IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што значи овој симбол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што значи овој симбол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што значи овој симбол?
    Испратена: 20.Ноември.2018 во 01:11

интересно мудриве за кого како се безумство зависно кој од кој аспект гледа на нивнатаа појава, но дефакто има зошто се појавиле, кој жонглирал енергии знае дека нивното стабилизирање канализирање и воопшто потфаќање си има своја духоносна мудрост, нели земено паганско магијски, та пр. дури стигнаа и на кастанеда учениците да истераат едикои толтечки таи чи балетски пируети, уште тито што не извади прирачник за мафтање со штафета у место после нејзино примопредавање преку цела федерација низ рацете на најздравите титоисти, мислам зар не е ист абер ко со мудриве, замислете уште оро да играат будисти фатени за удро придржани марамчина, се чудите сетне како нашите на средсело праеле вортекси :D

туку интересно е кога се појавуваат мудрите, официјално за време махајана будизам во новата ера по Христа, истата пак појава во Христијанството има сосем друга симболика, зар Господ исус Христос не ни рече ќе биде по вашата Вера

http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php?topic=16560.0

https://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Buddhism

https://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Buddhism#/media/File:IGMudras.jpg

но кој може да каже дали претходно уште од времето на Пророкот Ное немало некоја сродна работа како духоносна гестикулација која ја наследиле потем сите старозаветни Народи, имате кај јудејците Благословување со две раце, што денес исто се практикува во некои случаи и во Христијанството положување две раце како Благослов врз главата на некој Верен, вака видено во случај да се пронајдат докази дека и претходно т.е. пред нашата ера во будизмот постоеле мудри гестикулации тогај би можело да се каже дека станува збор за стар традиција кја не било елинско влијание кај индијците туку обратно, но за сега што е тоа ет тука ет научно, а на Луѓе им останува да одлучат сами дали за нив е спасоносна Верата на Своите Татковци како добра Спасителна духоносна пракса или пак ќе се залажуваат и скитаат по пагански учења кои дури и да влечат корен од пророкот Ное (кој и во будизмот т.е. хидуизмот се смета како еден од прататковците) на почеток со разбирање можеби за Монотеизмот посетне дефакто биднуваа еретички искарикирани од разни толкувања за на крај да дотераат дури и до будистички нихилизам односно дуализам, зар е можно и злото да се спаси!? сепак дуалистичко секташтво како спунт од маздаизмот се јавувало и во Христијанството пример налетот на доцноантичките дуалисти посреди Истокот познати како павикијани а потем и богомили илити средновековните дуалистички секти на Западот како патарени катарени итн. но од Индија бил изгонуван дуализмот та така и од Европа, само што хиндуизмот самиот по себе веќе рагранил мал милион секти нииз вековите да просто М не останало од Монотеизам, сетне Народ се чуди како и зошто Господ Благоволил Сеопшт Потоп пред 12к години, има сведоштвадека до толку почнале тогашните луѓе да општат со паднатите духови да деца станувале магови, нормал губејќи ја Божјата Благодат така освен рисит немало друго а да добиеме пак шанса за Спасение како Човештво ...

е сега фолклор, хм, како стигнало на далечниот исток, мое мислење, некои играорци вака или онака да држат прсти, бреј лично мене кога ме беше едно време удрил јак демонски напад пред годиње а заради падни стани однесување на нефокусиран т.е. Воцрковен Светотаински Живот дотерав до дереџе да почнат духои да ме соблазнуваат, а многу веројатно заради своето паганско експериментирање во минатото со едикојси лдскул-њуакул пагански абери, сетне така природно почнав да грчам прсти слејќи дека нешто ќе сменам, и оп ништо, нормал сигрно духоите ми се смееле бидејќи Божјата Сила не е во гестикулацијата туку во Верата а потем речено ни е од Апостол Павле дека Шлем е Смирението а Меч е Словото додека Молитвата е Штитот, бреј требаше обратно но кој како се облеквит за духоносен бој, само што откривпополека дека од Крстот се плашат демоните анатема на ним, а кога стојам Цврсто во Верата Христова изобразувајќи го на себе се очистувам полесно и побрзо иако бреј то копитарите знаат да се усукаат та единствено чаре за да се изгонат ет Литургиски Светотаински Живот, сетне пукаат од сите страни но до мене не се дофаќаат, а штом и една недела подолабавам а живеам во светов онака световно ојде Омбре бек ту лајф и кога така пак затера тро подолго не падни стани ами тресни пукни тера работата, но нема предавање, дури на моменти седејќи во светот а гледајќи дека до менене се дофаќаат туку за да ме сопнат удираат по оние околу мене очекувајќи дека од спунт пак ќе се аплеткам и сопнам онака бар да речеш народски дај олабајме комшо ријателе брате и така си распуптам насобраната Благодат, та во такви случаи додека да си заминам иако ризично до немајкаде и сам се фрлам во оган за да не страдаат оние Ближни околу мене кои немајќи Штит биваат од ѕидои тавани подои трескани за да јас попуштам, затоа се вели Христијанството е Заедница и не треба секој сам да се бори туку да се помагаме, та ако некој види дека јас сум се соблазнал така заради Ближни да потпопушат Молитвено и мене и моите Ближни да ги укрепи, но иа некои прилики кога попусто се губи време, та од тој аспект поучени сме од Бога оставете ги мртовците да ги закопуваат мртовците бидејќи никого не смееме сосила да го принудуваме на Спасене знаејќи дека Слободната Волја е Најсвет Божји ѐдар за Луѓето кој ниту Ангелите го имаа ... еве Простете што сега пак си дозволувам за вакви думи да беседам на еФорум јвно иако за тоа Благослов немам, но пробувм да Посведочам дека многу сум го брал и обрал пред да се подосвестам, а и тогај не ет лесно бидејќи оној кој одлучил да стане духовен воин во сите религии тој се повлекува од светот , во Христијанството тоа значи во Манастир ако ја имаме наум поуката дека во пештера еден на илјада се спасува а во Манастир обратно, иако денес аскетски полесно ќе помине Чоек заради напливот на нзумеризам да туристички има навала сред Манастири кои впрочем се специјалисти ко духоносни доктори, бреј замислете на Хирургија во Клинички да одат јапонци на фоткање, со стапои мотки кломпи има да ги набркаат, та уште и ракиичка да треба да бидат служени, сепак и секој е призван на Спасение а каде истото во Полнота моќе да се насети него во Манастир каде Благодатно Ех има и од Молитвити на оние Незнајни Светии кои таму почиваат, затоа и е Позволено и туристички Народ да намине, но треба бар малку од малку почит кон таквата атомска централа за Божја Благодат, а ние што праиме во близина на Манастирите кафани креваме, ојте стајте и над трауматологија една а до карил можете и дскотека, бреј без осет до немајкаде, незнам со до кога и до каде вака!?Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 18:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 18:16
Што значи Рави или Сирја Мудра:

https://www.yogapedia.com/definition/7611/surya-ravi-mudra

Изменето од Messenger - 19.Ноември.2018 во 18:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 18:06
https://i.pinimg.com/originals/75/6a/4b/756a4bdf3e32eabc65bc032c92fe6417.jpg

Рави или Сирја Мудра
Изменето од Messenger - 19.Ноември.2018 во 18:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2017 во 06:32
 

Изменето од Messenger - 19.Ноември.2018 во 17:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2017 во 06:25
https://www.youtube.com/watch?v=HspzFt2qzGU&feature=related

ОРНАМЕНТИ ОД ХРИСТИЈАНСКА ЦРКВА
Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 06:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 02:04
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za da go vidish onoa od levo treba da otidish vo Paris i da vlezesh vo eden muzej vo koj se izlozheni artefakti od hristijanskata istorija. Zarem ova ne tie dovolno da razberesh deka toj simbol bil del od hristijanstvoto?


Како да ми биде доволно, кога таму имало и паганско светилиште, како што споменав, симболов го има и во Хераклеа, во римскиот период, а знаеме дека Христијанството не било доминантна религија. Зошто да не е од паганскиот период? Во темата до која доставив линк, овој симбол го има на античкомакедонските артефакти наоѓани. Зошто ја исклучуваш можноста овој симбол да е од периодот на Античка Македонија?Vizantijska crkva vo Shavei-Zion, Izrael izgradena vo pettiot vek.

Detal od podot na San Vitale Basilica vo Ravena, izgradena vo 6 vek:

Ornament na hristijanska crkvaSvastiki na tavanot na "Majkata na site Crkvi" - Sv. Jovan vo Laterano
Prozorci na karpestite crkvi Bet Maryam (Sv.Maria) i Bet Medhane Alem (Spasitelot na Svetot) vo Lalibela, Ethiopia:

Изменето од Messenger - 19.Ноември.2018 во 17:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 14:25
Изменето од Messenger - 05.Август.2010 во 14:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 22:23
Pran MudraTruth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 12:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Na krajot se slozhivme deka ima hristijanski simboli koi poteknuvaat od drugi religii i filozofii.


Православни, а не христијански. Иконите на кои што е насликан Исус со тој симбол се креација на православните верници, а не на сите христијани.
Сепак убав прилог од тебе Messenger. Оваа сличност говори многу за потеклото на иконите или пак, во најмала рака, за нивниот развој во византиската уметност.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 03:37
Messenger, успеал ли некој досега да најде историски континуитет или пак да ги поврзе овие симболи во некакво причинско-последична врска, или пак ќе испадне како со кукастиот крст и давидовата ѕвезда што ги постирав, а се симболи на едно движење и се чиста случајност, затоа што сепак, некој може да ги обвини Германците дека употребувале еврејски симболи, а знаеме дека не е така.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 03:02


Pran Mudra

Изменето од Messenger - 03.Август.2010 во 03:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 06:59Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 01:34
OK, prashanjata ne se na topikot , no bezdrugo se interesni i teraat na razmisluvanje... patem, ne si prviot i nema da bidesh nitu posledniot koj doshol do tie zakluchoci.

Kreator ima samo eden, a veruvanja i religii so iljadnici... so ova mislam deka e kazhano s'e.

Vistinata, ako mozhe da se naseti, bidejki sigurno nikogash ne mozhe vo potpolnost da se osoznae, lezhi posredi ovie religii, se naogja vo slichnostite na nivnite doktrini. Mozhebi tie se povekje ili pomalu razlichno postaveni, koristat razlichen jazik, iminja i ekspresija za isti neshta, mozhebi nekoi dogmi im se potpolno sprotivni, no ako posvetish vnimanie na onoa shto gi pravi slichni ili isti, ako se koncentrirsh na nivnite srodnosti, a ne na razlikite, kje pochnesh da nadzirash pozadi zavesata...

Bi ti preporachal da gi ignorirash dushegrizhnichkite soveti na nekoi lugje i da pojdesh vo sopstveno istrazhuvanje so chist um i iskreno srce. I obrni vnimanie na gnosticite od site religii... megjusebno tie se skoro istovetni vo doktrinite. Vrati se nazad, ushte od nepomnetite hindu vreminja, od Advaita Vedanta i prodolzhi preku Budizmot i Zenot, Kabalata, Hristijanstvoto i Sufizmot... i mnogu raboti kje ti se razjasnat.

Samo kako eden primer vo vrska so ova, pojdi na temata za Kabalata, pogledni go crtezhot na Drvoto na Zhivotot i zabelezhi gi iminjata napishani na sferite... Na ovoj podfrum povekje pati chlenovite postavuvaa prashanja zoshto Bog vo Stariot Zavet ednash e imenuvan kako YHVH, drug pat Elohim, tret pat El, i kako toa ponekogash govori vo mnozhina za samiot sebe ili za nekoi drugi kako nego i t.n... Se delea odnapred prigotveni teoloshki odgovori koi samo pokazhuvaa deka ne se poznava sushtinata na evrejskoto veruvanje i terminologija. Pogledni go crtezhot i prochitaj gi iminjata... nekoi raboti kje ti se razjasnat. Kje ti stane jasno koj e JHVH, kje ti stane jasno zoshto Isus nikogash ne go izgovoril negovoto ime tuku postojano porachuva oti e praten od negoviot Otec, zoshto gi kritikuva farizeite koi dosledno go sledat JHVH i im veli deka so nivnata rabota go sledat gjavolot, i t.n.

Imaj dobro, interesno i zanimlivo patuvanje!
Изменето од Messenger - 28.Јули.2010 во 01:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.