IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - МАСКИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАСКИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:21
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што ќе ти е образ во денешно време, кога имаш маски за секаква пригода.

Станав невообичаено рано за мене, си ја ставив насмеаната, задоволна, ранобудна маска и тргнав накај продавница по леб. Комшиите едвај можеа да поверуваат дека сум станат толку рано и беа видно разочарани дека тој ден не ќе можат да ме оговараат, да рашират низ цела улица дека сум се прибрал дома на сабајле.
Откако поручав почнав да се спремам за на факс, тој ден имав испит. Ја ставив глупата фаца на бубалица, залижана коса, наочарчиња, кошулче запетлано до крај. Се сопнав намерно пред влезната врата од амфитеатарот до која стоеше асистентот. Сигурно си помисли, овај е толку утепан, од толку што учи, дури не гледа кај оди. За време на целиот испит само јас не му бев сомнителен и само јас препишав.
Кога појдов дома, моите се спремаа за излегување и ми кажаа дека попот треба да дојде за да свети вода и да направи некои други обичаи за Велигден. Затоа што јас требаше да го пречекам, а јас нит верувам во религија, нит во некои такви рабојќе, ја ставив маската на верник. Кога дојде попот едвај издржав да не се изнасмеам кога слушав како чита од библијата со неговиот зарипнат глас. Ја благослови мојата маска, со која го бакнав крстот и истата таа маска му даде 200 ден. за таа услуга.
Наредно требаше да излезам со мојот најдобар другар на кафе, со две негови другарки. Едната му се допаѓа, а таа не оди никаде без таа втората. За да не е сам, мораше да прифатам и јас да одам. А, јас не можам ни да ги смислам тие двете. Ама, се за доброто на другите, нели. Лицемерна маска, здодевен еден час. Од што се смеев со сила цело време, мислам дека ќе добиев лик сличен на Џокер. А, отспротива седеше една девојка, која јас многу ја симпатишем, ама како да ставам шмекерска маска, а да не му заебам работа на мај бест френд?
Потоа требаше да пречекам многу важна пратка од еден дистрибутер кој доцнеше 4 денови!!! Само што го здогледав сакав да му го сменам личниот опис, ама јбг greatful mask. Уште на крај, фала за услугата му реков.

Видно изморен од денот полн со активности се прибрав дома, ја ставив маската за невидливост за да не ме замара повеќе никој и ја пуштив

Среќен човек, со оган во рацете и со полно маски.

Што ќе ви е лице, кога и онака лесно може да биде огрдено со лузна.


Џими, опасен си да




Изменето од kejt-d-grejt - 04.Април.2010 во 23:21
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:26

Маската или маскирањето е орудие за опстанок во овој луд свет, колку побрзо научиш да го користиш толку подобро ќе се заштитиш во одредени ситуации. Сепак луѓето меѓусебно се чувствуваат според енергијата која ја зрачат, така да маската или „специјално подесен израз на лице„ само ја ублажува или ја дополнува вкупната проекција на една личност. Добра страна на маската е што ни помага и да ги потиснеме негативните чувства спрема одредена личност или настан во дадени моменти, т.е подобро кажано да ги ублажат страстите.

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 23:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa e potpolno tochno.

Koga se sami lugjeto se onakvi kakvi shto s'e... koga se so semejstvoto imaat edna maska, koga se na rabota imaat druga maska, koga se so edni prijateli imaat treta maska, koga se so drugi prijateli imaat chetvrta, koga se so...

Psihijatarot Eric Berne ova go ima mnogu dobro prezentirano vo negovata kniga Games People Play. Ako ne se lazham vo 1980 godina Nolit ja objavi pod imeto "Koju igru igrash?" Super chetivo.                       Mi zvuchi interesno i ke  se obidam da ja najdam Messenger.среќа








...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 12:04
без оглед каква пригодна фаца навлекле, некои луѓе едноставно мирисаат на скапано
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:11
маските се маски...колку и да се успешни еден ден ќе мора да се симнат
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 23:55
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

маските се маски...колку и да се успешни еден ден ќе мора да се симнат


цуци денес имаше маска на домаќинка, затоа ја нематага
мис ју цуци, мисју, мис ју
врати сеееееее.....................плачење


Изменето од kejt-d-grejt - 16.Мај.2010 во 23:56
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 20:36
Вршат работа.... додека се гради личноста. Се што ќе научиш во животот и примиш во себе низ воспитувањето, е еден вид маска....
Да кажеш добар ден и кога не сакаш....да се насмееш и кога не сакаш....

Често носиме маска и кога сме сами со себе....се прилепува за кожата, па е тешко да ја фрлиш, и не си ни свесен дека ја имаш....

Колку е убаво и ослободувачки, и во еден момент и неопходно....да се спуштат маските....и да си единствено во свое друштво...да дишеш со полни плуќа среќа





Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 20:46
маски...сите ги имаме...понекогаш насмевката ја користам во замена за панцирголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 00:03
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

маските се маски...колку и да се успешни еден ден ќе мора да се симнат

respekt andelina vistinski odgovor
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 00:35
Svetot e karneval, koj bara maski, a ne vistinata.A vistinata e ogoleniot chovek bez maska.
Koj e spremen i dovolno silen za vistinata vo taa merka?
Nikoj.
Vo sekojdnevieto ne mozhe da se funkcionira normalno bez maska.Dovolno e da si svesen za toa.
Nikovite i avatarite po forumite se isto taka maski.No vo niv ima simbolika i od niv mozhe mnogu da se prochita.Onoj koj umee dobro da chita.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 01:10
kolku e lesno niz nego da se dvizis bes nivсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 01:21
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

kolku e lesno niz nego da se dvizis bes nivсреќа

Jas znam
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 01:26
ami i as kato vas roden sum od zenaсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2010 во 01:28
mi olesna
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.