IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Едновластие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Едновластие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Едновластие
    Испратена: 01.Февруари.2009 во 07:19
Piejki kafe i citajki gi "najnovive" vesti nekako mi svetna sijalickava deka dokolku VMRO pobedi na pretsedatelskite izbori i gi dobie pogolemiot del od lokalnite izbori nie kje imame ednopartiska vlast og glava do koren ili obratno. Ako begavme kako gjavolot od krstot od "komunizmot" i ednopartiskiot sistem zoshto sega se vrakjame nazad?
Zarem site ovie napori vo poslednive 20tina godini, tolku pari potrosheni za kampanji za izbori na site nivoa bea zaludni?
Neli e malku zagrizuvacki situacijata koja navidum e decentralizirana a pak se vrakjame na centralizam i vladeenje na edna partija (onie privezocite od covek partija ne gi ni racunam bidejki tie igraat kako kje im svirat)
Zoshto Makedonija ima tolku slaba opozicija?
Kade odi Makedonija?

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 17:30
nazalost po gaolite...
slaba opozicija! a zosto?...pojma nemam...kaj nas koga ne si na vlast propagas...nemas nikogo...site begaat...vo vlast itn..
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 17:43
zatoa sto parite se mok, a za zal kaj nas budzetskite pari gi koristi partijata sto e na vlast, toa mnogu dobro se gleda po reklamniot materijal pred kampanja.... pred da dojdat na vlast VMRO delea bbrosurki i ponekoe penkalce , od koga dojdoa , delea lokum i po 100 gr, kafe , gragjanite da se napijat i oblazat pred da pojdat na glasanje, pa i po 2-3 maici ... koga izgubija vlast, pak spadnaa na penkalca i upaljaci ... a denes, kapi, baloni, alki za race, pa za oklu vrat onie kako se vikaat, pa.... a SDSM za poslednive izbori, duri ni brosurki nemase
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 21:54
i ne treba da davaat...upaljacite ne ne stimuliraat da glasame za niv...rabota i pari mu trebaat na narodov!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 22:37
 Sega mi e krivo shto ja frliv knishkata od SKMсреќа... crvena beshe...тага Zatoa se se cuva...neznaesh koga rabotite se vrakjaat pak vo moda...изненадување
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 23:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

zatoa sto parite se mok, a za zal kaj nas budzetskite pari gi koristi partijata sto e na vlast, toa mnogu dobro se gleda po reklamniot materijal pred kampanja.... pred da dojdat na vlast VMRO delea bbrosurki i ponekoe penkalce , od koga dojdoa , delea lokum i po 100 gr, kafe , gragjanite da se napijat i oblazat pred da pojdat na glasanje, pa i po 2-3 maici ... koga izgubija vlast, pak spadnaa na penkalca i upaljaci ... a denes, kapi, baloni, alki za race, pa za oklu vrat onie kako se vikaat, pa.... a SDSM za poslednive izbori, duri ni brosurki nemase



Џабе му се БРОШУРКИТЕ на СДСМ...
КАДАР нема тоа е проблемот со старите играчи не се игра во прва лига (ако таква постои во Македонија), потребно е реформирање нов ветер што ке ја задвижи опозициата...
За жал Бранко се враќа така да ништо од новиот ветер...

Тажно за сите нас, бидејки незнам навистина што би можело да ја задвижи власта, да биде поодговорна, што и да прават , дури и да несакат да владеат нема кој да ги замни...
Затоа браво за мамамд и темата бидејки навистина имаме ЕДНОВЛАСТИЕ...

Сепак не е до Брошурките верувај...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 23:27
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Sega mi e krivo shto ja frliv knishkata od SKMсреќа... crvena beshe...тага Zatoa se se cuva...neznaesh koga rabotite se vrakjaat pak vo moda...изненадување


оф топик

мамамд многу одамна сакам да те прашам зошто не пишуваш КРИЛИЦА, мислам како просветен работник, би требало да бидеш пример....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 00:10
Нормално дека ќе имаме едновластие (тоа што подразбираш под поимот), се додека опозицијата ни е во длабока кома, посебно најголемата опозициона партија СДСМ. Мислам не треба повеќе, доволно е само да се погледне нивниот кандидат за претседател...

Најдобар поттикнувач за власта е активна и конструктивна опозиција, а нашата е далеку од таква. Си немаат абер од реконструкција на партијата, внесување нов ветар (што вика Култузин), свежа сила, раскрстување со криминалните и компромитирани членови на партијата и раководството, внесување демократија во партиските процедури... А они како мечка во зимски сон, топ не ги будиголема%20насмевка

Денес читам Фрчкоски го избрал за шеф на својот изборен штаб Ѓунер Исмаил, неформалниот советник на Бранко, кој двапати учествувал во негова влада. И сега, Ѓунер не бил во добри односи со новото раководство на СДСМ, а и со Фрчкоски многу не се сакале, но морале службено да комуницираат, бидејќи тоа да ти било желба на Црвенковски???

Нема тука што, се знае, како ќе каже босот така ќе се игра.
И се додека СДСМ дозволува да биде приватна сопственост на газда Бранко, ќе има едновластие... повеќе од јаснонамигнување


Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 10:22
Originally posted by anastea anastea напиша:

Нормално дека ќе имаме едновластие (тоа што подразбираш под поимот), се додека опозицијата ни е во длабока кома, посебно најголемата опозициона партија СДСМ. Мислам не треба повеќе, доволно е само да се погледне нивниот кандидат за претседател...

Најдобар поттикнувач за власта е активна и конструктивна опозиција, а нашата е далеку од таква. Си немаат абер од реконструкција на партијата, внесување нов ветар (што вика Култузин), свежа сила, раскрстување со криминалните и компромитирани членови на партијата и раководството, внесување демократија во партиските процедури... А они како мечка во зимски сон, топ не ги будиголема%20насмевка

Денес читам Фрчкоски го избрал за шеф на својот изборен штаб Ѓунер Исмаил, неформалниот советник на Бранко, кој двапати учествувал во негова влада. И сега, Ѓунер не бил во добри односи со новото раководство на СДСМ, а и со Фрчкоски многу не се сакале, но морале службено да комуницираат, бидејќи тоа да ти било желба на Црвенковски???

Нема тука што, се знае, како ќе каже босот така ќе се игра.
И се додека СДСМ дозволува да биде приватна сопственост на газда Бранко, ќе има едновластие... повеќе од јаснонамигнување





Тоа е така.
Нешто слично од 2001 година. Два дена пред да излезат на ТВ дуел Бранко и Љубчо се шета на падините на водно под самоти ПАНОРАМА. придружувани од нивните бодигарди но и со нивните дечиња. Нив двајцата шетаа лека полека фатени рака под рака и си муабетеа. И се би било доброда таа слина не ме птсетеше на сега веќе покојнитње Фрањо Туѓман и Слободан Милошевиќ кога се леше на големо хрватска и српска крв а нив двајца во Караѓорѓево после заедничкиот руче во истиот стил рака под рака си се шетаа.
Но, овие два наша физикуса од тогашни политичари два дена по тоа на ТВ се правеа резил пред НАРОДОТ  како никогаш да не сакаат да се видат докажувајки кој е поголем пијаница и кој зема прекумерна доза на милиграми. Брука македонска. А, народот ваму им верува.
Тоа едновластие трае од тоа време и порано уште од 1994 година кога договорно во Благоевград ја формираа фирмата а перење на пари Мак Лог, а потоа во 1996 година Драган Пацинов го испратија да прави ИМПЕРИЈА  на Флорида.

Имали поголемо едновластие од ова кое македонија со векови ќе ја прати.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 08:50
sega e najgolemoto ednovlastie!...i ne znam so vie e vam...branko pa branko...sega e vmro na vlast!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 10:10
Ај прочитај го уште еднаш мојот пост, верувам ќе разбереш што сакав да кажам:
Се дури опозицијата ни е таква каква што е “како тата каже“, се дотогаш ќе има едновластие...
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 10:28
Нешто овде не ми е јасно...
Едновластие зошто само една партија е на власт...
Таа која ги добила изборите..
А сите други се забранети со закон...
Или едновластие како едноумие...
А едноумие како постоење само на една партија...ама не ми изгледа дека е така...
еве со сигурност знам дека постои уште една ...
на оној Марковски..(ич не ми текнува како се викаше, ама се нешто ме влече дека имаше некоја таква партија... (ај ќе повикам пријател)...

Или една власт една држава...
или една држава повеќе власти ( за ова искрено не сум слушнал...)...
...
Едновластие...
Хм...

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:13
Originally posted by anastea anastea напиша:

Ај прочитај го уште еднаш мојот пост, верувам ќе разбереш што сакав да кажам:Се дури опозицијата ни е таква каква што е “како тата каже“, се дотогаш ќе има едновластие...


se izvinuvam,
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:18
Ете, знаев оти не си ме разбраланамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.