IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Светот денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светот денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
Автор
Порака
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Светот денес
    Испратена: 05.Март.2009 во 23:09
Ovaa tema e za site dnevno politicki nastani nadvor od Makedonija ...
interesni megjunarodni nastani ...
megjunarodni skandali...
breaking vesti od svetot .... i taka natamu
sve u edno mesto ...


Изменето од Biba_G - 15.Март.2009 во 08:42
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:10

eve jas ke pocnam prv ...

Албански министер разрешен оти барал секс

 
 

Албанскиот премиер Сали Бериша синоќа го разреши министерот за култура, туризам и спорт Или Панго поради сексуален скандал објавен на албанската телевизија Топ Чанел.

Разрешувањето дојде веднаш по објавувањето на снимки во емисијата „Фикс Фаре“ во која министерот Панго бара сексуални услуги од новинарка на Топ Чанел, која се претставува како заинтересирана невработена за да добие работа.

Албанската приватна телевизија Топ Ченел синоќа емитуваше снимка направена со скриена камера на која Панго разговара со жената и при тоа и вели да се соблече, наводно за да види дали таа тоа навистина ќе го направи за да ја добие работата.

Инцидентот наводно се случил во домот на Панго во Тирана минатиот месец.

Официјален претставник на албанската Влада соопшти дека Бериша го разрешил Панго „веднаш по емитувањето на снимката“.

Бериша изјави дека ваквите активности се неприфатливи во неговата Влада, додека пак сега разрешениот министер Панго вели дека станува збор за монтажа.

Панго ги отфрли обвинувањата тврдејќи дека се работи за успешна монтажа.

Сексуалниот скандал кој е прикажан на телевизијата денеска на насловните страници го пренесуваат сите дневни весници, а електронските медиуми ги емитуваат снимките во нивните ударни термини.

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 20:05

Во Солун запалени осум автомобили

   

Непознати лица синоќа запалиле осум автомобили кои биле паркирани пред канцеларијата на државната енергетска коорпорација во Солун.

Полицијата соопшти дека група млади маскирани лица фрлиле најмалку 15 „молотови коктели“. Пет од возилата, сопственост на Коорпорацијата се целосно уништени.

Се претпоставува дека за нападот одговорни се грчките анархисти, кои често ги напаѓаар банките, владините институции, полициски станици, канцеларии на политички партии и на странски организации во Атина и во Солун.

Таквите напади зачестија по убиството на тинејџерот, што се случи во декември минатата година.

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 20:59

Палау - 56-та држава која го призна Косово

   
 

Пацифичката Република Палау денеска ја призна независноста на Косово, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Косово.

„Денеска во амбасадата на Косово во Вашингтон е предадено писмо од претседателот на Република Палау Јохансон Торибионг, со кое се потврдува дека оваа држава ја признава независноста на Косово“, стои во соопштението од Министерството.

Во него се додава дека претседателот Торибионг, кој е во посета на САД, на овој начин позитивно одговорил на барањето на претседателот Сејдиу да се признае Косово.

Инаку, Република Палау е држава во Тихиот Океан, на околу 500 километри од Индонезија, стана независна во 1994 година.

Палау стана 56-та држава која го призна независно Кос

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 17:41
Vo germanskoto gratce WINNENDEN 17 godisnik naoruzhen vlegol vo edno sredno uciliste i pocnal da gi ubiva prisutnite. Ubieni se 17 lica, policijata go zastrelala 4 casa po napadot.

Germanija ja podigna dozvolata za poseduvanje ogneno oruzje od 18 na 21 godina.

http://news.yahoo.com/s/ap/20090311/ap_on_re_eu/eu_germany_school_attack

Slicen nastan ja potrtese germanskata javnost vo 2002 godina so pukotnicata vo Erfurt koga ucenik otvori ogan vrz prisutnite vo uclisteto i na kraj se samoubi. Ocigledno blagosostojbata na edno opstestvo nuzno ne e i gotov recept za usrekjenosta na lugjeto.

Изменето од Majkl - 11.Март.2009 во 17:43
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 21:10
Српската полиција приведе македонски државјанин кај кого пронашла марихуана

Врање, 11 март (МИА) - Српската полиција на граничниот премин Прешево приведе македонски државјанин поради сомнение дека извршил кривично дело, производство, поседување и пуштање во промет на опојни дроги, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Полицијата го приведе Ваљон М. (23), кој е изведен пред истражен судија во Окружниот суд во Врање, јави Танјуг.

За време на претресот полицијата кај осомничениот пронашла девет грама марихуана.

Судијата на Окружниот суд на Ваљон М. му изрекол парична казна од 50 илјади динари (529 евра).

izvor: Mia preneseno od IDIVIDI
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 23:12
Франција се враќа во воената команда на НАТО
 
Францускиот претседател Шарл де Гол во 1966 година ја повлече својата земја од интегрираната воена команда на НАТО, тврдејќи дека го брани нејзиниот суверенитет. Повеќе од 40 години подоцна, актуелниот шеф на француската држава Никола Саркози објави дека го враќа полноправното членство земјата во Алијансата за таа повторно да има водечка улога.

- Осамената држава е осамена нација без влијание. Ако сакаме да имаме влијание мора да знаеме како да се поврземе со нашите сојузници и пријатели. Франција сака мир и слобода и знае кои и се пријатели и непријатели. Не се плашам да кажам дека нашите први пријатели се земјите од западното семејство - порачал шефот на француската држава, која остана политичка членка на НАТО по одлуката на Де Гол.

Саркози нагласил дека Франција со влегувањето во командата на НАТО ќе биде поцврста и повлијателна. Критичарите на иницијативата, пак, велат дека Франција ќе го загуби суверенитетот и независноста во очите на светот. Според нив, земјите на Париз ќе гледаат како поданик на Вашингтон.

Саркози таквите прогнози ги оценил како лажни и неточни.

- Тоа се невистини. Да, ние сме сојузници на САД. Ние сме пријатели, но пријатели што стојат цврсто. Ние сме независни пријатели и блиски партнери - рекол Саркози, кој се очекува да испрати писмо до сојузниците за формално да го објави враќањето на Франција пред самитот на Алијансата на 3 и 4 април.

Вашингтон вчера ја поздравил одлуката на Париз.

- Среќни сме што по 43 години отсуство, Франција се врати онаму каде што припаѓа, во командната структура на Алијансата - се вели во соопштението на Министерството за одбрана на САД.
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 23:19
krajno vreme bese .......... nemase rezon da ne bide ..........
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 23:39
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

krajno vreme bese .......... nemase rezon da ne bide ..........
zdruzeno protiv rusija & Co.
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 09:13
Вооружени момчиња со метални шипки искршија излози на банки и продавници во центарот на Атина

Атина, 13 март (МИА) - Околу 50 момчиња со качулки на главите, вооружени со метални шипки денеска искршија излози на повеќе банки и продавници, а оштетија и неколку автомобили во луксузниот кварт Колонаки во центарот на Атина. 

Инцидентот траел неколку минути, а момчињата побегнале пред да пристигне полицијата.

Напаѓачите фрлале летоци во кои се бара ослободување на момче, уапсено во 2007 година поради оружен напад врз банка во Атина и кое се смета од страна на полицијата за член на анархистичкото движење.

Момчињата ги искршиле излозите на филијала на Националната банка на Грција, на уште три други банки и на околу шест трговски објекти, меѓу кои и многу луксузни продавници. Биле уништени и околу десет автомобили.

Според полициски извори напаѓачите избегале во зградата на Правниот факултет во центарот на Атина. Влегувањето на полицијата во образовните институции во Грција е строго забрането.

Извор: МИА

Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 09:14
Три експлозии одекнаа во северниот дел на Косовска Митровица

Приштина, 13 март (МИА) -  Три силни експлозии одекнаа синоќа во населбата Бошњачка Махала во северниот дел на Косовска Митровица, при што нема ранети, но е причинета материјална штета.

Во две од експлозиите веројатно се употребени рачни бомби.

- Засега нема информации за виновниците за нападите, изјави портпаролот на косовската полиција Бесим Хоти. 

Ова е најнов инцидент во Косовска Миторивица, по серијата инциденти што се случија во јануари, кога беа ранети 15 лица, од кои 14 од српска националност.


< style="HEIGHT: 50px" align=middle marginWidth=0 marginHeight=0 ="http://www.idividi.com.mk/UpdateBrCitana.aspx?VestID=511939" Border=0 scrolling=no height=30 ="#efefef">
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 15:07
Срби закопани на депонија во Косово?


Косовската влада во соработка со германските и со турските единици на КФОР во јули минатата година тајно закопала неколку стотини тела на Срби и неалбанци во околината на Призрен, на локацијата Ајдучка Чешма, тврди белградски „к*рир“.

Според весникот, станува збор за жртви на трговија со органи, кои биле ископани од северот на Албанија и префрлени на косовската територија за да се прикријат доказите за злосторството. „к*рир“, кој се повикува на анонимен извор, наведува дека настраданите се од т.н. жолта куќа во Албанија, каде што им биле вадени органите.

Како маска за целата акција помогнала и медиумската врева и масовните протести на косовските Албанци поради доаѓањето на две цистерни со опасни хемикалии од Иран, кои влегле од Македонија и наводно требало да се уништат во Трепча. Според анонимниот извор, во тоа време во околината на Призрен пристигнале два шлепера со бугарски регистрации, кои ги пренесувале телата на убиените. Единиците на КФОР обезбедиле депонија и со образложение дека уништуваат материи од цистерната, им забраниле пристап на жителите, тврди „к*рир“.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 15:24
Originally posted by afrodit afrodit напиша:

Срби закопани на депонија во Косово?


Косовската влада во соработка со германските и со турските единици на КФОР во јули минатата година тајно закопала неколку стотини тела на Срби и неалбанци во околината на Призрен, на локацијата Ајдучка Чешма, тврди белградски „к*рир“.

Според весникот, станува збор за жртви на трговија со органи, кои биле ископани од северот на Албанија и префрлени на косовската територија за да се прикријат доказите за злосторството. „к*рир“, кој се повикува на анонимен извор, наведува дека настраданите се од т.н. жолта куќа во Албанија, каде што им биле вадени органите.

Како маска за целата акција помогнала и медиумската врева и масовните протести на косовските Албанци поради доаѓањето на две цистерни со опасни хемикалии од Иран, кои влегле од Македонија и наводно требало да се уништат во Трепча. Според анонимниот извор, во тоа време во околината на Призрен пристигнале два шлепера со бугарски регистрации, кои ги пренесувале телата на убиените. Единиците на КФОР обезбедиле депонија и со образложение дека уништуваат материи од цистерната, им забраниле пристап на жителите, тврди „к*рир“.
 
 
OVA E SRPSKA PROPAGANDA I TO CISTA PROPAGANDA,TAKA DA NE VERUVAJTE NA OVIE RABOTIнека%20ти%20е%20срам
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Rafiz Aliti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rafiz Aliti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 15:54
Kako i da e ne e opravdano,i ako i jas mislam deka e propaganda ama mozebi e tocna informaciata,vcera procitav na nekolku sajtovi za ova.

Kako i da e sto se cudite tolku,istite raboti dolgi godini se pravese na albancite vo Kosovo od strana na srbite, taka da sve se vraka vo ova vreme
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,133 секунди.