IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што го уништува душевното спокојство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што го уништува душевното спокојство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:51
Е да, тука се согласувам, нашите умови создаваат еден голем ум. Самите ние, колективно сме си создале она што сме создале.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:55
Тоа е истото што ни се случува сега на темата ШТО СЕ СЛУЧУВА СО НАШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ?


Е па тоа ни се случува, тоа што самите со го правиме со сопствениот ум... ништо не паднало од небо.

Самите си го правиме оноа што го умуваме, a потоа самите го критикуваме и напаѓаме небаре некој ни го наметнал.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:03
Исто проблемот го наоѓам и во префрлање на одговорноста на другиот. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 16:52
Неспокојството го поттикнува животот, хроничното спокојство укажува на мртвило во душата или навистина успокоена душа  голема насмевка
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 23:57
Ај просто да Ви објаснам:
Влегуваш дома и начекуваш некој филм во кој што се зборува за некои убивања, малтретирања, страдање... и ај после...? Ќе ти кажат дека филмот бил класика, па требало да се изгледа, требало да се почитува делото....
ОТИ БЕ? не
 Преслава не е класика што пее за вечните теми?
Финални думи...

Ама ете, тоа го сака светот, тоа мора да се почитува и по цел да ти се расипе денот со гадни сцени преполни со омраза...
Кон врв
Фолксвагенка Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Девојка му на Фолки

Регистриран: 08.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Фолксвагенка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 00:11
Затоа Фолки треба да ме послушаш кога ти викам да не го зафрлаш далечинското... за да можеш да си смениш програма на време
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2014 во 13:35
zelbi,ambicii,zavist,alcnost...ako,ama,ili i no!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 22:52
Душевното спокојство најмногу ми го уништуваат домашните..гарантирам дека во рок од 5 минути некој ќе влезе во собава од нив и ќе ми рече
-Леле ама си задачил од цигариштата,што е ова,прст пред око не се гледа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13846
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 04:50
,,,,,dushevnoto spokojstvo,,,,ama bash nishto,,,,,
,,,,bidejki umot e toj shto si go rasipuva sopstvenoto spokojstvo,,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 11:54
kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13846
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 12:40
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа


,,,,se sluchuva i toa ,,,голема насмевка,,,,ama ti ko da imash pogolem stazh,,голема насмевка,,,,среќа
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 13:04
opasna e niskata frekvencija na zvukovi...среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 23:36
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа


,,,,se sluchuva i toa ,,,голема насмевка,,,,ama ti ko da imash pogolem stazh,,голема насмевка,,,,среќа

ne e do goleminata,do mirot e среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2019 во 09:07

Само обични луѓе сме, а си создаваме притисок да бидеме совршени, што нè прави несреќни и депресивни

Притисокот да се изгледа совршено, да се биде успешен и среќен во денешниот свет е преголем. Инста-живот. Што студираше? На какви проекти имаш работено? Само на толку?! (изненадено и разочарано лице).

Samo-obicni-lugje-sme-01.jpg

Каде работиш? Колку заработуваш? Само тооолку?! (изненадено лице со олеснување, во ред е, заработувам повеќе од тебе). Да направиш сè, да стигнеш секаде, во сè да бидеш успешен. Да не покажеш знак на умор, на слабост. Да не направиш грешка.

Да бидеш експерт во избраната професија, да градиш кариера. Напорно да работиш за да обезбедиш покрив над главата. Да го уредиш модерно домот, по можност скапо и со многу вкус. Да возиш солиден автомобил.

Редовно да вежбаш, да спортуваш, по можност барем еден екстремен спорт. Да изгледаш одлично, да се храниш здраво, да се облекуваш стилски, да поседуваш десетина брендирани парчиња облека и скапи очила колку третина од твојата месечна плата.

Едноставно е, аман пак и вие - да имаш живот како од сликовница. Секој ден насмевки и мотивациски цитати додека не ти се приповраќа.

Дури и нешто да не ти штима во животот, да си го проголташ разочарувањето како горчливо апче и да си продолжиш со глумата. Семоќен си, можеш сè, само доколку го визуализираш нештото и силно го посакуваш.

Да бидеш фит, го споменавме тоа? (едно три пати досега, но еве повторно). Да бидеш во трката со другите мајки коишто родиле, која побрзо ќе се врати во форма.

Да бидеш во трка со другите пријатели, кој заработил повеќе, кој прошетал подалеку. Не си отишла никаде последниве 3 години, леле колку си заостаната.

И згора на сè, да бидеш постојано активен на друштвените мрежи. И во тек со сите можни настани и новости. Твојот дијапазон на интереси и лични успеси е практично бесконечен – 4 хобија, 3 тетоважи, 2 деца, 1 брак. И милениче.

А вистината е дека никој суштински не им се посветува на нештата. Во поголемиот дел од нив воопшто и не уживаме. Ама модерно е, ајде сите да ги јавнеме велосипедите и да ги искачиме сите планински врвови и ридови.

Не дека има нешто лошо во тоа, напротив. Но, општеството и самите ние си создаваме притисок да бидеме 100% успешни во сè што ќе намислиме. Вистината е дека не нè бидува за сè, ниту пак имаме време и нерви.

Кој воопшто го бара тоа од нас? Каде со закон е пропишано дека мора да ги исполниме денот до последната секунда, однесувајќи се како истиот да трае 52 часа, кога брои само 24?

Најлошото е кога ги осудуваме другите околу нас. Оние коишто немаат желба, ниту пак можат да постигнат сè од горенаведеното.

„А што, ти не готвиш секој ден ручек? Не му правиш домашни, здрави кашички на бебето? Не ги пакуваш сама подароците? Не вежбаш? Немаш бомбастичен секс како од филмовите? СРАМ ДА ТИ Е!“

Па така завршуваме со нервози, со стресови, со дополнителни фрустрации, со чувство на срам и незадоволство од себеси. Изгледа како на сите да им оди подмачкано, само ние се мачиме како риби на суво, со ментална дијагноза од која ви избегал секој психијатар.

А вистината е дека секој од нас е длабоко несреќен и помалку или повеќе депресивен. Прашањето е само колку го споделувате ова со најблиските, колку добро умеете да се преправате и како се соочувате со проблемот.

Не готвам секој ден. Не се хранам секогаш здраво. Не ми се вежба 5 пати во неделата. Во одредени периоди домот ми е хаос, ништо чудно да излезе некое глувче од купиштата несредени алишта.

Некои денови ми е претешко дури и да се истуширам. Не ми е дојдено до извештачени насмевки и К*ртоазни муабети. Косата ми е несредена, нанесувањето шминка ми е напорно и болно. Ми доаѓа да врескам и да плачам. Чувствувам дека не сум доволно добра, дека сум неуспешна, дека не можам да (по)стигнам сè и секаде.

И барам луѓе кои се подготвени да го признаат истото. И да не ми даваат мотивациски цитати со кои си го пумпаат егото и си создаваат лажна слика на совршеност и среќа. Во ред е да се признае вистината, полошо е кога се фасадираме со залажувања и лаги. Лагите се тие коишто ќе нè убијат.

Во пустата трка да бидеме што поуспешни, побогати, понашетани, поскапо облечени, позгодни, заборавивме да бидеме вистински среќни и пред сè да бидеме она што сме – обични луѓе.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 4,047 секунди.