IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќно писмо од Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќно писмо од Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 19:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   

Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 02:32
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   
Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.


Prikaznata na spiros e prekrasna. Lugeto vo ovoj svet ne sakaat mnogu da im zboruvas za Bog. Poveke sakaat da zboruvaat za filmovi, politika, ozboruvanja, skandal ... Onoj koj im zboruva za Bog im e trn vo oko, nekogas se postavuvaat i neprijatelski...

No, nasiot Spasitel ISUS HRISTOS ne predupredil za toa
na mnogu mesta vo Biblijata;

"Pa i site, sto sakaat da ziveat pobozno vo Hrista Isusa, ke bidat goneti.

A losite luge i lazlivcite ke napreduvaat vo zloto, zabluduvajki drugi kako i sebesi".(2 Timotej 3:12,13)

Posebno toa se slucuva vo nasevo segasno vreme.

No vo Isaija 41:10 imame ohrabruvanje od strana na BOG.

" Ne plasi se,zasto Jas sum so tebe; ne se voznemiruvaj,zasto Jas sum Bog tvoj; Jas ke te zakrepam i ke ti pomognam, ke te poddrzam so desnicata na Mojata pravda".

Изменето од KINGDAVID - 03.Јуни.2009 во 02:33
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 03:06
Најпродуховен одговор за случката, според мене, даде Златник на стр.1, и колку тој како атеист да негира, тој одговор би бил најблиску до Христовото учење(содржано во Беседата на Гората):
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
...Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

 
  
Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината. Како што ти не сакаш да слушаш „мрсни вицови“, посебно не на тој ден, така има некои други луѓе кои не сакаат да слушаат „проповеди“ од твоја страна, луѓе кои сакаат на свој сопствен начин да празнуваат. Така како што тие самите оценуваат дека е најдобро. Исто како што сакаш и ти, нели? Никој не те тера да кажуваш и ти „мрсни вицови“, но сепак треба да ги почитуваш желбите, потребите и во крајна рака убедувањето на другите. Секако, тука спаѓаат и твоите најблиски - семејството. Да, верувам дека твоите дечиња се добро воспитани и нема јавно да го изразат своето незадоволство, својата тага од скратувањето на една забава, прилика да бидат со своите роднини. Тие се ќе сторат за да ти угодат тебе. А ти? Зошто ти, како татко кој треба да даде пример, „херојски“ не ги прифати нивните желби? Или ти мислиш дека тоа за нив не е добро? Уште еднаш ќе речам, прости ми што завлегувам односно коментирам за во твојот приватен живот и што ти кажувам како треба ти да се однесуваш. Но сепак, штом ти го изнесе ова јавно, сигурно си бил свесен за фактот дека тоа ќе наиде на секакви коментари, позитивни и критички.


Изменето од Majkl - 03.Јуни.2009 во 03:07
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:05
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   
Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.


Prikaznata na spiros e prekrasna. Lugeto vo ovoj svet ne sakaat mnogu da im zboruvas za Bog. Poveke sakaat da zboruvaat za filmovi, politika, ozboruvanja, skandal ... Onoj koj im zboruva za Bog im e trn vo oko, nekogas se postavuvaat i neprijatelski...

No, nasiot Spasitel ISUS HRISTOS ne predupredil za toa
na mnogu mesta vo Biblijata;

"Pa i site, sto sakaat da ziveat pobozno vo Hrista Isusa, ke bidat goneti.

A losite luge i lazlivcite ke napreduvaat vo zloto, zabluduvajki drugi kako i sebesi".(2 Timotej 3:12,13)

Posebno toa se slucuva vo nasevo segasno vreme.

No vo Isaija 41:10 imame ohrabruvanje od strana na BOG.

" Ne plasi se,zasto Jas sum so tebe; ne se voznemiruvaj,zasto Jas sum Bog tvoj; Jas ke te zakrepam i ke ti pomognam, ke te poddrzam so desnicata na Mojata pravda".

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...
Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...
Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...
Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 20:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина
Несогласувањата(во смисла на навреди, забрани и сл.) во семејството околу религијата укажува дека постои некој друг проблем во меѓусебните односи. Религијата е само повод тие работи да излезат на површина. Можеби пред тоа имало некаква друга кавга или незадоволство?(тоа не мора да го изнесуваш тука пред сите, тоа е ваша приватна работа).

Нормално дека се чувствуваш лут што некој ти се меша во твојата слобода, но нема фајде од такви расправии и псовки. Ниту ќе го промениш ставот на мајка ти со тоа ниту ти ќе се доближиш до Бога преку тоа. Дури постои можност да ги влошиш работите.

Законот на Р.Македонија пропишува дека малолетните(под 18 години возраст) посетители на верските служби во верски објекти и училишта мораат да имаат дозвола од родителите/старателите.

Сеуште си премлад, би било добро да ги завршиш образованието(основно, средно, факултет) и се учиш себе си на самостојност за преку тоа, некоја година подоцна како возрасен маж, бидеш во можност самиот да го земеш својот живот во сопствени раце. Тогаш никој нема да може да ти се меша, ама до тогаш имај трпение, учи и созревај.

Изменето од Majkl - 03.Јуни.2009 во 20:22
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 21:10
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина
Несогласувањата(во смисла на навреди, забрани и сл.) во семејството околу религијата укажува дека постои некој друг проблем во меѓусебните односи. Религијата е само повод тие работи да излезат на површина. Можеби пред тоа имало некаква друга кавга или незадоволство?(тоа не мора да го изнесуваш тука пред сите, тоа е ваша приватна работа).

Нормално дека се чувствуваш лут што некој ти се меша во твојата слобода, но нема фајде од такви расправии и псовки. Ниту ќе го промениш ставот на мајка ти со тоа ниту ти ќе се доближиш до Бога преку тоа. Дури постои можност да ги влошиш работите.

Законот на Р.Македонија пропишува дека малолетните(под 18 години возраст) посетители на верските служби во верски објекти и училишта мораат да имаат дозвола од родителите/старателите.

Сеуште си премлад, би било добро да ги завршиш образованието(основно, средно, факултет) и се учиш себе си на самостојност за преку тоа, некоја година подоцна како возрасен маж, бидеш во можност самиот да го земеш својот живот во сопствени раце. Тогаш никој нема да може да ти се меша, ама до тогаш имај трпение, учи и созревај.

Може се да ми забрани и земе, али Исус од срцето не може.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 21:50

Nemoj da se nerviras i sekiras premnogu Darko, ima i takvi denovi.

Drzi se do Boga i do Biblijata i moli se za smiren duh i poniznost i Bog ke ti go dade toa. Neka Bog te blagoslovi
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 22:46
Даре братче, мајкати многу те сака но и се плаши за твојот понатамошен развој, па одтаму и нејзината реакција.

Те молам имај разбирање за неа, сакај ја понатаму како што си ја сакал досега и како што е - всушност - редно детето да го сака својот родител!

Љубовта и Мирот што ќе ти ги дари ГОСПОД ќе ја ослободат мајкати и дури таа може да поверува!

Шалом алеихем!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 00:27
Даре сочувствувам со твојата тага заради несвесноста на мајка ти во постапките што ги прави....

Сепак, едно би ти рекла...

Мајка ти замисли ја како слеп човек (ова е метафора, не дај Боже да е така навистина).....моментално таа е слепа за Вистината...
Ако слепиот човек турне некој предмет со ногата и го скрши...виновен ли е???? Може и да го сакал предметот и да му бил драг и да му е криво што го скршил.....но НЕ ГО ВИДЕЛ.....тој просто не гледа....
Е, така е и со мајка ти.....помисли дека темнината и ги обвиткала очите и ПРОСТИ И зашто така се однесувала...

Во надеж дека ме разбра што сакав да ти кажам....поздрав во Христа...
МИР со сите
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 00:36
Многу е умна и затоа многу си ја сакам оваа polzavce. големо%20гушкање 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 01:22
А од друга страна ако подразмислам убаво......Даре...зошто не би размислил дека мајка ти е само начин Бог да ти покаже дека не си баш на правиот пат......

Претходниот пост се однесуваше на тоа дека не треба да ја судиш мајка ти, да и се лутиш, да не и зборуваш....о, нееее....никако.......

Размисли си....можеби баш тоа негодување од страна на мајка ти (макар што не е најсоодвето да те нарекува луд и слично)...ќе те врати во вистинската вера.....

Што викаат секое зло за добро.....
МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 01:36
Sekogash treba vo nash*te zhivoti da imame po eden mal "machitel". Samo taka se napreduva...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 10:02

Ех бре polzavce, таман те пофалив среќа Епа сега реши се, немој да го буниш DDarko, мајка му е слепа за вистината или пак Бог го просветлува преку неа? Или пак можеби мајка му не е критериум за тоа што е вистина? Јас мислам дека е второво.

DDarko, јас ќе се поштедам од свои зборови и ќе ти го цитирам нашиот Господ Исус Христот Кој во една прилика рекол:
 
"Немојте да мислете дека дојдов да донесам мир на земјата. Не дојдов да донесам мир, туку меч. Зашто дојдов да го раздвојам човекот од неговиот татко и ќерката од нејзината мајка, и снаата од нејзината свекрва, и непријатели на човекот ќе бидат неговите домашни. Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене; "
(Исус Христос во Ев. Матеј 10:34-37)
 
... така што, да не те изненадува отпорот на мајка ти кон твојата Христова вера, затоа што се е тоа јасно предвидено од нашиот мил Христос големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 04.Јуни.2009 во 10:04
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 16:38
Ќе ти објаснам зошто така му пишав на Дарко во првиот пост.....

Имам братучед кој е пентакосталец. Мајка му многу се противи на тоа. Еднаш дури му ги фрлила Библиите, ги кинела пред него, ги запалила....ова е жалосно...Малку ги доближив случаите на Даре и на братучед ми....постот се однесуваше на тоа да не ја осудува мајка му, да не и се лути....нејзината слепост се однесуваше на слепоста за Христа (без разлика на тоа на која вера Дарко/братучед ми припаѓа)...ех...да кинеш Библија или да ја гориш...Боже прости и на тетка ми...

Од друга страна размислив дека Дарко погрешно може да ме сфати, па сакав да го дообјаснам моето гледиште на работите дека можеби Бог допушта мајка му на Даре преку нејзината слепост за Вистината...да влијае врз него на тој начин што самиот ќе се освести и ќе проба да не ја нервира мајка му, па ќе појде во црква, ќе се запознае со православното учење (за кое мајка му претпоставувам помалку би се лутела)...и ќе види кај била вистината.....

Во надеж дека е јасен мојот став...поздрав во Христа....
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.