IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што би им кажале на професорите ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што би им кажале на професорите ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 32>
Автор
Порака
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што би им кажале на професорите ??
    Испратена: 06.Март.2009 во 21:15
Пред некој ден, и помагавме на една професорка да состави анкета... на тема, што би им кажале на професорите доколку можете ?? нормално, не треба коментари од типот умри или цркни... голема%20насмевка туку нешто конструктивно, критика за се.... почнувајќи од начинот на работа, принципот, однесувањето па до самиот изгледа.... среќа исто и родителите, можат да дадат критика за професорите на своите деца..... среќа

еве јас да почнам прва.... намигнување

1, професорке по математика, не се иде на училиште како професор по тој предмет,... кој бара дополнителен степен на сериозност.... во ролче и во термо панталони..... се обидувам да ве разберам дека сте нова и дека немате искуство,...... ама погледнете малце околу вас... каков авторитет сте вие кога имате исти чевли со мене ??? и да професорке..... обично кога се црта геометрија, се оди чекор по чекор........ а јас сум уште на цртањето елементи, а вие сте на доказот.... слоу даун плазење и иако ми користи мене,... НЕ МОЖЕТЕ да давате исти задачи и на двете групи.... само со сменети знаци... изненадување

2, професорке по физика, ми го имате земено дандалот !! изненадување јас не сум ни срце, ни бејби, ни сонце.... јас сум ваш ученик и ми смета вашето ,,цинично,, ( намерно или не ) обраќање... сигурно не го мислите тоа за мене,... туку се обидувате да оставите позитивен впечаток... кој за жал не го добивате кај учениците..... ве почитувам единствено заради тоа што имате принципи... ааа и да... не се иде со шпиц штикли од 15цм голема%20насмевка

3, професорке по хемија, ниеден професор не им дава тест на учениците за да им докаже дека не знаат и не учат.... изненадување не е финтата да ни дадете прашања што не можат да се решат ни логички.... ни со сето знаење од книгата, кога давате конфузни прашања..... не знам како очекувате да го сакаме предметот и да учиме кога создавате таква одбивност кон нас.... кај вас ми се допаѓа тоа што давате разбирливи примери,..... само штета што целата хемија за нас е неразбирлива ( Зошто ??!! )

4, професоре по музичко,.... не да ве навредам ама..... не доликува на професор да има толку непријатен здив од устата.... изненадување тоа може да се реши на многу лесен начин..... намигнување

5, и професоре што не ми предавате ама што ве ЧУВСТВУВАМ секој ден.... дај купете некое миривче... изненадување

луѓе, земете се малце на себе... не е ова работа како било која,... ние учениците забележуваме многу работи..... битна е целовкупната ваша појава... од адекватни костими, па се до вашиот однос кон нас...

доста беше за сега голема%20насмевка
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 21:42
професорке, дај сторете нешто, ученициве во позадина се умртвеа од досада

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 17:32
Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!
A closed mouth catches no flies
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 18:43
што ви е проблемот сега на вас?
може да се објасните што точно ви смета на вас?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 20:01
Originally posted by ^italina ^italina напиша:

Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!слобода ?? изненадување мислам дека професорите си даваат многу повеќе слобода од потребното..... јас сум таа што дреме на досадни часови, што се расправа со искомплексирани суштества... и таа што гледа како некој се преценува повеќе отколку што заслужува....

да,... можеби ЕДЕН ученик си дава поголема слобода..... ама не може целата младина да не биде задоволна од професорите... и да се има само по 3 - 4 асални професори....
Кон врв
Ani4ka^^^ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka^^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 00:16
Ова што го имаш напишано за професориве е малку...има професори што не знаат 2+2 колку е а нас ни предаваат, па каков авторитет ќе има тој над мене кога јас знам повеќе од него/неа.
Е сега има и некои срценца стварно, во мојава гимназија имам професорка по македонски што знае како да се однесува со нас...нон стоп седнува во кафулињата со нас на кафенце, на мсн пишува баш вака(кај ќе излагате вечерва да ви се трапосам и јас?).
Ама да не дојде до погрешен заклучок, професорката меѓу професорите и меѓу учениците има ненормален авторитет, кога предава мува да помине се слуша, сите внимаваат, ама има часови на кои си кажуваме вицови...
Ја обожавам, дури и предметот го засакав поради неа, а и на училиште само заради неа ми се оди, зошто навистина знае да направи да не ти биде досадно, има моменти кога вика(и мене ми е досадно дечки ама мораме ајде уште малку па после часови одиме да се изладиме)
Среќна сум што ми е класна, стварно
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 00:17
господ нека ви е на помош
е тоа
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 01:45
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

Originally posted by ^italina ^italina напиша:

Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!слобода ?? изненадување мислам дека професорите си даваат многу повеќе слобода од потребното..... јас сум таа што дреме на досадни часови, што се расправа со искомплексирани суштества... и таа што гледа како некој се преценува повеќе отколку што заслужува....

да,... можеби ЕДЕН ученик си дава поголема слобода..... ама не може целата младина да не биде задоволна од професорите... и да се има само по 3 - 4 асални професори....


Дали и твојата мајка е искомплексирано суштество?.....
Нели е Професорка?

3-4 асални професори......... и две-три асални деца....а можеби и помалку......
Изменето од Палестинец - 08.Март.2009 во 03:13
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 02:11
што толку ја нападнавте бисерна?
темава е ок, не сакаме ниту да навредиме некој професор, ниту да докажеме колку сме паметни и дека професорите за ништо не ги бива

темата е за секојдневни работи кои на нас по малку ни сметаат на школо, кои се занемарливи на некој начин, а немаме м*да да им го кажеме тоа на професорите

нема тука потреба од навредување на мајки и т.н.
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 03:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

што толку ја нападнавте бисерна?
темава е ок, не сакаме ниту да навредиме некој професор, ниту да докажеме колку сме паметни и дека професорите за ништо не ги бива

темата е за секојдневни работи кои на нас по малку ни сметаат на школо, кои се занемарливи на некој начин, а немаме м*да да им го кажеме тоа на професорите

нема тука потреба од навредување на мајки и т.н.


Jas ne ja navrediv majka i na Biserna kako majka, tuka samo prasav dali majka i ja stava vo iskompleksiranite sushtestva ........

Nema potreba od navreduvanje na majki.....se soglasuvam deka nema,  samo bi te zaprasal..... Ovie iskompleksiranive sushtestva neli se majki i tatkovci na nekoi deca ili kako iskompleksirani nemaat pravo da imaat deca?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 07:06
Секогаш кога зборуваме поведени од моменталните емоции, збиднувања кажуваме нешто за кое можеби подоцна може да зажалиме. Читам ’’епитети’’ од типот искомлексирани, засмрдени, неизбањати... Револт...лутина на некого а се ’’ лепи ’’  на такаречи сите. Во средно големо училиште (мислам на број на ученици и вработени) во просек има  по 50тина души образовен кадар и по 800-1000 ученици поделени во 30тина паралелки по 30тина ученици.
Од нив (и од едните и од другите) ...
- 5% се од богати семејства, се облекуваат во многу скапа гардероба, користат многу скапа козметика, се возат ( или ги возат до училиште) во скапи автомобили,
-- 15 % се со средна материјална положба , облечени пристојно во повремено нова и редовно перена облека, значи чиста, пристојна козметика и се возат повремено ( или ги возат до училиште) во малку постари и поевтини  марки  автомобили,
-70% се со прилично лоша материјална состојба, цела учебна година облечени во 2 пара облека, во училиште доаѓаат пешки и по снег и по дожд.
А  кога ќе се натопат нозете и кога така мокри ќе отстојат во комбинација со мокрите чорапи во училница мириса и тоа бајаги.
10 % и од едните и од другите облекуваат донирана облека, живеат на периферијата во куки кои некои не се ни електрифицирани, до нив нема асвалтиран пат, немаат услови да се избањаат редовно, не мијат заби, спијат во алиштата во кои потоа доаѓаат во училиште.
Зошто ова статистика?
Затоа што училиштето е збир од човечки судбини, карактери, наталожен гнев.
Во сите овие групации има луѓе/нелуѓе кои на останатите гледаат со подсмев, со омаловажување, кои подзаборааваат дека другите околу нив исто така имаат емоции.
Друга група го прифаќаат она што го имаат/немаат како нормално, си го живеат животот си ја тераат работата и учењето најдобро што можат.
Трети не умеат/ не научиле како треба да се однесуваат па од нивното однесување страдаат многумина околу нив.
 И професорки и ученици доаѓаат во училиште по цела ноќ поминати ненаспани поради семејно насилство ама молчат или се нервозни па се истураат на останатите.
Многумина и професори и ученици доаѓаат од семејства каде сметките се неплатени, каде многу од благодетите на 21 век за нив се мисловна именка и тоа го пренесуваат и во училиште а останатите околу нив мора да го трпат нивното нерасположение.
Професорите на факултет учеа дека домачните проблеми треба да ги остават пред капијата на училиштето, а училишните пред капијата на домот. Некои тоа можат да го направат, некои не.
Затоа пред да кажеме што имаме да им кажеме на професорите/на учениците треба да  размислиме што можеби тие сакаат да ни кажат нам и некои богами кажуваат.
И немојте со она клише...па сите се во таква ситуација. ДА. Но
да ја опцуеш, навредиш,машината,бирото,  тезгата... можеш ако не те боли да ја клоцнеш,  хартијата да ја искинеш и фрлиш. Тука станува збор за човечки судбини, детски и возрасни, за емоции, расположенија од кои многу пати страдаат сите околу.
Каде е решението? Засега го нема. Секој си тера како мисли дека треба да тера.

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 13:43
бејб'..... мајка ми е професорка... ама не предава плазење а и да предава... сигурно нема да ја мрази цело школо...

а искомплексирано е кога професор/ка испрашува ученик со права коса, или со сини очи..... затоа што и тој/таа не се такви.... и немој те молам да ми кажуваш какви се професорите - барем јас ги гледам секој ден и можам да заклучам кој каков карактер има...... и кого сакаат учениците, а кого не... ( верувај, многу е важно да те сакаат ученици бакнеж )

второ, како што рече забеган, темава е да им се каже на професорите се она што сакаме, а не можеме.... големо%20гушкање а така ми се чини,... или сите мои теми на образование се успорувани ?? зошто ?? затоа што имам храброст да плеснам во лице што всушност се случува во училиштата или .... ??? не ви се допаѓа некој да ве навредува вас или вашите колеги ?? извинете ве молам.... оти сум идеалист...

и никаде, ама баш никаде и никогаш нема да навредам професор.... сите сме луѓе и си имаме маани.... само, професорите, кои работат со деца, понекогаш не се свесни дека тие свои маани.... намерно или не, им ги пренесуваат на децата....

п.с. мамамд, големо%20гушкање се сложувам со твојот пост,... но темава не ја отворив од моментални емоции или што ти знам што.... намената и идејата се наведени во мојот прв пост....

п.п.с. а за тоа колку се потребни овие кажувања на професори..... и самите тие си признаваат..... а да не зборуваме за учениците.....
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:58
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

бејб'..... мајка ми е професорка... ама не предава плазење а и да предава... сигурно нема да ја мрази цело школо...


Се е кажано.....подобро .....здравје

Завршувам со дискусијата.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 19:31
Profesorke po angliski daj bidete bar ednas tocna i dojdete na vreme,i ne jadete na cas ve molam !!
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 32>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.