IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за употреба на пластични кеси
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за употреба на пластични кеси

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 14:01
Се согласувам со последниот коментар ама само да дополнам дека од 01.01.2009 год веќе стапи во сила законот за употреба на пластични кеси и со тој закон на продавачите им е забрането да користат пластични кеси во случај ако производот е полесен од 5 кг.А ако е потежок од 5 кг се плаќа кесе за 1 ден.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:42
se naplatuvaat site kesi bez obzir da li se 2 ili 5
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:51
Originally posted by mileg mileg напиша:

Се согласувам со последниот коментар ама само да дополнам дека од 01.01.2009 год веќе стапи во сила законот за употреба на пластични кеси и со тој закон на продавачите им е забрането да користат пластични кеси во случај ако производот е полесен од 5 кг.А ако е потежок од 5 кг се плаќа кесе за 1 ден.


на прсти можам да ги набројам маркетите во кои овој закон се почитува!!! Јас немам ништо против законот, напротив го поздравувам и целосно го поддржувам неговото ЦЕЛОСНО спроведување, но остро се спротивставувам на неговото злоупотребување од страна на маркетите!!!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 03:11
ако веќе е речено да ги нема во употреба......зошто почнаа да ѓи наплаќаат
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 23:41
Свеста за заштита на околината, со цел да се забави процесот на проширување на озонската дупка и да се намалат ефектите од глобалното затоплување се супер работа, само дали владата знае како да спроведе еден цел ваков проект?
Прво и основно НАЈПРВО, треба да седнат и да изготват план за рециклирање и сортирање на ѓубрето, пластика, стакло, хартија и останато.
Прво соодветни контењери треба да набават и да постават а на крај ќе се замараат со кесите пластични. Они брзо, брзо, цената бе да им ја качат, ццццццц...еееј кретенизам
Боже зашто бре све од опашката се фаќаат? Бреееј токмак народ

Изменето од GlenKlouz - 25.Јануари.2009 во 23:44
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:01
do sega vo koja i prodavnica da sum vlegla, nikade ne davaat hartieni kesi, tuku samo gi naplakjaat plastichnite vo edna prodavnica imashe hartieni "kesi", odnosno ti davaat onakvi sho se pakuva kilo sheker vo niv, vo koi nishto ne sobira a nemaat ni rachki

ako vekje ima zakon neka se sproveduva kako sho treba ili neka go nema. vaka samo pochnaa da ni gi naplakjaat kesite i nishto od ekologijata

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:17
IQ ... КАЈ НАС ДАВААТ ХАРТИЕНИ КЕСИ, И ТОА НЕ МАЛИ ТУКУ ГОЛЕМИ САМО БЕЗ РАЧКА НОРМАЛНО.
А ИМА И МАРКЕТИ КАДЕ СЕУШТЕ НУДАТ АКО САКАШ ПЛАСТИЧНА - НАЈЛОН КЕСА КОЈА СЕ НАПЛАЌА.

GlenKlouz   ПОЛЕКА, ТРПЕНИЕ СПАСЕНИЕ ... НА БАЛКАН СМЕ И ТОА ЌЕ БИДНЕ .


nelson   МИСЛАМ И ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ НАПЛАЌААТ СИТЕ, ЗАШТО КАКОВ НАРОД СМЕ ... ЌЕ СЕ ОТКАЖЕМЕ САМО АКО НЕ УДРАТ ПО ЏЕБОТ.

ПАТЕМ НАБАВЕТЕ СИ ПЛАТНЕНА ТОРБА И ПО НЕКОЕ КЕСИЧЕ У НЕА ...
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 08:39
malku me buni ova...inaku se sl*gam deka otpadot treba da se razvrstuva i potoa reciklira, ama da li da ima ili nema plastika bas i ne znam...so ke se pravi so pogolemiot otpad...kako da objasnam....djubreto od doma go frlame vo mali kanti...gubreto od malite gi preturame vo pogolemi(nie so ziveeme vo kuki), a pogolemite gi nosi komunalec...dosega se bese strpano vo malite plasticni kesicki...a sega? da li komunalec ke gi kreva golemite kanti?do sega ne sakase ako gubreto e rasfrleno....
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 10:19
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Свеста за заштита на околината, со цел да се забави процесот на проширување на озонската дупка и да се намалат ефектите од глобалното затоплување се супер работа, само дали владата знае како да спроведе еден цел ваков проект?
Прво и основно НАЈПРВО, треба да седнат и да изготват план за рециклирање и сортирање на ѓубрето, пластика, стакло, хартија и останато.
Прво соодветни контењери треба да набават и да постават а на крај ќе се замараат со кесите пластични. Они брзо, брзо, цената бе да им ја качат, ццццццц...еееј кретенизам
Боже зашто бре све од опашката се фаќаат? Бреееј токмак народ
Ova so opaskata mnogu me nasmea,se soglasuvam so tebe vo celost

Изменето од nnikol - 26.Јануари.2009 во 10:20
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 19:29
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

ако веќе е речено да ги нема во употреба......зошто почнаа да ѓи наплаќаат
Мрзла сакам да кажам дека се наплаќаат за да се навикнеме на хартиените кеси и тие да ги употребуваме или евентуално да употребуваме торбици.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 01:22
Изгледа си ја увидоа грешката со ќесите, дека единствен ефект беше само ќарот на трговците, па за еден месец целосно ќе ги забранат.
А хартиените ќеси заборавиле да ги вметнат во упатството, па сега ќе ги додаваат...хи,%20хи...
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 12:14
a kako ke se pakuva vakumirano sirenje,cajna,pecurki,itn....da li i za toa ke vazi?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 23:14
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Свеста за заштита на околината, со цел да се забави процесот на проширување на озонската дупка и да се намалат ефектите од глобалното затоплување се супер работа, само дали владата знае како да спроведе еден цел ваков проект?
Прво и основно НАЈПРВО, треба да седнат и да изготват план за рециклирање и сортирање на ѓубрето, пластика, стакло, хартија и останато.
Прво соодветни контењери треба да набават и да постават а на крај ќе се замараат со кесите пластични. Они брзо, брзо, цената бе да им ја качат, ццццццц...еееј кретенизам
Боже зашто бре све од опашката се фаќаат? Бреееј токмак народ
еве бе и да почнеа со кесите не е лошо, јас искоментирав како би требало да биде по правилно, да има и хартиени и пластични, хартиените да бидат бесплатни, само некој сака пари да си земе па логиката не му одговара
плус ние веќе рециклираме, само мора да се да однесеш до таму, наместо некој да ти го собере
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 22:14
шо безвезе е оваја одлука од владата,..наместо воопшто да не се употребуваат,..тоа продавачите почнаа да ги наплаќаат..
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.