IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - По 12.000денари за учење во средно???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

По 12.000денари за учење во средно???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: По 12.000денари за учење во средно???
    Испратена: 31.Јануари.2009 во 23:47
По 12.000 денари за учење во средно


Со поддршка на Светската банка од 25 милиони долари, во земјава ќе започне нов проект - условени парични социјални трансфери кој е наменет за помош на сиромашните семејства и корисниците на социјална помош. Станува збор за за тригодишен проект што ќе стартува во септември, годинава. Со него е предвидено на 18.000 сиромашни семејства да добиваат по 12.000 денари годишно за да можат да ги испраќаат своите деца да завршат средно образование. Во втората фаза на проектот ќе се обезбедат пари за поддршка на преднаталната и постнаталната грижа за децата во, според првичните проекции, 5.000 сиромашни семејства.

Според вицепремиерот Зоран Ставрески, проектот е особено значаен бидејќи во услови на тешка економска криза им се помага на децата од сиромашните семејства редовно да одат на училиште и да завршат барем средно образование.
- На долг рок им помагаме на семејствата корисници на социјална помош да го подобрат за своите деца образованието и здравството - изјави Ставрески.

За директорката на Светска банка за Македонија, Џејн Армитаџ, проектот е значаен и од аспект на привлекување инвестиции во Македонија.
- Кога странските ивеститири разгледуваат дали одредено место е привлечно за инвестирање, тие ги анализираат и деловите на образование, образовните вештини и доброто здравје во средината, рече Армитаџ.

Бордот директори на Светска банка треба да го одобри проектот за условени парични трансфери во април, годинава. Дел од парите од проектот треба да бидат наменети и за институционална поддршка. Македонија и Светската банка моментно имаат 12 активни проекти, поддржани со вкупно 250 милиони долари.

Значи според проценките на владата 1000 денари се доволни месечно за издржување на еден средношколец.

Се прашувам,живееме ли во иста држава со луѓево од власта?

Мислите ли дека 1000денари се сосем доволнизбунетост


Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 23:59
ц ц ц ц 1000 денари??? Ова некој виц така???? Ова само кај е можно, но сепак подобро нешто отколку ништо сепак... За почеток е добро да се мрдне од мртва толка за понатаму, ваљда ќе им текне....
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:01
za uzina da,ama so ponatamu?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:05
Сумата е понижувачка
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:13
tolku se ima...treba da ostane nesto i za "onie"
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 07:04
Ajde da ne zboruvame tendenciozno. Da ne go zaboravime faktot deka prevozot do ucilishte e besplaten, ucebnicite od ovaa godina za socijalnite sluaci bea besplatni a od dogodina za site ucenici kje bidat besplatni bidejki vekje se vo tek podgotovkite na  spisoci za izbrani ucebnici i avtori.
Ovie pari se vo sushtina za popularniot dzeparac. I nemojte da mi kazete (lele jas ova kako Manasievski so parite za hrana na prosvetnite rabotniciголема%20насмевка) deka e malku 50 den dnevno za dete. Ajde da se prashame koj od nas vozrasnite od nekogashnata sredna klasa troshime tolku.
Licno sum mnogu protiv davanje golem dzeparac. Ima ucenici koi nosta i po 500 den..nekoi i po 1000 den (dnevno) i toa e mnogu diskutabilno za shto gi troshat.
Mene povekje vo ovoj slucaj me zagrizuva sumata pari bidejki pokazuva deka nie imame enormno golem broj socijalni slucaevi, brojka koja katadnevno se menuva bidejki so "fazata" svetkska ekonomska kriza slushame za sekojdnevno otpushtanje od rabota na mnogu vraboteni a toa znaci novi socijalni slucai.


Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 11:18

Тие 1000 денари месечно супер би му дошле на едно дете кое живее во семејство кое прима социјална помош. Зошто?

- таквото семејство не може да му дава секој ден да си купи ужинка во училиште

- таквото семејство не може да му купи блуза, панталони, јакна, значи некое парче облека

- таквото семејство не може да му дозволи да отиде во луна парк, зоолошка градина и сл

- кога се оди на родендени детето би морало да отсуствува затоа што нема пари да му купи на другарчето подарок

- кога се оди на училишни екск*рзии детето нема да биде во можност да оди затоа што не може да плати

и уште милион работи.......

Е сега овие пари ако детето рационално си ги подреди би можеле да му овозможат задоволување на некои од неговите потреби.

На пр. овој месец ќе појадува дома секое утро, а со тие 1000 денари ќе си купи блуза

другиот масец ќе си ужина во училиште ама некои денови ќе прескокнува за да има -на страна- за роденден на другарче, посета на зоолошка и сл.

Ако се спрема екск*рзија учителката им кажува 2 месеци порано на децата и детето си ги планира овие пари за тоа..

Во секој случај добро ќе му дојдат........
А дали се доволни 1000 денари.......хм........пари никогаш не стигнуваат за се........
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 16:27
1000 ден? За социјално сиромашните семејства тоа е премалку. Треба детето да јаде? Треба детето да купи училишен прибор? Па секој ден излегуваат разни непредвидливи давачки. Требало ова да се плати, требало она да се плати. Што мислат дека 1000 денари се доволно да се школува детето за еден месец а денес се` е поскапо и поскапо. Ова колку само да замачкаат очи, колку да не е без ич.

Изменето од Lithium - 01.Февруари.2009 во 16:28
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:08
добро бе..па подобро 1000 него ич..во секој случај мислам дека е добар потег...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:34
Добар е, одличен за почеток ама најверојатно понатаму ќе им текне дека ќе треба да се зголеми. Што се 1000 ден. денес? Ништо...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 08:23
Не сум слушнал за оваа информација. Да бидеме реални, можеби изгледа малку, но сепак е повеќе отколку досега. Уште подобро би било ако тој износ се зголеми.
Велите 12 месеци ќе им се дава помош. Дали тоа значи дека овие средства ќе се даваат и во периодот на летни одмори кога децата не учат, или само за време на учебната година? Ако тие 12.000 се пресметаат за 9 учебни месеци, му доаѓа по отприлика 1340 денари месечно, што во просек ви доаѓа околу 65 денари дневно. Доволно за, како што рече мамамд, дневен џепарац за детето.
Само колку за споредба, колку трошат родителите на тоа дете за нивните цигари?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:11
Jas ushte ednash kje povtoram...ova se pari koi gi dodeluva svetska banka...  besplatniot prevoz i besplatnite ucebnici davaat moznost ova da bide dzeparac...
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 17:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ovie pari se vo sushtina za popularniot dzeparac. I nemojte da mi kazete (lele jas ova kako Manasievski so parite za hrana na prosvetnite rabotniciголема%20насмевка) deka e malku 50 den dnevno za dete. Ajde da se prashame koj od nas vozrasnite od nekogashnata sredna klasa troshime tolku.
Licno sum mnogu protiv davanje golem dzeparac. Ima ucenici koi nosta i po 500 den..nekoi i po 1000 den (dnevno) i toa e mnogu diskutabilno za shto gi troshat.
50 denari ?збунетост  lelele mamo, sto ke si kupi eden srednoskolec so 50 den ?  mislis deka e dovolno ??? збунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 17:56
Mislam...kje pojadi doma... za uzina mu se dovolni, normalno ako ne pushi...ne pie alkohol...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.