IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што значи овој симбол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што значи овој симбол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 02:43
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Spored moeto mislenje, toj znak sto go ima na ikonite vlegol od Istocnite religii. Nikade vo Biblijata ne se spomnuva deka ISUS koristel nekakov znak so prstite koga blagoslovuval ili koga pravel cuda.


Значи Давидовата ѕвезда која ја користи движењето Ананда Марга навлегла од еверјската религија?! Сличноста е несомнена, погледни и самиот, па гледано од тој аспект секој и тоа може да си го помисли.






Не дај Боже, гледано од аспект на она кое ти го кажа, некој може и да си помисли, дека нацистите се инспирирале од свастиката која се наоѓа на ѕвездата, па ја позајмил за симбол на нацистичкото движење...
Da ti kazam pravo, nemam odreden stav ili soznanie za ovoj simbol. Samo go kazav moeto razmisluvanje. Ne znaci deka sum vo pravo.


Затоа сме и тука, да разменуваме мислења, да се дружиме, да дебатираме, па и да спориме околу некои прашања.

Намерно ја водам дискусијата во оваа насока, затоа што многу нешта кои ни се чинат дека се навистина слични, па и се, немаат ништо заедничко, затоа што недостасува причинско-последичната врска меѓу нив.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 02:47

 Me interesira mislenjeto na messenger za ovaa povrzanost pomegju znakot na Buda i HRISTOS.

Sto mislis za toa brate messi?збунетост


Изменето од KINGDAVID - 16.Јуни.2010 во 02:48
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 02:51
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Temava e otvorena tokmu zatoa, da se pronajde shto se sluchilo so ovoj znak.

Hristijanstvoto ne poznava nikakvi drugi znaci kako ovoj i nema nikakva doktrina okolu niv. Znakov se crta po ikoni vo koi ne se gledaat samo svetci i svetici, tuku i samiot Isus! Demek, spored crkovnite objasnuvanja, na niv samiot Isus si oznachuva na starogrchki deka e Isus Hristos! Gledash tuka nekoja logika?


На самите икони е објаснето дека Исус е Христос, не значи дека и Исус Христос така правел. Целта на иконата порано била и да го поучува неписмениот народ да исповеда секако, дека Исус е Христос. Значи, симболот е поврзан со иконата, не со животот на Христос, таму лежи логиката, таму барем ја гледам јас.




Македон, porano govorevme za pravniot um. Pravniot um se stava sebe si na pedestal smetajki deka samo toj mozhe da ja pronajde i dokazhe vistinata i pravdinata koristejki gi pravnite alati sozdadeni od nego samiot. Vistinata e deka pravniot um samiot se zatvora vo limitite na svojata doktrina i tokmu zatoa ne mozhe nikogash da ja sogleda sushtinata koja se raspostela nadvor od sekakvi umstveno postaveni granici. Takviot um na sekoe "da" kje izmisli "ne" i vo sostojba e do nedogled da odi taka...


Ne mi se navleguva so repliciranje na repliciranjeto oti gledam deka toa ne vodi nikade osven do davanje vnimanie na pravniot um bez da se dojde do nikakvo soznanie. Zatoa kje ti odgovoram so citat od eden nash nekogashen chlen koj odamna ne nema pochesteno so negovoto vnimanie:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:


А што ако го користел а ти хулеш на Него?!?


Za ostanatite prashanja imash odgovori vo minatite stranici. Dokolku navistina te interesirat kje gi pronajdesh tamu.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 02:59


Dali ste pomislie kako toa makedonskite zborovi mudar, mudra, mudrost, se istovetni so zborot "mudra" po izgovor i znachenje so znacite na mudrosta napraveni so race vo dalekuistochnite filozofii i religii?

Mozhebi i toa e koincidencija, koj znae...








Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 05:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 03:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Temava e otvorena tokmu zatoa, da se pronajde shto se sluchilo so ovoj znak.

Hristijanstvoto ne poznava nikakvi drugi znaci kako ovoj i nema nikakva doktrina okolu niv. Znakov se crta po ikoni vo koi ne se gledaat samo svetci i svetici, tuku i samiot Isus! Demek, spored crkovnite objasnuvanja, na niv samiot Isus si oznachuva na starogrchki deka e Isus Hristos! Gledash tuka nekoja logika?


На самите икони е објаснето дека Исус е Христос, не значи дека и Исус Христос така правел. Целта на иконата порано била и да го поучува неписмениот народ да исповеда секако, дека Исус е Христос. Значи, симболот е поврзан со иконата, не со животот на Христос, таму лежи логиката, таму барем ја гледам јас.




Македон, porano govorevme za pravniot um. Pravniot um se stava sebe si na pedestal smetajki deka samo toj mozhe da ja pronajde i dokazhe vistinata i pravdinata koristejki gi pravnite alati sozdadeni od nego samiot. Vistinata e deka pravniot um samiot se zatvora vo limitite na svojata doktrina i tokmu zatoa ne mozhe nikogash da ja sogleda sushtinata koja se raspostela nadvor od sekakvi umstveno postaveni granici. Takviot um na sekoe "da" kje izmisli "ne" i vo sostojba e do nedogled da odi taka...


Ne mi se navleguva so repliciranje na repliciranjeto oti gledam deka toa ne vodi nikade osven do davanje vnimanie na pravniot um bez da se dojde do nikakvo soznanie. Zatoa kje ti odgovoram so citat od eden nash nekogashen chlen koj odamna ne nema pochesteno so negovoto vnimanie:




Mess не станува збор за состојба на умот, станува збор за нешто кое доколку не интересира вистината, како што кажа и ти, мора да истражуваме. А самото истражување подразбира да пронаоѓаме некакви докази, материјални, пишани или пак усни за да го потврдиме тоа кое го говориме.
Јас на пример, ќе споменам дека во од паѓањето на Ерусалим под римската окупација, Октавијан Август го изземал тој град од можноста таму да се распострани најважниот култ кон Императорот, а следствено на и другите религии. Не било дозволено ниту поставуаање некакви статуи, слики на божества или други религиозни симболи, различни од јудејските. Дури им било дозволено на Евреите и споровите да ги решаваат според нивното обичајно право. Тоа говори многу.

Во едно таква средина можноста будизмот да допре до народот е еднаков на нула, да не говориме пак за некакво позначајно влијание. Чинам дека ја знаеш историјата на Ерусалим и Јудеја и потоа, нема потреба да говориме повеќе.

Изменето од Македон - 16.Јуни.2010 во 03:29
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 03:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Dali ste pomislie kako toa makedonskite zborovi mudar, mudra, mudrost, se istovetni so zborot "mudra" po izgovor i znachenje so znacite na mudrosta napraveni so race vo dalekuistochnite filozofii i religii?

Mozhebi i toa e koincidencija, koj znae...



Da, interesna konstatacija .

Jas go imav zabelezano znakot na ikonite , isto taka znaev i deka vo istocnite religii se pojavuva toj znak, no pred da ja vidam temata sto e ovde, nikogas ne mi tekna da gi povrzam dvete raboti.

Vo sekoj slucaj, mnogu interesno. I zbunuvacki vo isto vremeзбунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 05:06
E sega, vo vrska so znakot i negovoto poteklo... dali znaesh deka vo Indija se uchi oti onoj koj potpolno vladee so mudrite i chakrite mozhe da pravi so svoeto materijalno telo sto saka, nema da umre ili da bide ubien, mozhe da odi po voda, da se pojavuva i ischeznuva vo prostorot, mozhe da gi posetuva Nebesata i da se vrakja na zemjata spored svoja zhelba kolku pati saka.

Koincidencija so onoa shto e zapishano vo Noviot Zavet za Isus?

Dali znaesh deka Isus vo indijskite veruvanja i religii se smeta kako Ishvar - Bogochovek? Ushte edna koincidencija?

Site indijci znaat deka Isusl edno vreme zhiveel vo Indija i deka tamu doshol od Palestina. Site znaat deka prestojuval vo razni manastiri i za nego govorat so najgolem respekt. Laga? Site indijci se dogovorile da lazhat za Isus ? I kako bash Isus go pokazhuvaat so mudrata "Isus Hrsitos" koja e istovetna so nivnite mudri? Koincidencija?

Pa duri i svastikata e koincidencija. Nikoj ne znae kako se nashla vo hristijanski hramovi i sveshtenichki obleki. Koincidencija.

Breeeeeeeej, edno chudo koincidencii...

Ama pravnichkiot um e bistar i znae kako da manipulira so podatocite. Toj nikogash ne raboti za neutralnost, tuku sekogash odnapred znae shto saka da dobie. Zatoa toj veli - pa, shto ako ima tolku koincidencii? Golemi chuda, zarem nemozhe da se pogodat bezbroj koincidencii, a sepak da ne bide taka, a? Postoi li i takva potencijalna mozhnost? Neli mozhe i toa da se sluchi, neli? Ajde ti mene daj mi dokaz koj kje pokazhe oti Isus tochno od Indija go ima doneseno toj znak, a? Ajde ako mozhesh, ajdeeee... aha! OK, znam deka knigite se izgoreni i iskinati, ama toa ne e vazhno, vazhno e da gi pronajdesh i da gi prikazhesh... ajde sega da te vidam... aha !

I dzhabe e na pravniot um da mu pokazhuvash sekakvi naodi, pisanija, sliki, skulpturi, kazhuvanja... toj sekogash kje postavi novo baranje i novo... i novo... oti poentata ne e da se najde odgovorot i vistinata.









Изменето од Messenger - 16.Јуни.2010 во 05:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 11:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali znaesh deka Isus vo indijskite veruvanja i religii se smeta kako Ishvar - Bogochovek? Ushte edna koincidencija?


Секогаш ме фасицинрал СТОМАКОТ на источниоте религии кои можат СЕ ДА АПСОРБИРААТ и да ПРЕЏВАКУВААТ за да им пасува на нив.
Така нели е прифатен будизмот во јапонија кога локалните богови во видение на некој будистички монах рекле дека сакаат да станат будисти.Така настанал СИКИЗМОТ кој е преџвакан ислам од страна на хиндуси.

Кога хиндузимот успеал да го "свари" исламот што ли да кажеме за Христијанството?!
Инаку хиндуистичките обиди за преџвакување на христијанството се од понов датум т.е како реакција на присуствотона христијанските мисионери во Индија во последните 200 години.

Тaка да ова што го велиш:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Site indijci znaat deka Isusl edno vreme zhiveel vo Indija i deka tamu doshol od Palestina. Site znaat deka prestojuval vo razni manastiri i za nego govorat so najgolem respekt. Laga? Site indijci se dogovorile da lazhat za Isus ? I kako bash Isus go pokazhuvaat so mudrata "Isus Hrsitos" koja e istovetna so nivnite mudri? Koincidencija?


Е само една обична НЕБУЛОЗА и резултат на хиндуистичкиот ум кој има желба се да АПСОРБИРА (преџвакува).



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa duri i svastikata e koincidencija. Nikoj ne znae kako se nashla vo hristijanski hramovi i sveshtenichki obleki. Koincidencija.

Breeeeeeeej, edno chudo koincidencii...


Ја многу сакам да читам Мартин Мистерија но дури и таму на крајот од стрипот има поглавје "што е вистинито а што е фикција" во таа епизода.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I dzhabe e na pravniot um da mu pokazhuvash sekakvi naodi, pisanija, sliki, skulpturi, kazhuvanja... toj sekogash kje postavi novo baranje i novo... i novo... oti poentata ne e da se najde odgovorot i vistinata.


А каде се тие наоди,писанија за тоа фамозно тврдење дека Исус бил во индија?! ја колку што се сеќавам кога отворив баш тема за овој муабет бев многу брзо мистериозно баниран за некој минорен прекршок.Е сегa ако "правничкиот ум" е до толку затуцан,како баш тој правнички ум да заврши баниран само зашто ги разобличи ЛАГИТЕ и НЕБУЛОЗИТЕ ? но убаво кажа македон:

"секогаш тој што тврди треба да докаже дека нешто се случило, тој што тврди дека не се случило нема што да докаже затоа што тврди дека истото не се случило, односно дека за тоа нема доказ дека се случило."


Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 13:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E sega, vo vrska so znakot i negovoto poteklo... dali znaesh deka vo Indija se uchi oti onoj koj potpolno vladee so mudrite i chakrite mozhe da pravi so svoeto materijalno telo sto saka, nema da umre ili da bide ubien, mozhe da odi po voda, da se pojavuva i ischeznuva vo prostorot, mozhe da gi posetuva Nebesata i da se vrakja na zemjata spored svoja zhelba kolku pati saka.

Koincidencija so onoa shto e zapishano vo Noviot Zavet za Isus?


Пред да го коментирам ова, само би сакал да прашам, дали вознесението на оној кој потполно владее со мудрите ќе биде телесно или само духовно?


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali znaesh deka Isus vo indijskite veruvanja i religii se smeta kako Ishvar - Bogochovek? Ushte edna koincidencija?


Знам, ама знам дека дури и божества од разно-разни религии се почитувани таму. Митра, божество Персија, истотака е почитувано, односно било почитувано од Хиндусите, сега не знам како е. Дали тоа значи дека Митра е некако поврзан со Хиндусите? Има и други примери.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Site indijci znaat deka Isusl edno vreme zhiveel vo Indija i deka tamu doshol od Palestina. Site znaat deka prestojuval vo razni manastiri i za nego govorat so najgolem respekt. Laga? Site indijci se dogovorile da lazhat za Isus ? I kako bash Isus go pokazhuvaat so mudrata "Isus Hrsitos" koja e istovetna so nivnite mudri? Koincidencija?


Не сум баш сигурен дека сите Хиндуси го почитуваат Исус Христос. Знам дека го почитуваат оние кои припаѓаат на Бахаи движењето, некои Будисти, како што е на пример сегашниот Далај Лама, кој вели дека Исус Христос е бодисатва.
Како што вели ahmar1, таму се е апсорбирано, па можеби тоа го дознале по сите оние мисионерски активности на Христијанската Црква во тој дел од светот, исто како што апсорбирале од други религии.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Pa duri i svastikata e koincidencija. Nikoj ne znae kako se nashla vo hristijanski hramovi i sveshtenichki obleki. Koincidencija.


Свастиката на Плаошник не потекнува од христијанскиот период, таму пред тоа имало друго светилиште, паганско, од тој период се свастиките. Не се од христијанскиот период. Мозаиците се од римскиот период, или пак од пред тоа. Значи ова тврдење паѓа во вода.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Breeeeeeeej, edno chudo koincidencii...


Прво да ги докажеме, убаво да ги анализираме, па да видиме дали станува збор за коинциденции, или пак не. А и не само коинциденциите се присутни, меѓу кои треба да ја докажеме причинско-последичната врска, за да тврдиме дека постои некоја алка, разликите истотака се присутни, како што говоревме на една тема, кога ги споредувавме Исус Христос и Буда, ако се сеќаваш. Разликите се многу повеќе отколку сличностите, јас тогаш и ги наведов, притоа почнувајќи од разликите меѓу Дева Марија, Мајката Божја и мајката на Буда.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ama pravnichkiot um e bistar i znae kako da manipulira so podatocite. Toj nikogash ne raboti za neutralnost, tuku sekogash odnapred znae shto saka da dobie. Zatoa toj veli - pa, shto ako ima tolku koincidencii? Golemi chuda, zarem nemozhe da se pogodat bezbroj koincidencii, a sepak da ne bide taka, a? Postoi li i takva potencijalna mozhnost? Neli mozhe i toa da se sluchi, neli? Ajde ti mene daj mi dokaz koj kje pokazhe oti Isus tochno od Indija go ima doneseno toj znak, a? Ajde ako mozhesh, ajdeeee... aha! OK, znam deka knigite se izgoreni i iskinati, ama toa ne e vazhno, vazhno e da gi pronajdesh i da gi prikazhesh... ajde sega da te vidam... aha !


Јас барам да видам некаква врска меѓу тие симболи и нивното значење, било каква, ама досега никој не понуди. Не станува збор за умот, воопшто, станува збор за постоење исторкиски докази. Дали сликата на ѕвездата која ја ставив, а на која има и свастика, значи дека фашизмот потекнува од Евреите?! Доколку не се докаже причинско-последичната врска меѓу нив така излегува, само ако немо го набљудуваме симболот. Или пак на една тема на подфорумот историја, каде има поставени римски пари на која е поставена божицата Изида, дали тоа значи дека Римските Императори биле Египќани?

Од друга страна, како што кажа, горела библиотеката во Египет, ама со тоа не изгореле доказите и во Индија. Дали тие во Индија имаат некаков доказ дека Исус живеел таму, или пак Пресвета Богородица, бидејќи штом Исус Христос живеел таму, најверојатно истото го тврдат и за неговата фамилија. Ако имаат, дали може да биде приложен овде?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


I dzhabe e na pravniot um da mu pokazhuvash sekakvi naodi, pisanija, sliki, skulpturi, kazhuvanja... toj sekogash kje postavi novo baranje i novo... i novo... oti poentata ne e da se najde odgovorot i vistinata.


Јас можам милион свастики да покажам (доколку сакаш, ќе го сторам тоа веднаш), на места од Индија па до Западна Европа, но тоа не значи дека се поврзани и дека го имат истото значење. Како што и јас покажав давидова ѕвезда, симбол на едно религиско движење, ама сепак, нема ниту најмала поврзаност со Јудаизмот.



Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Како што кажав погоре, ако не се утврди врската меѓу сето ова со доказ и објаснение, некој може да си помисли и дека Буда е основач на нацистичкото движење...истото секако може да си го помисли и за ѕвездата која ја приложив.

Изменето од Македон - 16.Јуни.2010 во 13:26
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:01
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Секогаш ме фасицинрал СТОМАКОТ на источниоте религии кои можат СЕ ДА АПСОРБИРААТ и да ПРЕЏВАКУВААТ за да им пасува на нив.


So seta pochit ahmar1, ama zboruvash neshto za religii, veruvanja i filozofii koi navistina ne gi poznavash. Za vakvi paushalni izjavi Niche ubavo rekol - koga se odi protiv neprijatelot, i loshata muzika i kiseloto vino se dobri. So tendenciozno ponizhuvanje i negiranje tugji vrednosti ne gi pravish svoite nishto povredni. Naprotiv, samo ja pokazhuvash svojata nemokj vo argumentiranjeto. Zatoa ne vredi da se replicira na onoa shto sledi ponatamu vo tvojot komentar. So plukanje, potcenuvanje, potsmevanje, negiranje i obezvrednuvanje ne se vodi seriozna diskusija. Potochno, toa e ochigleden napor da se prekine sekakakov natamoshen dijalog.


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa duri i svastikata e koincidencija. Nikoj ne znae kako se nashla vo hristijanski hramovi i sveshtenichki obleki. Koincidencija.


Ја многу сакам да читам Мартин Мистерија но дури и таму на крајот од стрипот има поглавје "што е вистинито а што е фикција" во таа епизода.



Da, toa se fikcii... shtom Martin Misterija ti e omilenata lichnost za razjasnuvanje na neshtata jasno e od kade doagjaat ovie repliki. Eve ti dve "fikcii", a ti prashaj go Martin Misterija od kade doshol ovoj simbol megju hristijanite, iako za nego nikade ne e spomnato vo Svetoto Pismo:


 



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

А каде се тие наоди,писанија за тоа фамозно тврдење дека Исус бил во индија?! ја колку што се сеќавам кога отворив баш тема за овој муабет бев многу брзо мистериозно баниран за некој минорен прекршок.


Povtorno losha muzika i kiselo vino? Kako prvo ti ne otvori tema za Isusovoto prisustvo vo Indija, tuku zatvori takva tema. Otvaranje tema e neshto sosem drugo. Kako vtoro, vo ovaa tema se prezentiraat neshta koi se indikativni za Isusovoto prisustvo vo Indija. Kako treto, tebe ne ti e celta da gi vidish tie podatoci, kako shto vprochem beshe i so zatvoranjeto na spomnatata tema, tuku po sekoja cena da gi negirash i da gi sokriesh. I na krajot, ne se obiduvaj da proektirash nekakva slika na machenik koj tendenciozno bil baniran za da ne mu e dozvoleno da ja kazhe "vistinata" za Isusovoto neodenje vo Indija. Toa ne te pravi nishto poargumentiran ili pofaktuelen vo prezentacijata. Si bil baniran poradi nepochituvanje na forumskite pravila i toa nema nishto so Isus, Indija, religija, veruvanje ili nekakva vistina.

Na krajot, chinam deka ti beshe eden od onie koi tvrdea deka za celo vreme na svoite "izgubeni godini" Isus ne mrdnal nikade nadvor od Palestina, tuku skromno i molchelivo rebotel kako stolar. Ova "tvrdenje" beshe potkrepeno so potenciranje oti ako imalo neshto takvo, togash toa sigurno kje bilo napishano vo Svetoto Pismo. Rabotata e shto toa e napishano vo Svetoto Pismo, no nemozhe da bide videno od onie koi toa ne sakaat ili ne mozhat da go vidat.


Pravata religioznost e postojano traganje kon vistinata, odenje do nejziniot izvor i soochuvanje so nea, bez obir kakva e taa, a ne odbiranje na nekoja "vistina" kako od katalog na gotovi proizvodi i nejzino branenje po sekoja cena.














Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 05:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

   


Da, toa se fikcii... shtom Martin Misterija ti e omilenata lichnost za razjasnuvanje na neshata jasno e od kade doagjaat ovie repliki. Eve ti dve fikcii:


[/IMG]


За првата слика нема да коментирам, немам никакви информации, ако можеш, кажи нешто повеќе за тоа, или остави некој линк да прочитаме или видиме нешто повеќе, ама за втората само ќе кажам дека мозаикот е од римскиот период, таму порано имало и паганско светилиште, а истотака чинам и во Хераклеа го има, секако исто од периодот кога христијанството не било официјална религија. Го има и на многу места низ светот.

П.С. На Плаошник свастиката не е иста со онаа на нацистите, или пак со онаа на првата слика. Краците се свртени обратно.

П.П.С. Свастика
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:24
Ova e kamenata plocha od grobot na Abbot Simon de Gillans (pochinat 1345 godina). Plocata e izlozhena vo Musee de Cluny, Paris (patem tamu ima i drugi interesni hristijanski artefakti koi ne bi ni pomislil deka bile del na Hristijanstvoto):



Znam deka so svastikava odime nadvor od temata, no za da ja zadovolam tvojata ljubopitlivost, eve del od mozaikot na pravoslavnata katedralna crkva Sveta Sofija vo Kiev:




Podot na baslilikata od rimsko vreme neodamna iskopan voilirskiot grad Bilis vo Albanija - ochigledni se simbolite svastika i jing-jang




Nadgrobnata kamena plocha na William Edington, bishop od Winchester:








Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 06:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za da go vidish onoa od levo treba da otidish vo Paris i da vlezesh vo eden muzej vo koj se izlozheni artefakti od hristijanskata istorija. Zarem ova ne tie dovolno da razberesh deka toj simbol bil del od hristijanstvoto?


Како да ми биде доволно, кога таму имало и паганско светилиште, како што споменав, симболов го има и во Хераклеа, во римскиот период, а знаеме дека Христијанството не било доминантна религија. Зошто да не е од паганскиот период? Во темата до која доставив линк, овој симбол го има на античкомакедонските артефакти наоѓани. Зошто ја исклучуваш можноста овој симбол да е од периодот на Античка Македонија?
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 15:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So tendenciozno ponizhuvanje i negiranje tugji vrednosti ne gi pravish svoite nishto povredni. Naprotiv, samo ja pokazhuvash svojata nemokj vo argumentiranjeto. Zatoa ne vredi da se replicira na onoa shto sledi ponatamu vo tvojot komentar. So plukanje, potcenuvanje, potsmevanje, negiranje i obezvrednuvanje ne se vodi seriozna diskusija. Potochno, toa e ochigleden napor da se prekine sekakakov natamoshen dijalog.


Од збор до збор како што и мислев дека ќе реплицираш.Посебно ми се свиѓа тоа со кисело вино од ниче.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da, toa se fikcii... shtom Martin Misterija ti e omilenata lichnost za razjasnuvanje na neshtata jasno e od kade doagjaat ovie repliki. Eve ti dve "fikcii", a ti prashaj go Martin Misterija od kade doshol ovoj simbol megju hristijanite


ова да прашам фиктивен лик да не е случајно ова :

" So plukanje, potcenuvanje, potsmevanje, negiranje i obezvrednuvanje ne se vodi seriozna diskusija. Potochno, toa e ochigleden napor da se prekine sekakakov natamoshen dijalog."

или не?!

Додека за тоа со тема индија гледам дека забораваш дека ја знаев повеќе за тиа наводни небулозни тврдења(дури и наведов и каде тоа може да се прочита!) од некој кој само сака да верува во тоа.
Но пеки,не ми е е поентата(ниту ми била некогаш) да убедувам (тебе или кој било друг)во нешто туку дека new age (квази)теологија не може со сила будала да ме направи.

п.с

Гордоста е многу гадна работа..Светите оци велат за да видиш каков си навистина седни да те навредуваат и исмеваат.Ако се помолиш за нив си на добар пат,Ако се разгневиш далеку си од Бога.



Изменето од ahmar1 - 16.Јуни.2010 во 15:50
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.