IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Хиперактивни деца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хиперактивни деца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:56
што се подразбира под хиперактивно дете??збунетостзбунетост
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
klara71 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај klara71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 20:22
zdravo bi sakala da slusnam i drugi roditeli ako ima na sajtov,so zivi i mnogu temperament vo sebe koi sto imat takvi decinja,mora da bideme edno i da snoogneme sila da se sredat i nasite decinja koi sto velat deka se hiperaktivni.Ve molam na sorabotka.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 16:37
Originally posted by klara71 klara71 напиша:

zdravo bi sakala da slusnam i drugi roditeli ako ima na sajtov,so zivi i mnogu temperament vo sebe koi sto imat takvi decinja,mora da bideme edno i da snoogneme sila da se sredat i nasite decinja koi sto velat deka se hiperaktivni.Ve molam na sorabotka.

Најдов два добри, ама ептен добрида написи кои убаво е да ги имаме тука и одвреме навреме да ги почиткуваме
Savjeti roditeljima sa hiperaktivnom djecom
HIPERAKTIVNOST - SAVJETI ZA NASTAVNIKE Akademsko
Кон врв
Paunka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Paunka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 18:22
Moeto dete e hiperaktivno i e prvo oddelenie. Problemot so palavosta i so nemoznost da zadrzi koncentracija podolgo vreme, se zabeleza uste vo gradinka. Problemot se zgolemi koga trgna na uciliste. Znaci sega ne e samo palavosta i koncentracijata tuku i tepanje na soucenicite. Tolku e impulsiven da za mal problem vednas gi napaga decata. Nastavnicite imaat razbiranje, no nemaat razbiranje roditelite na decata. Doma celo vreme zboruvame kako treba da se odnesuva so decata i go nagraduvame koga e umen, i so pofalni zborovi i so nagradi, no nisto ne uspeva. Sega roditelite na negovite soucenici se zakanuvaat deka ke odat kaj direktorot, mu se zakanuvaat na moeto dete i razni drugi raboti. Navistina ne znam sto da pravam. Znaci i dvata roditeli ne sme zemale drogi kako sto bese predhodno kazano, a mu posvetuvame i dosta vreme na deteto. Psihologot vo ucilisteto za zal ne e zainteresiran za vakvi problemi najverojatno zatoa sto i ne znae kako da se spravi. Dali nekoj znae dobar psiholog koj bi mu pomognal na moeto dete da gi nadmine ovie problemi so vezbi, a ne so lekarstva?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 20:37
Originally posted by Paunka Paunka напиша:

Moeto dete e hiperaktivno i e prvo oddelenie. Problemot so palavosta i so nemoznost da zadrzi koncentracija podolgo vreme, se zabeleza uste vo gradinka. Problemot se zgolemi koga trgna na uciliste. Znaci sega ne e samo palavosta i koncentracijata tuku i tepanje na soucenicite. Tolku e impulsiven da za mal problem vednas gi napaga decata. Nastavnicite imaat razbiranje, no nemaat razbiranje roditelite na decata. Doma celo vreme zboruvame kako treba da se odnesuva so decata i go nagraduvame koga e umen, i so pofalni zborovi i so nagradi, no nisto ne uspeva. Sega roditelite na negovite soucenici se zakanuvaat deka ke odat kaj direktorot, mu se zakanuvaat na moeto dete i razni drugi raboti. Navistina ne znam sto da pravam. Znaci i dvata roditeli ne sme zemale drogi kako sto bese predhodno kazano, a mu posvetuvame i dosta vreme na deteto. Psihologot vo ucilisteto za zal ne e zainteresiran za vakvi problemi najverojatno zatoa sto i ne znae kako da se spravi. Dali nekoj znae dobar psiholog koj bi mu pomognal na moeto dete da gi nadmine ovie problemi so vezbi, a ne so lekarstva?

Првиот чекор кој води до  успех во работата со хиперактивните деца е родителот да прифати дека има хиперактивно дете. Значи дека од напишаното е направен првиот чекор.
Од напишаното не разбрав само дали детето е во целодневна или класична настава  од едноставна причина што целодневната настава со својата организациск поставеност е неиздржлива. Во класичната настава самата организација на 40 минутен часовен систем полесна за прифаќање за хипреактивните деца.
“Палавоста“ е еден од пропратните елементи на хиперактивноста и токму заради тоа е потребна посебна стрпливост со катадневно потсетување дека разговараш-мотивираш хиперактивно дете.Го користам терминот-мотивација бидејки единствен начин да се допре до ова дете е да се има стрпливост, МОРА да се потсетува на редот, на задачите кои треба да се сработи, да седи на столче, да не се клати да не падне,да се намести на место каде ќе има најмалку предмети во видно поле, да му се поставуваат прашања и задачи кои однапред се знае дека ќе ги одговори и задолжително да биде пофалено.
Околу проблемот со родителите и нивните постојани поплаки-искусен наставник задолжително ги повикува родителите на индивидуални средби (очи во очи) бидејки во група никој не сака конструктивно да дискутира и да прифати аргументи.
На таквите индивидуални средби задолжително се бара помош од родителите во влијание врз своето дете да го прифати таквото другарче, да му помогне, ( да се стави родителот во улогата на родителот на хиперактивното дете и како тој би се чувствувал кога би имал хиперактивно дете кое никој не го прифаќа- јас тоа го нарекувам -мавање по совеста и будење на човечното во човекот).
Околу психологот- е тоа е болното прашање во нашите училишта. Вината за оваа појава ја сносат и директорите и наставниците а најмногу родителите кои имаат потреба од стручната помош на овие служби затоа што молчат, не реагираат и не бараат тие да си ја работат својата работа. Без ангажман на училишниот психолог/педагог наставникот како единка не може во целост да ја реализира програмат за детето со посебни образовни потреби (ПОП).

Кон врв
Paunka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Paunka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2010 во 14:04
Ви благодарам на одговорот. Детето оди во целодневна настава од 8 до 16 часот од проста причина што и двајцата родители сме во работен однос, а ниту еден од нашите родители не се нафаќа да го зема детето порано од училиште. За жал и нашите родители немаат нерви за него.
Не можам да кажам дека неговите наставници немаат разбирање за него, напротив. Го заштитуваат, но и тие не можат против родителите на соучениците. И тие се ставени во многу незгодна ситуација, токму поради тоа што го бранат. Значи главниот проблем сега не е палавоста или концентрацијата туку тоа што мојот син не умее да се контролира кога некој ќе го закачне или пак ќе му земе нешто.
Решивме да одиме кај некој психолог кој работи со оваа проблематика (сеуште бараме) и да го дадеме на некој спорт каде ќе може да го празни вишокот на енергија.
А што ќе правиме со другите родители, навистина не знам.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2010 во 19:06
Originally posted by Paunka Paunka напиша:

Ви благодарам на одговорот. Детето оди во целодневна настава од 8 до 16 часот од проста причина што и двајцата родители сме во работен однос, а ниту еден од нашите родители не се нафаќа да го зема детето порано од училиште. За жал и нашите родители немаат нерви за него.
Не можам да кажам дека неговите наставници немаат разбирање за него, напротив. Го заштитуваат, но и тие не можат против родителите на соучениците. И тие се ставени во многу незгодна ситуација, токму поради тоа што го бранат. Значи главниот проблем сега не е палавоста или концентрацијата туку тоа што мојот син не умее да се контролира кога некој ќе го закачне или пак ќе му земе нешто.
Решивме да одиме кај некој психолог кој работи со оваа проблематика (сеуште бараме) и да го дадеме на некој спорт каде ќе може да го празни вишокот на енергија.
А што ќе правиме со другите родители, навистина не знам.


Ако најдете некој добар психолог што работи со деца те молам пиши. Малечката лошо го прифати тргнувањето во училиште а башка наставничката се иживувала со нејзе цели два месеца, сега ја преместивме па со новата наставничка и е супер но траумите што ги трпела треба време за да ги преболи.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 15:04
znaci i moeto dete e hiperaktivnoглупчоразмислување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 16:19
Mnogu dobra tema.

Hiperaktivnite deca so deficitarno vnimanie se realnost koja stanuva s'e pochesta i pretstavuva seriozen problem za opshtestvoto.

Najchesto roditelite ne sakaat da se soochat so realnosta (kako mozhe NIVNOTO dete da ima problem ?!?!?) i na toj nachin dozvoluvaat rabotite da izlezat nadvor od kontrola.

Neshtava mi se dobro poznati bidejki zhena mi e prosveten rabotnik, lichno znam takvi deca, sestra mi e psihijatar, a sum imal prilika da govoram i so drugi psihijatri i bihevirijalni terapeuti.

Rabotata e seriozna i shto pobrzo se prevzemat soodvetni struchni chekori, tolku podobro za tie deca. Tretiranjeto mora da bide kombinirano so medikamenti, psiholoshka terapija i posvetuvanje poseben pomoshnik na uchitelot koj kje bide postojano so vakviot uchenik vo negovoto oddelenie.

Prvite dve neshta se polesno ostvarlivi, dodeka tretoto ne veruvam oti mozhe a se realizira vo siromashnata Makedonija. Inaku, znam deka za medikamentnoto tretiranje postojat negativni mislenja. Vakvite stavovi se delumno ispravni bidejki se temelat na nekoi reziltati koi bea posledica od nekogashnoto nedovolno iskustvo vo nivnoto koristenje, kako i poradi nestruchnosta na licata koi gi implementiraa. Denes sostojbata e podruga, pa zatoa povikot na nivnoto zabranuvanje, kako i vnesuvanjeto na nesigurnost i strav kaj roditelite, e krajno neseriozno i negativno po dobrobitta na decata.

Roditelite na vakvite deca treba shto podetalno da se zainteresiraat so ovoj problem, da oformat svoja grupa na roditeli so koja redovno kje se srekjavaat ednash nedelno za razmenuvanje na svoite iskustva i kje povedat akcija za establiranje na ustanova za struchno tretiranje na ADHD deca i vozrasni. Znam deka na vremeto imashe specijalizirana ustanova za tretiranje deca i mladina vo Skopje, no ne sum siguren dali s'e ushte postoi. Taa se naogjashe vo Karposh 1, na ulicata "Partizanski Odredi", vo zgradata vo koja mislam deka s'e ushte postoi prodavnicata za mebel "Simpo" (sportivno od aptekata, pretstavnishtvoto za avtomobili i shivachot "Angelkovski").






Изменето од Messenger - 24.Ноември.2010 во 16:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 18:26
Mozam da zboruvam samo kako roditel bidejkji ne sum del od obrazovniot proces, nitu mozam da vlijaam na obrazovnata politika vo drzhavata.
Tochno e toa deka vo svetot na vozrasnite se prifakja zdravo za gotovo faktot deka ne se site isto sposobni za site vidovi na dejnosti.No koga se raboti za sopstvenoto dete nie vrshime strashen pritisok deka mora da bide dobro vo se.Od decata ochekuvame da bidat brilijantni vo uchenjeto, pamtenjeto, socijalizacija, fizichka spretnost itn...Mal e brojot na decata koi mozhat seto toa da go postignat. Zatoa e tragichen ishodot koga postoi neuskladenost megju mozokot i postavenata zadacha.Se javuva problem so nivnoto funkcioniranje.Inaku sekoe dete e pametno na svoj originalen nachin iako na prv pogled mozhe da se chini poinaku.
Roditelite taa posebna pamet na deteto treba da ja otkrijat.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 10:04
Мои многу блиски луѓе имаат едно дете кое (иако не сум психолог) можам да речам дека спаѓа(ше) во оваа група на хиперактивни деца. Сега детето е VII одд. и е релативно посмирено. Додуша сега помалку имам контакт со него, но сепак веднаш може да се примети дека не е како што беше до пред 2-3 години. Тогаш детето дојде до тој степен да разлутен од расправијата (а изгледа имало и тепачка со некое друго дете), отишло дома и посегнало по кујнскиот нож. За среќа, во тој момент мајка му била дома и го спречила во својата намера. Кутрата, толку беше вознемирена, што не кажа ниту на својот сопруг, бидејќи овој би го „скршил“ од ќотек. Тогаш и’ предложив да го однесе кај еден мој стар куќен пријател - психијатар.
Во контекст на ова мое пишување би ве запрашал, дали некој од вас знае (од лично искуство или од искуство на некои свои блиски или од некоја студија ...) до кога се манифестираат синдромите на ADHD? И, што се случува со таквите деца во подоцнежниот период т.е. кога ќе станат млади или возрасни?

Е сега, би сакал овој проблем да го претставам преку еден виц, кој иако на малку хумористичен начин го претставува проблемот, сепак во суштина ја кажува реалната ситуација која може да произлезе:

Мајка го носи своето дете кај Фројд и му вели:
- Докторе, малиов ми е многу немирен, не слуша, постојано се расправа со децата ...
- Колку години има, ја прашува Фројд
- Пет!
- Аха, пет ... Добро, видете госпоѓо, тоа е нормално во негови години, не треба да се грижите ...
- Но докторе, вели мајката, ова неговово е претерано, само се кара, се расправа, цело време само зборува и се тепа, секогаш тоа сака да биде прво кога си игра со другите деца, сака само него да го слушаат ...
- нема проблем ... ја утешува Фројд ... ви реков, тоа е нормално и со тек на време, кога ќе му помине пубертетот, ќе стане здрав и нормален човек!
- Мајката, иако растревожена сепак посмирено му вели на Фројд: „ Добро, штом вие така велите ... Довидување господине Фројд“!
- Довидување госпоѓо Хитлер!
загриженост


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 13:21
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Мои многу блиски луѓе имаат едно дете кое (иако не сум психолог) можам да речам дека спаѓа(ше) во оваа група на хиперактивни деца. Сега детето е VII одд. и е релативно посмирено. Додуша сега помалку имам контакт со него, но сепак веднаш може да се примети дека не е како што беше до пред 2-3 години. Тогаш детето дојде до тој степен да разлутен од расправијата (а изгледа имало и тепачка со некое друго дете), отишло дома и посегнало по кујнскиот нож. За среќа, во тој момент мајка му била дома и го спречила во својата намера. Кутрата, толку беше вознемирена, што не кажа ниту на својот сопруг, бидејќи овој би го „скршил“ од ќотек. Тогаш и’ предложив да го однесе кај еден мој стар куќен пријател - психијатар.
Во контекст на ова мое пишување би ве запрашал, дали некој од вас знае (од лично искуство или од искуство на некои свои блиски или од некоја студија ...) до кога се манифестираат синдромите на ADHD? И, што се случува со таквите деца во подоцнежниот период т.е. кога ќе станат млади или возрасни?

Е сега, би сакал овој проблем да го претставам преку еден виц, кој иако на малку хумористичен начин го претставува проблемот, сепак во суштина ја кажува реалната ситуација која може да произлезе:

Мајка го носи своето дете кај Фројд и му вели:
- Докторе, малиов ми е многу немирен, не слуша, постојано се расправа со децата ...
- Колку години има, ја прашува Фројд
- Пет!
- Аха, пет ... Добро, видете госпоѓо, тоа е нормално во негови години, не треба да се грижите ...
- Но докторе, вели мајката, ова неговово е претерано, само се кара, се расправа, цело време само зборува и се тепа, секогаш тоа сака да биде прво кога си игра со другите деца, сака само него да го слушаат ...
- нема проблем ... ја утешува Фројд ... ви реков, тоа е нормално и со тек на време, кога ќе му помине пубертетот, ќе стане здрав и нормален човек!
- Мајката, иако растревожена сепак посмирено му вели на Фројд: „ Добро, штом вие така велите ... Довидување господине Фројд“!
- Довидување госпоѓо Хитлер!
загриженост




vicotгазење%20од%20смеење..........да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 14:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mnogu dobra tema.
Многу убава анализа на проблемот на темаваголемо%20гушкање

Hiperaktivnite deca so deficitarno vnimanie se realnost koja stanuva s'e pochesta i pretstavuva seriozen problem za opshtestvoto.
Пред кој општествата како нашево замижува, за жал.

Najchesto roditelite ne sakaat da se soochat so realnosta (kako mozhe NIVNOTO dete da ima problem ?!?!?) i na toj nachin dozvoluvaat rabotite da izlezat nadvor od kontrola.
И тоа и нефункционирањето на институциите. Едноставно нема кој да им објасни дека во нивни интерес е да си преземат мерки навреме.

Neshtava mi se dobro poznati bidejki zhena mi e prosveten rabotnik, lichno znam takvi deca, sestra mi e psihijatar, a sum imal prilika da govoram i so drugi psihijatri i bihevirijalni terapeuti.
Драго ми е и затоа би побарала малку пошироко објаснение околу опфатеноста на хиперактивните деца во наставата таму, како и кој поточно работи со тие  деца, колкав период престојуваат во училиште?

Rabotata e seriozna i shto pobrzo se prevzemat soodvetni struchni chekori, tolku podobro za tie deca. Tretiranjeto mora da bide kombinirano so medikamenti, psiholoshka terapija i posvetuvanje poseben pomoshnik na uchitelot koj kje bide postojano so vakviot uchenik vo negovoto oddelenie.

Prvite dve neshta se polesno ostvarlivi, dodeka tretoto ne veruvam oti mozhe a se realizira vo siromashnata Makedonija. Inaku, znam deka za medikamentnoto tretiranje postojat negativni mislenja. Vakvite stavovi se delumno ispravni bidejki se temelat na nekoi reziltati koi bea posledica od nekogashnoto nedovolno iskustvo vo nivnoto koristenje, kako i poradi nestruchnosta na licata koi gi implementiraa. Denes sostojbata e podruga, pa zatoa povikot na nivnoto zabranuvanje, kako i vnesuvanjeto na nesigurnost i strav kaj roditelite, e krajno neseriozno i negativno po dobrobitta na decata.
За помош учителот во Македонија може само да сонува. Не ја добива ни основната помош од психолог/педагог во училиште од едноставна причина што се зфатени со многу други работи. Учителот во Македонија МОРА да биде свезналица и светрпица. Покрај 24-34 други деца МОРА сам да се справи со хиперактивно дете, а може и да се и две па и три (па дури и деца со аутизам, дислектичари, дисграфичари, епилептичари-верувај кај некои учители паралелките наликуваат на специјални паралелки-се извинувам на изразот) Ротилеите според новиот закон МОЖЕ да не донесат дијагноза, а учителот доколку воспостави своја може да биде и кривично гонет. Оставено е н добрата воља на родителот.
Околу медикаментите-жалосно е но тогаш се оди во друга крајност-детето е поспано, тромо, не ги разбира напаствијата за работатага


Roditelite na vakvite deca treba shto podetalno da se zainteresiraat so ovoj problem, da oformat svoja grupa na roditeli so koja redovno kje se srekjavaat ednash nedelno za razmenuvanje na svoite iskustva i kje povedat akcija za establiranje na ustanova za struchno tretiranje na ADHD deca i vozrasni. Znam deka na vremeto imashe specijalizirana ustanova za tretiranje deca i mladina vo Skopje, no ne sum siguren dali s'e ushte postoi. Taa se naogjashe vo Karposh 1, na ulicata "Partizanski Odredi", vo zgradata vo koja mislam deka s'e ushte postoi prodavnicata za mebel "Simpo" (sportivno od aptekata, pretstavnishtvoto za avtomobili i shivachot "Angelkovski").
Постои-Завод за ментално здравје на деца и младинци, а постојат и многу приватни ординации кои се занимваат со ова проблематика. Но, за жал мала е соработката  со образовните институции. Многу од ингеренциите на заводот им се одземени. Порано не можеше дете да се запише во редовна настава додека не приложеше документ од оваа институција. Сега заради проектите за инклузија на децата со ПОП во редовната настава никој не бара таква потврда. Едноставно децата се запишуваат во редовната настава, се оставаат на милост на ентузијастите-учители. На еден начин жртви на лошата образовна политика (а повеќе на заработката-со проектите од лицата промотори на вакви проекти) се само децата и учителите. Родителите касно ќе разберат дека проблемот само го одложиле за некој период.
Проектните “стручњаци“ учествуваат САМО додека се финансира. Потоа едноставно го вртат  грбот и одат на друг проект.





Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 16:12
mamamd , hiperaktivnite deca ne se nekakva retkost vo nastavata kaj mene. Prosechno ima barem po edno takvo dete po odelenie, kako shto ima i deca so autizam i disleksija.

Najchesto roditelite ne se svesni za sostojbata na deteto pred toa da pojde na uchilishte i pred da im bide svrteno vnimanie od uchitelot i direktorot. Obichno uchitelot vednash go kontaktira direktorot za vakvite deca, direktorot povikuva psihijatar vo uchilishteto koj go testira uchenikot i potoa svikuva sostanok vo koj uchestvuvaat toj, uchitelot, psihijatarot i roditelot.

Vakviot sostanok e kritichen za soochuvanjeto na roditelot so realnosta na negovoto dete. Za zhal, najchesto e negativen zatoa shto retko koj roditel saka da si priznae deka negovoto dete ima potreba od struchna pomosh.

Inaku, dozhnost na direktorot e da obezbedi specijalna struchna pomosh od poseben pomoshnik na uchitelot koj treba na chasovite i na uchilish*te odmori postojano da bide nadzor za vakvoto dete. Ostanuva do roditelot da pobara struchna psihijatrijska i psiholoshka pomosh nadvor od uchilishteto.

Koga vo uchilishteto ima dovolen broj vakvi deca togash se formira posebno odelenie samo za niv. Tamu raboti nastavnik so specijalna obuka za vakvi sluchai i nemu mu pomagaat nekolku pomoshnici. Dolku nekoe dete e potezhok sluchaj, a vo negovoto uchilishte nema uslovi da mu se dade specijanata pomosh ili toa ne mozhe nikako da se socijalizira so ostanatite deca (predizvikuva postojani raspravii i tepachki), togash se prefrla vo uchilishte vo koe vekje postoi specijalna paralelka za takvite kako nego.


Inaku, za medikamentite... ako deteto deluva pospano i nezinteresirano pod dejstvoto na ovie lekovi toa znachi deka dozata shto ja prima e previsoka. Poentata e deteto da ne se napravi zombi, tuku negovata hiperaktivnost da bide stavena pod kontrola. Struchno lice, so iskustvo od ovaa problematika, kje pochne so najmala doza od eden medikament i potoa graduelno kje ja zgolemuva dodeka ne pogodi soodvetno izbalansirano odnesuvanjeto na deteto. Dokolku toa ne mu uspee so eden medikament kje proba drug. Ponekogash ova bara podolgo vreme, no ne smee da se prekini samo zatoa shto eventualno nema vednash da gi dade sakanite rezultati. So vreme medikamentite se menuvaat zatoa shto so nivnototo rotiranje se izbegnuva naviknuvanje na teloto i potreba za zgolemuvanje na dozite.

Od razgovor so zhena mi znam deka taa e prijatno iznenadena od odnesuvanjeto na hiperaktivnite deca koi primaat soodvetni dozi na lekovi. Spored nejzinite izjavi, tie ne mozhat da se prepoznaat vo sporedba so onie denovi koga nivnite roditeli zaboravaat da im gi dadat potrebnite apchinja.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.