IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите стихови во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите стихови во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 98>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 22:38


Марко 5

25 Една жена, што страдаше од крвотечение дванаесет години,

26 и големи маки беше претрпела од мнозина лекари, потрошила се што имала и никаква полза не видела, а и станало дури уште полошо,

... 27 штом чу за Исуса, се приближи одзади меѓу народот и се допре до облеката Негова;

28 оти си велеше: “Само ако се допрам до облеката Негова, ќе оздравам.”

29 И веднаш престана крвотечението, и таа осети во телото свое дека е излекувана од болеста.

30 А Исус оддеднаш почуствува во Себе како излезе сила од Него и се сврте кон народот, па рече: “Кој се допре до облеката Моја?”

31 Учениците Негови Му рекоа: “Гледаш дека народот Те притиска, а прашуваш: Кој се допре до Мене?”

32 Но Он гледаше наоколу, за да ја види онаа, што го направи тоа.

33 Жената, пак, се уплаши и трепереше; па, знаејќи што стана со неа, се приближи, падна пред Него и Му ја кажа целата вистина.

34 А Он и рече: “Ќерко, верата твоја те спаси; оди си со мир и биди здрава од болеста своја!”
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2012 во 11:45

Солунјаните
Глава 2

11 И затоа Бог ќе им испрати сила на заблуда за да поверуваат на лагата,

12 та да бидат осудени сите, кое не поверуваат во вистината, а ја засакаа направдата.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 11:33

Галатјаните
Глава 6

1 Браќа, и да падне некој во некаков престап, вие, кои сте духовни, поправајте го таквиот со дух на кроткост, чувајќи се себеси и вие да не бидете искушани.

2 Носете ги бремињата еден на друг, и со тоа ќе го исполните Христовиот закон!
...
3 Зашто, ако некој мисли дека е нешто, а е ништо, самиот се мами.

4 А секој да го испита своето дело, и тогаш ќе има пофалба само пред себеси, а не пред друг.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2012 во 11:18

1 Солунјаните

14 Ве молам уште, браќа, поучувајте ги неуредните, охрабрувајте ги малодушните, помагајте им на немоќните и бидете трпеливи со сите луѓе.

15 Гледајте никој никому да не враќа зло за зло, туку секогаш барајте го доброто меѓу вас и за сите луѓе!

... 16 Радувајте се секогаш,

17 молете се постојано и

18 благодарете за се, зашто тоа е Божја волја за вас во Христос Исус!Види повеќе
Ми се допаѓаНе ми се допаѓа повеќе · · пред 5 часа ·
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 20:22

Јас ја кажувам вистината. Му припаѓам на Христос и не лажам. Мојата совест, водена од Светиот Дух, ми сведочи дека не лажам кога ви кажувам колку е голема мојата тага, каква непрестајна болка имам во срцето за мојот народ, за моите сонародници - Евреите. Кога тоа би можело да ги спаси, би се согласил јас да бидам проколнат и откинат од Христос! Израелците се Божји одбран народ. Бог ним им ја откри Својата слава и со нив склучуваше завети. Ним им беше даден Божјиот Закон, ним им беше доверено да служат во храмот, ним им беа дадени ветувањата." (Римјаните 9:1-4)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2012 во 12:58
Најдобри стихови од библијата се оние кои во себе не содржат политеизам-паганизам или дека Бог се отелотворил во човек,со што Создателот станал создаденото и што преставува антропоморфизам.

Едниот Вистински Бог во Библијата


Стариот Завет:

,,Почуј, Израиле: Господ, нашиот Бог, е единствен Господ.“

(Повторени закони, 6:4)

,,…за да знаете и да Ми верувате, да разберете дека сум тоа Јас: пред Мене немаше Бог, и по Мене нема да има. Јас сум Господ и нема Спасител освен Мене.“

(Исаија, 43: 10-11)

,,Јас сум првиот, Јас сум и последниот; освен Мене нема Бог; зашто кој е како Мене?“

(Исаија, 44:6)

,,Нема друг Бог освен Мене, – Бог праведен и Кој спасува, нема освен Мене. Кон Мене обрнете се и ќе бидете спасени,… зашто Јас сум Бог и нема друг како Мене… пред Мене ќе се преклони секое колено.“

(Исаија, 45: 21-23)





Новиот Завет:

,,И ете, еден човек, кога пристапи до него(до Исус и му рече: ,Учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен?’ А он му одговори: ,Зошто ме нарекуваш добар? Никој не е добар освен единиот Бог.’“

(Матеј, 19:16-17)

,,А животот вечен е тоа, да те познаат Тебе Единиот вистински Бог, и испратениот од Тебе Исуса Христа.“

(Јован, 17:3)

,,На Господа, твојот Бог, да Му се поклонуваш и само Нему да Му служиш!“

(Матеј, 4:10)

,,Чуј Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ. - говореше Исус“

(Марко, 12:29)
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 11:25

2 Коринтјаните

Глава 6


14 Не впрегнувајте се заедно со неверниците; зашто, како, општување постои меѓу правдата и брззаконието? Што општо има меѓу светлината и темнината?

15 Какво согласие може да има меѓу Христа и Велијар? Или, што општо има меѓу верник и неверник?
...
16 Каква сличност има храмот Божји со идолите? Вие сте храм на живиот Бог, како што рекол Бог: “Ќе се вселам во нив и ќе одам меѓу нив; ќе им бидам Бог, а тие ќе бидат Мој народ”.

17 “Затоа излезете од нивната средина и одделете се!” Вели Господ, и “Не допирајте се до нечисто, и Јас ќе ве примам!

18 И ќе ви бидам Отец, а вие ќе Ми бидете синови и ќерки,” вели Господ Седржателот.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2012 во 11:07

1 Петар

Глава 1

3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост не роди одново за жива надеж, преку воскресението на Исус Христос од мртвите,
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 14:16

Јуда
Глава 1

21 одржете се себеси во Божјата љубов, нестрпливо очекувајќи ја милоста на нашиот Господ Исус Христос за вечен живот.

22 Бидете милостиви кон оние кои се сомневаат,
...
23 спасувајте ги другите, извлекувајќи ги од оган. Спрема некои пак покажете милост, со страв, мразејќи ја дури и облеката од телото осквернета.

24 А Оној Кој може да ве дочува од слизнување и да ве постави непорочни пред Неговата слава со голема радост,

25 Единствениот Бог, нашиот Спасител, преку Исус Христос нашиот Господ, нека има слава, величие, сила и власт пред вековите, сега и во сите векови. Амин!
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 11:44


Римјаните
Глава 5

11 И не само тоа, туку и се фалиме со Бога преку нашиот Господ Исуса Христа, преку Кого добивме сега помирување.

12 Затоа, како што гревот влезе во светот преку еден човек, а преку гревот - смртта, по таков начин и смртта премина на сите луѓе преку еден човек, оти сите згрешија;
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 23:44








... зашто Законот беше даден преку Мојсеј, а Исус Христос ни ги донесе Милоста и Вистината.



(Ев. Јова 1:17)
.



Ако, пак,
смртоносното служење со букви, врежани во камења, беше така славно, што синовите Израелови не можеа да погледаат во лицето на Мојсеј, поради минливата слава на неговото лице,
тогаш колку пославно ќе биде служењето на Духот!?
...

Господ е Духот; а каде што е Духот Господов, таму има слобода!


(2 Коринтј. 3:7,8+17)














Изменето од spiros - 18.Март.2012 во 23:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2012 во 00:17





Во почетокот беше *Словото БОЖЈЕ, ...

И Словото стана Тело и се настани меѓу нас и ја видовме Неговата слава,
славата што ја има како Единороден од Таткото - полн со Благодат и Вистина.


(Ев. Јован 1:1+14)









Во почетокот *БОГ ги создаде Небото и земјата.
Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната;
*Духот Божји лебдеше над водата.
И Бог *Рече : "Нека биде светлина!" И би светлина.


(Битие 1: 1-3)








Изменето од spiros - 19.Март.2012 во 00:21
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2012 во 19:55

ПОСЛОВИЦИ

Глава 3

5 Надевај се на Господа со сето свое срце и не се потпирај врз сопствениот разум.

6 Мисли на Него на сите свои патишта и Тој ќе ги исправи твоите патеки.
...
7 Не замислувај дека си мудар: Бој се од Господа и отстранувај се од злото,

8 тоа ќе биде лек за твоето тело и поткрепа на твоите коски.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 11:24

Верата е неопходна

"А без вера не е можно да Му бидеме угодни на Бог. Секој што сака да дојде кај Бог, мора да верува дека Тој постои и дека ги наградува оние што искрено Го бараат." (Евреите 11:6)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.