IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што го уништува душевното спокојство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што го уништува душевното спокојство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2013 во 21:05
fenomenot na zlaten kafez...neli anastea?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2013 во 15:42
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

fenomenot na zlaten kafez...neli anastea?


Не знам каков е, од надвор не се гледа.намигнувањеКон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2013 во 10:22
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

fenomenot na zlaten kafez...neli anastea?Не знам каков е, од надвор не се гледа.намигнување
што убав одговор анастеа..... се прашувам дали го уништил душевното спокојство некому ..........
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18915
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2013 во 12:08
pa druga dusaплачење
vivi
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2013 во 09:05
По некоја си логичка почетна претпоставка...
оној кој има...
или...
нема...
душевно спокојство...
треба, нели, да има и...
душа...

е понатаму ваљда треба сите да подразбираме исто...
кога ќе кажеме...
а бе овој е без душа ...
иако...
додуша е тешко сите исто да подразбираме...

собирајќи се еднаш со едно друштво...
некој праша...
а бе колку вкупно ќе бидеме...
10 луѓе...
рече пријателчето...
а 9 души...

и види чудо, никој не искоментира...
ко да секој помисли дека тој е оној кој е без душа...
и сите останаа мирни...

а мене бе...
ми се растури душевното спокојство...
па си реков...
како е можно да се растури нешто што сум го изгубил...
одамна...
идејќи по патот на...
изгубените души...

и така...
јеби га...
уште не сум расонет...
до вотката ќе да е...

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85162
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2013 во 10:53
Газдата
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2013 во 11:11
kill the gazdata
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2013 во 18:48
Ne daj boze ,koga e vo prasanje zdravjeto na bliskite......
I nanesenata nepravda koristejki lagi I navredi od bliski licnosti ,onie koi ti se dragi I koi si gi cenel I od koi ne si ocekuval takvo nesto ...
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 23:48
Јас го нарекувам црвот во главата што нагризува. Не може еден проблем да не разниша толку многу како што ние самите ќе се поставиме спрема него. Не велам ниту еден затоа што секој проблем си е на своето скалило, но најчесто проблемот е кога црвот ќе го пуштиме да прави што сака, а тој сака да копа.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:12
Сите проблеми се од умот и во умот.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:13
Не ќе да е само тоа, но игра важна улога. среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:21
На Cветов ништо не му фали, но нам почнува да ни фали кога го вметнуваме нашиот ум во него.

Проблемите не се до Cветот, тие со до нас,  поточно до нашиот ум.

Тоа е и поентата на приказната за Адам и Ева и нивното отпаѓање од Рајот во моментот кога јадат од забранетото oвошје на знаењето. Штом го вклучија умот, почнаа да ја складират информативната збирштината и кога со тоа умот го ставија пред срцето, тие му рекоа збогум на рајското живеење. 

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:28
Мене ми е сосема јасно и иако мразам да го употребувам зборот но овој пат ќе се послужам со него.

Но, еве еден пример:
Што ако некој изгуби работа, има две деца, не може да подмири долгови, кирија за плаќање се ближи што значи дека прети еден реален егзистенцијален страв. 
Сакам да нагласам дека некогаш постојат надворешни влијанија кој го поттикнуваат внатрешниот неспокој. Знам дека зависи колку ние ќе го пуштиме гардот доле, но (пак) некогаш ударот е посилен од нашиот гард. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:49
Нам не ни фали само од нашиот ум, туку и од умот на другите.

На СИТЕ ни фали од СИТЕ.

Тоа се вика пекол.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.