IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Гигантски знамиња за подигање на национална свест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Гигантски знамиња за подигање на национална свест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 18>
Автор
Порака
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 03:05
albanskite znaminja sekogas bile finansirani od samite albanci , i nikogas od drzavata, sepak drzavata treba da razmisluva kaj gi trosi parite, jas ne sum nikogas protiv toa da ima drzavno zname, se e Ok, ali toa ne se pravi poradi kako sto vikat da se podiga svesta, tuku poradi toa za da mozat da perat pari, zamisli za skopje 2014 da se davat 200 milioni evra, neli e glupost, za tie pari vo kumanovo ke se kupat site fabriki sto nekogas bile giganti vo jugoslavija, ako se stavat pak vo funkcija tie ogromni fabriki , ke ima pari za celiot narod da jade i pie so vekovi.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 03:12
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

albanskite znaminja sekogas bile finansirani od samite albanci ,


Е ова зошто?! Нели говоревме досега дека е тешка живеачката, а ти ми велиш плаќате за знамиња? Зошто не си ги чувате тие пари, или пак да гледате ако ништо, да ги искористите за живеачката, или пак за народот? Нели говоревме дека треба да се гледа да се живее во овие тешки времиња, а не знамињата в рака да се носат? Гледајте живеачката, леб да се има, тешки времиња се, чувајте си ги тешко заработените пари.

А за фабриките, не знам како било порано, не можам да коментирам, иако сега веќе државата не може да е сопственик на фабрики, во капитализам сме, па ако се рестартираат, треба да бидат во приватна сопственост.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 03:17
prijatele slusaj me, ni jas ne gi davam moite pari za tebe, a da bidam iskren ni ti nema da gi davas za mene, ili greska sum, ne ti zboram za privatnite finansi, tuku za budzetot, a za budzetot davame site i mkd i alb, jas za ova ti zboram parite od budzet da se pazat kaj se koristat, jas uste ednas ke ti kazma ne sum protiv znameto, ali sto ima potreba vo skopje da se stavat poveke od 1 zname, neli e dovolno eden vo centar, pa tie 3-4 drugi sto se da se trgnat i da se nosat vo drugite gradovi za da ne se pravat dopolnitelni troskovi.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 13:09
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

a koga sum bil jas protiv zakonot, no koga ustavot ti dozvoluva da se koristi zname i na drugite zaednici togas zs makedoncite da bidat protiv, no edno ke ti kazam , se dodeka ke se borime megu sebe koj ke stavi pogolemo zname, znaj deka za leb ke umreme.
епа што тогаш коментираш требало вака или онака намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 13:28
"..........a koga sum bil jas protiv zakonot, no koga ustavot ti dozvoluva da se koristi zname i na drugite zaednici..........."

arno vika kumanovskoto momche,...samo ne znam zoshto ne se pridrzuva do toa shto go vika!изненадувањезбунетост


."..... i na drugite zaednici"...
a,.toa i mu znachi,...istovremeno so drzavnoto,..a ne samo negovoto !

...osven ,...aj na svadbite...mozebi .голема%20насмевка


Изменето од brza - 07.Март.2010 во 13:28
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Карлос Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Карлос Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:39
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

a dali znaminjata ke ni davat leb, toj sto e patriot ke ostane patriot so zname ili bez zname, taka da mene licno mi izgeda glupavo da se stavat bilo kakvi znaminja, na bilo koi gradovi.
Значи, штом е така, се сложуваш дека Албанците не треба да се бунат за одлуката на Уставниот Суд за укинување на одредбата за употреба на симболите на заедниците, туку треба да си ја гледаат живеачката и лепчето! И јас така мислам, доволно е државното знаме, нема зошто сите да ги ставаме и непотребно пари да даваме, наместо за леб да ги трошиме. Токму така!задоволство
Аман бе со тие пари.Тогаш нека ни ги веат пред нос орлите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 16:43
....za zal...stubovite se ..."nejestivi"....mozebi znameto i bi mozelo da se zgotvi , ama previsoko e...pak , na golema zalost....na gladnite!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
razmazana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај razmazana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 20:41
Eden stolb kosta okolu 10 000 evra ,a dosega se postaveni nad 20.....e pa razmisli sega kolku pari se toa
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 20:45
Originally posted by razmazana razmazana напиша:

Eden stolb kosta okolu 10 000 evra ,a dosega se postaveni nad 20.....e pa razmisli sega kolku pari se toa
Dobro dobro e vaka da se znae sto "sme" preku stolbovite
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 21:29
samo naiven moze da poveruva vo takva izrechena glupost!...deka se za podiganje na svesta moja...i na "milion" drugi...pre bi rekol deka prvenstvena i osnovna ,..i edina namena nivna e....da si gi napounat nekoi djebovite,..sosema ...zakonsk i legalno!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 23:15
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

prijatele slusaj me, ni jas ne gi davam moite pari za tebe, a da bidam iskren ni ti nema da gi davas za mene, ili greska sum, ne ti zboram za privatnite finansi, tuku za budzetot, a za budzetot davame site i mkd i alb, jas za ova ti zboram parite od budzet da se pazat kaj se koristat, jas uste ednas ke ti kazma ne sum protiv znameto, ali sto ima potreba vo skopje da se stavat poveke od 1 zname, neli e dovolno eden vo centar, pa tie 3-4 drugi sto se da se trgnat i da se nosat vo drugite gradovi za da ne se pravat dopolnitelni troskovi.


До пред некое време велеше дека немате пари, сега велиш се даваат пари за албанско знаме?! Како очекуваш после ова да те разбереме кога се буниш против парите кои се трошат на големите знамиња, кога ти самиот говориш дека немате, ама давате?! Тоа никако не значи дека немате пари и дека е тешка живеачката нели?
Јас истото можам да го кажам за парите на државата, ако тргнеме од твоето гледиште.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 23:56
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

prijatele slusaj me, ni jas ne gi davam moite pari za tebe, a da bidam iskren ni ti nema da gi davas za mene, ili greska sum, ne ti zboram za privatnite finansi, tuku za budzetot, a za budzetot davame site i mkd i alb, jas za ova ti zboram parite od budzet da se pazat kaj se koristat, jas uste ednas ke ti kazma ne sum protiv znameto, ali sto ima potreba vo skopje da se stavat poveke od 1 zname, neli e dovolno eden vo centar, pa tie 3-4 drugi sto se da se trgnat i da se nosat vo drugite gradovi za da ne se pravat dopolnitelni troskovi.
shto zborish , be?! , desetina vekje ima postaveno,...mozebi i povekje ,...a tek ima i da se stavaat.

Изменето од brza - 07.Март.2010 во 23:56
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 13:43
 a be ,..goveda edni vladini!....aj, da ve vidam ...stajte  edno barem, i od onaa strana na vardar,...pa, posle ...dojdi i mene da mi go digash!...serkovci edni ...ili nek' vi zeme pajakot od tamu nekoja kola,..pa, da vidite shto ke ve snajde!,...lesno e na ...trpelivi bezglasni ovci,..da im  izigravash nekoj avtoritet!лутина
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 22:47
Не ми е потребно знаме за да ми ја подигне националната свест...особено ако досега сум ја немал...не
Едноставно....идејата со знамињата ми се допаѓа, ама не од аспект на дигање на националната свест, туку чисто од аспект на естетиката и истакнуваење на државноста ....
А и ми се допаѓаат знамињата, особено кога ги гледам вечерно време, осветлени од рефлекторите...да
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.