IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рејтингот на свекрвите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рејтингот на свекрвите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Прашање: Многу се омилени
Одговор Гласови Статистика
17 [2,82%]
2 [0,33%]
4 [0,66%]
7 [1,16%]
2 [0,33%]
2 [0,33%]
0 [0,00%]
569 [94,36%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:51
prvo ke kazam deka ne glasav
inaku neka si ziveat svekrvite,nemam nishto protiv niv,zboram opshto
inaku koj kako ke se postavi taka i go pocituvam
taka da za mojata ne ni komentiram
ima dobri svekrvi,ima dobri snai,ima i obratno ,......abe kaj zaglaviv ne e vredno da zboram za nekoj koj ne zasluzil
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 08:16
... Nikogash svekrva mi ne ja doziveav kako svekrva tuku kako majka na sakaniot miсреќа. Znaev deka nejzinite zabeleshki bea za dobro. Nekogash se lutev, nekogash se smeev. Znam deka mnogu se izmacila vo zivotot za da ni obezbedi na site nas stanovi i koli. Ne pomagaa do posleden mig od zivotot. Ne ziveevme zaedno, no sekogash koga kje im trebavme ili ni trebaa bea tuka. Se raduvashe na podarocite, a jas cesto koga kje zemev plata i kupuvav nekoja sitnica ili umeev da i odnesam nekoe nejzino omileno jadenje. Taa go praveshe istoto.
Deneska koga moite sinovi imaat devojki jas tie relacii gi prenesov vo odnesuvanjeto so niv. Ne konvencionalno znam da gi povikam na rucek ili da im kupam neshto shto znam deka kje im se dopadne. Ne mnogu, sitnici.
Izborot na zaednickoto ili odvoeno  ziveenje go ostavam na niv. Koga bi se prashala jas, bi sakala da si ziveat sami barem prvite godini vo brak. Spremna sum da im platam kirija, da im gotvam koga kje posakaat, da im pomagam.
 Moe razmisluvanje e deka relacija svekrva -snaa zavisi od domashnoto vospituvanje i na ednata i na drugata.
Za mene svekrva mi beshe majka,  devojkite na sin mi se necii kjerki.

Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 09:12
sosema se soglasuvam mamamd,ama ne se site isti kako tvojata svekrva,ne se site isti kako tebe......
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 09:21
Originally posted by ENIGMA ENIGMA напиша:

sosema se soglasuvam mamamd,ama ne se site isti kako tvojata svekrva,ne se site isti kako tebe......

газење%20од%20смеење srce moe... големо%20гушкање
Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 09:31
pa ne se sve oni svekrivi
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 09:34
ne se king,ama toa e individualno.......
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 13:44
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Vo stranstvo treba da se najavat ako sakat na gost da im pojdat.


Секаде треба да се најави човек пред да појде, доколку сака да појде. Тоа е лична култура и почит спрема приватноста и времето на другите луѓе, не се работи за доверба и блискост.
Тоа важи за сите па и за најблиските.
Темава за свекрвите е по многу работи слична на како се однесувате или се однесуваат со вас луѓето?!
Многу е важно кај луѓето да се гледаат квалитетите на личноста особено со оние кои се ородувате, снаи, зетевци, балдози, сватови а не да се гледаат низ призма на фиктивно непријателство.
Доколку не може да се најде заеднички јазик подобро да се стои на страна и односите да бидат чисто официјални. Мир за сите.
Искуствата кај сите се различни зошто луѓето со кои си имаме работа се различни. Така и свекрвата, се справуваш со личност, со ставови, идеи, убедувања, предрасуди, навики. Исто важи и за снаите.
Мојата баба или свекрвата на мајка ми беше една прекрасна жена, исклучително добра и доста правична. Мајка ми ја сакаше, не како свекрва туку како жена.
Јас мислев доколку се поставам фер и неутрално дека и со мене така ќе се постапува. Ама не е така.
Не го добиваме секогаш посакуваниот повратен ефект, зашто луѓето се такви какви се. Особено жените во семејни врски доста знаат да ги искомплицираат односите.



Изменето од GlenKlouz - 07.Јануари.2009 во 13:46
Кон врв
galenaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај galenaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 01:15
Poke me zagrizuva toa sto sinot t.e soprugot treba da balansira
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 01:25
eh,na toa se zaborava sekogas...
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 11:31
Ah....svekrva kakva sto e baba mi, e poim za posakuvana svekrva.

Baba mi i dedo mi prosto tancuvaat okolu majka mi. Kje mu rece na dedo mi, lele kolku mi se jadat bademi/kosteni. Toj kje otide na Vodno, kje napolni cela vrekja, kje gi ocisti i kje gi donese. Kje i rece na baba mi vo 6 navecer, kje ni napravis kiflicki za vecera ni se prijadoa? Taa: kje vi napravam, zasto da ne...i kje otrca do prodavnica da kupi brasno i se fakja da zamesi. Nasabajle kje dojde, kaminot e nalozen i ognot zapalen, za da bide toplo koga kje staneme i kje najdeme topol caj ili mleko na masa. Sekoja nedela na masa ne ceka taze ispecena pita, zelnik, krofni, topenica.. Zimnici, tursii, sokovi, dzemovi...se e a la svekrva/baba.

Ubainiтрепкање
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 12:04
jas znam deka mojata zena ke ja saka majkami t.e svekrvata :) zatoa sto uste od prviot den ke ziveeme vo razlicni kuki :).
A zosto snaata i svekrvata ne se sakaat dve zeni vo edna kujna ne gi sobira :)
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 12:50
zaguben
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 14:49
Originally posted by ENIGMA ENIGMA напиша:

zaguben

fala fala Enigma
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 12:42
jas ne ziveam so svekrvami pa ja vikam svekriva
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.