IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:33
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Епа мене не ме интересира,ако сакат нека си начукат 180 милиметарски хаубик во газот,ама такви луѓе не смеат да одгледуваат деца.


И пак доаѓаме до тоа дека НЕМА ПОТРЕБА да навредуваш се она што тебе не ти изгледа нормално!!!
Геј луѓето се исти како сите на „нормалните“! Впрочем има многу успешни луѓе кои се геј, па нивната сексуална ориентација не им сметала да станат тоа што се. Типичен пример тие премиерката на Исланд! Да им пречеше на исланѓаните тоа што таа е геј сигурно немаше да ја изберат на таа висока функција. Но за нив најбитно е да изберат човек кој би им обезбедил подобар живот и во нејзе веројатно виделе таков човек и ја избрале!
Затоа да ги оставиме предрасудите позади нас и да си го живееме нашиот живот, без да им судиме на останатите!
 

 
Inache OVIE "novosti" se mnogu stari.....a za toa kolku stari, ke treba da gi prashash Grcite. Znachi se mnogu postari od 19 vek. 
 
E sega TI izrachunaj... голема%20насмевка
 


Изменето од anastea - 12.Февруари.2009 во 11:33
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:34
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Мене не ми изгледа нормално не оти така ми текна,туку бидејќи на целата заедница тоа не му претставува нормално.И нема нешто што би го оправдало како нормално,ама нека си го терат ќефот луѓе се,само нека не се експонират.
Сакам да кажам дека законот за бракови на хомосексуалци мора да се донесе бидејќи ако не се донесе не можеме да влеземе ни во НАТО ни во ЕУ.И јас сум за таков закон.Сите сме луѓе на тој свет а и ги вбројувам и хомосексуалците на тој список.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:37
Добро Милег,ќе се донеси нема грешка.

За Ауст,ти не одредуваш што е нормално или не ами природата.Да било нормално,сите ќе сме биле хомосексуалци и,да не објаснувам што би правеле.

Изменето од anastea - 11.Февруари.2009 во 18:51
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:40
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Добро Милег,ќе се донеси нема грешка.

За Ауст,ти не одредуваш што е нормално или не ами природата.Да било нормално,сите ќе сме биле хомосексуалци и,или жени и,да не објаснувам што би правеле.
 
големо%20гушкање бакнеж
 
 


Изменето од anastea - 11.Февруари.2009 во 18:52
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:40
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Добро Милег,ќе се донеси нема грешка.
За Ауст,ти не одредуваш што е нормално или не ами природата.Да било нормално,сите ќе сме биле хомосексуалци и,да не објаснувам што би правеле.
Не сакам да се навредуваме вие со тој коментар ме увредивте многу.јас најсериозно да ви кажам не сум хомосексуалец а вие со овој коментар таков ме пра вите.Ама јас сум за да си добијат можност како сите луѓе слободно да си живеат како што сакаат.

Изменето од anastea - 11.Февруари.2009 во 18:53
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:41
Џабе дискусијата,во Македонија во следните неколку милениуми нема шанси да се изгласа ваков закон.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:42
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Добро Милег,ќе се донеси нема грешка.
За Ауст,ти не одредуваш што е нормално или не ами природата.Да било нормално,сите ќе сме биле мажи и ќе сме се пердашеле во ауспусите,или жени и,да не објаснувам што би правеле.
Не сакам да се навредуваме вие со тој коментар ме увредивте многу.јас најсериозно да ви кажам не сум хомосексуалец а вие со овој коментар таков ме пра вите.Ама јас сум за да си добијат можност како сите луѓе слободно да си живеат како што сакаат.


Милег коментарот не беше за тебе,беше за Ауст.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:42
Originally posted by OUST OUST напиша:

Значи не можам да си ја објаснам потребата за навредување и плукање по се она што е различно од тоа што некои индивидуи мислат дека е правилно. Зошто бре луѓе не си го живеете животот како што сакате и не ги оставите другите да го живеат својот живот како што сакаат? Наместо да плукате за тоа кој со кого спиел, кој како бил облечен, дали онаа била к*рва затоа што спиела со еден куп мажи и слични други теми... земете и средете си ги вашите животи! тогаш ќе бидете по исполнети и помалку гневни, па нема да блуете со негативна енергија насекаде!!!
 
 
Пошто јас се декларирав како антипедераст  да ти одговорам: никој од таквите како мене не им пречи на педерите да живеат како што сакаат. Нити пак, Бог да чува, му е гајле со кого спијат. Се додека тоа не почнат да го рекламираат пред мене, моите родители и деца. Значи, сум за толеранција, но не за прифаќање и промоција на нивниот начин на живот како исправна ориентација.
 
Она што ме попиздува е и дека нивната заедница ја нарекуваат БРАК. Е па извини, мојот однос со жена ми не е ист со односот меѓу двајца педери. Може да го наречат педерски брак, но релативизацијата на нивната сексуална (дез)ориентација им пречи на оние што не се педери, да не кажам што се нормални. Нивното однесување е девијантно и неприродно, без негативна конотација. Да било нормално да се биде педер, сите во природата би биле педери. Нивната сексуална ориентација е една форма на девијантно однесување, а такви има многу.
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:45
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by OUST OUST напиша:

Значи не можам да си ја објаснам потребата за навредување и плукање по се она што е различно од тоа што некои индивидуи мислат дека е правилно. Зошто бре луѓе не си го живеете животот како што сакате и не ги оставите другите да го живеат својот живот како што сакаат? Наместо да плукате за тоа кој со кого спиел, кој како бил облечен, дали онаа била к*рва затоа што спиела со еден куп мажи и слични други теми... земете и средете си ги вашите животи! тогаш ќе бидете по исполнети и помалку гневни, па нема да блуете со негативна енергија насекаде!!!

 

 

Пошто јас се декларирав како антипедераст  да ти одговорам: никој од таквите како мене не им пречи на педерите да живеат како што сакаат. Нити пак, Бог да чува, му е гајле со кого спијат. Се додека тоа не почнат да го рекламираат пред мене, моите родители и деца. Значи, сум за толеранција, но не за прифаќање и промоција на нивниот начин на живот како исправна ориентација.

 

Она што ме попиздува е и дека нивната заедница ја нарекуваат БРАК. Е па извини, мојот однос со жена ми не е ист со односот меѓу двајца педери. Може да го наречат педерски брак, но релативизацијата на нивната сексуална (дез)ориентација им пречи на оние што не се педери, да не кажам што се нормални. Нивното однесување е девијантно и неприродно, без негативна конотација. Да било нормално да се биде педер, сите во природата би биле педери. Нивната сексуална ориентација е една форма на девијантно однесување, а такви има многу.


Претпоставувам дека тие не би се „рекламирале“ доколку ги добијат прават кои ги имаме ние останатите, во случајов говориме за брак. И на крајот на краиштата што е битно како тоа се нарекува, дали брак или педерски брак
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:48
Таква заедница не е нормална за луѓе од ист пол,нека си живеат заедно и нека си се редат дома,никој не им брани,а и впрочем ги имаат сите човечки права кои ги има нормален човек.Немаат причина да се чувствуваат дискриминирани.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 15:54
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by OUST OUST напиша:

Значи не можам да си ја објаснам потребата за навредување и плукање по се она што е различно од тоа што некои индивидуи мислат дека е правилно. Зошто бре луѓе не си го живеете животот како што сакате и не ги оставите другите да го живеат својот живот како што сакаат? Наместо да плукате за тоа кој со кого спиел, кој како бил облечен, дали онаа била к*рва затоа што спиела со еден куп мажи и слични други теми... земете и средете си ги вашите животи! тогаш ќе бидете по исполнети и помалку гневни, па нема да блуете со негативна енергија насекаде!!!

 

 

Пошто јас се декларирав како антипедераст  да ти одговорам: никој од таквите како мене не им пречи на педерите да живеат како што сакаат. Нити пак, Бог да чува, му е гајле со кого спијат. Се додека тоа не почнат да го рекламираат пред мене, моите родители и деца. Значи, сум за толеранција, но не за прифаќање и промоција на нивниот начин на живот како исправна ориентација.

 

Она што ме попиздува е и дека нивната заедница ја нарекуваат БРАК. Е па извини, мојот однос со жена ми не е ист со односот меѓу двајца педери. Може да го наречат педерски брак, но релативизацијата на нивната сексуална (дез)ориентација им пречи на оние што не се педери, да не кажам што се нормални. Нивното однесување е девијантно и неприродно, без негативна конотација. Да било нормално да се биде педер, сите во природата би биле педери. Нивната сексуална ориентација е една форма на девијантно однесување, а такви има многу.


Претпоставувам дека тие не би се „рекламирале“ доколку ги добијат прават кои ги имаме ние останатите, во случајов говориме за брак. И на крајот на краиштата што е битно како тоа се нарекува, дали брак или педерски брак
 
Tie pravila na "ostanatite" SE PRAVILA NA POCHITUVACHITE NA PRIRODNIOT CHOVECHKI CIKLUS.......onoj vo koj TIE NE SPAGJAAT, po niven izbor normalno. Treba li i so crtezhi i sliki da prikazheme shto e toa priroden zhivoten ciklus??  изненадување
 

 
 


Изменето од anastea - 12.Февруари.2009 во 11:36
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 17:34
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Хммм, кога човештвото ќе го достигне својот врв да има лек за секоја физичка и умствена болест може и ќе се случи целата утопија за кои сонуваат „нормалните„, дотогаш се што испливува на површината како лудост е дел од човековата психа кои многумина од нас не ја познаваат, се плашат и не можат и не сакаат да ја прифатат. И денеска мислиме дека жените во 18 век биле ненормални што носеле корсет кој го деформирал нивниот рбет, ребра и граден кош а тие тоа го сметале за сосем нормално. И дека ако отворено зборуваш за своите чувства и си различен од останатите ќе ти ги викнат цел црковен одбор да врши егзорцизам.... Знам дека на луѓето им се потребни граници, ограничувања и правила за да имаат самодисциплина но се оди кон ослободување на најдлабоките и најскриени човечки пориви како и нивно обелоденување. Се надевам дека промените се прават за подобро

 

Mnogu mi e chudno koga nekoj "normalen" ja sporeduva psihichkata nastranost so menuvanjeto na stilovite vo oblekuvanjeto. збунетост

 

Ne e ni chudo shto MNOGU od deneshnive NASTRANI se prikluchuvaat vo nastranosta od "POMODARSTVO"! голема%20насмевка трепкање

 

 

 


Не те разбирам баш што сакаш да кажеш и мислам дека моите примери што ги дадов се соодветни и само сакав да укажам на различноста во размислувањата и ставовите во различни ери од постоењето на светот а не за историјата на облекувањето конкретно, ама ти во твојата страст да ги оцрниш хомосексуалците дури и моите пишани зборови ти сметаат.
Твој проблем.
Нема помодарство во сексуалната определба, но слободата да се експериментира со истата е многу попристапна за разлика од порано кога гејството не беше толку „ИН„.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 22:48
инаку реченицата „СЕКОЈ ИМА ПРАВО ДА ИЗБЕРЕ СЕКСУАЛНОСТ“ што стално ја користат од старт не е точна
немаш право ти да бираш сексуалност, тоа е одредено од природата сакале или не, тоа е исто како да тврдиш дека од цвеќето треба да порасне семе
не за џабе постојат и жени и мажи, ние збориме за љубов и останато, но главната причина за постоењето на два пола е половото размножување и опстанок на својот вид

можда звучам преосудувачки, ама според мојов коментар педерите се закана за човештвото, без размножување човекот ќе биде истребен

сметам дека мојов коментар не е дискриминативен, туку е тотално реален голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 23:04
Толку реален шо мава в глава.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.