IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите стихови во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите стихови во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 98>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 11:32
3 Должни сме секогаш да Му благодариме на Бога за вас, браќа, онака како што прилега, зашто што верата ваша необично многу расте, и заемната љубов кај сите вас да изобилува,

Солунјаните
Глава 1
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 13:32

Прво послание на апостол Павле до Тимотеј
Глава 44 Оти секое творение Божјо е добро и ништо не е за отфрлување, штом се прима за благодарност,

5 бидејќи се осветува преку словото Божјо и со молитва.
...
6 Кога ќе ги советуваш во ова браќата, ќе бидеш добар слуга на Исуса Христа, хранет со зборовите на верата и на доброто учење, што си го примил.

7 Од погани и бапски приказни одбегнувај, туку обучувај се во побожност;

8 оти телесното обучување и малку корисно, а побожноста и полезна од се, бидејќи во себе има ветуавање за сегашниот и за идниот живот.

9 Тие зборови се верни и достојни за секакво примање,
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 22:44

Псалм  130  3 Ако си спомнуваш, Господи, за гревот, Господи, кој ќе опстане?

  4 Но во Тебе е проштавањето, за да се бојат од Тебе.

  5 Јас се надевам во Господа, мојата душа се надева на Неговото слово.

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 11:36
24 Зашто "секое тело е како трева и сета негова слава како цвет од трева: тревата венее и цветот отпаѓа,

25 а Господовиот збор останува во вечни векови." Тоа е зборот, кое ви беше проповедано како Евангелие.

Прво послание на апостол Петар
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2012 во 11:37

Псалм 1


1 Блажен е оној, *што не оди на советот безбожнички, не застанува на пат на грешници и не седи *во друштво на развратници,

... 2 па *му омилел законот на Господа *и во законот Негов дење и ноќе се поучува;

3 тој е како дрво *посадено крај воден извор, кое својот род го дава навреме, и чиј лист не вене; и во се што прави, напредува.

4 Но не се такви безбожниците; тие се како *прав, што го растура ветар по земјата.

5 Затоа безбожниците нема да се одржат на судот, ниту грешниците - во соборот на преведниците.

6 Зашто *Господ го знае патот на преведниците; патот, пак, безбожнички води во погибел.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 11:47

Кој живее пок закрилата на Севишниот, тој престојува во домот на небескиот Бог. И ќе Му рече на Господа: Ти си мој застапник, Ти си мое пребивалиште, Бог мој, и на Тебе ќе се надевам
Psalm-90:1,2
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2012 во 10:26
.Гревот нема да господари над вас, зашто вие не сте под Законот, туку под Милоста (Благодатта).


(Римј.6:14).
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 11:22

А еве на кого ќе погледнам: на смирениот и паднатиот со дух и на оној што трепери пред Моето слово.


==Исаија 66:2 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2012 во 14:39


4 Радувајте се секогаш во Господа! Пак велам: радувајте се!

5 Вашата кротост да им биде позната на сите луѓе! Господ е близу.

6 Не грижете се за ништо, туку во сè преку молитва и молба со благодарност искажувајте ги своите просби пред Бога!

7 И Божјиот мир, што го надвишува секој ум, ќе ги запази вашите срца и вашите мисли во Христа Исуса.

8 Впрочем, браќа, сè што е вистинско, што е чесно, што е праведно, што е чисто, што е љубезно, што е на добар глас - ако е некаква добродетел, ако е некаква пофалба - мислете на тоа!


==Филипјаните 4:4-8 ;
Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 00:02
26 Гледајте го, браќа, само своето повикување! Нема тука многу мудри по човечко сфаќање, нема многу силни, ниту многу од благороден род.

27 Туку, Бог го избра она што е безумно пред светот, за да ги посрами мудрите; што е слабо пред светот, Бог го избра, за да ги посрами силните;
28 и што е неблагородно и што е презрено во светот - и она што се смета за ништо - Бог го избра, за да го уништи она што е нешто,
за да не може ниедно тело да се пофали пред Бога.

29 Од Него сте и вие во Христа Исуса, Кој ни стана мудрост од Бога, праведност, и осветување, и искупување,
за да биде како што е напишано: „Кој се фали, во Господа да се фали!”

(Прво послание на Апостол Павле до Коринтјаните гл.1)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2012 во 11:46


14 Душевниот човек не го прима она, што е од Божјиот дух: за него тоа е безумство; и не може да го разбере, оти треба духовно да се испита.

15 Духовниот, пак, човек испитува се, а него никој не го испитува.

16 Зашто, кој го познал умот Господов, та да го објасни? А ние имаме ум Христов.

2 Коринтјанитеwww.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2012 во 10:55
1Тимотеј


Глава 4

1 А Духот јасно зборува дека во последните времиња некои ќе отстапат од верата, слушајќи измамливи духови и ѓаволски учења,

2 преку лицемерството на оние, што зборуваат лаги и имаат жигосана совест;
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2012 во 23:35


21 Спријатели се ти и смири се со Бога, и пак ќе ти биде вратено доброто.

22 Впрочем, прифати го законот од Неговата уста, посади го Неговото слово во своето срце.

23 Ако се вратиш покаен кон Семоќниот, ќе бидеш утврден наново; и ако ја отстраниш неправдата од својот шатор.

24 Тогаш ќе го отфрлиш златото во прав и офирското злато меѓу поточните камчиња.

25 Семоќниот ќе стане твое чисто злато, Тој... ќе биде светливо сребро за тебе.

26 Да, Сèдржителот ќе биде твоја радост, и ќе го издигаш лицето кон Бога.
27 Ќе Му се молиш, и ќе те послуша, ќе ги исполниш своите ветувања.

28 Што и да преземеш, сè ќе ти успее, и светлина ќе ги осветлува твоите патишта.

29 Зашто, Тој ја понижува гордоста на гордите, додека им притекнува на помош на оние, што имаа смирени очи.

30 Тој го избавува невиниот од неволја, и тебе ќе те спаси чистотата на твоите раце.”

==Книга на Јов 22:21-30 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 14:31

Рече безумникот во срцето свое: "нема Бог." Станаа развратни луѓето и гнасни во беззаконијата; нема кој да прави добро.

Бог со внимание погледна од небесата кон синовите човечки, за да види, има ли некој што е разумен или да Го бара Бога.

Сите тргнаа по лош пат, станаа еднакво расипани; нема кој да прави добро, нема ниеден-


Psalm-52:1,2,3
-Biblijata
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.