IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана на абортусот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана на абортусот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Дали сте за забрана на абортусот?
Одговор Гласови Статистика
32 [40,00%]
46 [57,50%]
2 [2,50%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 02:25
ПОЛСЕ ПОСТОТ НА ЗЛАТНИК, НЕМАМ КОМЕНТАР... ГЛАСАВ `НЕ` ...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 02:29
ako abortusot e odzemanje zivot t.e. ubivanje togas maskite neka ne masturbiraat zasto vo tekot na celiot niven zivot kolku pati ke masturbiraat ke ispadne deka samo eden maz ja ubil cela Kina...a tek pa site.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 19:35
Originally posted by ana_t ana_t напиша:

Za mene abortusot pretstavuva ubistvo, i sum za zabrana na ubistva od bilo koj vid,
I tie zacnati covechki dushi imaat pravo na zhivot.
Moralno e pred se, i coveshki da se zabrani ubistvo koe so abortusot de fakto i se vrashi.

A ako si siluvana i togas nema da izvrisi abortus? Ili ako ti kazat deka embrionot ima nekoi deformacii?
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 19:56
A ako ne se vencani, na sila ke gi vencaat ?
Кон врв
Miksi_69 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miksi_69 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 00:01
Abortusot e ubistvo DA i vo toa nema nikakov somnez i da treba da se zabrani abortusot toa e najdobro za site jas taka mislam .
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 09:13
Originally posted by Miksi_69 Miksi_69 напиша:

Abortusot e ubistvo DA i vo toa nema nikakov somnez i da treba da se zabrani abortusot toa e najdobro za site jas taka mislam .


зошто тогаш не го славиш роденденот кога те зачнале,а не кога си се родил?!голема%20насмевка
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 10:39

Излезено во денешен „Утрински весник“ во рубрика „Писма“ од страна на

Коалиција за заштита и промоција на сексуалните и здравствените права

Коалицијата за заштита и промоција на сексуалните и здравствените права на маргинализираните заедници (ХЕРА, ХОПС, МАССО, ЕГАЛ, СТАР, ИЗБОР, ММНШ) реагира по однос на објавениот владин тендер за објаснување на последиците од абортус, наоѓајќи го притоа како потенцијален иницијатор на сериозно ограничување на сексуалните и репродуктивни права на жените и контрапродуктивен согласно со препораките дадени во „Стратегиската процена на политиката, квалитетот и пристапот до контрацепција и абортус во Република Македонија“, издадена од страна на Министерството за здравство и Републичкиот завод за здравствена заштита (октомври 2008) како владини институции.

Коалицијата смета дека тендерската документација во врска со гореспомнатиот тендер претставува документ во кој јасно се гледа дека причините за реализацијата на ваква кампања се различни од целите објавени со самиот нејзин наслов. Имено, станува збор за неколку недоследности и индикатори за можните опасни последици коишто би ги ефектуирала кампањата. Таа истовремено претставува контрадикторна политика на Владата во однос на препораките на Министерството за здравство за унапредување на политиките и програмите за абортус, што укажува на крајна некоординираност меѓу овие институции и непочитување на експертизата од страна на владините здравствени институции.

Првично, сметаме дека изнесувањето податоци кои се повикуваат на шпекулации и неофицијални извори од страна на Владата претставува не само негирање на официјалните податоци со коишто располага Државниот завод за статистика и Републичкиот завод за здравствена заштита, туку недоследност во однос на податоците, заклучоците и препораките произлезени од официјални документи за самото Министерство за здравство. Имено, во „Стратегиската процена на политиката, квалитетот и пристапот до контрацепција и абортус во Република Македонија“, документ изработен во соработка на Министерството за здравство и Републичкиот завод за здравствена заштита во мај 2008 година, јасно се укажува на фактот дека во „2006 година, стапката на наталитет во Македонија е 11,1 на 1.000 жители, а стапката на морталитет е 9,1 на 1.000 жители, што резултира со стапка на годишен прираст на населението од 2,0 на 1.000 жители“, како и дека „во Македонија во изминатиот период бројот на регистрираните абортуси е во постојано опаѓање“. Ваквите податоци не соодветствуваат со податоците изнесени во тендерот, а кои се повикуваат на неофицајални извори и според кои бројката на абортуси во РМ е дотолку голема што е еднаква на бројот на родени лица во една година.

Понатаму, сметаме дека манипулацијата со вакви податоци во името на порастот на наталитетот, а под закрила на целите за укажување на последиците од абортус, претставува само говор на страв со кој се зголемува стигмата спрема жените кои се одлучуваат на абортусот како средство за прекин на бременост, а единствено во името на националните интереси. Аргументирањето на ваквата национална биополитичка стратегија се покажува недоследно доколку се земе предвид и фактот дека се забележува „позитивен тренд на намалување на компликациите кои произлегуваат од неправилното и нестручно изведување на абортусот во несоодветни услови и од нестручни лица (перфорации, ендометрит, сепса итн.)“.

Овој податок укажува единствено на фактот дека легално изведениот абортус во здравствено соодветни услови речиси никогаш не резултира со штетни последици по однос на здравјето на жената.
 
Наспроти ова, спроведувањето на кампања којашто претендира да го осуди абортусот како „одземање живот на веќе оформен организам“, а со тоа и да ја зголеми стигмата спрема жените што абортираат или имаат намера да абортираат, може да резултира со страв од легално абортирање и консеквентно, со нелегално изведување абортус во неовластени институции и од страна на нестручни лица што, спротивно од целите на кампањата, ќе се ефектуира со зголемен број на смрт на мајки или физички и психолошки последици врз жените што абортираат.
Легализираниот абортус во Македонија досега се има покажано како ефективно средство за редукција на матерналната смрт, а „во 2006 година тој број е само една жена, односно стапка на матернална смртност 4,4 на 100.000 живородени“.

Стигматизацијата на абортусот во името на националните интереси и неговото осудување преку повикувањето на метафизичките и религиозни аргументи во историјата се има покажано и се' уште во некои земји се покажува, како фатално по однос на животите на милиони жени.
Имено, 20 милиони жени годишно завршуваат со трајни физички и психолошки повреди како резултат на небезбедно изведуван абортус; пет милиони од нив се адолесценти; од 500. 000 случаи годишно на смрт на мајки, 70.000 се предизвикани од небезбеден абортус; 96 отсто од небезбедно изведените абортуси се одвиваат во земјите во развој; а најмногу небезбедни абортуси се извршуваат во земјите со најрестриктивни закони во врска со абортусот.
Во времето на Чаушеску во Романија, во период од 20-годишна прохибиција и осуда на абортусот, 20.000 жени ги изгубија своите животи како резултат на небезбедно изведувани абортуси.
 
 
 

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 00:34
една од моја генерација трудна била... не знам точно која... ќе видиме тоа со тек на време...

него, еве да земеме дека абортусот е забранет... што ќе му прави 16 годишно ДЕТЕ на друго ДЕТЕ ?? се и свашта имав видено, и знаев дека вакви работи се случуваат... ама многу е поинаку кога тоа се случува толку блиску до мене...
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 19:30

.Изменето од mistake - 01.Февруари.2011 во 18:39
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 08:58
Пред се, голема благодарност на сите членови кои се согласуваат со моите гледишта по однос на абортусот, изнесени во претходниот мој пост.големо%20гушкањебакнеж
Пред ден-два слушнав информација дека во Данска бил забранет абортусот, но затоа данкињите масовно оделе во Шведска да абортираат. Не го запаметив бројот, но сигурно спомнаа  „n“илјади.

Р.Ѕ. Сепак имаат среќа данкињите, затоа што здравството (и се друго) во Шведска е на нај високо ниво. Што ќе прават нашиве жени (и девојки)? Ќе одат во Бугарија, во Албанија или во Грција? Да, најдобро ќе биде на Косово.

Р.Р.Ѕ. Да не зборувам за финасиските трошоци при таквите „екск*рзии“.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 10:24
definitivno kosovo kje e najdobriot izbor ...... edno poradi blizinata , a ftoro , sigurno poradi odlicnoto poznavanje na anatomijata na tamosnite " experti " ........... sepak , zanaetot go imaat " ispeceno " po site propisi ....... imaat trenirano dodeka se bavele so razmontiranje na ludje za ponatamosna distribucija i preprodazba na covecki organi голема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 12:13
,,simpaticno imenuvanje... satira...
Според европскиот Совет, тоа нема да го намали бројот на абортуси, туку ќе ги зачести тајните прекини на бременоста кои се потрауматични и ја зголемуваат смртноста на родилките. Резолуцијата предвидува дека ограничувањето на ова право во една земја предизвикува „абортус туризам“ во соседните држави, каде што ова прашање е решено полиберално.
... ako se zeme vo obzir deka abortusot koshta 100 evra... a onie vo pozamashna bremenost i povekje...nekoja od nash*te sosedni zemji kje si ima redoven prihod...голема%20насмевка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 12:50
Да де, како што ја искоренија проституцијата, шверцот, дрогата и сл а постојано се преземаат мерки за заштита, кампањи. Вакви работи се длабоко всадени во секојдневното функционирање на луѓето на Земјата.
Никогаш нема жените да престанат да абортираат доколку не сакаат да родат.
Илегалниот абортус е стар со стотици години и нема никогаш да престане.

Изменето од GlenKlouz - 02.Февруари.2009 во 12:51
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 12:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

,,simpaticno imenuvanje... satira...
Според европскиот Совет, тоа нема да го намали бројот на абортуси, туку ќе ги зачести тајните прекини на бременоста кои се потрауматични и ја зголемуваат смртноста на родилките. Резолуцијата предвидува дека ограничувањето на ова право во една земја предизвикува „абортус туризам“ во соседните држави, каде што ова прашање е решено полиберално.
... ako se zeme vo obzir deka abortusot koshta 100 evra... a onie vo pozamashna bremenost i povekje...nekoja od nash*te sosedni zemji kje si ima redoven prihod...голема%20насмевка
 
osobeno ako nema turizam ... more , planini , ezera газење%20од%20смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.