IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мигрена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мигрена

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мигрена
    Испратена: 11.Февруари.2009 во 09:06

ako moze nekoj da objasni poveke za migrenata

simptomi, pricini za pojava i tn. Blagodaram
apce
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 20:28
Migrenata moze da se javi pri nagla promena na vremenskite uslovi kaj meteopatite,pri menstrualen ciklus kaj nekoi zeni,pri stres ,a ponekogogash doagja odnenadez bez posebna prichina.Simptomite se manifestiraat so mnogu silna glavobolka prosledena so povrakjanja ili nagoni za povrakjanja,preosetlivost na svetlina i zvuk,zatoa na vakvite lica osven analgetik im se preporachuva i odmor vo zatemneta prostorija.
Кон врв
ANN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:14
Migrenata e sostojba koja se karakterizira so jaka glavobolka,za koja ne se znae tocnata pricina,no e verojatno rezultat na promeni vo funkcijata na nervniot sistem ili vo nivoto na mozocnite hemikalii.Recisi sekogas e povrzana so prethodna promena vo ciklusot na spienje(primer nekolku dena prethodno ne spiel dovolno),niski nivoa ne glikemija,zgolemen stres.Glavniot problem vsusnost e toa sto taa bolka gi onesposobuva lugeto da funkcioniraat.Moze da e lesna i teska migrena.Osven glavobolkata se javuvaat, kako sto e gore kazano, gadenje i povrakanje,osetlivost na svetlost i seto moze da trae i do 3 dena.Potreba e terapija so odmor vo temno i tivko mesto,analgetik spored jacinata na bolkata i lek protiv povrakanje.Najdobro e dijagnozata da ja postavi nevrolog.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 02:13
неколку пати ми се има случено да ме боли глава,со нагон на повраќање............
последен пат кога ме болеше,не ми делуваше едно апче.
Но чудно ми е секогаш кога ме боли глава тоа е само десната страна,и коската ококу окото
не сум била на лекар
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 19:18
Proveri go krvniot pritisok mrzla...chestopati nagonot za povrakjanje e simptom povrzan so hipertenzija.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93556
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:23

Научниците на чекор до лекот против мигрена

Луѓето кои имаат проблеми со мигрената знаат дека светлото им ја зголемува болката, па поради тоа се кријат во мрачни простории. Сега тоа и научно е докажано, а научниците објавија дека наскоро ќе бидат креирани и лекови кои ќе помогнат да се ублажат јаките главоболки.

- Нашето истражување покажа дека новиот лек ќе мора да делува на оптичкиот нерв, кој е одговорен за осетливоста на светлото. Знаеме дека луѓето кои патат од мигрена не можат да го поднесат светлото. Нашата задача е да пронајдеме терапија која ќе ја оневозможи светлината да влијае врз пациентот. Сега знаеме каде да ги насочиме нашите сили, појасни професорот Рами Бурстен, кој го водеше ова истражување.

Мигрената е раширен проблем кој погаѓа голем број на луѓе ширум светот и им го нарушува нормалниот живот.

Службените податоци покажаа дека мигрената е еден од главните фактори за земените голем број боледувања.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 02:37
МИГРЕНА


Колку пати, поради главоболка, сте функционирале послабо на работното место?
Мигрената е една од најчестите видови главоболка, присутна е кај 15-20% лица (секоја шеста жена, секој петнаесетти маж, кај жените 12-20% а кај мажите 3-6%)
Обично ссе јавува помеѓу 20-тата и 40-тата година од животот, но може да се појави и во детството и во поодминатите години.
Некои луѓе имаат напад 1 до 2 пати годишно, додека некои може да имаат неколку напади месечно или пак неделно.
Кај помал број жени мигрената е исклучиво поврзана со менструалниот циклус (мигрената се јавува 2-3 дена пред и за време на менструацијата), но најголем број зени имаат напади и надвор од тој период.
Кога мигрената се јавува повеќе од 15 пати месечно, станува збор за т.н. Хронична мигрена. За време на бременост мигрената најчесто престанува или се појавува многу ретко.
КАКО СЕ ПОЈАВУВА МИГРЕНАТА
Се мисли дека мигренската главоболка настанува како последица на сложени мозочни и васкуларни промени.
Кај луѓето склони на мигрена ( се мисли дека мигрената во еден дел е наследна) постои зголемена надразнетост на одредени делови од мозокот.
Кога поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, се активираат одредени нерви и делови на мозокот ( хипоталамус, нервот тригеминус, крвните садови на мозокот) и почнува цел сплет на настани во мозокот кои на крајот резултира со мигрена.
Иницијатори и фактори кои ја поттикнуваат мигрената:
- промена на хормонската состојба на организмот: на пр.пред менструација, некои други хормони и минерали во организмот: на пр. магнезиум;
- глад, жед;
- замор, поспаност, стрес
- значителни климатски промени и сл.
Кај некои луѓе нападите на мигрена може да бидат предизвикани од:
- конзумирање на црно вино или некои видови сирења во процес на ферментација ;
- некои видови на овошје
- конзерванси (нитрити)
- некои лекови (на пр. нитроглицерин)
КАКО МОЖЕ ДА СЕ ПРЕПОЗНАЕ МИГРЕНАТА
Колку пати заради главоболка сте лежеле во кревет и сте земале безброј таблети?
Пациентите не се свесни дека имаат мигрена, туку мислат дека имаат:
“стресна или главоболка предизвикани од промени на крвниот притисок”
„проблеми со синусите”
Поставувањето на точна дијагноза ќе помогне при правилното лекување на пациентите со мигрена.
Кои се карактеризира мигренозната главоболка?
Кај голем број на луѓе постои таканаречена најавна фаза кога лицето предчуствува дека ке добие мигрена, бидејки тогаш е поуморно, се прозева, нервозно е, има изразена желба за одредена храна (најчесто колачи), зголемено мокрење и сл.
ПОТОА СЛЕДИ ГЛАВОБОЛКА
Нелекуваниот напад на мигрена трае 4-72 часа и има барем 2 од следните карактеристики:
- најчесто е еднострана (но може да биде и двострана, или се „преселува” во текот на нападот);
- пулсирачка – се чувстваат удари во главата, се чуствува сопствениот пулс во главата (но понекогаш е комбинација од „тапа” и „пулсирачка” болка);
- болката е со умерен до јак интензитет;
- при движење и физички напор главоболката се зголемува.
и еден од следните:
- за време на главоболката се чуствува мачнина или доаѓ повраќање;
- за време на главоболката на лицата им смета светло, галама или мириси од околината;
Кај некои луѓе пред почетокот на главоболката се поајавува тнр. „Аура”:
- лицето има впечаток дека гледа светлечки „цик-цак” линии пред очите;
- не гледа дел од видното поле;
- има трпнење на раката или лицето ( на едната страна од телото );
- има проблем со зборувањето.
Опишаните тегоби обично траат 20-30 минути, а потоа следи мигренската главоболка, тогаш зборуваме за мигрена со главоболка или „класична” мигрена.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 02:44
леле мори мајко...сите симптоми сум ги имала

ама си се тешам демек стрес,ненаспано
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 03:02
И јас мислев така едно време.....
Ама кога отидов на доктор..ми рекоа..ништо не ти е..под стрес си ...да не знам на кого да верувам..на докторите или на...фактите

А заборавив да кажам...кај мене 90% го имаат истото...
јас, братучетка ми, мајка ми, внука ми, внук ми

Изменето од ФорумскаБаба - 05.Јули.2010 во 03:08
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 03:11
е ајде да да не го прочитав ова немаше ни да ми текне на мигрена
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:37
Храна која може да и помогне во борбата против мигрената

Постојат одредени супстанци кои можат да бидат екстремно корисни за мигренозните болки.

- магнезиум – магнезиумот е есенцијален за здрави крвни садови и нерви и е корисен во превенирање на спазмите (контракции, стеснувања) на крвните садови.
- Рибино масло – истражувањата покажале дека луѓето кои додаваат рибино масло во јадењето ги намалува болките. Тоа се должи на истиот ефект што го има и магнезиумот.
- Витамин Б и Д – Витаминот Б2 кој е и познат како рибофлавин, е докажано дека може да ја намали честотата на мигренозните болки. Исто така е откриено дека витаминот Д заедно со додаток на калциум е многу делотворен против мигрената.


Поголем процент на луѓе патат од мигренозни болки поради преосетливост на некои типови на храна и пијалоци. Виното или чоколадото се познати тригер фактори поради аминокиселината тирамин. Ако сте некој кој ја има оваа состојба добро би било да правите листа на јадења што ги консумирате и како ви делуваат истите. По некое време ќе можете да забележите и шема на тоа кои јадења ја тригерираат мигрената. Откако ќе откриете кои јадења се одговорни, тогаш лесно можете да ја намалите фрекфенцијата на нападите.

Уште некои работи кои можат да ви помогнат

- Земајте аспирин секој втор ден, но пред да го направите ова консултирајте се со вашиот доктор.
- Ставете мраз на делот од главата каде што ве боли, зошто мразот помага да ги стесне крвните садови.
- Вежбајте. Редовните вежби го редуцираат стресот кој е тригер на мигрената, но и го зајакнуваат кардиваскуларниот систем
- Истуширајте се. Долго и топло туширање ќе ве ослободи од тензијата и ќе ги олесни симптомите.
- Одмарајте во темна и ладна соба зошто светлина секогаш ја влошува мигрената.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16472
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 20:01

МИГРЕНА ...

http://nfic.ff.ukim.edu.mk/UserFiles/image/20100506133621.jpg    http://nfic.ff.ukim.edu.mk/UserFiles/image/20100924060011.jpg   http://www.myhousecallmd.com/wp-content/uploads/2010/06/migraine2.jpg     http://healthybodydaily.com/wp-content/uploads/2010/09/migraine_headache.jpg

Лицата со мигрена-кликни ! всушност имаат само лоша главоболка?? хмм , факт е да мигрените се појавуваат поради нарушување во мозокот и НЕ СЕ САМО  ГЛАВОБОЛКИ…за разлика од мигрената , главоболките иако се непријатни се острануваат со аналгетик т.е. лек против болкаПредизвикувачи на мигрена ги има многу како стресот , премалку или премногу спиење , алкохол , миризливи парфеми , барометриски притисок ( тешко и влажно време) , производи како сирење цитрусни овошја и кофеин промени на естроген ( паѓа) исто може да предизвика мигрена кај некои жени пред менструалниот циклус , кај некои за време

http://zdravbadi.com/images/stories/news/migrena.gif     http://webcampus.drexelmed.edu/interactive/headache/module_01_migraine/assets/migraine.png     http://www.primax.rs/zastupamo/sunlife/vitamini/8.jpg  http://www.multivita.co.rs/Data/Images/magnezijum_no1.jpg   http://health-online911.com/wp-content/uploads/2010/10/vitamin-b2.jpg

Мигрената има специфични симптоми ,  главоболка предизвикува пулсирачка болка од едната страна и мачнина  и ве прави чувствителни на светлина, тоа најверојатно е мигрена… доколку мускулите на главата, темето, вилиците или вратот ви се затегнати и чувствителни, тоа најверојатно е главоболка најчесто предизвикана од стрес или напнатост…постојат и главоболки кои почнуваат одеднадеж, предизвикувајќи интензивна болка која ја погодува едната страна на главата и кои може да се почувствуваат и до осум пати на ден…надоаѓањето на мигрената вклучува и вкус на метал во устата, претерано зевање или мокрење , тогаш треба да го зголемите дотокот на крв во мозокот пиеме едно  јако еспресо, чаша вода и вежбаме 20 минути... течноста го зголемува волуменот на крвта, кофеинот и вежбањето делуваат врз работата на срцето и зголемувањето на циркулацијата во мозокот, што може да го спречи или барем да го ублажи нападот на мигрена…

http://on.net.mk/sites/default/files/starmedia/v2/articles/87CDC0FB287E02429335D6769994710C.jpg http://revita.bg/root/_rev-admin_/WP/wp-content/uploads/2011/05/12.jpg http://ping.mk/sites/default/files/images/migrena.jpg http://www.net.hr/2005/11/14/0023007.17.jpg

Мигренозната болка е често пулсирачка и се јавува само на едната страна на главата, но може да ја смени страната или да ја зафати целата глава и обично се влошува при физичка активност… најчеста локализација на болката е темпоралниот дел или позади окото, но понекогаш може да се јави и на задниот дел на главата, вратот, лицето, вилицата и во горниот дел од грбот… неговиот недостиг во организмот се манифестира со јавување болки во мускулите, трнење и намалена чувствителност во рацете, аритмија, мигрени, нервоза и лоша концентрација…

http://www.onlinemedicinetips.com/images/Effective-Medication-For-Migraine.jpg


Доколку мигрената не совлада и  силно не* нападне тогаш идеме во затемнета тивка соба легнуваме и се релаксираме …
како би изгледало болката на мигренозниот напад во клипот визуелно опишано … користиме контредикторни облози  значи пожелно е топли облози на врат и глава за да се релаксираат веќе напнатите мускули од болка , а пак ладни облози со мраз се пожелни поради здрвување на местото со болка па сега кое ви одговара повеќе тоа ќе се користи…едно кафе може да помогне при мигрена ама повеќе кафе веќе веќе негативно делува… не елошо да се масираат рамењата со миризливи масла од лаванда , ѓумбир или пеперминт…
Елиминирајте го стресот како еден од  фактори на пореметување на здравјето кај човекот , би рекла немојте да имате никаков стрес , ама доколку сте нормална особа нели , мора да ве засега многу работи, да се секирате па со тоа да го имате и стресот…НО важно да не се задржи подолго време , измислите нешто релаксирајте се, дружете се било што што ќе ве опушти па макар пиеле кафе секој ден со колеги ем колешки...даИзменето од bijonse1 - 23.Октомври.2011 во 20:06
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.