IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака Обратен редослед
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Албанци
    Испратена: 15.Октомври.2018 во 09:46
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мене не ми е логично,бидејки знаеме дека Албанците се дојденци со Турците Османлии,според нивните извори и точно се знае кои племиња се и од каде се донесени[IMG]smileys_novi/3.gif" align="absmiddle" alt="намигнување">


По се изгледа дека немаш поим а не дека знаеш нешто. Од политички причини секако ќе игнорираме еден цел народ но фактите се многу различни од приказните за мали деца. Колку политиката се труди да збрише еден цел народ, толку повеќе факти излегуваат на виделина.
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2018 во 09:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Арванити ли се АлбанциПред некој ден го сретнав ова видео, ова ќе е како одговор на твоето прашање:

The Creation of Modern Greece ' SKAI 1821 '

Maria Efthimiou - The Arvanites of Greece

Arvanitska pesna

Arvanitska pesna 2


Интересно е што самите Грци и нивните историчари го тврдат тоа...
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2018 во 09:39
Пред некој ден го сретнав ова видео, ова ќе е како одговор на твоето прашање:

The Creation of Modern Greece ' SKAI 1821 '

Maria Efthimiou - The Arvanites of Greece

Arvanitska pesna

Arvanitska pesna 2


Интересно е што самите Грци и нивните историчари го тврдат тоа...
Homo homini lupus est...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 00:33
реалност
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 00:38
depo, за помрачениот и испран ум ќе имаш опомена.
Не навлегувај во лични конфликти за историски недоразбирања, сепак, такви нешта се расчистуваат на ЛП, а овде се дебатира за темите.

Каснакоски, не мешај внуци и други слични нешта, за тоа чинам ти имам кажано што се добива.

Не дозолувајте моменталната нервоза поради некој пост да ја уништи добрата и културна дискусија и атмосферата на овој форум.

Изменето од Македон - 10.Септември.2010 во 00:42
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 17:29
Ako nekoj cita denesni stranski vesnici po 100 g. slobodno moze da zakluci deka denes ima kosovarska nacija. /moze da e pravnukot na Depo/

http://samvak.tripod.com/pp30.html
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 13:46
Evgen, добредојде на форумот.
Официјален јазик на форумот е македонскиот јазик и неговите дијалекти, затоа ќе те замолам да се придржуваш до ова правило.
Во однос на азбуката на Арванитите, погледни поназад на оваа тема, има многу напишано, а членот Arber ја постираше и азбуката на Арванитите.
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:53
Originally posted by Македон Македон напиша:


Арбер, основен јазик на форумот е македонскиот јазик и неговите дијалекти, јазици различни од македонскиот не се дозволени, затоа преправи го коментарот, односно преведи го ( се однесува на тоа на англиски што е напишано ).Инаку јас не спорам околу тоа дали Албанците се наследници на Илирите , не сум запознаен целосно со таа теза, затоа и не би си го дозволил тој луксуз да коментирам за нешто што не знам.

Знам бе другар знам дека не си , односно таква ние политиката моментално јебига , па и времето го чини своето некогаш


Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:54
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:50
Арбер, основен јазик на форумот е македонскиот јазик и неговите дијалекти, јазици различни од македонскиот не се дозволени, затоа преправи го коментарот, односно преведи го ( се однесува на тоа на англиски што е напишано ).

Инаку јас не спорам околу тоа дали Албанците се наследници на Илирите , не сум запознаен целосно со таа теза, затоа и не би си го дозволил тој луксуз да коментирам за нешто што не знам.


Изменето од Македон - 12.Март.2010 во 00:51
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:48
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Arber Arber напиша:

Eve da se uveris samiot : http://translate.google.com/#sq|mk|germa%20arberore
Сфатив јас дека се употребува албански, нема проблем, најдов само еден или два збора грчки, јас прашував за споменувањето на старогрчкиот. Не ми беше јасно зошто го спомена.

Писмото е реков можеби е повеке старогрчки , и тоа писмо го користат денешните Грци .
Зборот беше за арванитите во Грција , дека денеска Албанците пишуваат Латиница , а Арваните никако , све им забранија .

Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:50
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:46
Лека Ноќ !


Заклучуваме дека Албанците се директни потомци на Илирите...
Britannica

Изменето од Македон - 13.Март.2010 во 03:16
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:42
Originally posted by Arber Arber напиша:

Eve da se uveris samiot : http://translate.google.com/#sq|mk|germa%20arberore


Сфатив јас дека се употребува албански, нема проблем, најдов само еден или два збора грчки, јас прашував за споменувањето на старогрчкиот. Не ми беше јасно зошто го спомена.


Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:42
Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

   
, кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Јас знам дека си опасен , но не мислам да се предавам
Кои сакаат да се викаат Албанци , а како друго да се викаме нпр.?


Ќе ве нарекуваат , нарекуваме онака како што сакате , но ,
Албанија е географски поим , Албански планини , нели ?
Па онака зајадливо прашивам , како треба да се нарекуваат оние од Македонија , а ?

Има во Бугарија на времето населено многу
Арбанаси , а сепак се работи за еден ист етнос , нели ?

Чекај опасни , нели се споменуваат Албанците од времето на Птоломеј ?
Нели Албани се илирско племе ?
А и арбанаси е Илирско племе .


Да ?
Но племе не е народ , нели ?
И Србите своевремено биле племе , но не се тоа и денес , под срби се подразбира и Торлаците , и Шопите , и ... многу други СЛОВЕНСКИ племиња .

Па сега ти направи компарација со Гегите и Тоските , да , и со Арбанасите од Бугарија

Да не мудрувам многу , да скратам .
Според мене АЛБАНЦИ ( Арнаути , Шчиптаре ... ) е новосоздаден народ со име Албанци , инерција на европскиот нацоналромантизам , и.т.н.

Не дека се тазе доселеници , не дека ,незнам што , него ете , се оформуваат , создаваат своја азбука , своја црква , своја држава и.т.н.
Ништо ново , нито посебно ,ништо различно од другите нации .

Лека Ноќ !
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:38
Eve da se uveris samiot : http://translate.google.com/#sq|mk|germa%20arberore
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.