IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како до USA виза....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како до USA виза....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како до USA виза....
    Испратена: 02.Ноември.2008 во 03:26
Originally posted by grujevski grujevski напиша:

nesto poveke za usa green card lottery


http://www.dvlottery.state.gov/ - ова е официјалната страна. Ама не се пријавувајте, да има за мене поголема шанса голема%20насмевкаИзменето од Miriam - 02.Ноември.2008 во 03:26
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
igorjuve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorjuve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 23:24
Bi sakal da dobijam mislenje od site koi barem malku se zapoznaeni kako najlesno ili barem nekako moze da se dobie visa za USA.
Vi blagodaram mnogu, pozdrav.
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ssssssssssssss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 00:16
Epa brat ke ides na intervju i toj tamu ke oceni spored nego dali ke si ostanes ili ke si se vratis bitno e da nemas rodnini od prvo koleno i ke te isprasa toj tamu i ke proceni dali treba da ti dadat ili ne
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:24
За каква виза се работи??
Кон врв
igorjuve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorjuve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:38
[QUOTE=igorjuve] Bi sakal da dobijam mislenje od site koi barem malku se zapoznaeni kako najlesno ili barem nekako moze da se dobie visa za USA.
Vi blagodaram mnogu, pozdrav.
A za visa pa i ne e bitno dali e turisticka ili dr.
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:54
Незнам точно да ти кажам,бидејки сум со USA државјанство,ама за туристичка виза(како што они ја нарекуваат неимигрантска) знам дека прво треба да купиш идентификазионен број..12 долари,па да се јавиш на 02-309-9090 и ќе ти кажат термин(понеделник,среда или петок),на која сметка да уплатиш и кои документи да ги понесеш со тебе..Треба да си вработен,стамбено обезбеден и такви глипости за да знаат дека всушност планираш да се вратиш(инаку може да бараат жената или детето да ти останат во МК а ти да одиш--нормално за тие што имаат)...
Траба да имаш пополнет DS-156 формулар,DS-157 формулар,слика 5на5 и уплатницата на 131 долар...
Е сеа ако те интересира за иселеничка виза или зелена карта...тоа е сосема поинаку и тука можам да објаснам од лично искуство... ..па пиши или прати ми лична порака...
Кон врв
igorjuve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorjuve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 02:42
ok , me interesira za iselenicka visa i toa sekako ama kako sto mislev toa e mnogu potesko, pa zatoa mislev za turisticka visa, bi te zamolil da mi kazes se sto znaes za iselenickite visi
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 09:12
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Незнам точно да ти кажам,бидејки сум со USA државјанство,ама за туристичка виза(како што они ја нарекуваат неимигрантска) знам дека прво треба да купиш идентификазионен број..12 долари,па да се јавиш на 02-309-9090 и ќе ти кажат термин(понеделник,среда или петок),на која сметка да уплатиш и кои документи да ги понесеш со тебе..Треба да си вработен,стамбено обезбеден и такви глипости за да знаат дека всушност планираш да се вратиш(инаку може да бараат жената или детето да ти останат во МК а ти да одиш--нормално за тие што имаат)...
Траба да имаш пополнет DS-156 формулар,DS-157 формулар,слика 5на5 и уплатницата на 131 долар...
Е сеа ако те интересира за иселеничка виза или зелена карта...тоа е сосема поинаку и тука можам да објаснам од лично искуство... ..па пиши или прати ми лична порака...

aj napisi slatka nekolku reda za zelenata karta , posto i mene me interesiraa bas taa
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 00:50
Sorry за чекањето...бизи бев малку
Значи вака..секоја година,владата на САД одобрува Зелена Карта за 50,000(55,000) имигранти од цел свет.Со добивање на Зелена Карта значи дека и вие и семејството(деца до 21 год.) може да заминете за Америка..Треба да имате минимум 18 год. завршено средно образование или најмалку 2 години(во последните 5) работно искуство. Да немате криминално досие и да не сте осудувани.И оваа постапка е долга...Инаку да напоменам дека доколку налетате на некоја страна каде што се бара да платите за да се регистрирате- не ни помислувајте,бидејки апликацијата е бесплатна а ако ве одберат тогаш ќе треба да платите (мислам дека е по 375 долари по човек).Аплицирањето за 2010 година е завршено, што значи дека доколку има заинтересирани за аплицирање за 2011год. треба да се чека дури до октомври(од октомври до почетокот на декември може да се аплицира)..Смее да се аплицира само еднаш,доколку аплицирате по втор пат(во истата година) може уште во старт да ве одбијат(disqualified)..
Има повеќе услови што треба да се исполнат,ако ве интересира за некој услов посебно,прашајте ако знам ќе ви кажам..Инаку има многу работи што треба да се испочитуваат при апликација..почнувајки од сликата-треба да биде до 240KB и 600x600 и мнооогу други технички работи..завршувајки со некои детали-како на пример ако имате 2 презимиња,треба да пазите кое каде го пишувате..итн...
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:24
imam aplicirano za zelena karta,koga i na koj nacin ke dobijam informacija dali sum izvlecen ili ne i dokolku sum izvlecen koi se potrebni dokomenti da se soberat i na koj nacin tie dokomenti se dostavuvaat i kade?
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 23:18
вака..не ми даваш многу изформации..аплицирањето за 2010 год.заврши..претпоставувам дека си се пријавил до почетокот на декември..Значи доколку си избран би требало да те известат некаде во јули-може и покасно..кога ќе те известат дека си извлечен ќе ти кажат кои документи треба да го поднесеш..зависи..не е секогаш исто..бараат да докажеш степен на образование..зависи од групата која е формирана за таа намена..само земи во предвид дека што и да поднесеш ќе биде испитано така да...се треба да биде кристално чисто..ако лицето има досие во полиција,во најголемиот дел случаи го одбиваат(треба и таква потврда да доставиш)..секоја комисија бара различно..некогаш дури и интервјуто не го изведуваат на англиски
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:41
blagodaram na informacijata pozdrav
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 11:55
se sprema ovoj ,..da izbega,..gleda deka crno mu se pishe,..ako produzi taka,...pa, za da ne posumnja narod,..ovaka javno si "vadi" viza...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 16:07
normlno e toa detence a ti ke ostanes tuka so babite i dedovcite?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.