IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 21:51
Словаците,чесите и пољаците можат да тврдат што сакаат.
Јас повторно ке се навратам на ГОЛЕМОТО ИНДОЕВРОПСКО ЈАЗИЧНО СЕМЕЈСТВО,кое се дели на две групи - кентум(западна),и сатем (источна)
Во кентум спаѓаат - грчки, италски, келтски, германски, тохарски и хетиски
Во сатем спаѓаат - индоиранската група, ерменски, албански, (прасловенскиот) - словенските јазици, и балтиските.
Од прасловенскиот се развил старословенскиот(црковнословенскиот), па потоа со редакции и рецензии се развиле современите словенски јазици.
е сега словенските јазици се делат на три групи - источнословенски,западнословенски и јужнословенски
Во истоцнословенската група спаѓаат -руски, белоруски и украински
Во јужнословенската спаѓаат,- македонски,бугарски, српски, хрватски,и старословенски
И во западнословенската спаѓаат - словенечки, словачки,полски, чешки,горно лужички и долно лужички.
Научници и познати лингвистикако што се Џозеф Добровски, Јернеј Копитар, В.Облак имаат направено рецензии, редакции, варијанти и со нив имаат докажано дека , едноставно сите словенски јазици(заклучно со македонскиот) се развиени од старословенскиот јазик , а не дека се исти.Нормално е да се слицни , затоа што сите се развиени од исто јазицно семејство
поздрав
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 22:04
Originally posted by russia russia напиша:

Словаците,чесите и пољаците можат да тврдат што сакаат.
Јас повторно ке се навратам на ГОЛЕМОТО ИНДОЕВРОПСКО ЈАЗИЧНО СЕМЕЈСТВО,кое се дели на две групи - кентум(западна),и сатем (источна)
Во кентум спаѓаат - грчки, италски, келтски, германски, тохарски и хетиски
Во сатем спаѓаат - индоиранската група, ерменски, албански, (прасловенскиот) - словенските јазици, и балтиските.
Од прасловенскиот се развил старословенскиот(црковнословенскиот), па потоа со редакции и рецензии се развиле современите словенски јазици.
е сега словенските јазици се делат на три групи - источнословенски,западнословенски и јужнословенски
Во истоцнословенската група спаѓаат -руски, белоруски и украински
Во јужнословенската спаѓаат,- македонски,бугарски, српски, хрватски,и старословенски
И во западнословенската спаѓаат - словенечки, словачки,полски, чешки,горно лужички и долно лужички.
Научници и познати лингвистикако што се Џозеф Добровски, Јернеј Копитар, В.Облак имаат направено рецензии, редакции, варијанти и со нив имаат докажано дека , едноставно сите словенски јазици(заклучно со македонскиот) се развиени од старословенскиот јазик , а не дека се исти.Нормално е да се слицни , затоа што сите се развиени од исто јазицно семејство
поздрав
ова постојано ме буни, знам дека македонскиот спаѓа во Јужнословенската група како посебен јазик
ама што е со старословенскиот? македонски е или старословенски?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 22:12
еве што мисли Лунтне%20вреден - кой е напишал првата македонска граматика

http://books.google.bg/books?id=7BXJgfIo_fYC&dq=Old+Church+Slavonic+Grammar+lunt&printsec=frontcover&source=bl&ots=EZN1Uptajs&sig=rdzdtK0BUeW-QNjWYWmLd7sE7F0&hl=bg&ei=wu2uSf_AN4qy0AXb2JycDg&sa=X&oi=book_result&resnum=2&ct=result#PPA1,M1

на прва страница параграф 0.0 пишува
Eastern Balkan Slavic (Bulgaro-Makedonian)

сега како може да е ем Булгаро ем Македониан требе него да го прашатеИзменето од да бе - 04.Март.2009 во 22:17
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 22:15
на 4та страница исто е интересно да се прочитаголема%20насмевка
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 22:25
дај не ми мешај сега бугари и други народи, вие си имате бугарски јазик, ние македонски и точка, нема што да мешаме баби и жаби тука

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 22:31
чек малце сега - Лунт зборува за Олд Булгариан и Олд Македониан, а ти зборуваш за Бугарски и Македонски

ай да не мешаме баби и жаби
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 23:05
Originally posted by да бе да бе напиша:

чек малце сега - Лунт зборува за Олд Булгариан и Олд Македониан, а ти зборуваш за Бугарски и Македонскиай да не мешаме баби и жаби


Ете стара песна. А инаку има и место каде Лунт вели "Македонска варијанта на црковно-словенскиот јазик". Тоа е истотака интересно, иако знам дека тој дел го прескокна.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 23:06
Originally posted by да бе да бе напиша:

чек малце сега - Лунт зборува за Олд Булгариан и Олд Македониан, а ти зборуваш за Бугарски и Македонски

ай да не мешаме баби и жаби
а што олд булгариан и олд македонијан се американски?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 23:16
европски са
америка е друго место - далеко - отатък големата вода
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 00:02
А мене навистина не ми е јасно,што вас не ви е јасно.
Македонски си е македонски
старословенски си е старословенски
Има варијанти на истите јазици од трите групи , и се претпоставува дека македонската варијанта е најблиска,најавтентична со старословенскиот јазик.
Но тоа е само претпоставка, а не и факт.
Исто така блиска е и бугарската варијанта, но сите овие варијанти се претпоставки за словенските јазиците, кои би можеле да се најблиски со старословенскиот.
Има и многу пишани докази, но и тие не помагаат околу уточнувањето на овие варијанти.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 00:06
дай компарации на македонска варианта спремо црковно словенската и на бугарската варианта спремо црковно словенската и да ги мериме коя варианта  е поблизу
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 00:09
Ама ти ги наброја старословенскиот и македонскиот како јужнословенски јазици, односно посебни јазици во иста група
јас колку што знам старословенскиот е стариот јазик од кој потекнуваат денешните јазици и потекнува од индоевропскиот, а се говорел на целата територија што била населена од словенско население

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 00:17
Originally posted by да бе да бе напиша:

дай компарации на македонска варианта спремо црковно словенската и на бугарската варианта спремо црковно словенската и да ги мериме коя варианта  е поблизу
е што сега? ќе се натпреваруваме?
инаку црковнословенскиот ако не грешам е ист кај сите народи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:06
Е веќе стварно неможам да пишувам.....ама ајде
Да,старословенски си е старословенски,македонски си е македонски.
а што ако е стар јазик старословенскиот.???
па и тој морал да има јазчно подрачје каде што се зборувал,а се зборувал во јужните краеви најмногу
ДА БЕ,не се возбудувај премногу,тоа се само варијанти,и нисто не е поткрепено со цврсти докази
мислам дека треба оваа работа да им ја оставиме на научниците,затоа што ние не сме доволно компетентни да говориме за ова
поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.