IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - СТИХОВИ КОИ ВЕ ДОПРЕЛЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТИХОВИ КОИ ВЕ ДОПРЕЛЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 67>
Автор
Порака
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 23:10
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Со маки сум се родила
Со жалости јас ќе си умрам
Маките да ми ги напишете
Озгора на гробот мој

Ќе се качам на планина
Ќе влезам в црни темни зандани
Очите да ми паралдисаат
Сонцето да не ми го видат

Ќе слезам долу в ѓул бавча
Меѓу тие росни цвеќиња
Меѓу тој алов катмер калемфир
Меѓу тој ран бел босилок

Со маки сум се родила
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 23:11
    Орелски крилја как да си метнех
    и в наши ст'рни да си прелетнех!
    На наши места ја да си идам,
    да видам Стамбол, Кукуш да видам,

    Да видам дали с'нце и тамо
    матно угревјат, како и вамо.
    Ако как овде с'нцето ме стретит,
    ако пак мрачно с'нцето светит:

    На п'т далечни ја ке се стегнам,
    и в други ст'рни ке си побегнам,
    каде с'нцето светло угревјат,
    каде небото ѕвезди посевјат.

    Овде је мрачно и мрак м' обвива
    и темна м'гла земја покрива:
    мразој и снегој, и пепелници,
    силни ветришта и вијулици,

    Околу м'гли и мразој земни,
    а в’гради студој, и мисли темни.
    Не, ја не можам овде да седам!
    Не, ја не можам мразој да гледам!

    Дајте ми крилја ја да си метнам
    и в наши ст'рни да си прелетнам:
    на наши места ја да си идам,
    да видам Охрид, Струга да видам.

    Тамо зората греит душата
    и с'нце светло зајдвит в гората.
    Тамо дарбите природна сила
    со с'та раскош ги растурила:

    Бистро езеро, гледаш, белеит
    или од ветар синотемнеит:
    поле погледниш, или планина
    -сегде Божева је хубавина.

    Тамо по с'рце в кавал да свирам,
    с'нце да зајдвит, ја да умирам!

..
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
Љупчо Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Љупчо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 15:19
Ти што постоиш
за да не постоиш,
стори го она
несторливото...
ж и в е ј.
„Ништото секогаш во себе содржи се`“.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 15:46
Sitnije, Cile
sitnije,
nauci me najbitnije

Lepa Brena
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:12
ostani djubre do kraja

CORBA
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 20:32
"Pesno moja Dzvezdo moja
zelbo moja samo moja
ti si sila kakva nema
ti si sila sto me tera
Bozji glas da cujam
vo sebe sto me kreva
vecna ljubov jas da baram
vecna ljubov so nego da najdam"


- Ruzica M. Brcioska, lead vocal na AREA, od pesnata "Site moi sliki"Изменето од Majkl - 10.Февруари.2009 во 20:34
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:30
Чекорење во сенка

Чекорев зад него
Како заробен во неговата сенка
Не скршнував
Како што тој сакаше
Не гледав со кого ни се вкрстува патот
И покрај неговите чести поздравувања...

Излегов од прекривката на неговата сенка
Незабележливо
И заслепен од сонцето
Се вратив назад по патот

Така скршнат
Го видов сето она кое тој го сокрил од мене
Долж сиот пат
Видов со кого сме се сретнувале
Почнав да го слушам она кое тој никогаш не ми го кажал
И покрај нагласеноста на неговите зборови

Не ми даде многу време
Да го досегнам своето сонце

Се бунтував против студенилото на неговата сенка
Против нејзината стемнетост
Грабев кон сончевите зраци
Стоев додека тој не замина со својата сенка
Чекав
Додека таа не исчезна

Чекорев сам
Со мојата сенка пред мене
Како со украс префрлен преку рамо
А се плашев дека некој наивен минувач
Ќе се вплетка во неа и ќе биде заробен

Затоа избрав друг пат
Широк и простран
Каде никој не чекори зад некого


Тарек Елтаеб

Посветена на мојата сенка која исчезна !!!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:36
многу убава песна bijonseсреќа
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 21:57
 
Нема смисла...
да ги мразиш ружите
затоа што си се боцнал
на еден трн...
 
Да се откажеш од своите
соништа, затоа што еден
твој сон не се остварил...
Да ја изгубиш надежта и вербата
затоа што една твоја
надеж се срушила...
 
Да ги обвинуваш сите пријатели
затоа што еден твој
пријател те изневерил...
Да не веруваш во љубовта
затоа што една личност
била неверна и не ти ја
возвратила љубовта...
 
Да ја исфрлиш секоја можност
да бидеш среќен
затоа што си пропуштил некоја....
Се надевам дека на својот пат
нема да се предадеш така лесно...
 
Запомни дека секогаш може
да се појави нова шанса
нов пријател
нова љубов....
која ќе те натера повторно
да живееш...
 
Биди упорен, барај ја
својата среќа секој ден....
Сигурниот пат до неуспехот
е да се откажеш...
Често пати идните успеси
доаѓаат преку сегашните промашувања.
 
Продолжи да се трудиш  !!!
 
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 02:12
TRINAESTANĐELINA

imao bog jato anđela
dvanaest njih
i dok ga ljuljaše u san
on sni
trinaest mora
trinaest planeta
trinaest zvijezda
trinaest poeta
i u snu odluči bog
da stvori anđela trinaestog
i rodi se anđeo s velikim očima
kao dva svijeta
s velikim krilima
ljepši od cvijeta
rodi se anđeo s trinaest ljeta
jer bog ga stvori
i bog ga sni
i bi ljepši od anđela svih
trinaeste noći
trinaesti anđeo
uljulja boga u san
te noći je bog ljutit bio
pa je trinaest mora ispio
i trinaest zvjezdanih pehara razbio
na svih trinaest planeta
posvadio se s trinaest poeta

II

pa sada hrče
i svemir srče
probudi se veliki nebeski mag
na crveni sag
uzjaši vrag
o rame okači krčag
i dok su anđeli spavali svi
trinaesti anđeo budan bi
što ti vrijedi tijelo bez užitka
što ti vrijedi život bez opitka
trinaestanđelino
trinaestanđelino
kušaj ovo vino
ne vina
ne vina
nevina
nevina
skini rogove

III

ako me poljubiš trinaest puta
nestat će mi ova dva roga
i biti ćemo jedno tijelo
sa dva boga
i prevari se anđeo
ugrize ga vrag
zajedno uzjašu
na crveni sag
o rame okače krčag
nebo je ličilo na modru krpu
vrag se ljuljao na mjesecu srpu
s trinaestim anđelom
a kada se jutrom probudi
svemirnomamurni bog
s oblogom oblaka oko glave
i ne spazi anđela trinaestog
prokune da svijetu jave
neka je na vijeke vjekova
nesretan trinaesti dan
i ču ga vrag
i odgovori
neka je sretan kome je drag

(Enes Kišević)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 02:14
Parni Valjak - Zaplesi sa mnom ovu nocUzmi me sada, bez sminke, bez sjaja
Samo danas sam ovdje, samo danas sam tvoj
Vrijeme nam bjezi, nedostaju dani
Tako malo smijeha ostace iza nas
Zagrli me cvrsto
I ne brini, ja sam tu.

Jos jedna pjesma, jos jedna litra
Zaplesi sa mnom ovu noc
Znam da si sama i ne cekas nikog
A sutra je daleko, ko zna kada ce doc
Zato svu svoju ljubav
Sada mi daj.

Uzmi me, zaboravi sve
Ljubi me ko nikoga prije
Reci da zelis i vrijeme ce stati
Isprazni casu do dna.

Nasmij se, nasmij se sada
Ravno iz srca, danas je dan
Zatvori oci i pusti da traje
Pruzi mi ruku, pokloni mi san.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 13:30
„ ...Moj prijatelj otvori jednu od ladica koja je pripadala njegovoj ženi, izvadi jedan zamotuljak u rižinom papiru i reče:
'Ovo nije bilo šta, ovo je nešto specijalno.'
Odmotao je paketić i odbacio papir, i onda se duboko zagledao u biranu svilu i čipku. Ona je ovo kupila kad smo bili prvi put u New York-u, pre otprilike osam ili devet godina. Nije to nikad upotrebila . Čuvala je to za neku 'specijalnu priliku'.
'Dobro...ja mislim da je sada prigodna prilika za to'.
Prišao je krevetu i položio rublje pored druge garderobe, koju će ona imati - na pogrebu. .... Njegova žena je umrla!
Okrene se prema meni i reče: 'Ne čuvaj nikada ništa za neke specijalne prilike, svaki dan u tvom životu je specijalan'.

Još uvek mislim na njegove reči...one su promenile moj život. Više čitam, a čistim manje.
Sedim na terasi uživam u pejzažu, i ne smeta mi korov u vrtu.
Provodim više vremena s porodicom, a manje na poslu. Shvatio sam da je život u suštini jedna celina ispunjena užicima, a ne tečaj preživljavanja.
Više ništa ne čuvam. Upotrebljavam svoje kristalne čaše svaki dan... Obučem svoj novi sako kad idem u supermarket, ako mi je želja.
Ja ne čuvam svoj najbolji parfem za specijalne izlaske, ja ga upotrebljavam uvijek kad poželim.
Fraze...'jednog dana' i 'jednog od ovih dana' su nestale iz mog rečnika.
Ako nešto vredi videti, slušati ili raditi, onda ja to želim videti, slušati ili raditi SADA. Ja nisam siguran u to što bi žena mog prijatelja uradila, da je samo znala da je neće biti ovdje sutra.
Ja mislim da bi ona bila više u kontaktu sa svojom familijom, svojim najbližim prijateljima.
Ona bi možda nazvala svoje stare prijatelje i molila za oproštaj za neke nesporazume, i pomirila se s njima. Verujem da bi ona išla jesti u kineski restoran, to je njena omiljena hrana.
Upravo ove neučinjene male stvari što meni smetaju, ako bih ja znao da su mi sati izbrojani. Smeta mi što sam prestao sretati svoje dobre prijatelje koje sam 'jednog dana' hteo kontaktirati.
Smeta mi što ne pišem pisma, koja sam mislio pisati 'jednog od ovih dana'. Smeta mi i žalosti me da nisam rekao svojim roditeljima, svojoj braći i deci, češće, koliko ih volim.
Sada pokušavam ne zakasniti, ne držim po strani, ili čuvam nešto, što može obogatiti naš život sa smehom ili radošću.
I svaki dan kažem samom sebi, da je danas jedan specijalan dan... Svaki dan, svaki sat, svaki minut.... je specijalan.“...
__________________
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 21:58

недопишана, недопиена, недосликана 

 

Таа е негова недопишана песна.
Секоја точка раѓа нов стих.
Секој стих не завршува со точка,
а секој миг е ден, за него волшебен.

 

Таа е негова недопиена чаша.
Секоја голтка полни ново вино.
Секое вино не завршува до дно,
а секоја боја е нијанса, за него непозната.

 

Таа е негова недосликана слика.
Секој потез таложи нов слој.
Секој слој не завршува до рамката,
а секоја светлина е светла, за него негова.


by - ANAKIN

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 22:01
Нашето време нема да дојде.
Но , исто така, уште не заврши.
Дали, треба да го чекаме?
Од навика, не од надеж.

Anakin-
e... kolku surovo...kolku vistinitoтага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 67>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.