IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како до USA виза....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како до USA виза....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Маја Ангелова Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Февруари.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Маја Ангелова Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како до USA виза....
    Испратена: 16.Февруари.2018 во 17:43
Zdravo.. sakam da prasam dali znaete za nekoja moznost za iseluvanje vo amerika preku prv bratuced koj ima amerikansko drzavjanstvo?
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 23:49
сака човекот да искуси се..па зошто да не?
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 23:40
a sto bara pa tamu?! neli ke propadnela "utre". podobro da odi kaj rusite, tie imale idnina,  газење%20од%20смеење
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 20:26
Originally posted by ivandimitrieski ivandimitrieski напиша:

ДАЛИ НЕКОЈ МОЖИ ДА МИ ПОМОГНИ В ПЕТОК ТРЕБА ДА ОДАМ НА ИНТЕРЈВИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА Ј1 ВИЗА , НА ШТО ТРЕБА ДА ОБРАТАМ ВНИМАНИЕ И КОИ СЕ ПОЧЕСТИТЕ ПРАШАЊА КОИ ГИ ПОСТАВУВААТ ТАМУ???

 
 
1. Треба да им презентираш јасна визија за придобивките од проектот заради кој бараш виза и за твојата улога во него.
 
2. Да им докажеш со аргументи дека имаш јака мотивација да се вратиш во Македонија - потврда за имот, стабилна работа, жена, деца, фамилија и сл.
 
3. Дека имаш доволно пари да опстанеш во Америка, оти со Ј1 генерално немаш право да работиш (можеби само со дозвола на ИНС, а тоа е не умри магаре ...)
 
Ако си финансиран од америчката влада, Ј1 често оди со двегодишно ограничување да аплицираш за работна виза (Н1 или слична). Пристапот со В1/В2 нема да ти биде ограничен.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 12:09
losha godina za da idite za USA, kriza ima, nemoj samo da se proshetate do tamu
Кон врв
ivandimitrieski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivandimitrieski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 17:32
ДАЛИ НЕКОЈ МОЖИ ДА МИ ПОМОГНИ В ПЕТОК ТРЕБА ДА ОДАМ НА ИНТЕРЈВИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА Ј1 ВИЗА , НА ШТО ТРЕБА ДА ОБРАТАМ ВНИМАНИЕ И КОИ СЕ ПОЧЕСТИТЕ ПРАШАЊА КОИ ГИ ПОСТАВУВААТ ТАМУ???

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 02:14
Па и таму ружи не цветаат...особено не сега
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 16:07
normlno e toa detence a ti ke ostanes tuka so babite i dedovcite?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 11:55
se sprema ovoj ,..da izbega,..gleda deka crno mu se pishe,..ako produzi taka,...pa, za da ne posumnja narod,..ovaka javno si "vadi" viza...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:41
blagodaram na informacijata pozdrav
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 23:18
вака..не ми даваш многу изформации..аплицирањето за 2010 год.заврши..претпоставувам дека си се пријавил до почетокот на декември..Значи доколку си избран би требало да те известат некаде во јули-може и покасно..кога ќе те известат дека си извлечен ќе ти кажат кои документи треба да го поднесеш..зависи..не е секогаш исто..бараат да докажеш степен на образование..зависи од групата која е формирана за таа намена..само земи во предвид дека што и да поднесеш ќе биде испитано така да...се треба да биде кристално чисто..ако лицето има досие во полиција,во најголемиот дел случаи го одбиваат(треба и таква потврда да доставиш)..секоја комисија бара различно..некогаш дури и интервјуто не го изведуваат на англиски
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:24
imam aplicirano za zelena karta,koga i na koj nacin ke dobijam informacija dali sum izvlecen ili ne i dokolku sum izvlecen koi se potrebni dokomenti da se soberat i na koj nacin tie dokomenti se dostavuvaat i kade?
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 00:50
Sorry за чекањето...бизи бев малку
Значи вака..секоја година,владата на САД одобрува Зелена Карта за 50,000(55,000) имигранти од цел свет.Со добивање на Зелена Карта значи дека и вие и семејството(деца до 21 год.) може да заминете за Америка..Треба да имате минимум 18 год. завршено средно образование или најмалку 2 години(во последните 5) работно искуство. Да немате криминално досие и да не сте осудувани.И оваа постапка е долга...Инаку да напоменам дека доколку налетате на некоја страна каде што се бара да платите за да се регистрирате- не ни помислувајте,бидејки апликацијата е бесплатна а ако ве одберат тогаш ќе треба да платите (мислам дека е по 375 долари по човек).Аплицирањето за 2010 година е завршено, што значи дека доколку има заинтересирани за аплицирање за 2011год. треба да се чека дури до октомври(од октомври до почетокот на декември може да се аплицира)..Смее да се аплицира само еднаш,доколку аплицирате по втор пат(во истата година) може уште во старт да ве одбијат(disqualified)..
Има повеќе услови што треба да се исполнат,ако ве интересира за некој услов посебно,прашајте ако знам ќе ви кажам..Инаку има многу работи што треба да се испочитуваат при апликација..почнувајки од сликата-треба да биде до 240KB и 600x600 и мнооогу други технички работи..завршувајки со некои детали-како на пример ако имате 2 презимиња,треба да пазите кое каде го пишувате..итн...
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 09:12
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Незнам точно да ти кажам,бидејки сум со USA државјанство,ама за туристичка виза(како што они ја нарекуваат неимигрантска) знам дека прво треба да купиш идентификазионен број..12 долари,па да се јавиш на 02-309-9090 и ќе ти кажат термин(понеделник,среда или петок),на која сметка да уплатиш и кои документи да ги понесеш со тебе..Треба да си вработен,стамбено обезбеден и такви глипости за да знаат дека всушност планираш да се вратиш(инаку може да бараат жената или детето да ти останат во МК а ти да одиш--нормално за тие што имаат)...
Траба да имаш пополнет DS-156 формулар,DS-157 формулар,слика 5на5 и уплатницата на 131 долар...
Е сеа ако те интересира за иселеничка виза или зелена карта...тоа е сосема поинаку и тука можам да објаснам од лично искуство... ..па пиши или прати ми лична порака...

aj napisi slatka nekolku reda za zelenata karta , posto i mene me interesiraa bas taa
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.