IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што значи овој симбол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што значи овој симбол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:56
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za da go vidish onoa od levo treba da otidish vo Paris i da vlezesh vo eden muzej vo koj se izlozheni artefakti od hristijanskata istorija. Zarem ova ne tie dovolno da razberesh deka toj simbol bil del od hristijanstvoto?


Како да ми биде доволно, кога таму имало и паганско светилиште, како што споменав, симболов го има и во Хераклеа, во римскиот период, а знаеме дека Христијанството не било доминантна религија. Зошто да не е од паганскиот период? Во темата до која доставив линк, овој симбол го има на античкомакедонските артефакти наоѓани. Зошто ја исклучуваш можноста овој симбол да е од периодот на Античка Македонија?


Ajde vrati se nazad na izlozhenite fotografii... i vidi dali se od paganski period.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 16:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za da go vidish onoa od levo treba da otidish vo Paris i da vlezesh vo eden muzej vo koj se izlozheni artefakti od hristijanskata istorija. Zarem ova ne tie dovolno da razberesh deka toj simbol bil del od hristijanstvoto?


Како да ми биде доволно, кога таму имало и паганско светилиште, како што споменав, симболов го има и во Хераклеа, во римскиот период, а знаеме дека Христијанството не било доминантна религија. Зошто да не е од паганскиот период? Во темата до која доставив линк, овој симбол го има на античкомакедонските артефакти наоѓани. Зошто ја исклучуваш можноста овој симбол да е од периодот на Античка Македонија?


Ajde vrati se nazad na izlozhenite fotografii... i vidi dali se od paganski period.


За првата слика од XIV век не говорам ништо, немам што да кажам, немам информации, не спорам дека можеби си во право. За Плаошник кажав што имам да кажам јасно е. А инаку, подобро погледни ја темата која ти ја отвори за свастиката, види дека е застапена во симболите на Античка Македонија, поконкретно, на штитот на Филип. А и кога тоа ќе се спореди со мозаикот на Плаошник, чинам јасно е од кога е тој симбол.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 20:05
Na krajot se slozhivme deka ima hristijanski simboli koi poteknuvaat od drugi religii i filozofii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 20:19
Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 06:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 00:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Na krajot se slozhivme deka ima hristijanski simboli koi poteknuvaat od drugi religii i filozofii.


Ќе се сложиме во моментот кога ѕвездата, која е идентична со Давидовата, а ја содржи свастиката ќе докаже дека Евреите се првите фашисти, или дека будизмот го инспирирал, а тоа значи кога ќе се појави она што е клучно: причинско-последичната врска меѓу сите тие симболи.   
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 01:31
Jas rekov deka pravniot um na sekoe "da" postojano stava po edno "ne" i deka vo sostojba e toa da go pravi vo nedogled. I na sekoj odgovor dobien na svoeto prashanje sekogash kje iznajde nekoe drugo prashanje, pa na krajot kje se potrudi da postavi i nevozmozhna propozicija.

Oti ne se raboti da se doznae neshto, tuku po sekoja cena da se odbrani neshto drugo.

Toa e patot na pravniot um, dodeka patoto na srceto i religioznosta se neshto sosem drugo.

Na krajot ne e vazhno, sekoj svojot pat si go odi samo za sebe.   
Изменето од Messenger - 17.Јуни.2010 во 01:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 01:34


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 01:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mudra rabota brate messi, mudra намигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 01:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas rekov deka pravniot um na sekoe "da" postojano stava po edno "ne" i deka vo sostojba e toa da go pravi vo nedogled. I na sekoj odgovor dobien na svoeto prashanje sekogash kje iznajde nekoe drugo prashanje, pa na krajot kje se potrudi da postavi i nevozmozhna propozicija.


Воопшто не ставив ништо ново, не претставува некое ново "не" накалемено на некое друго "да", затоа што се тоа кое го споменав,а кое стои поназад, ставено во конотација со тоа кое ти го покажа, остана непобиено, затоа што никој не најде она кое треба за да го потврди или побие. Досега е така, отсега, не би можел да кажам.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Oti ne se raboti da se doznae neshto, tuku po sekoja cena da se odbrani neshto drugo.


Нештото кое треба да се дознае, треба да е поткрепено со докази, кои ќе ја издржат критиката. За среќа или за жал, во историската наука, така функционираат работите.

Сепак, ова е историска тема, не е философија, па кога веќе бараме историски нештата да ги анализираме, тоа и треба да гоправиме онака како што го прават и историчарите. Во спротивно се е ветер и магла, верување, но само верување, ништо повеќе.

Затоа само ќе споменам дека, за се она околу Исус, мудрите, животот во Индија и да не го споменувам, историјата се изјаснила како за кое
нема сериозни докази, кои би го потврдиле тоа. Тоа не е поради тоа што јас сакам така или некој друг, туку затоа што науката така утврдила.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Toa e patot na pravniot um, dodeka patoto na crceto i religioznosta se neshto drugo.


Тоа е патот на секој кој сериозно се интересира за историјата, без притоа да се обрнува многу кон философските објасненија, непоткрепени со сериозни докази.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Na krajot ne e vazhno, sekoj si go odi svojot pat za sebe.   


Со ова се сложувам.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 03:44


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 02:14


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 00:32
   Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 00:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

ekvilistika=prezemajne na pozitivni elementi od drugite kulturi
znachi eseinite go prezele znakot od nekoi budisti preku ekvilistika, .
nema dokazi deka eseinite bile budistichka denominacija za izrael.
ekvilistika , a ne budistichka denominacija
Krsti go kako sakash (mozheme da izmislime mnogu komplicirani i neobichni zborovi), no seto toa kje oznachuva neshto mnogu ednostavno - prevzemanje ili adaptiranje drugi religii vo ramkite na sopstvenoto milje.

Religiite ne prevzemaat raboti kako "elementi od druga kultura". Toa kje beshe taka ako se raboteshe za folklor ili obichai, no koga se govori za religija, toa podrazbira samo edno - prevzemanje na verski (religijski) elementi ili cela religija.A DA SE DEFINIRASH KAKO HRISTIJANIN PO PETTOTO EVANGELIE , GI IMA VO IZRAEL 50 000 SE,PO EVANGELIE PO TOMA, OFICIJALNO KE BIDESH ERETIK NA FORUMOV , AMA MISLAM DEKA TI E ZADOVOLSTVO I CHEST TAKA DA TE SMETAAT DRUGITE,PA NEMA I SHTO DA IZGUBIS, MOZES I PROPOVEDNIK DA BIDESH AKO SAKAS, NE E PROBLEM
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 01:43
rabani, ako sakash da komentirash za temava - bujrum.

Komentiranje za komentatorite e protiv pravilata na forumov. Jas nikogash ne sum komentiral za tebe lichno, nemam namera toa da go pravam (ne poradi pravilata, tuku zatoa shto ne smetam deka toa e doblesno) , ne me interesira na kakva religija pripagjash i vo koja crkva odish, no bi me interesirale tvoite veruvanja, razmisluvanja i zhivotni filozofii.

Inaku, chlenovite sledejki gi moite pishuvanja do sega me okarakterizirale kako budist, zenist, taoist, hindu, gnostik, isusovec, kreatorist, new wave, panteist... i shto ushte ne. Eve, vo spisokot kje ja stavam i tvojata etiketa - Tomist.

PS. Ne znam na kakva osnova gi povrza hindu-budistichkata mudra i Toma, ama ne e vazhno.P.P.S. Ednash nashiot pochituvan chlen Lotus Flower go napisha slednovo po povod izvesni komentari na forumov:

Ekspertot za interpersonalna komunikacija - Thomas Gordon,ima sozdadeno spisok sto go narekuva "valkani dvanaeset komunikaciski barieri".Tie se slednive:

1.Kritikuvanje na drugoto lice;

2.Ponizuvacki iminja i etikiranje;

3.Dijagnosticiranje(igranje amaterski psihijatar);

4.Procenuvanje so premnogu komplimenti;

5.Nareduvanje;

6.Zakanuvanje;

7.Moraliziranje(popuvanje na drugiot);

8.Preterani ili nesoodvetni prasanja;

9.Preterano sovetuvanje;

10.Prenasocuvanje na temata;

11.Logicki argument bez zemanje na obzir na emocionalnite faktori;

12.Emotivno povlekuvanje(za da ne se cuvstvuvaat neprijatnite emocii).

Изменето од Messenger - 14.Јули.2010 во 02:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.