IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Кокос
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кокос

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 08:05
Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

задоволство Uf ama uba chorba iznasrkav i toa od kokos хи,%20хи...


na zdravje da mi raste mesheto голема%20насмевка

Па дај рецепта и на другите да им порасне стомакот...
Кон врв
IdiBegaj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IdiBegaj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 13:07
povelete Recepta: 回は寺院別に数 枚ずつ掲載ではなくばらばらになっています。今回も紅葉の写真が 中心です。また、前にアップしたものと同じ場所や似た場所で撮っ たものも(構図や撮影日が違う写真です)ありますのでご了承くだ さい。壁紙DLはこちらからどうぞзадоволство
Zivi bili pa videli,.......
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 18:16
Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

povelete Recepta: 回は寺院別に数 枚ずつ掲載ではなくばらばらになっています。今回も紅葉の写真が 中心です。また、前にアップしたものと同じ場所や似た場所で撮っ たものも(構図や撮影日が違う写真です)ありますのでご了承くだ さい。壁紙DLはこちらからどうぞзадоволство

Arigato IdiBegaj-san, i douzo meshiagare do ostanatite
Кон врв
IdiBegaj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IdiBegaj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 20:22
go aisatsu wo mochimash*te среќа壁紙DLはこちらからзадоволствоどうぞ
Zivi bili pa videli,.......
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 01:56
Вечерва прв пат пробав свеж кокос и многу е интересен.
Отпрво нема никаков вкус но со џвакање почнува да доаѓа вкусот и е многу сличен на бадем. Инаку е доста тврд и бара малку напор со вилицата
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 09:08
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Вечерва прв пат пробав свеж кокос и многу е интересен.
Отпрво нема никаков вкус но со џвакање почнува да доаѓа вкусот и е многу сличен на бадем. Инаку е доста тврд и бара малку напор со вилицата
Zatoa i najcesto se jade varen, ili vo forma na krem, rendan i sl...

Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

go aisatsu wo mochimash*te

Blagodarime na prijatelskite pozdravi, ama da ne zaboravime deka jazikot na forumov e vo prv red makedonskiot i negovoto kirilicno pismo, koe jas od tehnicki pricini ne mozam sekogas da go upotrebuvam(zavisi na koj kompjuter se baodjam). Bi bilo dobro vo interes na tie koi ne znaeme japonski da ni ja prevedes receptata!   
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:57
Nekako mi e tezok za otvoranje. Sega so satar go terav tatko mi da mi otvora. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 12:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Nekako mi e tezok za otvoranje. Sega so satar go terav tatko mi da mi otvora. 


MORE SEKIRA MU E MAJKATA
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:47

Сега купив кокос.........

Луѓе бе со што да го исечам........како да го отворам, со што го скршивте вие?????????
МИР со сите
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 02:02
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Сега купив кокос.........

Луѓе бе со што да го исечам........како да го отворам, со што го скршивте вие?????????

Одамна беше... го трескавме од бетонскиот под во кујната, ама не помогна, пробавме со пила а јас сакав и со машина за бушење но така само сокот можеш да го пиеш...

И сега ми текна дека постои youtube.com а на јутјуб се` и сешто, па така и упатство како да се отвори кокосов орев - кликнете на линкот:

Отворање на кокос - видео (на англиски) - објаснувањето е околу 0:50ta секунда.

Потребен е метален сатар и поголем сад во кој ќе се истече кокосовата вода(не млеко, тоа посебно се прави).

Со тапата страна на сатарот, над садот, удирате по средината на кокосот силно држејќи го оревот да не се помести или ви излета на страна.


Друг метод само за кокосовата вода ако ви треба, а сакате оревот да остане цел:

Вадење кокосова вода без кршење

Изменето од Majkl - 31.Март.2009 во 17:38
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 08:14
eee ubo si zemav ja satar голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 21:19
Јас си купив спремен кокос исечен на кришки од супермаркет, пошто маж ми не е дрвосеча и нема таква опрема по дома да не го натчека в кокосот така спремен за јадење немаше шанси да го купам во неговата оригинална форма и да се заебавам 2 дена со негово отварање.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 21:38
Мајкл сакаше да ме праша дали го отворив..........

Не бе Мајки не можам.......немам таква „опрема„......
МИР со сите
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 21:41
сонце сигурно имаш сатар дома голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.