IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дијабет - прашања?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дијабет - прашања?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Артерико Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Артерико Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дијабет - прашања?
    Испратена: 30.Септември.2016 во 14:50
Пред една година Kирил бил на смртна постела од гангрената на стапалото кое веќе било сиво, а која ја добил поради тешкиот дијабетес
– Тој ме врати во живот за само две недели.
-Луѓе, има спас дури и од гангрена. Јас имам нова нога и воскреснав за нов живот –раскажува Kирил.
http://nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=21430&scID=2133&l=63#cpage=1

Коктел Артерико: http://arteriko.com.mk/
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 22:02
Originally posted by maja1984 maja1984 напиша:

pozz.sakam da prasam imam 90kg i pred nekoj den mi se pojavija circinja na teloto po sto se nervirav cela nok mislejki deka kojznae sto mi e isto taka ne bev jadena nisto.sabajlinata bev na doktor i mi proverija krv i mi izleze sekerot deka mi e 6,1.taka da mi bese malku pokacen i mi dadoa gluformin da pijam na 12 saati.i isto taka i antibiotik alicef.
e sega jas eve veke 5 dena nemam kasnato niti nisto blago niti gazirano tuku sama na svoja raka se vnesov na stroga dieta kade vnesuvam i malku leb,no sakav da prasam bidejki mi se javija i vrtoglavici dali e mozno da e od dietata sto ja drzam ili pak sega sekerot mi se simnal nisko.
zosto kako sto pisav bev iznervirana cela nok pred da mi zemat krv a i neznam kolku e seriozna rabotata so sekes 6.1.ke ve molam za iten odgovor zosto neznam dali da prestanam da gi pijam apcinjava ili da prodolzam.
a i kolku e stetna bolesta i dali se leci vo mojov slucaj


Глукозата со вредност 6.1 ммол/л е горна граница за нормални вредности.
Вредноста може да биде и последица од стресот, зависи и претходниот ден кога последен пат си јадела(треба да си гладна најмалку 12 часа пред да ти земат крв).
Смени ја прво исхраната, смени го белиот леб со црн,место шеќер користи цимет, не се доведувај до состојба на гладување во никој случај (можно е вртоглавицата да е предизвикана од тоа што си ја редуцирала храната-шеќерот), пиј вода.
Доколку не се смени состојбата направи глукоза толеранс тест (OGTT) и тогаш ќе знаеш дали се работи за дијабет или не.
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 12:06
Здраво Маја,

Не можам да говорам лично од свое искуство, но мајка ми помина низ ова пред некоја година.
Далеку постара жена од тебе, со секојдневни нервози, стресови и операција пред неа.
По рутинска проверка на крвна слика, шеќерот и беше 9.3 и под итно и рекоа да направи уште еден тест со тоа што цела недела нема да касне ништо благо, ниту овошје ниту пак да става шеќер во кафето, користеше Натрен.
По недела дена испитувањето покажа 8,9 и започна директно со таблети Глибедал со тоа што и ден денес ги пие.
Но и со 8,9 не и поставија конкретна дијагноза Дијабет, туку и ден денес е само покачен шеќер.
Со оглед на тоа што навистина малку благи производи конзумираше, по консултација со доктори заклучија дека главната причина за покачениот шеќер и е стресот и нервозата (кои што ги имаше и сеуште ги има во големи количини)
Од диетата твоја, што сама си ја креирала, не ги исфрлај овошјата и секогаш кога ќе имаш потреба за благо (а ќе имаш) или игнорирај или касни овошје.

Вртоглавиците можат да бидат и од строгата диета а и од нагло намалување на шеќерот во крвта. Поткасни тогаш нешто овошно.

За опасно, опасно е. Ама ако не продолжи да ти се покачува мислам дека ќе се среди се.

Поздрав.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
maja1984 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja1984 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2014 во 20:09
a i da nadopolnam imam samo 30 god
Кон врв
maja1984 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja1984 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2014 во 18:46
pozz.sakam da prasam imam 90kg i pred nekoj den mi se pojavija circinja na teloto po sto se nervirav cela nok mislejki deka kojznae sto mi e isto taka ne bev jadena nisto.sabajlinata bev na doktor i mi proverija krv i mi izleze sekerot deka mi e 6,1.taka da mi bese malku pokacen i mi dadoa gluformin da pijam na 12 saati.i isto taka i antibiotik alicef.
e sega jas eve veke 5 dena nemam kasnato niti nisto blago niti gazirano tuku sama na svoja raka se vnesov na stroga dieta kade vnesuvam i malku leb,no sakav da prasam bidejki mi se javija i vrtoglavici dali e mozno da e od dietata sto ja drzam ili pak sega sekerot mi se simnal nisko.
zosto kako sto pisav bev iznervirana cela nok pred da mi zemat krv a i neznam kolku e seriozna rabotata so sekes 6.1.ke ve molam za iten odgovor zosto neznam dali da prestanam da gi pijam apcinjava ili da prodolzam.
a i kolku e stetna bolesta i dali se leci vo mojov slucaj
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2014 во 17:28

Со црн ким против дијабетес


Тој исто така, помага и кај дијабетесот од типот 2.

Црниот ким има раширена употреба во лекувањето на многу болести, меѓу кои е и дијабетесот. Со оваа лековита билка може да се борите против оваа опасна болест. Ако се вредностите на шеќерот во крвта над нормалната вредност, тогаш се работи за шеќерна болест која зема се поголем замав. Последиците од дијабетесот се различни, а некои од нив се оштетување на крвните жили, бубрегот, оштетување на видот, отворени рани на нозете, нервни болести, импотенција и висок крвен притисок.

Кај дијабетесот од типот 1 се користи инсулин. Тука црниот ким може многу да помогне. Тој исто така, помага и кај дијабетесот од типот 2, каде што се работи за недостаток на инсулинот. Тој кај дијабетесот го усогласува имунолошкиот систем (американски студии). Во терапијата, црниот ким го контролира шеќерот во крвта, бидејќи тој понекогаш се намалува брзо. (предизвикува хипогликемија – недостиг на шеќер во крвта).

Забелешка: За третман на дијабетес со помош на црниот ким, консултирајте го вашиот лекар. Не си препишувајте сами лек, без да се консултирате.




Изменето од Valerija - 02.Април.2014 во 17:28
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 09:17

Пијте вода, а не безалкохолни пијалоци против дијабетeс

Пиењето вода наместо безалкохолни пијалаци може драстично да ја намали опасноста од развој на дијабетес од втор тип, открија американските научници.

Истражувачите од Универзитетот во Харвард открија нов доказ, според кој замената на засладените со шеќер пијалаци со вода може да доведе до слабеење и помага за намалување на опасноста од дијабетес од втор тип за 7%.

- Имаме убедливи докази дека честата употреба на засладени пијалаци се поврзува со зголемена опасност од прекумерната тежина и дијабетес. На пат сме да докажеме дека овие пијалаци го зголемуваат и ризикот од срцеви заболувања, објасни професорот Франк Ху од училиштето за јавно здравје во Харвард.

Дијабетесот го зголемува ризикот од срцеви заболувања за пет пати. Со текот на времето може да предизвика проблеми со видот и да ги оштети нервите, што доведува до рани на нозете.



Изменето од Valerija - 17.Октомври.2011 во 09:17
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 11:23
ПАСИВНОТО ПУШЕЊЕ ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ДИЈАБЕТЕС


Чадот го зголемува ризикот од дијабетес тип 2, како за пушачите, така и за луѓето околу нив, покажа истражување. Ризикот од болеста се зголемува со количеството чад, којшто се вдишува. Причината за развојот на болеста е отпор кон инсулинот, при што клетките не реагираат на хормонот, покажува истражувањето објавено во “Diabetes Care”.
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:40

СООЧУВАЊЕ СО ДИЈАБЕТЕС ТИП 2:

ДИЕТА - За среќа, луѓето може да ги намалат ризиците од оштетување на срцето, очите, бубрезите и стапалата. Клучот лежи во контролирање на нивото на шеќер преку соодветна диета. Луѓето болни од дијабетес тип 2 треба да внимаваат со внесувањето на маснотиите, протеините и калориите.

СПОРТ - Редовниот тренинг во фитнес сала или пешачење, го поттикнува телото да го користи инсулинот. Активноста е добра за согорување на мастите, намалување на крвниот притисок и заштита на срцето. Дијабетичарите задолжително треба да вежбаат најмалку по 30 минути дневно секој ден.

ТЕРАПИЈА СО ЛЕКОВИ - Кога луѓето не се во состојба да го контролираат нивото на шеќер преку исхраната или спортот, на ред се лековите. Достапни се голем број на таблети, и често се пијат во комбинација. Некои делуваат така што го стимулираат панкреасот да лачи инсулин, а други ја подобруваат ефективноста на веќе произведениот инсулин.

ИНСУЛИН - Многу луѓе болни од дијабетес тип 2 стигнуваат до фазата кога нивниот панкреас не продуцира инсулин што би го одржал нивото на шеќер во крвта. Во тој случај, терапијата со инсулин, инјекции или пумпа, мора да стане секојдневна рутина.


GLIBEDAL®
glibenclamide орален антидијабетик

Глибенкламидот, како и останатите препарати на сулфонилуреја, ја зголемува секрецијата на инсулин дејствувајќи директно врз панкреасот и нема дејство кај дијабетичарите коишто не лачат ендоген инсулин.
Глибедал е индициран за третман на пациенти со дијабетес мелитус тип 2 (независен од инсулин), доколку само со диета не може да се постигне добра контрола на гликемијата. За лекување на дијабет тип I Глибедал може да се комбинира со инсулин.
Дозирање и начин на употреба ...Глибедал се дозира индивидуално, со приспособување според потребите за секој пациент поединечно. Лекувањето започнува со1/2 таблета којашто се зема со појадокот. Дозата може да се зголемува за 1/2 таблета на секои 7 дена. Максималната дневна доза изнесува 20 mg (4 таблети), меѓутоа поединечната доза не смее да биде поголема од 10 mg (2 таблети), така што поголемите дози треба да се земаат поделени на два пати дневно.
Исклучок се пациентите коишто добивале хлорпропамид, бидејќи заради неговата бавна елиминација потребно е постепено воведување на Глибедал со редовни проверки на гликемијата во тек на две недели. Дозирање кај пациенти лекувани со инсулин: Како што важи и за другите хипогликемици од групата на сулфонилуреја, многу пациенти со стабилен NIDDM коишто добиваат инсулин може безбедно да преминат на Глибедал, доколку се имаат во предвид следниве општи упатства: Кај пациентите чијашто дневна потреба од инсулин е 20 единици или помалку, може да се престане со инсулинот и да започне терапијата со вообичаено дозирање на Глибедал. Кај пациентите чијашто дневна потреба од инсулин е поголема од 20 единици, дозирањето на инсулинот би се намалило за 50%, а терапијата со Глибедал може да започне со вообичаените дози. Понатамошните намалувања на дозите на инсулин ќе зависат од индивидуалниот одговор на пациентите. За време на периодот на повлекување на инсулинот, на пациентите треба да им се тестираат примероци од урина за гликоза и кетонски тела барем 3 пати дневно. Во некои случаи, особено кога пациентот добивал над 40 единици инсулин дневно, се советува да се размисли за хоспитализација за време на периодот на преmin. Дозирање кај посебни групи на пациенти: Инсуфициенцијата на црниот дроб доведува до значително забавена и намалена елиминација на глибенкламидот, додека бубрежната инсуфициенција нема значително влијание  додека клиренсот на глибенкламид е над 30 ml/min. Употребата на Глибедал кај овие пациенти бара посебна претпазливост и конзервативен пристап кон дозирањето.
.

Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2010 во 10:31
aj  napisi m nesto  za  insulinskite  pumpi 
  kakov  e  efektot  i   kako  moze  da  se    nabavi.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2010 во 19:01
ДИЈАБЕТ
Дијабет е нарушување на метаболизмот-начин на кој нашето тело ја користи сварената храна за растење и енергија. Најголемиот дел од храната што ја јадеме се претвора во гликоза, форма на шекер во крвта. Гликозата е главен извор на енергија во организмот.
По варењето, гликозата навлегува во крвната циркулација, од каде што ја користат клетките за растење и енергија. За гликозата да навлезе во клетките, мора да е присутен инсулинот. Тоа е хормон кој го произведува панкреасот, голема жлезда која се наоѓа зад желудникот. Кога јадеме, панкреасот произведува соодветна количина инсулин за да ја префрли гликозата од крвта во клетките. Кај луѓе со дијабет, меѓутоа, панкреасот произведува или малку инсулин, или воопшто не го произведува, или клетките не реагираат соодветно на произведениот инсулин. Нивото на гликозата расте во крвта, се прелева во урина и се излачува надвор од телото. Така телото го губи главниот извор на енергија иако крвта има големи количества гликоза.

Типови дијабет
  • Дијабет тип 1 настанува кога панкреасот веке не произведува инсулин. На телото инсулинот му е потребен за да го користи шекерот за енергија.Приближно 10% луѓе во светот со дијабет имаат дијабет тип 1.
  • Дијабет тип 2 настанува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не го користи ефективно произведениот инсулин. 90% луѓе со дијабет имаат дијабет тип 2.
  • Гестациски дијабет е привремена состојба која настанува за време на бременоста. Се случува во приближно 3,5% од сите бремености и содржи зголемен ризик да се развие во дијабет и кај мајката и кај детето.
Како се лекува дијабетот?

Денес, повеке од кога и да е, луѓето со дијабет можат да живеат активен, независен и витален живот, доколку се обврзат доживотно да спроведуваат внимателна терапија и контрола на дијабетот.

Дијабет се лекува на следни начини:

  • Едукација. Едукација за дијабетот е првиот важен чекор. Сите луѓе со дијабет треба да научат повеке за својата состојба со цел да живеат здрав живот и да ја контролираат нивната болест.
  • Физичка активност: редовна физичка активност му помага на вашето тело да го намали нивото на гликоза во крвта, да ја редуцира телесната тежина и стресот, и да ја подобри општата состојба на организмот.
  • Исхрана: што, кога и како јадете игра важна улога во регулација на тоа како вашето тело ќе се справи со покаченото ниво на гликозата во крвта.
  • Одржување на телесната тежина: посебно е важно во контрола на дијабет тип 2
  • Лекови: дијабет тип 1 секогаш се лекува со инсулин. Дијабет тип 2 се контролира со физичка активност и режим на исхрана, а може да бидат потребни и лекови и/или инсулин за да му помогнат на вашето тело да го создава или користи инсулинот поефективно.
  • Режим на живот: на луѓето со дијабет може многу да им помогне во справување со дијабетот ако научат да го редуцираат стресот.
  • Крвниот притисок: високиот крвен притисок може да доведе до очни заболувања, срцеви заболувања, удар и бубрежни заболувања, па луѓето со дијабет треба да се трудат да го одржат крвниот притисок барем 130/80 или пониско. За да го направите ова, може да биде потребно да ги смените вашите навики за јадење и физичка активност и/или да земате антидијабетици.
Што да правам ако имам дијабет тип 1?збунетост
Овој тип на дијабет обично го имаат луѓето помлади од 30 години. На сите луѓе со дијабет тип 1 им е неопходен инсулин бидејки нивното тело не произведува доволно. Инсулинот помага храната да се претвори во енергија за телото да функционира.

Што да правам ако имам дијабет тип 2?збунетост
Овој тип на дијабет обично се јавува кај луѓе постари од 40 години, но може да се јави и во помлада возраст. Здрава исхрана, вежбање и редуцирање на телесната тежина можат да придонесат кон намалување на нивото на гликозата (наречена и крвен шекер) во крвта кај овој тип на дијабет. Ако овие начини не помогнат, треба да користите еден или повеке видови антидијабетични лекови за да го намалите нивото на гликозата во крвта. По неколку години, може да биде потребен и инсулин бидејки вашето тело на произведува доволно. Вие, вашиот лекар и вашиот дијабетолог треба заедно да најдете најдобар план на терапија за вас.

СИМПТОМИ НА ДИЈАБЕТ
Како некој ќе знае дека има дијабет?
Рана дијагноза на дијабетот е многу важна. Колку порано ќе се открие дијабетот, побрзо ќе бидат преземени чекори за да се лекува и да се спречат или одложат компликациите.
Дали може да се спречи дијабет?
Научниците веруваат дека начинот на живот и дијабет тип 2 се тесно поврзани. Тоа значи дека лицата треба да се фокусираат на животниот стил за да се спречи или одложи активирање на состојбата. Здрав начин на исхрана, контрола на телесната тежина, физичка активност и редуцирање на стресот се важни превентивни чекори.
Кои се симптомите на дијабетот?

Знаци и симптоми на дијабетот опфаќаат:

  • невообичаено жеднеење
  • често мокрење
  • промени во телесната тежина (здебелување или стареење)
  • екстремен замор или недостиг на енергија
  • пореметен вид
  • чести или повторувачки инфекции
  • посекотини и модринки што бавно зараснуваат
  • трнење или вкочанетост во рацете или нозете
  • потешкотии во воспоставување или одржување ерекција
  • меѓутоа, важно е да се напомене дека многу луѓе со дијабет тип 2 можат да не манифестираат никакви симптоми
ImageImage

АНТИДИЈАБЕТИЦИ
Што треба да знам за антидијабетици?збунетост
Постојат многу лекови кои на луѓе со дијабет тип 2 можат да им помогнат да го намалат нивото на шекер во крвта. Секој тип на антидијабетички лекови го снижува нивото на гликозата во крвта на различен начин.
  • Препарати на сулфонилуреа: го стимулираат вашиот панкреас да лачи повеке инсулин
  • Бигванидини: го намалуваат нивото на гликозата која ја произведува црниот дроб
  • Инхибитори на алфа гликозидазата: ја успоруваат апсорпцијата на скробот од храната
  • Тиазолидини: ве прават почувствителни на инсулин
  • Меглитиниди: го стимулираат панкреасот да лачи повеке инсулин
  • Деривати на Д-фенилаланин: му помагаат на панкреасот побрзо да произведе повеке инсулин
  • Комбинираните орални препарати обединуваат повеке видови на лекови.
Што да правам ако имам дијабет тип 1?збунетост
Овој тип на дијабет обично го имаат луѓето помлади од 30 години. На сите луѓе со дијабет тип 1 им е неопходен инсулин бидејки нивното тело не произведува доволно. Инсулинот помага храната да се претвори во енергија за телото да функционира.
Што да правам ако имам дијабет тип 2?
Овој тип на дијабет обично се јавува кај луѓе постари од 40 години, но може да се јави и во помлада возраст. Здрава исхрана, вежбање и редуцирање на телесната тежина можат да придонесат кон намалување на нивото на гликозата (наречена и крвен шекер) во крвта кај овој тип на дијабет. Ако овие начини не помогнат, треба да користите еден или повеке видови антидијабетични лекови за да го намалите нивото на гликозата во крвта. По неколку години, може да биде потребен и инсулин бидејки вашето тело на произведува доволно за вас.

Дијабет тип 1
Дијабет тип 1 е автоимунолошка болест. Автоимунолошка болест настанува кога имунолошкиот систем на организмот (системот кој се бори против инфекциите) се свртува против некој дел од телото. Кај дијабетот, имунолошкиот систем ги напаѓа бета клетките од панкреасот кои се одговорни за производство на инсулин и ги уништува. Панкреасот тогаш произведува малку или не произведува инсулин воопшто. Лицата кои имаат дијабет тип 1 мораат доживотно да земаат инсулин секојдневно.
Засега научниците не знаат точно што го предизвикува имунолошкиот систем на организмот да ги нападне бета клетките, но веруваат дека се вклучени автоимунолошки, генетски и надворешни фактори, можеби и вируси. Дијабет тип 1 е застапен кај 5-10% случаи на дијагностициран дијабет во САД. Се развива почесто кај деца и млади, но може да се јави во секоја возраст.
Симптомите на дијабет тип 2 обично се развиваат во тек на краток временски период, иако уништувањето на бета-клетките може да почне години порано. Симптомите опфаќаат најпрво жед, губење на тежина, пореметен вид и екстремна изнемоштеност. Ако не се открие и лекува со инсулин, лицето може да западне во дијабетичка кома која е опасна по живот, позната и како дијабетичка кетоацидоза.

Што да правам ако имам дијабет тип 1?збунетост
Овој тип на дијабет обично го имаат луѓето помлади од 30 години. На сите луѓе со дијабет тип 1 им е неопходен инсулин бидејки нивното тело не произведува доволно. Инсулинот помага храната да се претвори во енергија за телото да функционира.

Дијабет тип 2
Дијабет тип 2 е најчеста форма на дијабет. Околу 90-95% од луѓето со дијабет ја имаат оваа форма. Таа е придружена со постара возраст, дебелина, семејна историја на дијабет, претходна историја на гестациски дијабет, физичка неактивност и етничка припадност. Околу 80% од луѓе со дијабет тип 2 се дебели.
Дијабет тип 2 е почесто се среќава кај деца и адолесценти. Меѓутоа, податоци на национално ниво за зачестеноста на дијабет тип 2 кај младите не се уште достапни.
Откако ќе се дијагностицира дијабет тип 2, панкреасот обично произведува доволно инсулин, но од непознати причини телото не може да го користи инсулинот ефективно-појава наречена резистенција на инсулин. Резултатот е ист како и кај дијабет тип 1-гликозата преминува во крвта и телото не може ефективно да ја користи како извор на енергија.
Симптомите на дијабет тип 2 се развиваат постепено. Нивниот почеток не е толку бурен како кај дијабет тип 1. Симптомите се: замор или гадење, често мокрење, невообичаена жед, губење на тежина, пореметен вид, чести инфекции и бавно зараснување на раните и повредите. Кај некои лица не се манифестираат никакви симптоми.
Што да правам ако имам дијабет тип 2?
Овој тип на дијабет обично се јавува кај луѓе постари од 40 години, но може да се јави и во помлада возраст. Здрава исхрана, вежбање и редуцирање на телесната тежина можат да придонесат кон намалување на нивото на гликозата (наречена и крвен шекер) во крвта кај овој тип на дијабет. Ако овие начини не помогнат, треба да користите еден или повеке видови антидијабетични лекови за да го намалите нивото на гликозата во крвта. По неколку години, може да биде потребен и инсулин бидејки вашето тело на произведува доволно. 

Изменето од bijonse1 - 04.Мај.2010 во 19:06
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 18:05

Dijabet ili {e}erna bolest vo bremenosta -

gestaciski dijabet

Diabetes in pregnancy - gestational diabetes

[to e toa?

Gestaciskiot dijabet e poseben tip na {e}erna bolest {to se javuva kaj nekoi

`eni za vreme na bremenosta. Naj~esto is~eznuva posle poro|aweto i ne zna~i

deka bebto }e se rodi so dijabet.

Kaj kogo se javuva?

Iako se sre}ava kaj `eni od site zaednici, osobeno e ~est kaj `enite od

Azija, Sredniot Istok, Filipinite ili od Pacifi~kite ostrovi i brojot se

zgolemuva.

[to go predizvikuva gestaciskiot dijabet?

Nego go predizvikuvaat hormonalni promeni za vreme na bremenosta {to mo`e

da ja izmeni sposobnosta na organizmot da ja koristi materijata nare~ena

insulin. Insulinot e va`en zatoa {to pomaga da go odr`uva nivoto na {e}er

vo krvta na zdravo nivo. Dodeka site `eni pominuvaat niz horminalni

promeni, samo kaj nekoi `eni }e se javi gestaciski dijabet ili {e}erna bolest.

Zo{to pretstavuva problem ako `enata dobie gestaciski dijabet?

Iako gestaciskiot dijabet naj~esto is~eznuva posle poro|aweto (koga

hormonite }e se vratat na normalno nivo), sepak treba seriozno da se svati.

* Glavnata zagri`enost e taa {to mo`e da ja zgolemi te`inata na bebeto

i da se odrazi na drugi na~ini na zdravjeto na bebeto.

* Ako bebeto stane mnogu golemo (~etiri kilogrami ili pove}e) mo`e da

treba `enata da se porodi so Carski rez ili doktorot da izvr{i

provokacija na porodot porano, pred bebto da porasne pregolemo. No

toa naj~esto mo`e da se spre~i.

* @enite koi }e dobijat gestaciski dijabet se izlo`eni na pogolem rizik

podocna da dobijat Tip II dijabet.

* Tip II dijabet, koj se pove}e se sre}ava kaj lu|e na vozrast od pove}e od

40 godini, e hroni~no zaboluvawe koe treba vnimatelno da se

kontrolira so zdrava ishrana i redovna fizi~ka aktivnost. Ponekoga{

se potrebni lekovi koi se primaat dolgoro~no. Ako Tip II dijabetot ne

se kontrolira toj mo`e da predizvika seriozni zdravstveni problemi

kako srcevi i bubre`ni zaboluvawa i problemi so o~ite.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 18:00

DIJABETES e voobi~aen izraz   koj se odnesuva    na pove}e biohemiski poremetuvawa vo organizmot koj ne e vo sostojba da gi iskorosti jaglenite hidrati, {ekerot i skrobot, koi se vneseni vo organizmot preku ishranata i hranlivite proizvodi. Kako rezultat na toa, nivoto na {e}erot raste vo krvta nad normalata i mo`e da dovede  i do drugi seriozni poremetuvawa na drugi organi kako {to se-srcevata rabota,  infarkti i izlivi na mozokot,, zaboluvawa na bubrezite,bolesti na o~ite i vidot, slepilo, leukemi~`ni zaboluvawa i sli~no.

Simptomite na dijabetisot i najranite znaci na negovo postoewe , kako predupreduvawe se ;; za~esteni mokrewa, stanuvawe no}e na mokrewe, postojana `ed  za te~nosti i nejzino za~esteni piewe, gubewe na te`inata bez posebni drugi pri~ini, potneewe, malaksalosti vo poizrazena forma, depresivni sostojbi i sli~no.

Naj~esto postojat dva vidovi na dijabetes= TIP 1 (juvenilni dijabetese-zavisen) i TIP 2 , poznat kako dijabetes na vozrasnite. Dijabetese TIP   1 , naj~esto gi poga|a decata    i se razviva do 3o ili 35 godina a e predizvikan od nesposobnosta na PANKREASOT da proizveduva dovolno HORMON-INSULIN, koj e potreben za razgraduvawe na jaglenohidrati, skrobot i {e}erot. Nezavisno od pri~initelite , vo ovoj slu~aj ima trajni o{tetuvawa na beta kletkite vo glavata na pankreasot i nema mo`nost za proizveduvawe na insulin.Ovoj vid se smeta za  pote{ko re{liv po metodite na alternativata.

 

DIJABETES  TIP  2  e poinakov za razlika od prviot vid, ovde se proizveduva INSULIN ama istiot e nedelotvoren-nekvaliteten. Naj~esto poradi poveke pri~ini, me|u koi i za~estenite zamastuvawa na  crniot drob i posebno pankreasot i negovata   #mrzlivost# kako organ , doa|a do situacija ili na nedovolno proizveduvawe na Insulin ili pak #nekvaliteten# insulin koj ne vo sostojba da ja vr{i svojata funkcija.

Ovoj vid na dijabet e celosno re{liv po metodite na alternativata, nezavisno od toa dali se prima ve{ta~ki insulin preku inekcii ili tableti. Megutoa i ovoj vid ako blagovremeno na se tretira i ne se re{i kako problem, mo`e da dovede do drugi zaboluvawa na drugi organi kako {to se : zaboluvawe na bubrezite, o{tetuvawe na nervite, problemi so o~ite i slepilo i drugi problemi i bolesti.

 

Debelinata (suvi{nite kilogrami),nepravilnata ishrana, ishranata bez enzimi, poremeteniot hormonalen system, nervozite se osnovni pri~initeli za Dijabetot.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:31
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:




јас имам прашање... :) речиси цела моја фамилија, односно бабите и дедовците, имаат дијабет... какви се шансите и јас да имам некогаш ?? макар и во староста,... или нема врска тоа ?   
Dijabetot vo momentot nema lek, i mislam deka nikogas nema da se najde.Kako sto rekov prethodno nekoi ja narekuvaat sostojba, a i faktot deka ne se pojavuva poradi edna edinsvtena pricina tuku pricinite se mnogu- taa prosto e neizleciva.
ne e ubavo takvo razmisluvanje kako nema lek.pa ima slucai kade sto bile zavisni na insulin pa doslo do prekin na insulinot.no treba da se vodi smetka na nacinot na ziveenjeto i na nacinot na ishranata.i se razbira redovni lekarski kontroli.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.