборови за тебе сеуште неиспеана

Не знам зошто, не знам кога
за нас двајца нема болка.
Беше гром од ведро небо
цел ден мислам јас на него.
Немав ништо да му дадам
освен малку корка тага,
немав зборој да го лажам
морав само да му кажам.

Бегај од мене птицо малечка
бегај навреме не сум за тебе
јас сум ангел знај, ангел без крила,
модро небо сум, небо без птица,
само жена сум, жена без љубов е несреќна жена,
ти бегај, бегај од мене.се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 09:21
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:20


Ljudi u našim godinama
ulaze u ljubav oprezno,
kao neplivači u plitku vodu,
kao političari u kombinacije,
iz čistog straha od ponovnog voljenja,
iz nesigurnosti,
a oni su zanate ljubavi
već dobrano izučili
i mogli bi biti od slatke
pouke neiskusnima,
no ostaće zavatreni
a sigurni i uspravni na ulici,
međ ljudima,
samo će u hladnim noćima,
sami i prepoznati odjednom,
izaći na začuđen sneg
i glasno zaplakati.

Pero Zubac
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.