IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Кучиња
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кучиња

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 28>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 12:58
За сите оние кои имаат куче, кучиња, кој сакаат да одгледуваат куче. Мора да го прочитаат ова и да им биде од корист.

1. Мојот живот со тебе трае 10-15 години и секоја разделба со тебе за мене е тешка. Размисли за тоа пред да ме оставиш.

2. Мора да ми дадеш време да разберам што бараш од мене.

3. Имај доверба во мене. Јас живеам од тоа.

4. Не се лути никогаш на мене и не ме затварај за казна. Ти ја имаш твојата работа, забава, твоите пријатели, а јас те имам само тебе.

5. Понекогаш разговарај со мене. Иако твоите зборови не ги разбирам целосно, го препознавам гласот со кој ми се обраќаш.

6. Запамети како постапуваш со мене, јас тоа никогаш не го заборавам.

7. Пред да почнеш да ме тепаш, сети се дека мојата вилица многу лесно може да ги здроби коските на твојата рака, но јас тоа никогаш не го правам.

8. Пред да ме навредиш, како тврдоглав или мрзлив, размисли. Можеби ме мачи несоодветната исхрана, можеби сум бил предолго на сонце или на ладно или имам истрошено срце.

9. Грижи се за мене и кога ќе остарам, затоа што и ти еден ден ќе остариш.

10. Испрати ме на мојот пат. Немој никогаш да кажеш “Јас не можам тоа да го гледам” или “Тоа нека се случи во мое отсуство”.

ЗАПАМТИ: Со тебе, заедно, за мене е се полесно !

твоето Кученце
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:47
Леле ама се жални овие кучешки “заповеди“ или како да ги наречам, вистина е така, како да излегле од душата на некое кутре.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 20:25
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 18:55
nejca od onija so izpuleni oci i zbi sco ksaa, ja ima aprikotpudlica svekrva mi ogin da ja izgorit samo mi prigoarase sco ke ti jet pes u kuca ama od nea pogolem pes imat li
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 07:39

Сладолед за кучиња

Извор: Макфакс

Сопствениците на кучиња ќе можат своите галеничиња да ги почестат со специјален сладолед што од овој викенд, ќе биде во продажба во еден од лондонските паркови, пренесува Смедиа.

Продавачите ќе им нудат два вкусови на сладолед - со вкус на шунка и пилешко, а кои што ќе бидат украсени со бисквит и сервирани во корнет. Ќе се продава и мешавина на бисквит и сладолед, објави Дејли меил.

Експертите за кучиња, наведуваат дека се работи за совршена комбинација на сладолед, што по состав, вкус и температура, претставува одлично и безбедно освежување за кучињата

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 21:44

Следниве извонредно интересни фотографии се дело на данскиот фотограф Торкил Гуднансо. Неговиот стил е едноставен и со доза на хумор. Освен овој вид на фотографија, Торкил се занимава и со модна фотографија. Негови фотографии се објавувани во Vogue, а има работено и за Calvin Klein, Pantene, L’Oreal и други.



Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 22:09
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 22:20
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

За сите оние кои имаат куче, кучиња, кој сакаат да одгледуваат куче. Мора да го прочитаат ова и да им биде од корист.

1. Мојот живот со тебе трае 10-15 години и секоја разделба со тебе за мене е тешка. Размисли за тоа пред да ме оставиш.

2. Мора да ми дадеш време да разберам што бараш од мене.

3. Имај доверба во мене. Јас живеам од тоа.

4. Не се лути никогаш на мене и не ме затварај за казна. Ти ја имаш твојата работа, забава, твоите пријатели, а јас те имам само тебе.

5. Понекогаш разговарај со мене. Иако твоите зборови не ги разбирам целосно, го препознавам гласот со кој ми се обраќаш.

6. Запамети како постапуваш со мене, јас тоа никогаш не го заборавам.

7. Пред да почнеш да ме тепаш, сети се дека мојата вилица многу лесно може да ги здроби коските на твојата рака, но јас тоа никогаш не го правам.

8. Пред да ме навредиш, како тврдоглав или мрзлив, размисли. Можеби ме мачи несоодветната исхрана, можеби сум бил предолго на сонце или на ладно или имам истрошено срце.

9. Грижи се за мене и кога ќе остарам, затоа што и ти еден ден ќе остариш.

10. Испрати ме на мојот пат. Немој никогаш да кажеш “Јас не можам тоа да го гледам” или “Тоа нека се случи во мое отсуство”.

ЗАПАМТИ: Со тебе, заедно, за мене е се полесно !

твоето Кученце



Ziva vistina se ovie zborovi ...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 22:23
http://www.fuzzypuppylove.com/images/freckles-puppies/6-teacup-toy-puppy-dog-pappy.jpg
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 12:03



Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 07:07

Кушингова болест кај кучињата

Кушингова болест кај кучињата претставува состојба на прекумерно лачење на глукокортикоиди во телото. Во нормална состојба питуитарната жлезда лачи хормон кој ги стимулира надбубрежните жлезди да произведуваат глукокортикоиди кои се неопходни за одржување на функциите на многу системи. При пореметена работа на питуитарната или надбубрежната жлезда може да се случи прекумерно лачење на глукокортикоиди при што се развива Кушингова болест. Ова сложено ендокринолошко заболување може да има повеќе причини и да прикаже разни симптоми. Кушинговата болест се јавува кај миленици од средна возраст и постари без особени карактеристики по полот и расата. Болеста прогресира бавно како резултат на хроничното зголемено ниво на глукокортикоиди. Симптомите се манифестираат со зголемена жед и уринирање. Кучињата пијат од два до пет пати повеќе вода од вообичаеното а како резултат на тоа и често мократ. Овој симптом се јавува кај осумдесет и пет проценти од заболените. Покрај тоа и зголемувањето на апетитот е честа појава. Кај голем процент се јавува зголемување на стомакот како резултат на поместувањето на мастите во абдоминалната регија и слабоста на мускулната маса на абдоменот. Алопецијата или губењето на влакна на одредени регии е исто така симптом карактеристичен за оваа болест. Во поекстремните случаи влакна остануваат само на главата и опашот. Кожата е тенка лесно се оштетува и раните споро зараснуваат. Честа задишеност, инфекции на уринарниот тракт и губење на репродуктивната способност се исто така резултат на ова пореметување. Третманот зависи од причината и локацијата на пореметувањето. Доколку се идентификува тумор на надбубрежната жлезда тогаш се одредува дали терапијата ќе биде оперативна или цитостатска, но нехируршкиот третман е најчест избор за лекување на Кушинговата болест


Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 14:53
Јас имав кученце,многу слатко многу го сакав ама на жалост се разболе.Незнам од што ама ми рекоа дека од Американските мисирки (со тоа го ранев)ослепе,се поду и стршно ми беше,неверувам дека веќе ќе чувам некое милениче.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 23:26
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:47
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.