IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рејтингот на свекрвите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рејтингот на свекрвите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Прашање: Многу се омилени
Одговор Гласови Статистика
17 [2,82%]
2 [0,33%]
4 [0,66%]
7 [1,16%]
2 [0,33%]
2 [0,33%]
0 [0,00%]
569 [94,36%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 13:24
Originally posted by Kali Kali напиша:

Ah....svekrva kakva sto e baba mi, e poim za posakuvana svekrva.

Baba mi i dedo mi prosto tancuvaat okolu majka mi. Kje mu rece na dedo mi, lele kolku mi se jadat bademi/kosteni. Toj kje otide na Vodno, kje napolni cela vrekja, kje gi ocisti i kje gi donese. Kje i rece na baba mi vo 6 navecer, kje ni napravis kiflicki za vecera ni se prijadoa? Taa: kje vi napravam, zasto da ne...i kje otrca do prodavnica da kupi brasno i se fakja da zamesi. Nasabajle kje dojde, kaminot e nalozen i ognot zapalen, za da bide toplo koga kje staneme i kje najdeme topol caj ili mleko na masa. Sekoja nedela na masa ne ceka taze ispecena pita, zelnik, krofni, topenica.. Zimnici, tursii, sokovi, dzemovi...se e a la svekrva/baba.

Ubainiтрепкање

ова ми личи на научна фантастика
не..не се жалам јас од мојата свекрва...се наоѓа кога треба...ја почитувам ради маж ми,нормално...ама кога е секој башка многу е порелаксирано.во иста куќа би се скарала и со мајка ми,не само со свекрва ми.секој си има свои начини и правила.две жени ја реметат хармонијата.нема место де... за двесмеење...тесна кујна...
ама Кали ова е веќе искористувањеголема%20насмевка
ако секој си ја работи својата работа ќе нема замерки
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 16:07
знаете како се вика на македонски свекрва ми не доаѓа кај нас?               ЈЕС
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 14:23
Не дека ја следев анкетава будно секој ден ама, нешто доста чудни се резултативе
Како вака излегоа? Смешно е дури, ни баланс нема богати
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 16:04
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Kali Kali напиша:

Ah....svekrva kakva sto e baba mi, e poim za posakuvana svekrva.

Baba mi i dedo mi prosto tancuvaat okolu majka mi. Kje mu rece na dedo mi, lele kolku mi se jadat bademi/kosteni. Toj kje otide na Vodno, kje napolni cela vrekja, kje gi ocisti i kje gi donese. Kje i rece na baba mi vo 6 navecer, kje ni napravis kiflicki za vecera ni se prijadoa? Taa: kje vi napravam, zasto da ne...i kje otrca do prodavnica da kupi brasno i se fakja da zamesi. Nasabajle kje dojde, kaminot e nalozen i ognot zapalen, za da bide toplo koga kje staneme i kje najdeme topol caj ili mleko na masa. Sekoja nedela na masa ne ceka taze ispecena pita, zelnik, krofni, topenica.. Zimnici, tursii, sokovi, dzemovi...se e a la svekrva/baba.

Ubainiтрепкање

ова ми личи на научна фантастика
не..не се жалам јас од мојата свекрва...се наоѓа кога треба...ја почитувам ради маж ми,нормално...ама кога е секој башка многу е порелаксирано.во иста куќа би се скарала и со мајка ми,не само со свекрва ми.секој си има свои начини и правила.две жени ја реметат хармонијата.нема место де... за двесмеење...тесна кујна...
ама Кали ова е веќе искористувањеголема%20насмевка
ако секој си ја работи својата работа ќе нема замерки


Прашање е што се подразбира под ’искористување’ , ’користење’ во човечките односи, во пријателствата, во љубовта, на работа, итн. Тоа можеме да го дискутираме во филозофија и психологија.
Свои начини и правила има секоја куќа, и ’секој својата работа’ е прашање на кој која улога ја има во куќата/семејството. Доколку семејството функционира здраво и среќно, тогаш секој навистина си ја работи својата работа и ја има својата вистинска улога во семејството.среќа
А мојата куќа се всушност 2 посебни стана со две семејства. Тие двете се одделени во се’, но сепак постои некоја симбиоза.
Бабите и дедовците над 65 години, кои се во пензија а се сеуште витални и здрави, имаат основна потреба да придонесуваат. Да бидат потребни. Тие си имаат свој живот, свои пријатели, свој биоритам. А нивниот ден не започнува најубаво доколку насабајле не им свари баба ми чајче на домашните: а посебно е среќна и ја чека неделата сабајле за да ја замеси питата која сите ја обожаваме. Таа знае дека неделата е ’нејзин’ ден за целото семејство. Тоа ја прави среќна, тоа и е потребно, и тоа е така бидејќи таа избрала така: таа е жена со големо животно искуство и мудрост, реализирана во секој поглед, и таа знае да ги прави вистинските избори за себе.
Обратно, нашата грижа за нив не е ништо помала.

Знам дека личи на научна фантастика. Поради тоа сум посебно среќна што имам такво семество.


Изменето од Kali - 10.Јануари.2009 во 16:06
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 19:58
Neeeee ova ne e mozno... изненадување... pa jas ne zabelezav... lele...oaaa ni na son...

Прашање: Многу се омилени
Избери Одговор Гласови Статистика
< name="voteChoice" value="4167" id="P4167" =""> 11 [1,92%]
< name="voteChoice" value="4168" id="P4168" =""> 2 [0,35%]
< name="voteChoice" value="4169" id="P4169" =""> 0 [0,00%]
< name="voteChoice" value="4170" id="P4170" =""> 2 [0,35%]
< name="voteChoice" value="4171" id="P4171" =""> 0 [0,00%]

0 [0,00%]

0 [0,00%]

558 [97,38%]




Изменето од mamamd - 10.Јануари.2009 во 19:59
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 19:59
о мамичке ами Анкетата не е поставена убаво,може да се гласа повеќекратно
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 20:16
... I za povekjekratno e mnogu... 558 glasaизненадување da ni se zivi i zdravi...изненадување

Изменето од mamamd - 10.Јануари.2009 во 20:16
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 02:46

Стварно чудни ова резултатите од анкетаваголема%20насмевка

Мојата свекрва... доволно е да кажам дека сите во фамилија ја викаат генерал, па дури и свекоротнамигнување И морам да кажам, за таквиот фамилијарен рејтинг сама си е заслужна...
Има малку тежок карактер (за среќа тешка е и на зборови), но не е лоша или злобна жена... освен што сака работите најчесто да бидат по нејзино. Имало меѓу нас на 2-3 пати искричави ситуации, но не дошло до кавга и навредливи зборови. Јасно и укажавме дека син и’ веќе оформил сопствено семејство и е способен сам (со мене, нели деголема%20насмевка) да се грижи за него, без мешање од никој. До сега го почитува тоа...
За среќа живееме далеку, се почитуваме, се сакаме... да бевме во заедница можеби немаше да биде така.
А и кујната и е ептен тесна, сигурно немаше да не собере дветенамигнување
Кон врв
monitor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај monitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 14:35
СЕКОЈ ИМА РАЗЛИЧНО ИСКУСТВО И СПОРЕД ТОА РАЗЛИЧНО МИСЛЕЊЕ ЗА СВЕКРВИТЕ.ЗА МЕНЕ ЛИЧНО СВЕКРВАТА МИ Е СУПЕР.МИ ПОМАГА МЕ ПОЧИТУВА , А ИСТО И ЈАС НЕА.
ГЛЕДАЈТЕ ПОМИНЕТЕ СО НИВ КОРИСТА Е ОБОСТРАНА И ЗА СНААТА И ЗА СВЕКРВАТА.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 19:42
KOJ SE SVEKRVITE
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 12:11
ne mora da znaci ako ne zivees so svekrvata i deka ke ja sakas...Majka mi 9 godini ziveese so baba mi vo zaednica i prekrasno se slozuvaa...imaa pocit edna sprema druga...Strina mi uste koga vleze vo kukja, pocna da se kara so kogo stigne...znaci, za majka mi svekrva i bese prekrasna, a za strina mi bese cudoviste...kako moze edna zena za ednata snaa da e dobra, a za drugata losa...vo ovoj slucaj, dvete zeni razlicno se postavija...No sum zapoznala zeni koi nikogo drug ne sakaat osven sebe...zboram i za snai i za svekrvi...
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 12:38
сега ми текна еден муабет од баба ми
во смеа занеше да каже-
абе кога бев млада тоа свекрвиштата многу беа лоши,за никаде
како почнав да застарувам...мооооре чурук снаи по нашава улицанамигнување
Филе,познавам и јас такви кои од сабајле цел свет го мразат,а попладне се мразат самите...ама се научив со време на секој нивни коментар да се насмевнувам...тоа ги нервираѓавол
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 12:43
кога ќе престанат свекрвите да мислат дека снаата им го украла синот и ќе разберат дека друга жена влегла на приоритетната листа на синот нејзин се ќе биде во ред .

Ова е мое мислење.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 12:47
Dali ste ja gledale serijata Site go sakaat Rejmond? Iskreno, mene takva svekrva da mi se pogodi, jas ke ja deportiram na Mars...ama ni 5 minuti nema da ja trpam doma
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.