IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Време е народот да го разбуди Грујо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Време е народот да го разбуди Грујо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:25
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Kultuzin i Mamamd, mislad deka sosema vi e jasno deka nema da ima nikakvi promeni , barem ne poradi greskite.
Denesnata izjava na Bicikliski e sosema jasna .... patriotskite kasi bile pozitivno nesto.... Slavevski ... ne tie ne go gledale ustavot tuku konslutirale ekperti...

a Gruevski spie? ne spie i te kako gleda se...


 ma boze moj jasno e deka Bicikliski kaza najgolema glupost i jas da sum na mestoto na Gruevski vednash bi go smenila avtorot na napishanata pres konferencija. dali e toj normalen kolku mu gi digna akciite na Crvenkovski? Znaci mokjen covek koj vlijae na Ustavniot sud vo interes na narodot. Pa tie ne se normalni.


Бициклиски на прес конференции не кажува свои ставови туку партиски ставови...така да по твојата логика Груевски треба самиот себе да се смени...што и воопшто не би било лошо...


Pa sigurno soopshtenijata ne mu gi pishuva Gruevski. Jas ubavo kazav..onoj shto mu gi pishuva tekstovite..lektor..kolektorнамигнување.
 Butel...Tito ne gi noseshe najvaznite odluki na 80 godini. I toj beshe mlad i zgoden ko Gruevski (голема%20насмевка ova samo malkucka da te iznerviram, ne e moj tip).

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

А што гледа , гледа она што му го сервират оние кои се играт со рејтингот

ispagja deka toj bas nisto ne gleda sto se slucuva vo nasava zemja


Јас тоа вака го гледам.
Исто како менџирање на некоја фирма, тој има поставено луге на кои им верува , и кои се задолжени да исполнуват задачи или да сработуват проекти , да планират, да реформират. Е сега проблемот е во тоа што како што гледаме повекето владини функционери се ставени на своите места по партиски критериум а не критериум на способност и недај боже искуство, па затоа и грешките се толку чести. Инаку нелогично е Грусевски секој закон или секоја одлука што ке се донесе да ја анализира.
Некој го прави законот и му прави ФИЛМ за истиот , тој се пали на муабетот и дава зелено светло...

Изменето од kultuzin - 19.Декември.2008 во 00:28
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:30
...мамамд, соопштението не го пишува Груевски, секако, но го аминува...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:36
Originally posted by moira moira напиша:

...мамамд, соопштението не го пишува Груевски, секако, но го аминува...

Vo ova ni samata ne veruvash. Sigurno deka ne im kazuva i tocka i zapirka kaj da stavaat. Lugjevo vo zelba da mu vlezat vo zadnikot zabeguvaat. nekoj pat so svoite postapki mu odmagaat. Ne zaboravaj gi telefonskite porakji na Ivo Kotevski do novinarite. sigurno ministerkata ne mu rekla takvo neshto da stori. jas mislam deka bicikliski kje dobie nekoja cvrga za kazanoto samo shto nie toa nema da go vidime.голема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:39
Кога се одесува до официјални партиски ставови, апсолутно верувам и знам дека е аминувано од оној врховниот...без негов амин, званичен став на партија искажан на прес конференција не е можно исто како што не е можно да се свика прес конференција на своја рака.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:41
Се согласувам дека Груевски не може секоја изјава да ја контролира, но факт е исто така дека слабо му оди со казнување на оние што забегуваат, а забегани колку сакаш има околу него...
Човекот навистина има многу желби и идеји, мегутоа најчесто на тоа остнува поради неспособноста на оние кои ги спроведуваат...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:45
Човекот нема воопшто идеја...има само желба...тоа му е основниот проблем.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:46
 I dvajcata ste vo pravo. No edno mora da se priznae ne e covekot sve moguci i nepogreshliv. Negovite sorabotnici, sovetnici se tuka da reagiraat, ama ocigledno slabi refleksi imaat. Ubav mi e muabetov ama moram da odam da gi "napolnam bateriite" da ne pravam i jas vakvi greshki utre na cas. sepak jas nemam sovetnici da me sovetuvaat. leka nokj i moderatorke izvina za napishanoto. protv zakonski e  amaголема%20насмевка големо%20гушкање
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:53
И доста го браните не знаел ова, не знаел она, нема контрола ваму, нема контрола таму, лоши кадровски решенија и слично. Кој ги постави сите тие министри на фотеља? Што прави на владините седници? Што не менува кога гледа дека не е во ред, во што се сомневам дека гледа и мисли дека нешто не е во ред, него му е супер. На човек од тој тип на владетел и амбиции како Груевски, ништо не му поминува без да има увид и контрола, не се лажете, апсолутно се држи под контрола Тој и неговите најблиски...верувам дека знаете кои се тие. Се покажа дека добро ја научил школата на папата...помеѓу нив стои знак на равенство...моментално се во трка кој ке биде помокен...бане со неговата банда или грујо со неговите чета...така да секој муабет во кој се обидувате да го оправдате е излишен...со секој изминат ден ве демантираат.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 06:26
.. Utrinski vesnik misli kako vas...
Најновиот владин дебакл не е прв случај тимот на Груевски да доживее да му падне одлука на Уставен суд. Зошто - затоа што од самобендисаност или кој знае од каков друг мотив едноставно не сака да слуша добронамерни совети. Сите можни македонски правници, меѓународни институции, невладини организации, бизнисмени, па дури и една од коморите, која традиционално важи за поддржувач на оваа власт, на цел глас апелираа и просто ја молеа да се повлече од намерата за фискален патриотизам. Но, Владата е невозможно упорна и осилена и кога нешто ќе си зацрта, за неа не важат никакви сугестии. Таа ја туркаше својата идеја и по цена што измалтретира многу трговци, кои изгубија и пари и време и нерви за да ги задоволат нејзините желби. Не може да се владее само со штитење одредени структури во државата, а сите останати да страдаат.

Веќе поминува времето кога граѓаните и бизнисмените ќе го трпат ова своеволно владеење, кое не прифаќа критика и друго мислење. Тоа е раководење без скрупули, без чувство за реалност и без чувство за почитување закони. Ова досега е најсилната порака до Груевски дека со закани и страв не се владее. Или навреме ќе ја разбере или неговиот рејтинг ќе почне брзо да паѓа како што и брзо се ѕидаше.

...Pa ne beshe slaba ni porakata od prosvetarite, kako i od branitelite... Ova e treta  poraka. Koja kje bide cetvrta? Ili pak kje bideme svedoci na nekoe spektakularno apsenje?
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 09:10
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

А што гледа , гледа она што му го сервират оние кои се играт со рејтингот

ispagja deka toj bas nisto ne gleda sto se slucuva vo nasava zemja


Јас тоа вака го гледам.
Исто како менџирање на некоја фирма, тој има поставено луге на кои им верува , и кои се задолжени да исполнуват задачи или да сработуват проекти , да планират, да реформират. Е сега проблемот е во тоа што како што гледаме повекето владини функционери се ставени на своите места по партиски критериум а не критериум на способност и недај боже искуство, па затоа и грешките се толку чести. Инаку нелогично е Грусевски секој закон или секоја одлука што ке се донесе да ја анализира.
Некој го прави законот и му прави ФИЛМ за истиот , тој се пали на муабетот и дава зелено светло...



Toj ima postaveno lugje na koi im veruva, sekako deka se ne mu se stava na masa, no deka ne znael za patriotskite kasi, deka ne slusnal do denes za honorarite vo obrazovanie, apsurdno e ... ako nekoj go pravi zakonot i mu prezentira FILM , a toj kako malo dete veruva deka dedo mraz ke vleze niz odzakot , ke ja napolni kukata so podaroci i site ke bidat zadovolni....

Kultuzin me iznenaduvas ...

Mamamd ti bas ne mozes da me nalutis, simpaticna e taa tvoja simpatija kon Gruevski, me podsetuva na nastavnickata po fizika .... i najlosoto dete za roditelot e dete :)
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 12:15
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

А што гледа , гледа она што му го сервират оние кои се играт со рејтингот

ispagja deka toj bas nisto ne gleda sto se slucuva vo nasava zemja


Јас тоа вака го гледам.
Исто како менџирање на некоја фирма, тој има поставено луге на кои им верува , и кои се задолжени да исполнуват задачи или да сработуват проекти , да планират, да реформират. Е сега проблемот е во тоа што како што гледаме повекето владини функционери се ставени на своите места по партиски критериум а не критериум на способност и недај боже искуство, па затоа и грешките се толку чести. Инаку нелогично е Грусевски секој закон или секоја одлука што ке се донесе да ја анализира.
Некој го прави законот и му прави ФИЛМ за истиот , тој се пали на муабетот и дава зелено светло...



Toj ima postaveno lugje na koi im veruva, sekako deka se ne mu se stava na masa, no deka ne znael za patriotskite kasi, deka ne slusnal do denes za honorarite vo obrazovanie, apsurdno e ... ako nekoj go pravi zakonot i mu prezentira FILM , a toj kako malo dete veruva deka dedo mraz ke vleze niz odzakot , ke ja napolni kukata so podaroci i site ke bidat zadovolni....

Kultuzin me iznenaduvas ...

Mamamd ti bas ne mozes da me nalutis, simpaticna e taa tvoja simpatija kon Gruevski, me podsetuva na nastavnickata po fizika .... i najlosoto dete za roditelot e dete :)



Бутел ти навистина несакаш или неможеш да ме разбереш...
Се разбира дека тој „СЛУШНАЛ„ за проектите кои требат да се спроведат , мегутоа тој неможе да ги анализира, па затоа верува на некој кога ќе му каже ова вака ке биде ова онака...Секако тоа не го амнестира и е знак на неспсобност на менаџирање со своите луге, особено затоа што никој не е казнет ниту презел одговорност за пеховите кои им се случуваат во последно време...
И на крај незначи дека сите проекти на владата биле лоши како замисла , проблем е во тоа како и кој ги реализира тие идеи, а како што гледаме % на реализација на владините замисли е многу мал а многу малку проекти се избуткуваат до крај и тука треба Груевски да се замисли...
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 12:18
Originally posted by moira moira напиша:

И доста го браните не знаел ова, не знаел она, нема контрола ваму, нема контрола таму, лоши кадровски решенија и слично. Кој ги постави сите тие министри на фотеља? Што прави на владините седници? Што не менува кога гледа дека не е во ред, во што се сомневам дека гледа и мисли дека нешто не е во ред, него му е супер. На човек од тој тип на владетел и амбиции како Груевски, ништо не му поминува без да има увид и контрола, не се лажете, апсолутно се држи под контрола Тој и неговите најблиски...верувам дека знаете кои се тие. Се покажа дека добро ја научил школата на папата...помеѓу нив стои знак на равенство...моментално се во трка кој ке биде помокен...бане со неговата банда или грујо со неговите чета...така да секој муабет во кој се обидувате да го оправдате е излишен...со секој изминат ден ве демантираат.

Потполно се согласувам. Ако нешто не е во ред, нека врши промени. Има министри, има советници, па нека работи како треба. Се е во негови раце.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 12:59
Ministri koi ne se plashat od rekonstrukcija pravat greshki i ne si ja vrshat rabotata kako shto treba. Na nashata politicka scena nieden minister do sega ne si podnese ostavka zaradi nesposobnost a gledame takvi gluposti.
 Ne moze minister za obrazovanie da ne znae shto se slucuva vo resorot shto go vodi ili da nema strucen tim po  dejnosti koj kje mu gi kazuvaat slabostite i prednostite na odredeni pojavi, proekti. isto taka ne moze da tolerira samovolija vo svojot resor zatoa shto odreden inspektor, podracen, direktor, sovetnik vo biroto e necija vrska a gi rushi vospostavenite normi i voopshto da ne se zeme na odgovornost. Promashuvanjata so ucebnicite, so vodenjeto na pedagoshkata dokumentacija so rabotnoto vreme, devijantnite pojavi vo ucilishtata  se slucuvaat tokmu zaradi ovie pricini. Nikoj za nishto ne odgovara. Prv na listata e ministerot pa potoa gospodata i damite koi se odgovorni za nadminuvanje na site tie negativni pojavi. E tuka premierot Gruevski ima eden golem minus.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.