IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќно писмо од Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќно писмо од Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 01:24
Ако ми забранила да го следам Христа, нема да ми забрани да го следам Тито.среќа
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 02:48
Да не мислеше обратно Даре? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 02:55
Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 03:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ако ми забранила да го следам Христа, нема да ми забрани да го следам Тито.среќа


изненадување
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 07:54
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 11:36
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.


Знаеш кога бев многу мал во 2002 прв пат кога ја прочитав Библијата тогаш сум имал некаде околу 7 години, се прашував што може да ме убеди дека постои Господ, освен Библијата и дали верниците се лажат само со едно читање на Библијата....
Кога пораснав накај 12-13 години нон стоп велев, што ако го живеам овој Христијански живот и верувам дека се тоа постои, а всушност ништо не постои? Џабе ќе се понижувам, џабе ќе трпам искушенија...

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 00:11
Вера е кога се пребродува, кога се поразува сомнежот.
Но тоа не е наша заслуга, туку ГОСПОДОВА!


Даре, јас - познавајќи се себеси во таа возраст - се прашувам дали е можно 7 годишно дете да ја прочитало целата Библија!?

Те молам простими на мене, маловерниот!БОГ да ти ја умножи верата, љубовта и мирот.

АМИН


Изменето од spiros - 06.Јуни.2009 во 00:11
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 10:23
Да, мајка ми порано толку ме учеше на Библијата, а сега не дава ни да ја допрам...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 14:50
А како тоа те учеше мајка ти на Библијата....на кој начин?????
МИР со сите
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 18:07
Да не било некоја педагошка мерка, кога не си бил умен, па со Библија по глава?збунетост
Се шегувам Дареголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 18:17
Даре, ако не ти дава мајка ти да читаш Библија, прави го тоа скришно, навечер, под ќебе со батерија среќа, или надвор некаде, кај некој брат или сестра.. ајде, мораш да се стрпиш, ова нема да трае долго.
Еј, знаеш што, можеш да си читаш и он-лајн Библија овде на интернет. Додека мајка ти мисли дека си сурфаш и гледаш безвезни работи на интернет, ти појди си на www.svetopismo.com.mk и читај си он-лајн колку што сакаш намигнување
Поздрав брате, се молам за тебе да знаеш, Бог да те избави од сите искушенија и да те задржи и упати во целосната вистина големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.