IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика
    Испратена: 28.Февруари.2009 во 22:37
Originally posted by trnar trnar напиша:

АХ!
-БАРЕМ ДА БЕВМЕ НОРМАЛНА ДРЖАВА!!!
како воопшто можеш да очекуваш нешто на овие простори да биде нормално? тука низ целата историја било ненормално
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 21:36
АХ!
-БАРЕМ ДА БЕВМЕ НОРМАЛНА ДРЖАВА!!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 21:16
До кај ќе одат со употребата на овие квалификации. За се нешто...предавник... шпиоон... странски платеник... Човек не смее да каже нешто против.
Оние кои зборувале лошо за македонската молитва - заговорници и платеници на странските разузнавачи
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 10:50
A be i mene mi zvichi premnogu naduvano i pomalku kako "perenje na mozok", megutoa sega neshto tuka najdov.....nekoe nauchno istrazhuvanje na potekloto na gluvcite (domashni) koi gi klasificiraat vo 3 vrsti a imenuvaat: edniot e  macedonicus, drugiot e spicilegus i tretiot cypriacus, koi kako pojdovno poteklo bile najdeni na Balkanot i na Bliskiot istok samo. голема%20насмевка A ako znaeme deka site experimenti prvin gi pravat na gluvcite pa posle na chovekot.....????? 
 
Bilo kako, prochitajte ja i vie statijava, pa sudete sami;
 
"This work presents a study of the distribution and pattern of variation throughout the ranges of three free-living mouse species of the genus Mus-M. macedonicus, M. spicilegus, and a M. cypriacus - based on sequencing of two segments of the mitochondrial DNA (mtDNA) control region. The study shows a similar level of variability in the three species and suggests their recent population expansion. The highest proportion of variation is found within populations indicating low genetic structuring. Phylogenetic analysis confirms the significant divergence of a mitochondrial lineage of M. macedonicus from Israel, recently described as a new subspecies, M. macedonicus spretoides. Conversely, no genetic hiatus is revealed between European and Asian populations of M. macedonicus macedonicus. Although phylogenetic relationships among M. spicilegus populations could not be unravelled precisely, the results suggest a recent westward expansion of the species. The mtDNA divergence between M. macedonicus and M. spicilegus is 7.3%, suggesting their split between c. 700,000 and 1 million years ago. These dates correspond with a coalescent estimate about 720,000 years ago. On the other hand, M. cypriacus appeared almost twice as divergent from the former species (4.5%) as from the latter (8.8%) suggesting a divergence of c. 430,000-610,000 years ago (coalescent approximately 490,000 years ago) and 830,000-1.2 million years ago (coalescent approximately 780,000 years ago), respectively. Approximate times of population expansion have also been estimated for all taxa and groups of populations. Existence of several glacial refuges and various colonization scenarios are discussed; since all estimated divergence times fall within interglacial periods it seems that climatic oscillations did not play a crucial role in the evolution of the three species."
 
 
Za doobjasnuvanje na osnovnata terminologija, se potrudiv da najdam neshto, shto mene mi pomogna...a se nadevam i na vas ke vi bide od raka.
 
 GENUS MUS (noun)

Sense 1

Meaning:

Type genus of the Muridae: common house mice; the tips of the upper incisors have a square notch

 
 
FAMILY MURIDAE (noun)
  The noun FAMILY MURIDAE has 1 sense:

1. originally Old World rats now distributed worldwide; distinguished from the Cricetidae by typically lacking cheek pouches

 
(Isto i za Cypriacus (neli e toa Kipar)?
 
Vechnite borbi se vodele i seushte se vodat vo OVIE i za OVIE delovi. Makedonija, Bliskiot Istok i Kipar. Dali e ova samo sluchajnost???  збунетост)
 
 
PA SE PRASHUVAM SEGA.....ZOSHTO BASH TOA IME GO IZBRALE ZA ODREDUVANJE NA OVOJ GEN....shto vsushnost poistovetuva so "Star svet"????  збунетост

 
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 17:13
Да Трнар, и јас синоќа прочитав во некој од весниците дека одговорните за ова се разрешени, и добро е што е така.
Тоа беше за срамота!


Изменето од anastea - 19.Февруари.2009 во 17:14
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 17:13
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

sto збунетост zarem ne e taka изненадување изненадување изненадување
taka e ,kako ne-prvo sme nastanale nie Makedoncite,pa potoa celiot svetako ne sme bile nie nemalo svetot da postoi...so mislese tiплазење



Ме збунивте прво сме ние,амебите или србите.Што ако се најдиме со србите пред Токио,кој ли ќе војува пак сега со србите пред портите на Токио,за Токио.
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 17:11
Originally posted by anastea anastea напиша:

trnar, ја споив твојата тема со веќе постоечката, нема потреба од отварање повеќе теми за исти настани.Поздрав.



ОК

Знаев дека постои само не можев да ја најдам, бидејки брзав сакав да го поставам линкот за видеото кога го пронајдов.
Инаку за информација,веќе е разрешен директорот на сателитската програма и уредникот
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 23:52
trnar, ја споив твојата тема со веќе постоечката, нема потреба од отварање повеќе теми за исти настани.
Поздрав.
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 22:20
ova veke pominuva vo nesto banalno ... zo sila nisto ne ide ... ova so gosdpod e edna glupost na nasata vlada ... mnogu smesna reklama ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 21:47
е што е многу, многу е! Значи колку знае да претера Груки, ни сам не е свесен...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 21:19
добро бе кој беше идиотот кој го правеше видеово, односно молитвата збунетост
сега заради тоа фашистите не нарекуваат фашисти

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=9ITEdiSBl3Y

Знам дека ја дискутиравте веќе и дека сигурно на сите вие позната содржината.Дури денес успеав да најдам време по подолг период да се вратам на овие теми.

Искрено--не знам точно што да мислам.Ама во една мала рака и МИ СЕ ДОПАДНА!Нека не е се вистина и историски факт но добро е ако на народот во мали дози му се инјектира и национализам и гордост и себепочит,така ке не почитуваат и другите повеќе.

Изменето од trnar - 17.Февруари.2009 во 21:06
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 21:51
znam,ama me ponese nervozata..prvo mislev da napisam oti e tragedija ova so spotot, ama ima i komedija i izleze ima sr..e...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:54
Originally posted by nelson nelson напиша:

ova e poveke tragedija od komedija....ma nemam zborovi....uzassssss



Траги Комика, друже.............
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.