IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Син или ќерка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Син или ќерка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 15:25
Дај што даш, дете да е сеедно ми е, незнам што сакам повеќе. Битно да е здраво, саглам и да е посебно убаво и по можност плавичко со плави очки како тато
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 22:19

Традиционално преферирање синови.......не%20зборувам

Традиционалното преферирање синови е особено рапространето во Кина, Северна Кореја, Индија и Пакистан. Женските доенчиња како и девојчињата и жените се запоставуваат како при исхраната така и при здравствената нега. Со напредокот на техниката можно е одредување на родот на фетусот во утробата на мајката. Девојчињата се абортираат или се убиваат и оставаат по раѓањето.

Според демографските пресметки ширум светот „недостасуваат“ повеќе од 90 милиони жени, и тоа иако тие при еднаква исхрана и здравствена нега, статистички гледано достигнуваат подолг животен век од мажите. Во Јужна Азија, Кина, Блискиот и Среден Исток стапките на смртност кај девојчињата во споредба со момчињата на иста возраст честопати се двојно повисоки. Просечно, на 100 машки новороденчиња се раѓаат 93 до 96 женски. Во 21 земја на земјината топка се раѓаат помалку од 95 жени на 100 мажи, пред сé во Азија и на Пацификот, додека во другите земји како Европа, Америка и поранешниот Советски Сојуз присутен е минимален „вишок на жени“. Во Кина, преку селективни абортуси на 100 раѓања на момчиња се раѓаат 88 девојчиња.

Традиционалното преферирање синови е длабоко вкоренето во општествената структура. Во Кина и Индија синовите уживаат висок социјален престиж. Само мажите можат да го спроведат традиционалниот култ на обожување. Бидејќи девојките се мажат во друго семејство, синовите нудат сигурност за старосна нега на родителите. Во општествата, во кои семејствата при мажењето на ќерката мораат да дадат мираз, посилно е распространето практикувањето на дискриминација на ќерката отколку таму, каде според традицијата младоженецот треба да даде пари или каде е можно мажење без трансфер на пари. Убивањето женски новороденчиња како последен излез од проблемот со миразот, сé повеќе се прифаќа во најсиромашните предели во Индија. 

Во Кина проблемот е закоренет во тоа што од страна на државата насилно се создаваат „семејства со едно дете“. Ова едно дете што му се припишува на семејството, би требало според желбата на родителите да биде момче. Во регионите, каде жените имаат повеќе економска моќ во семејството, бидејќи одат да работат или работат земјоделство и доколку тие играат улога при старосната нега, тогаш синовите не се преферираат воопшто или не се преферираат толку јасно.

Што се прави против традиционалното преферирање синови? Во Кина и Индија забрането е пренаталното одредување на полот и селективните абортуси. Но, самите закони не можат да ја блокираат ваквата пракса...........не%20знам 

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 18:33
Свашта.
Какво и да е, дете е.
И е глупост да се абортира затоа што детето е женско.глупчо

Машкото дете еден ден ќе порасне и ќе биде „убав син на мајка“.среќа
Женското еден ден ќе порасне и ќе биде „татина принцеза“.трепкање

И тако то...

Ипак, ја па сакам машки деца. Појма неам зашто.среќа
среќа
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 18:36
Ja si sakam i sin i kerka
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 19:07
shto "gospod" ti dade!...srekja samo,shto ne moze da se ispolnuvaat zelbite....inache,...sto posto ke izumre choveshtvoto...koga povekjeto kje sakaat mushki .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 19:18
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Ja si sakam i sin i kerka
 
 
А правиш ли нешто во та врзка црвенеењетрепкање
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 02:13
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Ja si sakam i sin i kerka
 
 

А правиш ли нешто во та врзка црвенеењетрепкање

Ne,mala sum za deca
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Antula Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antula Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 14:29
Gospod me daruval so bliznaci sin i kerka i ama bas isto si gi sakam, najubavi na majka.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 14:33
не знам зашто, но кога бев млада и далеку од искуството а и лjубовта на родителот беше непознато за мене чувство--- сакав син...
кога затруднив---инстинктивно знаев дека носам женско дете.
и бев повеке од срекна.
Сфатив дека не е важно од коj пол е. Се молев само да ми е живо и здраво.


Изменето од pagane - 22.Февруари.2010 во 14:43
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 17:26
jas sakam i masko i zensko...nebitno, samod a se zdravi i zivi, so site nisani na broj!
iskreno se nadevam deka Gospod vo tekot na zivotot ke me blagoslovi so 3 decinja,masko,zensko i edno po negova voljaсреќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 11:43
едно време сакав да имам близначиња...
но откако имав прилика да видам дека не е така лесно да се грижиш истовремено за две, немам веќе таква желба...освен ако имам услови да си земам бебиситерказадоволство
инаку за полот...хмм би сакала машко и женскосреќа
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 16:52
Докажано е дека женските деца личат повеќе на машки членови од фамилија, а машките на женски членови. Затоа повеќе би сакал ќерка. (ќе биде убава на тато и паметна на мама)

Изменето од LiDivio - 17.Јули.2010 во 17:27
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 17:04
Неам размислувано на тоа...
Ваљда би сакал 2 , машко и женско...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 18:04
Што ќе даде Бог. Тоа не се бира
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,875 секунди.