IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - По 12.000денари за учење во средно???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

По 12.000денари за учење во средно???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: По 12.000денари за учење во средно???
    Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:34
Овие стипендии, да!
Но сите роми средношколци имаат стипендија од 2200 денари месечно. Ако ги добиваат и овие, тоа ќе биде плус.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:31
 Neznam zoshto se stavi akcent samo na Romite koga ovie stipendii se za site socijalni slucaevi.
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:12
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не се согласувам и точка......

Состојбата во која се наоѓаат ромите во Македонија не се објаснува со две реченици...ама ај.....

Со пари не се учела азбуката...ти се молам....со трудољубивост..... ........Прво знаеш ли колкав процент на децата роми не одат во училиште: Тие самите не можат да се запишат, треба тоа родителот да го стори. А родителот и самиот необразован е со став дека образованието е непотребно, тој проси по улици или работи најдолни работи......Кој да го запише ромското дете во школо? ....Еве дури и да оди на училиште.....Кој дома ќе му покаже како се пишува голема буква Џ, кога ни мајка му не знае.....Кој дома ќе му даде да пишува домашна кога го чека работа, треба да мие шофершајбни. Кој ќе му каже дека ако учи еден ден ќе најде саглам работа......Родителите?????????? .........

Ромското дете се социјализира и воспитува во услови кои го тераат да создаде негативен став спрема учењето и образованието........а зошто? Затоа што ромите немаат време да мислат за образование. Преокупирани се со задоволување на физичката егзистенција.како да преживеат, кај да спијат, што да јадат......Ти гладен, неизбањат, измрзнат ( зашто немаш пари да си го овозможиш овој луксуз) седни да учиш азбука и биди трудољубив........ЗАШТО НЕ ТИ ТРЕБААТ ПАРИ.......САМО ТРУДОЉУБИВОСТ.........хм........

Можеби во Скопје ромите мијат шофершајбни, но во Крива Паланка сигурно не!
А она за учењето... Законски е да учи во основно. Значи ако се труди ќе научи. Можеби нема да научи за петка, но за тројка сигурно може. Се разбира ако сака.
Да ги видиш во Крива Паланка како брзо ја научија латиницата, за да можат на бесплатниот интернет да гледаат порнографија. Значи можат ако сакаат. Но тоа им е во крвта. Научени се да чекаат на готово.
„Тоа не е за вас, сељаците, туку за нас“ - вака ми се обраќаа кога пред неколку години поднесував документи за социјална помош.
Едноставно (уште еднаш чест на исклучоци), научени се да не работат, туку да земаат на готово.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 10:24
neka si podelat tie sto gi davat zasto nisto ne im vredat prite na tie sto im gi davat so 1000 denari ke go isprati deteto vo skolo vo tekot na eden mesec .
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 15:43
ubavo ako parite odat kaj onie kade navistina treba... ama od praksa znaeme deka kaj nas prvo se ofajduvaat onie koi ova im e samo troska, a onie na koi im e navistina potrebno ke se nacekaat
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:34
a ,be ,..rom si e,..cigan!,..takov im e zivotot!,..ne moze preku nokj da stane,.."civiliziran",...na primer: vo chair ,..sum videl letno vreme,..vo edna zgrada ,...ima i cigani stanari!,..ama,..ednash ,..koga odev tamu,...site cigani bea ,.."rasposlani" na chergi ,..pa i kartoni,.. ,..na skalite i okolu niv!,..pet pari ne davaat,...ista slika mozesh da vidish i na vardar,..ili vo shutka,..samo shto tamu ne se ladea pod senkata na zgradata vo koja shto ziveat,...zatoa,..ne misli deka ako utre im dadesh neshto za nad glava ( pa i pari!),..deka tie taka lesno ke se otkazat od komotniot zivot shto si go ziveat,..i da priberat ushte nekoja parichka ,..plus..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:24

Тоа погоре Брза има врска......само бара реален став кон работите за да се види врската.........

Зборуваме за мнозинството, за повеќето.........А повеќето роми се богати и живеат раскошно како што ти посочуваш или се сиромашни и едвај крпат крај со крај како што јас посочувам????????

Зар кај нас нема расипници кои имаат пари во изобилие, на кои не им се учи, ама тато ќе им купи диплома од средно, а потоа и од факултет, па тато после ќе го вработи во фирмата и он ќе биде газда............?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:20
vrska nema ova pogore,..
 
ima cigani,..ne ni znaat kolku pari imaat ni samite,...a ne pak nekoj drug) i toa od onie shto prosat i kisnat po raskrsnici),..i pak se na ulica ,..za lesna para,..taka se ,..ednostavno naviknati,...da bidat vo,.."priroda" ,..a, ne zatvoreni nekade,....pa ushte i da rabotat,..koga tolku ,pa i povekje mozat da "zarabotat"so,..vdishuvanje na ,.."chist" vozduh!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:13

Не се согласувам и точка......

Состојбата во која се наоѓаат ромите во Македонија не се објаснува со две реченици...ама ај.....

Со пари не се учела азбуката...ти се молам....со трудољубивост..... ........Прво знаеш ли колкав процент на децата роми не одат во училиште: Тие самите не можат да се запишат, треба тоа родителот да го стори. А родителот и самиот необразован е со став дека образованието е непотребно, тој проси по улици или работи најдолни работи......Кој да го запише ромското дете во школо? ....Еве дури и да оди на училиште.....Кој дома ќе му покаже како се пишува голема буква Џ, кога ни мајка му не знае.....Кој дома ќе му даде да пишува домашна кога го чека работа, треба да мие шофершајбни. Кој ќе му каже дека ако учи еден ден ќе најде саглам работа......Родителите?????????? .........

Ромското дете се социјализира и воспитува во услови кои го тераат да создаде негативен став спрема учењето и образованието........а зошто? Затоа што ромите немаат време да мислат за образование. Преокупирани се со задоволување на физичката егзистенција.како да преживеат, кај да спијат, што да јадат......Ти гладен, неизбањат, измрзнат ( зашто немаш пари да си го овозможиш овој луксуз) седни да учиш азбука и биди трудољубив........ЗАШТО НЕ ТИ ТРЕБААТ ПАРИ.......САМО ТРУДОЉУБИВОСТ.........хм........
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:40
Ова го знам од искуство.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:34
"А ромите се сиромашни, не затоа што се роми, туку (чест на исклучоците) затоа што не сакаат да работат. Можат да одат од куќа на куќа и да бараат милостина, а ако им предложиш да работат нешто за пари, веднаш наоѓаат изговор"
 
 
-ne moze da bide,..potochno!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:31
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Родителот секако ќе го храни и облекува детето, без разлика дали е средношколец или не. Значи овие пари се нешто како стимул за средношколците. Не се многу, ама не се ни малку. Зарем е подобра идејата, на средношколците Роми да им се дава стипендија??? Поголемиот дел од нив не знаат ни да читаат, а сега ќе добиваат по 2200 денари месечно. Жива брука.


Каков дискриминаторски став........

Знаеш ли ти во какви услови живеат повеќето роми???????

Ја знаеш ли причината зошто не знаат да читаат како што викаш? Затоа што немаат пари за образование.......

Треба да се бориме против ваквите крајно негативно обоени форми на дискриминација.......

Со пари не се учи азбуката.
Можеби немаат пари. но ако оди на училиште не се учи со пари туку со трудољубивост.
А ставот е навистина дискриминаторски. Само не за ромите, туку за нас. Минатата година ученик од прва година не успеа да добие стипендија, иако имаше две трети републички награди од основно, а сега само затоа што си ром, добиваш стипендија.
А ромите се сиромашни, не затоа што се роми, туку (чест на исклучоците) затоа што не сакаат да работат. Можат да одат од куќа на куќа и да бараат милостина, а ако им предложиш да работат нешто за пари, веднаш наоѓаат изговор.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:17

e,takvi ti se makedoncite,..alchni!,...veruvam deka ciganite nema ni zbor da kazat za ,..visinata na sumata,..ama, ete ,..ovie "sjajni" makedonci,...bile nezadovolni od nea!,..a, veruvam deka i na polovina i od tuka,..mislam,..nivnite tatkovci i majki,.,.r'mbaat cel mesec...i za pomalku od toa,..makedonska posla,..shto da pravish!

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 09:45
Аман бе луѓе зар толку лесно се задволуваме?
Добро било можело и помалку(т.е.ич)знаете вие колку се 1000ден?Па неговото семејство зема 1800ден.социјална помош...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.