IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Хиперактивни деца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хиперактивни деца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:39
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 08:35
Мило ми е што се отвараат прашања кои со години се јавуваат како проблем но и се избегнува да се разговара за нив.Хиперактивните деца немаат ментални нарушувања едноставно кажано имаат вишок енергија која имаат потреба да ја потрошат и затоа не можат цел час да седат на своето место, да бидат внимателни и да прават онака како што прават другите деца.Тоа е различно од дете кое е палаво, живо.

Она што е важно особено за наставниците тоа е дека овие деца не можат да ги контролираат, треба да ја разберат нивната потреба од активност и многу е важно да излезат во пресрет на таа нивна активност т.е. пуштете го неколку пати да го испере сунгерот и да ја избрише таблата, да се напие вода, кога е топло пуштете го 10 мин од часот надвор со топка да се истрача, само доколку ја почитувате неговата потреба од активност, на тој начин и вие ќе добиете повратен ефект. Ова се само неколку искуства од пракса.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:55
Originally posted by defma defma напиша:

Мило ми е што се отвараат прашања кои со години се јавуваат како проблем но и се избегнува да се разговара за нив.Хиперактивните деца немаат ментални нарушувања едноставно кажано имаат вишок енергија која имаат потреба да ја потрошат и затоа не можат цел час да седат на своето место, да бидат внимателни и да прават онака како што прават другите деца.Тоа е различно од дете кое е палаво, живо.

Она што е важно особено за наставниците тоа е дека овие деца не можат да ги контролираат, треба да ја разберат нивната потреба од активност и многу е важно да излезат во пресрет на таа нивна активност т.е. пуштете го неколку пати да го испере сунгерот и да ја избрише таблата, да се напие вода, кога е топло пуштете го 10 мин од часот надвор со топка да се истрача, само доколку ја почитувате неговата потреба од активност, на тој начин и вие ќе добиете повратен ефект. Ова се само неколку искуства од пракса.

Za zal so ova nema da se soglasam!
-Ova dete koga nastavnikot go pushta nadvor prska so sungerot se zivo i divo, pa brgu biva vrateno nazad od cistackata ili psiholog/direktor.
-Ova dete dodeka ja brishe tabklata so sungerot minuva po tablata kako so avtomobil na reli trkji i ispushta tokmu takvi zvuci i normalno go odzema vnimanieto na drugite deca;
-ova dete koga kje go pushtite nadvor samo (a mora samo zatoa shto nastavnikot ne moze da ostavi 20 tina drugi deca a mora i da realizira nastavna programa) kje se kaci na prviot stolb, na prvoto drvo, kje istrca na ulica, kje vleze na sred igra na drugi deca i kje im go poremeti casot (pr. topkata na casot po fizicko)
Povraten efekt kje ima dokolku ucilishniot psiholog gi ostavi proektite i se nafati da raboti so ovie deca ili kako neostvarliv son vo ucilishteto ima defektolog koj kje raboti so toa dete tokmu koga kje se pojavat ovie potrebi na povrshinata. Znaci mesto vo ucilishteto da ima domakjin koj kje nabavi ednash mesecno kredi i kje se dosaduva cel den vo kancelarija vo ucilishtata pod hitno treba da se primat defektolozi koi kje rabotat so decata so POP.

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 13:05
......ne zaboravete deka kako i kaj site bolesti i hiperaktivnosta ima poveke stepeni!
 
mamçe ,mislam deka ti go opisuvas onoj posledniot stadium.среќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 13:20
Prepuknat mi e filmot da slusham kako site delat pamet kako treba da pravi nastavnikot. Katadnevno sum svedok kako koleshka operirana od kancer se "bori " so edno takvo dete 9a invalidskata komisija ne i dava da odi vo penzija). katadnevno cistackata i soli pamet kako se utepala od rabota po detevo i kako koleshkata "treba da si go pribere". kako direktor i psiholog i kazuvaat deka mora da raboti i so takvi deca, ama nikako tie da se nafatat da rabotat bidejki e toa nivna rabota. psihologot ne treba da gi uci nastavnicite kako da ocenuvaat tuku da si ja raboti svojata rabota, a direktorot da im stoi na glava na onie gospodata od MON da pratat defektolog koj e strucen da raboti... лутинаA samo eden den sekoj koj soli pamet da dojde da vidi shto se slucuva kje izbega v pusta gora i nema da se pribere megju lugje.голема%20насмевка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 15:16
Де бе Мамичка не се нервирај, губиш од лепота , абе што да прави човек кога луѓето се неинформирани, други начуле не дочуле, трети не сакаат да ја прифатат одговорноста па само ја префрлаат топката од еден на друг.
Точно е дека сите ги криват наставниците во најголем дел, бидејќи тие директно работат со децата но најголема одговорност во овој случај имаат родителите кои треба да си го фатат детето за рака и да си го однесат на специјалист и да му се утврди дијагноза. Ај да не звучи ова дијагноза премногу грубо ќе ја наречам состојба.
Не знам зошто толку ги погодува реалноста луѓето кога за се си има начин да биде средено без галами, препукувања.
Доколку секој си ја врши работата без многу надмудрувања со стручните лица се ќе си тече во најдобар ред.
Еве детето хиперактивно што го споменав и си оди во поправно школо 2/3 пати неделно и следи настава која е прилагодена за негови потреби и сличните нему. Имено наместо да седи и учи од книга им даваат практични задачи да решаваат за да можат да се фокусираат, што би се рекло им даваат занимација на тема која е на редовна програма и помалку теорија. Тоа е она што јас знам досега.
Треба многу повеќе да се информира масата за луѓето дтектирани со хиперактивност, со дислексија бидејќи ги има многу повеќе отколку што навистина се луѓето свесни и да престанат да гледаат на ова како хендикеп, бидејќи не е. Треба малку повеќе да се водат кампањи, преку делење флаери, правење реклами, макар и нискобуџетни за да им се приближи повеќе на обичните луѓе кои немаат многу знаење и претстава што значи сето ова.Мора да се изнајдат начини да се подига свеста меѓу луѓето зошто додека си ставаме превез преку очите или намерно игнорираме некој проблем,може само во ќорсокак да заглавиме.
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:42
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 19:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хиперактивните деца често се раѓаат од родители кои конзумирале дроги. Не е правило, но често е.

Чек, чек. Хиперактивни деца според мене се деца кои всушност се неколку чекори понапредни од нивните врсници, бунтовни се, не ги сметаат професорите/наставниците за главни во школо и сл. Не ми се верува дека овие дека се дело на вакви родители. Лично јас не знам за тоа дека некој од моите правел нешто вакво во младите години.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 21:11
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хиперактивните деца често се раѓаат од родители кои конзумирале дроги. Не е правило, но често е.

Чек, чек. Хиперактивни деца според мене се деца кои всушност се неколку чекори понапредни од нивните врсници, бунтовни се, не ги сметаат професорите/наставниците за главни во школо и сл. Не ми се верува дека овие дека се дело на вакви родители. Лично јас не знам за тоа дека некој од моите правел нешто вакво во младите години.


До членот погоре- не се работи темата за опис на профилот на Џемс Дин туку за деца со сериозни нарушувања во однесувањето, прочитај ги карактеристкиките и симптомите дадени ос стручњаци.
Инаку на темата пишував претходно; во пракса овие деца значи се издвојуваат од класот и работат еден на еден со своите тутори или наставници кои се посебно обучени за работа со овакви деца.Само наставникот и ученикот во 4 очи, без пречки од околината.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 21:27
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


Чек, чек. Хиперактивни деца според мене се деца кои всушност се неколку чекори понапредни од нивните врсници, бунтовни се, не ги сметаат професорите/наставниците за главни во школо и сл. Не ми се верува дека овие дека се дело на вакви родители. Лично јас не знам за тоа дека некој од моите правел нешто вакво во младите години.
Toa ne se hiperaktivni deca. Hiperaktivno dete ne umee da se nasoci kon niedna rabota povece od nekolku minuti.

Edno dete moze da se dosaduva na casot po istorija ili matematika i da bara druga zanimacija, no ako go sednes pred TV ili vop kino na nekoj interesn film ili crtan toa bez problem ce go odgleda(po pretpostavka da mu e interesno) celi 60-90 minuti. Toa ne e hiperaktivno dete.

Hiperaktivnoto dete ne umee da se nasoci i da ostane zainteresirano ni za najinteresniot crtan ili igra posle desetina minuti.

Изменето од Majkl - 27.Јануари.2009 во 21:28
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 22:51
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:46
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


Чек, чек. Хиперактивни деца според мене се деца кои всушност се неколку чекори понапредни од нивните врсници, бунтовни се, не ги сметаат професорите/наставниците за главни во школо и сл. Не ми се верува дека овие дека се дело на вакви родители. Лично јас не знам за тоа дека некој од моите правел нешто вакво во младите години.
Toa ne se hiperaktivni deca. Hiperaktivno dete ne umee da se nasoci kon niedna rabota povece od nekolku minuti.

Edno dete moze da se dosaduva na casot po istorija ili matematika i da bara druga zanimacija, no ako go sednes pred TV ili vop kino na nekoj interesn film ili crtan toa bez problem ce go odgleda(po pretpostavka da mu e interesno) celi 60-90 minuti. Toa ne e hiperaktivno dete.

Hiperaktivnoto dete ne umee da se nasoci i da ostane zainteresirano ni za najinteresniot crtan ili igra posle desetina minuti.

Аха, разбрав. Значи од ова може да произлезе тешко психичко нарушување. Добро е, не сум во оваа група на луге.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 03:41
Imam videno hiperaktivna licnost. Nema nema, pa ke se rastrca i raskoka na sekade. Na prv pogleda navistina izgleda smesno, no koga ke sfati covek sto e rabotata, nasmevkata vednas se trga od lice.
Кон врв
klara71 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај klara71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:54
da i odgovoram na ovaa gospoga deka veli za hiperaktivni deca se od roditeli sto zemale droga,vrska nema toa stvarno kosa mi se krena za komentarov sto ne stoi na mesto.Jas sum preubavo gledana ni droga ni alkohol vo semejstvoto moe od sekogas semejstvo dobro i rabotno,kako i mojot soprug gledan i ziveean vo zdrava i cista sredina nitu alkohol nitu droga,a evo imame 2 sina bliznaci hiperaktivni dotuka i nazad,non stop sum na sklola non stop slusam za nivnite ponasanja,neumornosti i sega sto morame da se borime,imam prijateli od koi 2 roditeli se edniot neuropsihijatar,a majkata ortoped i imaat isto hiperaktivni bliznaci,Ako moze da se razgovara da se dade mislenje a nee taa gospoga droga stvarno da si otvori kniga i da si procita za hiperaktivnite i zivi no zdravi deca.Pozdrav od Keti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.