IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
Автор
Порака Обратен редослед
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 22:47
Originally posted by Arber Arber напиша:

Имаш ти доволно знаење , немислам дека имаш недостаток , и према твоите постови повеке имаш искуство отколку јас ..
п.с За геги и тоски некам да зборувам повеке дека нема и што да се кажува , тоа како го викале себеси и пред 200 години го постирав .И тоски има муслиамни и тоски има кристијани , геги исто така .


Штета , баш сакав да прејдам на следната констатација “ заедничко писмо “ , кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци , нешто што го немало при именувањето на Тоски и Геги .

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 20:02
Имаш ти доволно знаење , немислам дека имаш недостаток , и према твоите постови повеке имаш искуство отколку јас ..
п.с За геги и тоски некам да зборувам повеке дека нема и што да се кажува , тоа како го викале себеси и пред 200 години го постирав .И тоски има муслиамни и тоски има кристијани , геги исто така .
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 19:34
Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Значи Албанците се ГРЦИ Каде се сега оние од Македонија кој се фалеа дека биле ИЛИРИ


Кај вас Албанциеe се 80% Геги, а не Тоски. Од градот Кичево се Тоски до градот Струга и Лихнидос (Охрид). Тетово, Скопје, Гостивар се Геги.

Албанците се Албанци , што се однесува до мене сумњнам или сеуште неможам да разберам чисто ,дали воопшто поестоеле Грците !!?

Геги и Тоски , каква е тоа разлика ?
Ист јазик , иста азбука , иста историја , иста нација


Но немаат ист етноним , нели ?

Све исто имаат , како што на пример Швабите , Баварците с германците ..Или еве подобар пример Кичево со Госривар,Тетово , која разлика е ?Етноним е име на народ . Два различни етнонима значат два различни народа .
Пр . Бошњаци и Срби ?

Признавам , мој голем недостаток е тоа што не ја знам историјата на лугето што себе се нарекуваат Албанци .
Но знам што е етноним , религија , дијалект и сл.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 19:13
Тогаш продолжи да читаш ама малку по назад во времето на карпошовото востание.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 19:04
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Вака арбер од каде се најдоа албанци во редовите на турската војска?

Зависи за које време зборуваш ?
Албанците 22 години редовно без прекин и ратуваа против Турците , можам и да постирам страници од книгите ..
Тоа што го коментираш можно е да било кога масовно албанците го примија Исламот , а тоа е тек во 19 век.А јас досега не сум ни слушал дека биле вклучени во турска војска.

Изменето од Arber - 11.Март.2010 во 19:06
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 18:57
Вака арбер од каде се најдоа албанци во редовите на турската војска?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 18:22
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Nema razlika Albanaec so Albanec vo nikoja strana , bez obzir kade ziveele.
Eve kako go vikale sebesi vo regionot na epir i deneshna grcija , godina na knigata se glea . Ova e dovolen dokaz vo vrska so ova prashanje.:

I prema vasite istoricari e znak na prashanje deka i makedoncite mozebi bile Iliri .. Moram da odam sega , do pokasno..

Sto nosat turcite vo Makedonija po karposovoto vostanie??????????

Neznam sto nosat , Sto ne dokazuvas da vidime site tuka ?

Изменето од Arber - 11.Март.2010 во 18:22
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 18:20
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Арбер а знаеш дека сите предци на Кастриот биле македонци?

da be  predcite bille makedonci a vnucite mu bille allbanci ...

vo grobot na Allfred Gjon Kastrioti (vnuk na Skenderbeg od negoviot sin Gjon (koj imeto go dobill od negoviot dedo)) koj se naogja vo bazilikata na edna crkva vo Valencija-Spanija pisuva :

"TUKA SE ODMARA ALLFRED GJON KASTRIOTI -VNUK NA SLLAVNIOT GJERGJ KASTRIOTI -lKRALL NA ALLBANCITE"

vo 2008 eden od vnucite na Skendebeg (14 generacija) Alessandro Castriota Scanderbeg (po profesija akter)bese vo Allbanija i sakase da pravi eden fillm za negoviot dedo (kako sto toj vika ) ... toj zivee vo Kalabrija i den denes tvrdi deka e ARBERESH (kako sto se vikaat allbanicte vo Italija) ... arberesh*te vo Italija den denes znaat da zborat po nekoe zborce na allbanski ...

Da , tocno go imam negde i nivniot simbol .
Deka Skenderbeg bil Albanec toa ne e sporno vo nikoja strana na svetot .

Изменето од Arber - 11.Март.2010 во 18:38
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 17:37
Originally posted by Arber Arber напиша:

Nema razlika Albanaec so Albanec vo nikoja strana , bez obzir kade ziveele.
Eve kako go vikale sebesi vo regionot na epir i deneshna grcija , godina na knigata se glea . Ova e dovolen dokaz vo vrska so ova prashanje.:

I prema vasite istoricari e znak na prashanje deka i makedoncite mozebi bile Iliri .. Moram da odam sega , do pokasno..

Sto nosat turcite vo Makedonija po karposovoto vostanie??????????
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 17:23
Еден интересен блог
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 16:59
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Арбер а знаеш дека сите предци на Кастриот биле македонци?
da be  predcite bille makedonci a vnucite mu bille allbanci ...
vo grobot na Allfred Gjon Kastrioti (vnuk na Skenderbeg od negoviot sin Gjon (koj imeto go dobill od negoviot dedo)) koj se naogja vo bazilikata na edna crkva vo Valencija-Spanija pisuva :
"TUKA SE ODMARA ALLFRED GJON KASTRIOTI -VNUK NA SLLAVNIOT GJERGJ KASTRIOTI -lKRALL NA ALLBANCITE"
vo 2008 eden od vnucite na Skendebeg (14 generacija) Alessandro Castriota Scanderbeg (po profesija akter)bese vo Allbanija i sakase da pravi eden fillm za negoviot dedo (kako sto toj vika ) ... toj zivee vo Kalabrija i den denes tvrdi deka e ARBERESH (kako sto se vikaat allbanicte vo Italija) ... arberesh*te vo Italija den denes znaat da zborat po nekoe zborce na allbanski ...


Изменето од Pacifist - 11.Март.2010 во 16:59
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 16:34
Nema razlika Albanaec so Albanec vo nikoja strana , bez obzir kade ziveele.
Eve kako go vikale sebesi vo regionot na epir i deneshna grcija , godina na knigata se glea . Ova e dovolen dokaz vo vrska so ova prashanje.:

I prema vasite istoricari e znak na prashanje deka i makedoncite mozebi bile Iliri .. Moram da odam sega , do pokasno..

Изменето од Arber - 11.Март.2010 во 16:34
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 16:23
Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by ??.?.?. ??.?.?. напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Значи Албанците се ГРЦИ Каде се сега оние од Македонија кој се фалеа дека биле ИЛИРИ


Кај вас Албанциеe се 80% Геги, а не Тоски. Од градот Кичево се Тоски до градот Струга и Лихнидос (Охрид). Тетово, Скопје, Гостивар се Геги.

Албанците се Албанци , што се однесува до мене сумњнам или сеуште неможам да разберам чисто ,дали воопшто поестоеле Грците !!?

Геги и Тоски , каква е тоа разлика ?
Ист јазик , иста азбука , иста историја , иста нација


Но немаат ист етноним , нели ?

Све исто имаат , како што на пример Швабите , Баварците си германците ..Или еве подобар пример Кичево со Госривар,Тетово , која разлика е ?


E koja e razlikata?

I dali imas pojma koj albanci bile vo albanija i epir a koj se vo Makedonija?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 15:49
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Арбер а знаеш дека сите предци на Кастриот биле македонци?

Овие книги се пишувани додека бил жив Скендербег , па и неговата биографија е во тие книги ..
Еве например од првата слика лево да се увериш сам дека во тоа време
е напишно: http://en.wikipedia.org/wiki/Skanderbeg
Сите предци на Георгија Кастриот имаат македонско потекло.
Неговите предци се знаат за девет колена наназад.
Тоа биле:
Константин (1176),
Бране (1233),
Јоан (1261),
Константин (1279),
Бранислав (Бранила 1307),
Павле (1332),
Никола (1354),
Иван (1383) и
Георгија (1405).
Татко му на Георгија, кнезот Иван Кастриот, во бракот со Воислава, ќерка на кнезот Бранислав од с. Градец, Тетовско, имал четири сина: Репош, Станислав, Константин и Георгија; и четири ќерки: Марија, Елена (Јела), Ангелина и Мамица.
Тие биле мажени за видни личности во тоа време, кои по потекло биле Македонци, Срби и Црногорци, војводи и грофови.
Марија била мажена за кнезот Степан Черноевич, Елена за Теодор Јоан, Ангелина за Степан Јуревич Балшич, а Мамица за Карло Музак -Топија.

Добро де другар мисли како сакаш тоа е твое право , јас ти ди давам извори книги кои коштат денеска и по 2000 евра   пак не ми веруваш ..
Имињата кај Албанците оделе према верата во среден век .

Изменето од Arber - 11.Март.2010 во 15:53
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.