IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана на абортусот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана на абортусот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Прашање: Дали сте за забрана на абортусот?
Одговор Гласови Статистика
32 [40,00%]
46 [57,50%]
2 [2,50%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:03
Тешка тема,не чини абортусот поради многу работи,ама пак,неможи туку така да се укини,заради други работи Јас мислам дека целта на владата е зголемување на наталитетот.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 02.Февруари.2009 во 13:04
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:05
zatoa donese zakon za zabrana na upotreba na proizvodi od najlon i lateks газење%20од%20смеење
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:08
Natalitetot se zgolemuva so dobra socijalna programa....
... Abortusot kje se ukine sam po sebe ako mladite se dobro educirani vo pogled na koristenje prezervativi i drugi formi na zashtita od nesakani bremenosti...

Abortusot kje ni dojde kako najmalo gajle  ako ne gi naucime mladite da se zashtituvaat pri sex bidejki jasna e opasnosta od sidata kako kuga na 21 vek...
Кон врв
Spirit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Spirit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:09
Ne sum za zabrana na abortusot so zakon .
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 13:42
И мене ме загрижувше абортусот додека не научив пола саат порано да го вадам

Изменето од zbunet - 02.Февруари.2009 во 13:43
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 15:32
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

И мене ме загрижувше абортусот додека не научив пола саат порано да го вадам

Ауууу! изненадување Ами колку време ти треба пред да го извадиш?!?!?!? плазењеголема%20насмевка Машала, машала!намигнување
Абе јас на овие години за тоа време ќе заспијам, а тој ...   плазењеголема%20насмевкасмеење

------------

Со забрани не се постигнува (речиси) ништо. Треба свеста да ни’ работи. Наведов примери на земји каде што има забрана за абортус и што се прави таму - илегално, дома или во странство.
Впрочем, сетете се само на прохибицијата во САД од пред едно 90-тина години. Што се случи? Дали со забраната се сопре со производство и промет на алкохол? Не. Напротив! Таа забрана предизвика да се појави мафијата (Ал Капоне & Со). Истото ќе се случи и со абортусите. Ќе се развијат „канали“ и ... кој ќе биде крив?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 15:40
Ne smeej da se pomisli na takva zabrana , educiranje na narodot, svest i sovest kon svojte potezi , posto sekoja odluka vo zivotot nosi posledici, ama problemot ne se resha so zabrana.
Devojkite ke strdaat kaj kasapi , infekcii , krvaranja i sekakvi posledici nosi zabrana , se vrakame vo 1945 za zal
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2019 во 04:14

ова мислам треба да е референдумски решено еднаш за секогаш, иако паметно е да се работи на тоа како услуга да биде на врвно ниво но скапа ако веќе е дозволива, а за да Прирастот во Македонија не зависи од хедонистичкиот табиет на Македонките, Христијански земено пак, би требало да се издејствува да бидат предупредувани сограѓанките Христијанки дека оваа појава е Смртен Грев за кој треба големо покајание понатака во Животот како би заслужиле премин кон посветли повишни нивоа на Постоење ... зар мислите дека нешто прљаво ќе влезе во Царството Небесно, тоа и сега при смртта кога им се определува привремен престој на душите во Рајот се до Воскресението и Судот Божји ешко дека некој непокајан убиец влегол на Блажено Место како Рајот а не пак таков да влезе во Царството Небесно на крајот на се' ...

https://web.archive.org/save/https://faktor.mk/shahpaska-so-noviot-zakon-go-vrakjame-pravoto-na-zenata-sama-da-odluchuva-i-obezbeduvame-bezbeden-abortus

Слободната Волја е императив во Христијанството а заради тоа и не треба целосна ригидност на оваа тема во општеството, но доколку знаеме дека денес хедонизмот зема невиден данок и на многу земни нивоа освен на духовно ниво, јасно е дека мора да се обидеме да влијаеме како знаеме и умееме да се ресетираат промискуитетните навики кај младите, самото менување на партнери како чорапи нормално ќе доведува и до голем број абортуси а тоа и дисфункционално општество, но чекајте да и се отворат европски порти сестрано та да чуете али сида и братучетките нема да биднат секојдневие и тука, па така пополека мислам и ќе си се избалансираат ризиците од промискуитет без граници, аирлија на паметот на оние кои среќата ја бараат барајќи преку Леб погача, во најдобар случај ќе јадат и нема да се наситат бидејчи страстите никогаш не можат да бидат замена за емоциите, а тие пак не можат да раскрилуваат ако не се негуваат, но е-тенеќиња и ето га распалување на ангро и слинење по туѓо, иако за ова доволно е и едно лето на плажа за култот на телото бидне искушение кое ќе ви ја урниса врската, како велат на еден алфаш стотина женки и обратно, не да ќе абортираат туку и оро ќе си играат, веројатно освестувајќи се тежината на гревот покасно во живот кога ќе бараат поголеми идеали в себе него ниските страсти, хм со репери како ражен-цецата!?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.