IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што го уништува душевното спокојство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што го уништува душевното спокојство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 20>
Автор
Порака Обратен редослед
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што го уништува душевното спокојство?
    Испратена: 15.Јули.2020 во 10:56
,,,душата го уништува душевното спокојство,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2020 во 22:51
Кога ќе му придадеш претерано многу значење на некој/некои и се нервираш со години зашо не знаеш да пресечеш, затоа што се чувствуваш лошо да не ги повредиш можда, а си ебаваш матер само на себе и никој друг. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2019 во 00:59

прашањето поубаи одговори ќе вади ако има К-А-К-О наместо Ш-Т-О го уништуваМ-Е душевното спокојство?

најчесто преку склет Луѓе и склет медиуми

еве погоре сведоштво дека зорт филм некого изреметил, а би рекол хорорите се посебна категорија каде си отвара народ чекр за поднебесие, кому колку му сече, најчесто тешко одолеваме на ифрит работи дури кога и на нив пишува 'може да убие', од проста причина што сте појако обземени а нека остане некој чист ако гледа тв, демоните-анатема-на-нив почнуваат да ве мрцварат се додека не им го дадете она што ги храни и задоволува најчесто ниските страсти но и високите како суета виа агитпроп или омраза виа филмови и вајс-верса, односно штом запалите цигара иако сте свесни дека се гушите и ви пречат па дури имале и болести дури тогаш демонот ве олабавува иако вие така пополека си осигурувате и душевна погибел освен сега привремено на овој свет рајатот в Душа, но дека ќе ви текне Воцрковено да се чистите тоа тнка работа, си имаме сите еден мал милион преокупации за да еднаш Нецелно полниме Црковно Батерии, а кога и на тоа се одважиме чекаме друг да не чисти наместо и сами да се ангажираме [1]

НО и зорт абери дали како писанија или документарци знаат да изреметат мнозина, влевајќи им оправдани или неоправдани стравови, ко што се темите кои јас на билд ги нафрлив минатава година како елитистичка демистификавија за н'с'п и масони и последната за еугеничари но од тие бар може да се извлече некаква поука, додека од филмои или агитпроп само склет постојано в срце си точите, но либерализам и ето га од сите страни сите чешми пуштени а кој на која се навадил!

вака пример и еФорум може да е склет, доколку модератори толерираат ниски удари во дебатата пр. тука би ја издвоил темата Ционистичка демократија - 1 дел од една страна за некого склет муабет но нема логик да се срипува дрско бидејќи се нема трпение артикулирано да се дебатира по што новиот член просто испарил кога видел исклучивост наместо да се исцрпи темата, за која јас би рекол Држи Вода и те како прво бидејќи како и Грција и Израел е месонско масло онака како империјалистички распалуваат а и знамињата им имаат соодветна симболика веројатно како месоните би апострофирале дека тоа им се клучни територии при туркањето на н'с'п агендата, но изненадува слепилото со кое Албанија наседнува на месонските агенди односно им се во шака ним виа дипстејтовци а со ветување за локална-мегали-утопија заради сервилност ко што тоа било случај порано со Грција, интересно од една страна гостинот на форјмов најавува 2025-та пад на месонските филмои додека едИрамА најавува за таа година обединување на сите албанци, каков парадокс да Муслимани се свесни за зијанот од месоните додека албанци истиот не го гледаат, нејсе, кој како артикулирано подал рака и помогнал за да се демистифицира таквиот парадокс!?

склет абер кој не внесува толку немир колку смут како китка-матка парадокс, што и тоа знае да го истилта човека, та паметно е на ваквите абери да приоѓате со знаење дека се' е Божја Промисла ...

за жал и мнозина македонци размислуваат промесонската н'с'п агенда, макар како Православни се предупредени во Откровението до што треба да доведе тоа! а бицејќи живееме заедно повлечени сме за нос во склет месонски шеми заради кои удбалитичариве се одважија тука за анационален е,сперимент како би изескивирале некаков унитарен склет, но залог не е унитарноста туку нас не санкаат во однос Монотеизмот како најлесно виа национализам да не прегорат и распалиме омраза во срцата, иако се потрудиле месоните со време за тоа па нема ниту една хомогена држава на балканкако би си ги играле сите кога како им треба, taka ko za belja nekoj postojano ne navlekuva na bogohulni stapici za radikalizirajki se kako odgovor na istite bi si zaginale Blagodat, na takvoto iskushinie za zal pagjaat i Pravoslavnite a osobeno Muslimanite kako starozavetni i pomalku tolerantni kon liberalizmot i globalkzacijata, no ko za pogolema belja probuvaat i da ne svrtat edni protiv drugi niz razno razni programirani stravovi i generalizirachki trendovi za shto polesno ea-deterministite da go forsiraat Narod da se odvrakja od Verata kako reshenie a bara chare kaj eugenicharite, kje im ponudat novi geni za ramnodushnost kon razvratot za taka da ne se trevozi Narod shto e moralno a shto amoralno, spored ea-deterministite se' shto vo Hristijanstvo se smeta za grev za niv e doblest bidejki vo dadeniot moment im e gorivo za centrifugata kako slastoljubija-dekadncija srebroljubija-mamonizam i slavoljubija-elitizam, seto toa pak dopolnitelno go stimuliraat denes subliminalno ta duri i fokusiran vernik se spletkuva ako i malku se opushti, a utre duri i najrevnosnite pretpostavuvam kje bidat na golemi maki dokolku stanat norma eeg-emf nonletal oruzja, ko shto velat Svetite Otci podvigot na Hristijanite vo poslednite vreminja kje go nema, a kje se Spasuvaat preku stradanja ...    

pouchno bi bilo da se izdvoi od intervjuto na kolins braders za sphinx radio aberot za menadziran radikalen islam od strana na ea-deterministite, na shto jas bi dodal deka toa e rezultat na voenata agenda koja ja imaat "megjunarodnite" evroatlanski deterministi za sozdavanje nov kalifat kako bi imale i kopnena vojska so koja kje gi pritiskaat i od kopno Rusija i Kina, a logichno istiot potem kje im bide opravduvanje za da odrzat ideoloshka kondicija kaj svoite podanici na patot do nwo realnost, determinizmot kaj niv proizleguva tokmu od istata taa fatamorgana zaradi koja se spremni na konstruiran i kontroliran haos za da po sekoja cena posle dva veka stremez za arievsko super opshtestvo stignat konechno do istoto, no sekogash prepeeka im e Slobodna Volja za da stignat do takvata nwo realnost, no zaradi shto kje gledaat preku razni tehnoloshki shemi istata da ja sotrat Slobodoumnosta direktno, neshto shto im e na dofat na raka dokolku im bide dozvoleno eeg-emf tehnologijata da ja omasovat!

смешно е што Муслиманите на Балкан па и многу на Блискиот Исток се повиваат по акалот на еа-детерминистите, но нека ја читнат The Ascendancy of Scientific Dictatorship за да се подосвестат во однос својот монотеизам и месонскиот сатанизам за да не наседнат ко што некои наседнуваат удбалитичарски на новиот зветски поредок кој е во најава, а како што на самите научници им треба критична мисла за да се запрашаат дали и навистина некој не ги предетерминира знаењето и науката во овие времиња заради терсене агенда, така и на Монотеистите, јас немам двојби, но навистина и мене би ми било склет кога необразложено некој би го напаѓал Православие па логично и би требало да сум запознаен со таквиот напад доколку живо сум засегнат од православната христијанска духоносна наука, чудно и да има напади во тој контекст тие ретко се апропо суштината а најчесто во однос формата односно дали и како некој го злоупотребил својот авторитет институционално, за разлика од тоа кај еугенчарите лично го презирам нивниот идеал за супер-човек низ технократска селекција и надградба, значи топтан ги наоѓам за тежок склет и пристапот и целта на земните научни елити кои се што прават како антипод на Христијанството конечно што вели ДаворДЛ првата фаза и нивно евроатланско детерминистичко востоличување е француската револуција како кулминација на енлајтмент периодот а заради конечно отфрлање на дотогашниот светски поредок за власт на кралевите преку Благослов на Црквата т.е. така каузално се подредувале елитите на Божјиот Закон кој доколку го ескивираат и страдаат, додека национално за елитите е ''народниот'' закон а јасно е кој и како му го наметнува истиот на народ, просто си осиграле еа-детерминистите онака најхуманистички своја трајна доминација за така да можат и долгорочно да работат на воите агенди за рај на земјата виа нучна селекција на подобни и неподобни луѓе, тие не се како кралствата така подложни на материјална корупција посебно што во нивни раце се банкарските сиџими туку тие се подложни на корупција на духот бидејќи предетерминирано следат една агенда за која веќе не мора никому да одговараат ниту пак ако некој ги повика на одговорност тоа нешто ќе смени, та не дека на запад немало критична мисла, напротив, но вешто истата или била спинвана или сотрувана, за да веќе денес е сведена на некаква фанатична конспиративност резервирана за адолесценти бар како во светот се ескивира да се говори за научниот радикализам тоа така делува речиси и да нема или е затрупн со патки секој еден обид на некој научник да им проветри тоа еугеничарските агенди!

Изменето од Zelenikovo - 06.Мај.2019 во 01:01
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2019 во 09:07

Само обични луѓе сме, а си создаваме притисок да бидеме совршени, што нè прави несреќни и депресивни

Притисокот да се изгледа совршено, да се биде успешен и среќен во денешниот свет е преголем. Инста-живот. Што студираше? На какви проекти имаш работено? Само на толку?! (изненадено и разочарано лице).

Samo-obicni-lugje-sme-01.jpg

Каде работиш? Колку заработуваш? Само тооолку?! (изненадено лице со олеснување, во ред е, заработувам повеќе од тебе). Да направиш сè, да стигнеш секаде, во сè да бидеш успешен. Да не покажеш знак на умор, на слабост. Да не направиш грешка.

Да бидеш експерт во избраната професија, да градиш кариера. Напорно да работиш за да обезбедиш покрив над главата. Да го уредиш модерно домот, по можност скапо и со многу вкус. Да возиш солиден автомобил.

Редовно да вежбаш, да спортуваш, по можност барем еден екстремен спорт. Да изгледаш одлично, да се храниш здраво, да се облекуваш стилски, да поседуваш десетина брендирани парчиња облека и скапи очила колку третина од твојата месечна плата.

Едноставно е, аман пак и вие - да имаш живот како од сликовница. Секој ден насмевки и мотивациски цитати додека не ти се приповраќа.

Дури и нешто да не ти штима во животот, да си го проголташ разочарувањето како горчливо апче и да си продолжиш со глумата. Семоќен си, можеш сè, само доколку го визуализираш нештото и силно го посакуваш.

Да бидеш фит, го споменавме тоа? (едно три пати досега, но еве повторно). Да бидеш во трката со другите мајки коишто родиле, која побрзо ќе се врати во форма.

Да бидеш во трка со другите пријатели, кој заработил повеќе, кој прошетал подалеку. Не си отишла никаде последниве 3 години, леле колку си заостаната.

И згора на сè, да бидеш постојано активен на друштвените мрежи. И во тек со сите можни настани и новости. Твојот дијапазон на интереси и лични успеси е практично бесконечен – 4 хобија, 3 тетоважи, 2 деца, 1 брак. И милениче.

А вистината е дека никој суштински не им се посветува на нештата. Во поголемиот дел од нив воопшто и не уживаме. Ама модерно е, ајде сите да ги јавнеме велосипедите и да ги искачиме сите планински врвови и ридови.

Не дека има нешто лошо во тоа, напротив. Но, општеството и самите ние си создаваме притисок да бидеме 100% успешни во сè што ќе намислиме. Вистината е дека не нè бидува за сè, ниту пак имаме време и нерви.

Кој воопшто го бара тоа од нас? Каде со закон е пропишано дека мора да ги исполниме денот до последната секунда, однесувајќи се како истиот да трае 52 часа, кога брои само 24?

Најлошото е кога ги осудуваме другите околу нас. Оние коишто немаат желба, ниту пак можат да постигнат сè од горенаведеното.

„А што, ти не готвиш секој ден ручек? Не му правиш домашни, здрави кашички на бебето? Не ги пакуваш сама подароците? Не вежбаш? Немаш бомбастичен секс како од филмовите? СРАМ ДА ТИ Е!“

Па така завршуваме со нервози, со стресови, со дополнителни фрустрации, со чувство на срам и незадоволство од себеси. Изгледа како на сите да им оди подмачкано, само ние се мачиме како риби на суво, со ментална дијагноза од која ви избегал секој психијатар.

А вистината е дека секој од нас е длабоко несреќен и помалку или повеќе депресивен. Прашањето е само колку го споделувате ова со најблиските, колку добро умеете да се преправате и како се соочувате со проблемот.

Не готвам секој ден. Не се хранам секогаш здраво. Не ми се вежба 5 пати во неделата. Во одредени периоди домот ми е хаос, ништо чудно да излезе некое глувче од купиштата несредени алишта.

Некои денови ми е претешко дури и да се истуширам. Не ми е дојдено до извештачени насмевки и К*ртоазни муабети. Косата ми е несредена, нанесувањето шминка ми е напорно и болно. Ми доаѓа да врескам и да плачам. Чувствувам дека не сум доволно добра, дека сум неуспешна, дека не можам да (по)стигнам сè и секаде.

И барам луѓе кои се подготвени да го признаат истото. И да не ми даваат мотивациски цитати со кои си го пумпаат егото и си создаваат лажна слика на совршеност и среќа. Во ред е да се признае вистината, полошо е кога се фасадираме со залажувања и лаги. Лагите се тие коишто ќе нè убијат.

Во пустата трка да бидеме што поуспешни, побогати, понашетани, поскапо облечени, позгодни, заборавивме да бидеме вистински среќни и пред сè да бидеме она што сме – обични луѓе.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 23:36
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа


,,,,se sluchuva i toa ,,,голема насмевка,,,,ama ti ko da imash pogolem stazh,,голема насмевка,,,,среќа

ne e do goleminata,do mirot e среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 13:04
opasna e niskata frekvencija na zvukovi...среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 12:40
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа


,,,,se sluchuva i toa ,,,голема насмевка,,,,ama ti ko da imash pogolem stazh,,голема насмевка,,,,среќа
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 11:54
kolku chesto doagjash vo konflikt so umot pajs? среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 04:50
,,,,,dushevnoto spokojstvo,,,,ama bash nishto,,,,,
,,,,bidejki umot e toj shto si go rasipuva sopstvenoto spokojstvo,,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 22:52
Душевното спокојство најмногу ми го уништуваат домашните..гарантирам дека во рок од 5 минути некој ќе влезе во собава од нив и ќе ми рече
-Леле ама си задачил од цигариштата,што е ова,прст пред око не се гледа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2014 во 13:35
zelbi,ambicii,zavist,alcnost...ako,ama,ili i no!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Фолксвагенка Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Девојка му на Фолки

Регистриран: 08.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Фолксвагенка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 00:11
Затоа Фолки треба да ме послушаш кога ти викам да не го зафрлаш далечинското... за да можеш да си смениш програма на време
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 23:57
Ај просто да Ви објаснам:
Влегуваш дома и начекуваш некој филм во кој што се зборува за некои убивања, малтретирања, страдање... и ај после...? Ќе ти кажат дека филмот бил класика, па требало да се изгледа, требало да се почитува делото....
ОТИ БЕ? не
 Преслава не е класика што пее за вечните теми?
Финални думи...

Ама ете, тоа го сака светот, тоа мора да се почитува и по цел да ти се расипе денот со гадни сцени преполни со омраза...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 16:52
Неспокојството го поттикнува животот, хроничното спокојство укажува на мртвило во душата или навистина успокоена душа  голема насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.