IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - По 12.000денари за учење во средно???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

По 12.000денари за учење во средно???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:12
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не се согласувам и точка......

Состојбата во која се наоѓаат ромите во Македонија не се објаснува со две реченици...ама ај.....

Со пари не се учела азбуката...ти се молам....со трудољубивост..... ........Прво знаеш ли колкав процент на децата роми не одат во училиште: Тие самите не можат да се запишат, треба тоа родителот да го стори. А родителот и самиот необразован е со став дека образованието е непотребно, тој проси по улици или работи најдолни работи......Кој да го запише ромското дете во школо? ....Еве дури и да оди на училиште.....Кој дома ќе му покаже како се пишува голема буква Џ, кога ни мајка му не знае.....Кој дома ќе му даде да пишува домашна кога го чека работа, треба да мие шофершајбни. Кој ќе му каже дека ако учи еден ден ќе најде саглам работа......Родителите?????????? .........

Ромското дете се социјализира и воспитува во услови кои го тераат да создаде негативен став спрема учењето и образованието........а зошто? Затоа што ромите немаат време да мислат за образование. Преокупирани се со задоволување на физичката егзистенција.како да преживеат, кај да спијат, што да јадат......Ти гладен, неизбањат, измрзнат ( зашто немаш пари да си го овозможиш овој луксуз) седни да учиш азбука и биди трудољубив........ЗАШТО НЕ ТИ ТРЕБААТ ПАРИ.......САМО ТРУДОЉУБИВОСТ.........хм........

Можеби во Скопје ромите мијат шофершајбни, но во Крива Паланка сигурно не!
А она за учењето... Законски е да учи во основно. Значи ако се труди ќе научи. Можеби нема да научи за петка, но за тројка сигурно може. Се разбира ако сака.
Да ги видиш во Крива Паланка како брзо ја научија латиницата, за да можат на бесплатниот интернет да гледаат порнографија. Значи можат ако сакаат. Но тоа им е во крвта. Научени се да чекаат на готово.
„Тоа не е за вас, сељаците, туку за нас“ - вака ми се обраќаа кога пред неколку години поднесував документи за социјална помош.
Едноставно (уште еднаш чест на исклучоци), научени се да не работат, туку да земаат на готово.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:31
 Neznam zoshto se stavi akcent samo na Romite koga ovie stipendii se za site socijalni slucaevi.
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:34
Овие стипендии, да!
Но сите роми средношколци имаат стипендија од 2200 денари месечно. Ако ги добиваат и овие, тоа ќе биде плус.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.